Zenginlik romatizma yapar mı?

mono avatarımono 14 Eylül 2007 içinde 11:14 yazıldı.
Paylaş Facebook Twitter Google Email
Mesaj: 3179
Kayıt: 12/10/04

Zenginlik romatizma yapar mı?
Akut Gut Artritinin eski tıbbi kayıtlarda daha çok varlıklı, yemesi-içmesi bol, alkolü seven, kilosu fazla olan insanlarda görüldüğü anlaşılıyor.!

Hastam gece birdenbire ayak başparmağında dayanılmaz bir ağrı ile uyandığını, parmağını hareket ettirmek bir yana çarşaf dokunduğunda bile ağrının dayanılmaz bir düzeye ulaştığını anlatırken utanmasa ağlayacaktı.

Birkaç yıl önce şeker hastalığı teşhisi konulan, 10 yıldır hipertansiyon tedavisi gören, kilo fazlalığı problemini bir türlü çözemeyen bu orta yaşlı işadamı Akut Gut Artriti atağı geçiriyordu. Kişisel geçmişini sorguladığımda, et ve süt ürünlerini özellikle peyniri çok fazla yediği anlaşılıyordu. Bir gece önce, akşam yemeğini fazla kaçırmıştı ve neredeyse iki porsiyona yakın kebabı iki bardak ayranla afiyetle yemişti.

Fazla protein yüklenmeyin

Akut Gut Artritinin eski tıbbi kayıtlarda daha çok varlıklı, yemesi-içmesi bol, alkolü seven, kilosu fazla olan insanlarda görüldüğü anlaşılıyor. Hastalık kanda ürik asitin gereğinden fazla birikmesinden kaynaklanıyor.
Ürik asit birikiminin nedeni çoğu kez fazla miktarda proteinli besin yemek. Hayvansal ürünlerden zengin bir beslenme planı abartıldığında, böbreklerinizin atabileceğinden daha fazla ürik asit imal ediyorsunuz. Kanınızda biriken ürik asit öncelikle eklemlerinize yerleşip bir dizi yangısal süreci tetikliyor.
Daha seyrek olarak vücudun ürik asit üretimi şu veya bu nedenle artabiliyor ya da böbreklerin ürik asiti temizleme gücü azalabiliyor. Bu durumlarda da kanda ürik asitin birikmesi ve gut artriti krizlerinin ortaya çıkması mümkün olabiliyor. Özellikle fazla kilolu, hipertansiyonlu, yüksek kan şekerli, orta yaşlı kadın ve erkeklerde gut artriti ataklarına daha sık rastlanıyor.

Ziyafet sonrası ağrı tipiktir

Ürik asit kristalleri eklemlerde yangısal süreçleri tetiklediğinde ağrı, şişlik ve kızarıklık ortaya çıkıyor. Gut artriti sadece ayak başparmağında değil, diz ve diğer eklemlerde de görülebiliyor. Ürik asit ayrıca damarlarda, kalp kapaklarında ve böbreklerde de birikip bu organ ve dokuların bütünlüğü bozabiliyor.

Akut gut krizinin ilk belirtisi çoğu kez bizim hastamızda olduğu gibi -ayak başparmağında- dayanılmaz ağrı, şişlik ve kızarmadır. Krizler tipik olarak ziyafet sofraları, tatiller ve alkol tüketimi ile ilişkilidir. Bu krizler olmadan da böbreklerde ürik asit taşları, kalp kapakları ve kulakta ürik asit topakları oluşabilmektedir.

Tarihsel belgelerde gut hastalığı kralların ve zenginliğin hastalığı olarak tanımlanmaktadır.
Orta Çağa gelindiğinde hastalığın sadece krallarda değil, yemeyi-içmeyi abartan zengin insanlarda da görülebileceği anlaşılmıştır. Günümüzde ise orta düzeyde geliri olanlarda da görülebiliyor. Fazla miktarda et, sakatat, süt ve süt ürünü, alkol tüketen, kilo sorunu yaşayan, hipertansiyon, şeker hastalığıyla boğuşan herkes gut krizine adaydır.

Eğer başparmağınızda zaman zaman şişme ve kızarıklıkla birlikte can sıkıcı ağrılardan yakınıyorsanız gut hastalığı aklınızda olsun. Hastayım diye üzülün, zenginim diye sevinin!
Kaynak

Not:
Ya tamam anladık,Parayla saadet olmuyor. Lakin parasız da saadet olmuyor ki?
Atalar,Varlık evi kerem evi,yokluk evi verem evi de demişler.
Şu halde üzülelim mi? yoksa sevinelim mi? anlayamadım..

Hem bizde ki romatizma sonradan yeme-içmeyle de oluşmadı..
yani,Alın teri değil,genetik miras. :))

Nazar etme ne olur,çalış senin de olur..
Neyse konu amacından çıkmaya başladı….Bana müsade…:silly:

Son AS 'li kalana kadar...

Devamı için giriş yapmalısınız.. !