Tıbbi esrar

Tıbbi esrar diğer tedavilere yanıt vermeyen ağrı, bulantı ve bazı hastalık belirtilerini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Amerika'nın bir çok eyaleti ve bazı Avrupa ülkelerinde kullanımı serbesttir.

Esrar Cannabis sativa bitkisinin kurutulmuş yaprak ve tomurcukları elde edilir. En sık sigara şeklinde kullanılır. Tıbbi esrar aynı zamanda bir hap veya bir yağ olarak kullanılabilir.

Tıbbi marihuanayı belli koşullara yetişkinler ve çocuklar kullanabilir.

Tıbbi esrar kullanmak ne zaman uygundur?

Çalışmalar tıbbi esrarın çeşitli hastalıklarda iyileşmeler sağladığını göstermektedir.

-Multipl skleroz veya şiddetli kas spazmları

-Kansere bağlı kronik ağrı, bulantı veya kusma

-Epilepsi nöbetleri

-Glokom

-Crohn hastalığı

-HIV / AIDS

-Tourette sendromu

-Amyotrofik lateral skleroz (ALS),

-Anoreksiya

Herhangi bir durumdan kronik ağrı, bu sadece bir kaç eyalette bir eleme durumdur olsa

Eğer rahatsız edici belirtiler ya da tıbbi tedavi, özellikle ağrı ve bulantı yan etkileri yaşıyorsanız, esrar denemeden önce tüm seçenekleri konusunda doktorunuzla konuşun. Diğer tedaviler yardımcı değil varsa doktorlar bir seçenek olarak tıbbi esrar düşünebilirsiniz.

Amerikan gıda ve ilaç dairesi Dronabinol (Marinol) ve Nabilon (Cesamet) isimli sentetik esrardan üretilmiş iki ilacın üretilmesi. reçete edilmesi ve kullanılmasını onaylamıştır.
«1

Yorumlar

• bende bu yazıya güzel bir videoyla katkıda bulunayım. altyazılıdır, izleyince hayret etmiştim. izlemenizi tavsiye ederim

ESRAR ÇOCUK
    (1) mono
  • Normalde esrarın sedefi artırdığını biliyorum ama tıbbı esrarın böyle bir etkisi var mı bilemem, + enerji ve zeka artırma gibi konularda da resmen doping görevi yaptığına da katılırım.

Amerika bu konuda tamamen keş bir ülke zaten, başkan Obama nın bile resimleri var, açıktan teklif bile edilmiş, o derece serbest :))

Video zaten acayip, öyle bir şeyin bizde kabul görmesi için zittin sene geçmesi gerekir herhalde.

Baksanıza adamların rüyalarında bile enteresan, bizim rüyalar ise fasa fiso.

Adama rüyasında açıktan esrarın kansere iyi geldiği söylenmiş, o da almış yürümüş.

Bu kadar insanız mesela, var mı böyle bir rüya gören?
  • Tehlikeli işler :wacko:
  • Hani ağlayan şarkıcı kılıklı birileri bir zamanlar diyordu ya "rabbim verdikce veriyor" :D

Esrarın kimyasından elde edilen LDN sonrasında alkole batırılmış üzüm, işler daha da güzelleşti esrarın kendisi...Yahu yakında miLLete tavsiye edeceğim gidin ne yapın edin AS olun diyeceğim, ama sonradan olma değil anadan doğma böyleyiz :) atalardan miras bize :)
    (1) emos
  • ben bir ara bayağı bi araştırmıştım, tıbbi esrar ülkemizde torbacıların elinde gezen esrar çeşidi değil türü farklı, videoyu bu yüzden paylaşmıştım. bunu bizim ülkemizde serbest yapsalar grip olan bile içmeye başlar, bizde böyle bir bilinç var çünkü :) videoyu izlediyseniz yağını felan çıkarıyorlar değişik damıtıyorlar felan. aslında o yağı kapsül kapsül yapıcaksın, deneyler arge felan derken kontrollü şekilde insanlar üzerinde deneyeksin. zaten kobay değilmiyiz. tnf den daha az yan etkisi olacağı kesin :)
  • Varsa alırız abi bir dal :)
  • tıbbi esrar diyince bende, ''bilinmeyen'' anlamında kullanılan esrardan bahsediliyor sandımdı.meğerse burası dumanaltı olmuş..  :))
  • Bu konu da geçen Amino Asit iletileri, buraya kaydırılmıştır.
  • McKayaMcKaya Yükleniyor... 2,261
    Hadi gözünüz aydın.

Yakın zamanda AB üyesi üç büyük ülke AB sınırları içerisinde medikal kullanım amaçlı kenevir, yani esrar satışını serbest bırakmıştı. Bir süredir Sativex isimli ilacı Türk doktorlar da kanser hastalarına reçete olarak veriyor olsalar da, ilacın Türkiye'de kullanımı yasallaşmadığı için dışarıdan da olsa temin edilerek ülkeye sokulması mümkün olmuyordu. Geçtiğimiz ay ise sessiz sedasız bir şekilde sağlık bakanlığı ilacın satışını onayladığına tanık oluyoruz. Türkiye'de artık kırmızı reçete ile esrar satışı serbest hale getirildi.

Esrarın en önemli iki etken maddesi, delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) ve cannabidol (CBD) kanser tedavisinde ortaya çıkan bazı olumsuzlukları gidermekte etkili olduğu bir süredir bilinen organik kimyasallar. Yeme bozuklukları, mide bulantıları, depresyon vb kemoterapinin ve kanser ilaçlarının etkileri sebebiyle sıkıntı çeken hastalarda yan etkilerin giderilmelerinde kullanılan etken maddeler sprey haline getirilerek ve ilaç olarak pazarlanmaya başlanmıştı.

İlaç sprey olarak ağıza sıkılarak kullanılıyor ve etkileri esrar tüketmenin etkileri ile aynı. Fakat tütün ya da yalnız başına, yakılarak dumanı solunmadığı için sağlık açısından bir risk yaratmıyor. Bununla birlikte kendisinde ya da genetik bağı olan birinci dereceden akrabalarında şizofreni belirtileri olan hastalara tavsiye edilmiyor. Esrarın etken maddelerinden THC'nin şizofreniyi arttıran bir etkisi olduğu bir süredir bilinen bir gerçek.

Türkiye, AB ülkelerinin aldıkları kararın ardından ilacın kullanımını yasal hale getirmiş görünüyor. Türkiye'de esrar kullanımı yasadışı sayılsa da bundan böyle kırmızı reçete ile doktor tarafından yazılması durumunda kullanımı yasal sayılacak.

ADI AÇIKÇA YAZILMADI

T.C. Sağlık Bakanlığı'nın 'Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu' sitesinde bulunan 12.02.2016 tarihli yurt dışından getirilebilen ilaçlar listesinde 25.01.2016 tarihinde listeye eklendiği gözlenen ATC kodu 'N02BG10', ATC Adı 'cannabinoids' olan, Farmasötik form'u 'oromucosal spray' olarak görünen, Etkin Madde ise 'Tetrahydrocannabinol and cannabidiol' olarak görünen bir ilaç dikkat çekici.Sativex ismi açıkça belirtilmemiş fakat ancak kırmızı reçete ile alınabileceği belirtilen ilacın ATC kodu'nu referans alarak araştırdığımızda Sativex adlı ilaca ait olduğu görünüyor.

Türkiye esrarın medikal kullanımı konusunda sessiz fakat büyük bir adım atmış gibi görünüyor.

(1) M.Selim
  • McKaya dedi:

Türkiye esrarın medikal kullanımı konusunda sessiz fakat büyük bir adım atmış gibi görünüyor.

ŞŞşşşttt... aman kimseler duymasın :silly:
  • Süper bir bilgilendirme olmuş. Çok teşekkürler.
    Çok yakında....

(2) mono Mery
  • ... Herif sen hiç çikolata yemezdin, n'oldu sana?
    ,,, Tansiyonuma iyi geliyor, ondan yiyorum.
    ... İyi ama senin tansiyonun hiç yoktu ki.
    ,,, Çikolatayı yiyince anladım, varmış. :silly:
    Aha da geldi.

Carrefour mağazalarında mebzul miktarda bulunmaktadır.
  • monomono 5,065
    Bu kadar geldiyse devamıda gelir.

C+Swiss Kenevirli Soğuk Çay 250 ml :silly:
  • @mono ;
    abi ürünü inceledim, bende gördüğümde ufak bir dumur yaşadım :)

ürün %0.0015 de thc içeriyor. yani kafa yapacak düzeyde değil. belki 2 3 tane içilirse ufak bir rahatlama hissi olur diyeceğim ama sanmıyorum. keşke cbd oranı yüksek olan çıkarsalar, kanserden, tümörden, epilepsiden korunurduk hatta romatizmal rahatlık da sağlardı ve kafada yapmazdı :)
  • monomono 5,065
    Öyle deme ismi yeter, bir belgeselde alkolsüz bira verdiler bazılarına, tabi alkolsüz olduğunu söylemediler ; sonuç 4-5 tane içen pilot olmuştu, ayakta bile duramıyorlardı. :))
    Hasılı ne niyetle içersen o olur :silly:
  • keşke thc oranını öğrenmeseydim belki birşeyler olurdu  :))
  • monomono 5,065
    Sen yanlış görmüşsündür %15 tir o, :))
  • Bende gordum mustafa %15 yazıyordu. :omm:
  • ben bugün gidip bir yakından inceleyim ama %15 olması imkansız, o oran insanı kafa yapmayı bırak uçurur :)
    belki başka bir olayı vardır ama %15 ciddi bir oran 
    (1) emos
    Redbull uçuruyor da canabis niye uçurmasın. 
    Bir bilmecem var çocuklar. Resimde gördüğünüz ürün acaba nedir?

• :huh: yaw ben sadece damardan alinir boyle seyler diye düşünürken ,ekmegimize sürüp sürüp yeyip kafayi bulmakda varmis :D  
    Ama sadece canada da satılıyormus galiba.acaba benim eczaci bunuda getirtebilirmiki :D
  • Bu arada ,bildimmi hocamm ???
    Doğrudur. Kanada'da marihuanalı nutella satışa çıkmış. Reçeli, fıstık ezmesi filan da var.
    (1) emos
  • monomono 5,065
    Ben bu Nutelladan da şüpheleniyorum, :))  onun tadını alan başka bir şey yemiyor, benim kız hayatta başka marka yemiyor, Almanyadan yeğenler geldi onlarda aynı, ne güzel bak bu da Nutoka filan dediysemde yok yemediler..

• Aynen bende nutelladan supheleniyorum.resmen bagimlisi benim ufaklik.yemekten kalkar on dakika icinde elinde yine o kavanoz.
    Ama gercekten baska hic bir marka da yerini tutmuyor.
    yakin zamanda chrontella gelirse yerini alir belki ,ne dersiniz  :wacko:
  • monomono 5,065
    Lezzetli bir şey olursa neden olmasın, helede şimdiki nesil bir acayip zaten, olur olmadık bir şeyi beğenipte yemiyorlar, biz sana yağını ekmeğe sürerdik çokokrem varsada havalara uçardık :)) olmasada uçardık zaten alternatifimiz de yoktu, şimdi alternatif çok.
    Tok doyurması zor olur vesselam.

• Yedikleri onunde yemedikleri arkasinda çocuklar ama bizler gibi mutlu cocukluk yok  malesef  :(
    (1) mono
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

nesem61 columdollery berniecemusse shant0161 darbywcv joiemarsh nourah adil histik