KALÇA

MERHABABEN DE SİZLER GİBİ AS HASTASIYIM.8 YILDIR ÇEKİYORUM.RAHAT GEÇİRDİĞİM 3 AY GİBİ BİR SÜRENİN ARDINDAN 10 GÜN ÖNCE YAŞADIĞIM ÖLDÜRÜCÜ AĞRILARIM BENİ HAYATTAN VAZGEÇİRDİ.ŞU ANA KADAR BU KADARINI YAŞAMAMIŞTIM.TEK BİR ADIM BİLE ATAMIYORDUM VE KALÇAMA BIÇAKLARIN SAPLANDIĞI GİBİ ACI HİSSEDİYORDUM.VOLTAREN İĞNE BİLE AĞRIMI GEÇİRMEYE YETMEDİ.TETKİKLERİM YAPILDI. SEDİMANTASYON DEĞERİM DÜŞÜKTÜ, FİLMLERİMDE DE EKSTRA BİRŞEY YOKTU. DURUM NORMAL GİBİ GÖRÜNMEKLE BİRLİKTE YAŞADIĞIM BU AĞRI NORMAL Mİ SİZCE? KAN DEĞERLERİM İYİ OLDUĞU HALDE DE AĞRILARIM OLABİLİR Mİ?[V]BİR DE ORUÇ TUTMAK DA AĞRILARI ARTIRIR MI?

Yorumlar

• Merhaba Çağla,Öncelikle geçmiş olsun.Bende yaklaşık 4 senelik AS hastasıyım.Benimde her seferinde tahlillerim ve sedimentasyon normal çıktığı halde ağrılarım hiçbir zaman azalmadı hatta sürekli arttı.Kalçalardaki deformasyon ameliyatlık halde ve ameliyat günümün gelmesini bekliyorum.Yani tüm tetkikler normal çıksada hastalık ilerleyip deformasyon artabiliyor.Nedenini bende bilmiyorum.Bu arada Voltaren iğne, hapından daha az etkili, en azından bendeki sonucu böyleydi.Filmlerde ekstra bir şey yok demişsin demekki deformasyon başlamadı.Bundan sonrasını çok iyi değerlendir ve egzersizlerini aksatma mümkünse bol bol yüz.Eğer ilaçlarını kullanıyorsan (iftar ve sahurda) oruç tutmanın ağrıları arttıracağını zannetmiyorum.İlaçlarını aksatmadan düzenli kullanıpta buna rağmen ağrıların çok fazlaysa doktoruna danışmanda fayda var.Belki daha etkili başka ilaç verir.Lütfen moralini bozma bu zor günlerin geçicek ve daha az ağrılı olduğun günler gelecek.Yeterki sen moralini yüksek tut... [;)][;)]Sağlıcakla kal...
  • hakan_01hakan_01 570 İzmir
    çağla arkadaşım merhaba ben 10 senedir as hastasıyım benim hastalığım sol kalçamda ve boynumda seyrediyor benim kalçamda ağrılar başladı vakit sabahtan akşama kadar iş yerinde hiç oturmuyorum ayakta durmaktan çok yorulduğum vakit 3dakikayı geçmemek kaydıyla yüksekçe biryere otururum bunun dışında sabahları otobüse bindiğim vakitede oturmam taki akşam eve gelene kadar eve geldiğim vakit ağrılı bölgeye buz tetavisi yapmayı ihmal etmem ben bu yaptıklarımın tam tersini yaptığım zamanlarda yani oturarak dinlenerek çalıştığım zamanlarda 5ay 6ay bana hayatı zehir eder ama devamlı hareket halinde olduğum zaman 3gün 5gün ağrı olur 2hafta ağrı olmaz ondan sonra 1ay bu şekilde devam eder daha sonra 3ay hiç ağrım olmaz allaha emanet ol bazen düşünüyorumda bu dünyada herkes as hastası olsaymış ozamanda hastalığı bukadar dert edermiydik
  • admin2admin2 Yükleniyor... 263
    Öncelikle her 3 ünüzün yazdıklarını okudum ve geçmiş olsun dileklerimi sunmak isterim ben yaklaşık 20 yıllık as liyim. bahsetmiş olduğunuz ağrıları bende zamanında çok çektim zamam zaman sol kalcam tutul ve adım atamaz hale gelirdim keşke kesselde kurtulsam derdim. Ama şimdi son 3 yıldır çok rahatım şu anda as liler için çok gelişmiş ilaclar var ve ben bunları kullanıyorum.Ağrı kesicileri kestim sadece tedavi edici ilaçlar kullanıyorum.Eskiden topallayarak yürürdüm şimdi sağlıklı insanlar gibiyim.Aslıkız arkadaşım 4 senelik as li olduğundan bahsediyorsun ve kalca protezi takılacak diyorsun ne olduda 4 yılda kalcan bu kadar deformasyona uğradı. efalatında o zaman senin as vardıda teşis konulamadımı. ayrıca yaş kaç ? protez son çaremi. diğer tedaviler kullanıldımı? bilgi verirsen sevinirim.Çağla arkadaşım size gelince ağrılarınızın çok şiddetli olduğundan bahsediyorsun ağrı kesici kullandığınızı belirtmişsiniz benim size tavsiyem hiç vakit kayıpetmeden bir romotoloji uzmanı kontrolunde tedaviye başlamanız. Sedimatasyon normal diyorsunuz sedimin normal olması tek başına bir şey ifade etmiyor.Diğer tetkikler nasıl onlara bakmak lazım ( RP , CRP, ASO )'gibi eğer bunlar yüksek ise hastalık alevli dönemde demektir.hepinize geçmiş olsun dileklerimle.İlyas HOŞAFÇI.yemailyas@hotmail.com
  • Merhaba İlyas Bey,Yaşım 25, bir ay sonra 26'ya gireceğim.Benim ağrılarım ilk olarak 2002 Eylül sonunda başladı.Teşhis ise 2003 yaz aylarında konuldu.Yani henüz 1 sene olmamıştı.O zamandan beri Voltaren Salazopyrin ve Endol kullandım.Deformasyonun neden bu kadar hızlı geliştiğini bende bilmiyorum.Son olarak Çapada romatoloji profösörüne gittim, o da filmlere bakar bakmaz iki kalçayada protez gerekli dedi.Hastalığın daha önceki yıllarda başlamış olabileceğini ama ağrı olmadığı için benim fark etmemiş olabileceğimi söyledi.Zaten daha önceki yıllarda zaman zaman dizkapağımda şişme ve topuklarımda ağrı oluyordu ama fazla önemsemiyordum.İlk olarak kalçamda ağrı başlayınca doktora gittim.Devamlı olarak Şişli Etfal Fizik Tedavinin Romatoloji bölümüne gidiyorum.Kullandığım ilaçlarla hiçbir zaman ağrılarım tam olarak geçmedi.Doktoruma başka ilaçlar kullansam dediğimde, tahlillerimin devamlı olarak normal çıkmasından dolayı başka ilaç vermedi.Filmlerimi gören tüm doktorlar (iki ortopedi doktoru biri prof. biri doç., iki romatolog biri prof.)ameliyat gerektigini söylediler.Hepsi birden aynı şeyi söyleyince bende ikna oldum.Ama neden bu kadar kısa sürede bu hale geldiğimi bende merak ediyorum... [?]HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLEĞİYLE
    Aslıkız öncelikle çok çok geçmiş olsun.Umarım başarılı bir operasyonla hayata daha bol gülümseme ile bakacaksın. Ben bir kaç yorum yapmak istiyorum hastalığınla ilgili.Bu hastalık öyle garip bir hastalık ki sedim,ASO,CRP tamamen normal çıkabiliyor ve bunlar normal olsa bile çok şiddetli ağrı çekilebiliyor.Senin hastalığının 2002 de başladığını sanmıyorum,muhtemelen diz kapaklarının şişmeye başladığı ilk dönemler senin hastalığının başlangıcı ve kalça harabiyeti o dönemde başlamış olabilir veya 2002 de başlayıp çok şiddetli ve aktif yaşamış olabilirsin hastalığı.İkisi de olabilir yani.Ama biz bundan sonrasına bakalım,umarım eskisinden daha iyi olursun ve kısa zamanda ayağa kalkarsın.Sağlıklı,ağrısız ve huzurlu günler dileklerimle... Dr.Mutlu ÇobanCBÜTF
    aslıkız senin adına çok üzüldüm yaşın çok genç bu kadar erken yaşta her iki kalcanında deformasyon geçirmiş olması üzücü ama dediğin gibi doktorların ortak kararı ise söylenecek bir şey yok umarım iyi olursun .Kendine iyi bak bu da bir kader yapacak bir şey yok as de morel çok önemli morelini hiç bozma işallah amaliyat sonrası ağrısız ve kalıteli bir ömür sürersin.hoşcakal.Dualamımız senin için
  • arkadaşlar ben 4 yıl oldu amelıyat olalı her iki kalçamada total kalça protezi takıldı teşhiş avaskuler nekrozdu:(((şu an hamdolsun çok iyiyim yürümem hareketlerim ama son bir ay öcesi benımde ağrılarım başladı dr gittim filmlerde bi sorun yok çok şükür böle ameliyat olupda ağrıları olanlar varmı aranızda
  • monomono 5,394 Ankara
    dryyldz

Öncelikle hoş geldiniz ayrıca geçmiş olsun.
    Protezler konusunda kullanmadığım için her hangi bir deneyimim yok ama mevzuu ağrılar olunca helede AS ağrıları olunca, kısaca şu bilgiyi verebilirim.
    AS ağrıları vücudun herhangi bir yerinde toplanmaz, sürekli yer değiştirme özelliği vardır.
    Kalça, bel, sırt, boyun, hatta göğüste bile bazen şiddetli ağrılar yapabilir.
    O yüzden eğer protez ameliyatınız başarılı geçmişse bile, başka yerden ağrılarınız patlak verebilir bunu unutmayın.
    Sonuçta bu ağrılarınız protez'le direk bağlantılı olmayabilir, olabilme durumları da var elbette ameliyat sonrası ilgili yerlerin iltihap toplaması, protezi vücudun kabul etmemesi gibi.

Tekrar geçmiş olsun

Sevgiler
  • MERHABA BEN 33 YAŞINDAYIM 18 YIL ÖNCE AS TEŞHİSİ KONULDU AS'NİN EN ÇOK ETKİLEDİĞ BÖLGEM KALÇALARIM OLDU SON BİR YILDAN BERİ ZAMAN ZAMAN KOLTUK DEĞNEKLERİYLE YÜRÜYECEK DURUMA GELİYORUM. DOKTORUN BANA VERDİĞİ TREXAN VE SALAZOPRİNİ EN FAZLA İKİ AY KULLANABİLİYORUM. MİDE AĞRILARIM VE İLAÇLARIN VERDİĞİ HUZURSUZLUKTAN DOLAYI BIRAKIYORUM. ŞİMDİ HERGÜN BİR TANE VOLTEREN VEYA DİKLORON KULLANIYORUM. BU DURUM NEREYE KADAR GİDECEK BİLMİYORUM. AS BİZİM AİLEDE IRSİ BABAMDA,BABAANNEMDE, ONUN DAYISINDA VESAİRE BEN MERAK EDİYORUM BU HASTALIĞIN AĞRILARI ACABA AZALIRMI VEYA BİTERMİ.HERKESE GEÇMİŞ OLSUN. MURAT PINAR GAZİANTEP
  • McKayaMcKaya 2,581 İstanbul
    Sevgili Murat bey,

Bizim hastalığımızın işleyişi diğerlerinden farklıdır. Bu hastalığa direnirseniz ağrı çekersiniz, teslim olursanız ağrılarınız biter. Nasıl garip değil mi? Ama doğrusu bu. Hastalığı kendi haline bırakıp boynu ve omurları tamamen tutulanlar artık hiç ağrıları olmadığını söylüyorlar. Bu tutulmaya direndiğiniz sürece ağrı çekiyorsunuz. Pes etmeyip belinizi, kaslarınızı güçlendirir bağ dokularınızı esnek tutar ve spora hiç ara vermezseniz bir süre sonra ağrılarınız en azından minumuma iner.
  • tutulmaya direndiğimiz sürece ağrı çekiyoruz.bu çok doğru muzo... güzel bir keşif yapmışsınız:)
    biz pes etmezsek,bir gün geliyor ağrılar pes etmeye başlıyor.yani,murat kardeşim;sabredeceksiniz.bir gün ağrılarınız mutlaka azalacak,belkide tamamen bitecektir.geçmiş olsun.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

monuronder janeellanes seda nicolblacksto orontez barin A.OZ Xewrtyuoipye SametZngn ofd44 RcaogluNejat Teknik hakan54 mıcan