AS takviyeleri - Alternatif seçenekler güvenli mi?

monomono 5,407 Ankara
kategorisi Beslenme

Ankilozan Spondilit Takviyeleri: Doğal ve Alternatif Tedavi Seçenekleri Güvenli mi?

Ankilozan spondilit zamanla kırık riskini artırabilir. Hangi takviyelerin iltihaplanmayı kolaylaştırmaya ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olduğunu öğrenin.

https://images.agoramedia.com/everydayhealth/gcms/CS-Supplements-for-Spondylitis-722x406.jpg?width=722 There was an error displaying this embed.

Balık yağı, kalsiyum ve D vitamini, ankilozan spondilit için kanıtlanmış faydaları olan üç takviyesidir.

Ankilozan spondilit gibi kronik bir durumunuz varsa, semptomlarınızı hafifletmek için diyet takviyesi kullanma fikri baştan çıkarıcı olabilir. Ancak, takviyeler söz konusu olduğunda, tıbbi uzmanlar dikkatli olmaya teşvik eder.


Ankilozan spondilit ile ilişkili ağrı, şişlik ve diğer semptomları hafifletmek için ilaç ve egzersiz genellikle reçete edilir. Araştırmalar, bazı vitamin ve takviyelerin eklemlerinizdeki iltihaplanmanın kontrol altına alınmasına yardımcı olduğunu ve kemiklerinizi sağlam tuttuğunu göstermektedir. Bununla birlikte, glukozamin ve kondroitin gibi ankilozan spondilit için laklanmış takviyelerin kanıtlanmış bir faydası yoktur.


Kanıtlanmış Faydaları Olan Ankilozan Spondilit Takviyeleri

Ankilozan spondilitin ciddiyeti kişiden kişiye değişir. Öngörülen tedavi rejiminizi izlemenin yanı sıra, sağlıklı kilonuzu korumak ve iyi dengelenmiş bir diyeti takip etmek semptomlarınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Ankilozan spondilitli insanlar için spesifik bir diyet olmamasına rağmen, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı vitamin ve mineraller yardımcı olabilir:


Omega-3 yağ asitleri .  Bu çoklu doymamış yağ asitleri, birçok bedensel fonksiyon için gereklidir. Ton balığı ve somon gibi yağlı balık gibi yiyeceklerde bulunurlar ve ayrıca besin takviyesi olarak da satılırlar.

Araştırmalar, omega-3 yağ asitleri yüksek bir diyetin, bir başka enflamatuar eklem koşulu olan romatoid artritli (RA) kişilerde eklem iltihabının ve ilaç kullanımının azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Her ne kadar omega-3'ler RA için iyi çalışılmış olsa da, ankilozan spondilit için etkinliği konusunda daha az araştırma yapılmıştır.


Maryland merkezli bir romatolog olan Grant H. Louie, “Omega-3'lerin kullanımını destekleyen bazı kanıtlar var” diyor. "Avrupa dışında yapılan küçük bir çalışma, bu takviyelerin ankilozan spondilit hastalarına fayda sağlayabileceğini buldu."


İskandinavya Romatoloji Dergisi'nde yayınlanan çalışmada, günlük olarak düşük dozda (1.95 gram) veya yüksek dozda (4.55 gram) balık yağı veya omega-3 almak üzere rastgele atanan 18 hasta yer aldı. Üç ay sonra, yüksek dozdaki insanlar, düşük doz grubuna kıyasla hastalık aktivitesinde anlamlı bir düşüşe sahipti. Ancak İsveçli araştırmacılar, ankilozan spondilit tedavisinde yardımcı olmak için omega-3'lerin kullanımı hakkında sonuca varılmadan önce daha büyük ve daha iyi kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.


Kalsiyum ve D vitamini . Kalsiyum sağlıklı kemikler için zorunludur ve D vitamini vücudunuzun kalsiyumu emmesi için gereklidir ve bu iki besin maddesini ankilozan spondilitli kişiler için önemli kılar. Bunun nedeni, durumun kemiklerin kırılgan ve kırılma olasılığını artıran düşük kemik yoğunluğu riskini artırmasıdır. Ankilozan spondilit aynı zamanda daha kırılgan bir omurgaya da yol açabilir, bu da yetersizlik kırılmalarına, alerji profesörü, immünoloji ve romatoloji uzmanı Rodney Tehrani, MD’ye göre, anormal kemiğe uygulanan normal stresten kaynaklanan bir tür stres kırığına neden olabilir.

Chicago'daki Loyola Üniversitesi Tıp Merkezi'nde romatoloji bölümü direktörü. Dr. Tehrani, "Ankilozan spondilitli insanlar, kalsiyum ve D vitamini takviyeleriyle kemik sağlığını korumaya yardımcı olabilir" diyor.


Ek olarak, yüksek D vitamini düzeyleri Ocak 2015'te Clinica Chimica Acta: Uluslararası Klinik Kimya ve Tanı Laboratuar Tıbbı Dergisi'nde yayınlanan büyük bir araştırmaya göre, ankilozan spondilit gelişme riskini azalttı ve hastalığa sahip olanlarda hastalık aktivitesini azalttı .

Pakistan Tıp Bilimleri Dergisi'nin Eylül-Ekim 2018 sayısında yayınlanan bir araştırmada, ankilozan spondilitli kişilerin, şartsız kontrollerle karşılaştırıldığında daha düşük D vitamini düzeyleri olduğu ve bu nedenle, bir tedavi planı sırasında vitamin takviyesinin dikkate alınması gerektiği bulundu. .


Kanıtlanmış faydaları olmayan ankilozan spondilit takviyeleri

Ankilozan spondilit için lanse edilen bazı vitaminler, mineraller ve diğer takviyeler, diğer koşullar için yararlı olsalar da, onları destekleyecek bilim bilmezler:


Glukozamin ve kondroitin. Glukozamin ve kondroitin sülfat doğal olarak kıkırdak hücrelerinde ve çevresinde bulunur. Amerika Birleşik Devletleri'nde de, ilaç olarak değil, gıda olarak düzenlenmiş diyet takviyeleri olarak satılmaktadır.

RA ve psoriatik artrit gibi ankilozan spondilit, vücudun bağışıklık sisteminin eklemlere saldırmasına neden olan enflamatuar bir artrit türüdür. Bu, zamanla kıkırdak bozulmasını içeren dejeneratif bir hastalık olan osteoartritten farklıdır.

Louie, "Kondroitin ve glukozamin, öncelikle dejeneratif artrit veya osteoartrit olan kişilerde kullanım için incelenmiştir ve enflamatuar artrit için çalışmayabilir" dedi. "Bu takviyeler kemik sağlığı ve kıkırdak bakımı için alınacak, ancak ankilozan spondilitli kişiler üzerinde etkisi olmadığı gösterilmiştir."


Şeytanın pençesi. (Devil’s claw) Bu Afrika bitkisine iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu söylendi. Bununla birlikte, araştırma, şeytanın pençesini almanın dejeneratif hastalık veya osteoartrit ile ilişkili ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini, ancak ankilozan spondilit gibi enflamatuar artritin bulunmadığını göstermiştir.


Spondilit Takviyeleri Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Faktörler

Louie, diyet takviyeleri ile ilgili iddiaların plasebo etkisinden kaynaklanabileceğini, yani çalışmalara katılan bazı katılımcıların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak vitamin ve mineralleri aldıklarına inandıkları için takviyelerden faydalanabileceğini söylüyor.


Ayrıca, ankilozan spondilit için vitamin veya minerallerin yararlarına dair kesin kanıtlarla yapılan kontrollü çalışmaların bulunmamasından dolayı, takviye durumunun insanlara rutin olarak önerilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Bazı insanlar bana zaten bir ek alıyorlar ve diğerleri çevrimiçi tuhaf iddialarla takviyeler sipariş ediyorlar” diyor. “Bu insanlar genellikle bu ürünlerden ankilozan spondilitin yararı olmadığını görüyorlar.


Ankilozan spondilit takviyesi denemeden önce, doktorunuza , aldığınız diğer ilaçlarla olası olumsuz etkileşimlerden kaçınması için her zaman doktorunuzu bilgilendirin. Louie, “Doktorunuza, reçeteli ilaçlar hakkında bilgi vermenin yanı sıra, aldığınız herhangi bir takviyesi bilmesi de önemlidir."


Diana Rodriguez ve Blake Miller tarafından ek raporlama - Son güncelleme: 2019/02/22

https://www.everydayhealth.com/ankylosing-spondylitis/supplements-for-spondylitis.aspx

---

Çeviri: Google translate.

(1) efe14
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

ERKAN063 katilllll selmabysl judypawlowski tamerr afkteres wilfrdufaur ashlemaher troya celik1973 Erdal44 joyfoster ziya_karaca sefa9723