CRP Değerlerinin normal olması iyileşmeye işaret mi?

fozcanfozcan 5 İstanbul
Merhaba arkadaşlar, CRP değerlerinin normal çıkması iyileşmeye işaret midir? Uzun süredir hastalığımın durumuyla ilgili kontrole gitmemiştim. Doktor kan tahlili istedi. CRP değerleri normal dedi. MR çekilip bakmasını istedim. CRP değerleri normalse MR çekimine gerek yok dedi. 2012 yılına ait MR sonucum ve HLAB27 (pozitif) testim mevcut. MR sonucumda sağ şiddetli sakroiliet yazıyor. Aslında öğrenmek istediğim konu sağlık kuruluna eski raporları vereceğim. Yeni sonucun kan değerine göre iltihap olmadığı görülüyor. Buna istinaden hiç değer vermeme gibi bir durum olabilir mi? Hastalığın olması yeterli değil mi ? Tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Yorumlar

 • McKayaMcKaya 2,649 İstanbul
  Sağlık kuruluna neden gireceksiniz?
 • fozcanfozcan Yükleniyor... 5 İstanbul
  tabi ki rapor almak için. 
 • McKayaMcKaya 2,649 İstanbul
  fozcan dedi:
  tabi ki rapor almak için. 
  Siteyi okumaya üşendiğiniz gibi yazmaya da üşeniyorsunuz. 
  Hepimiz biliyoruz ki kurula rapor almak için girilir. Bilmediğimiz sizin ne için rapor alacağınız. İlaç raporu mu alacaksınız? malülen emeklilik için mi? engelli raporu mu? ehliyet raporu mu? işe giriş raporu mu? askerlik raporu mu?...

  Sitede her birine göre cevap var.
 • fozcanfozcan Yükleniyor... 5 İstanbul
  Tekrar Merhaba, Hayır tam tersi aslında site içerisinde arama yapıyorum ve içerikleri okuyorum. Talebime benzer bir içerik göremediğimden dolayı böyle bir başlık açtım. İsterseniz silebilirsiniz, sorun değil! 

  Engelli raporu alıp, vergi indiriminden faydalanıp, emekli olmak için rapor almak istiyorum. Aslında mevcut raporum var %42 oranında. Yakında zamanda uyku apnesi tespit edildi. Onunla birlikte tekrar bir rapor almak istiyorum. Elimdeki MR sonucu ve tahliller 2012 yılına aitti. O yüzden Romatoloji'den randevu alıp, muayene için gittim. Kan tahlili istedi. Kan değerlerime baktı ve CRP değeri normal dedi. MR çektirmeyecek misiniz hocam dedim. Gerek yok dedi. Bende durumu izah ettim. Rapor almak istediğim için yeni bir MR sonucunun elimde olmasının iyi olacağını belirttim. Bu şekilde rapor alamazsın dedi. Ondan sonra bende sinirlendim. Dedim ki; benim zaten hali hazırda raporum mevcut. Uyku apnesi de çıktığı için hepsiyle birlikte tekrar rapor almak istiyorum dedim. Heyet gerekli görürse MR ister dedi. Daha önce AS için %23 oranında, hafif mitral yetersizlik için %19 oranında ve görme kaybı için ise; %7 oranında olmak üzere toplamda %42 oranında rapor almıştım. Şimdi, mevcut CRP değerine göre oran düşürülmesi gibi bir durum olabilir mi? 
 • monomono 5,449 Ankara
  Rapor düşürülmesini pek duymadık ama bu işler de öyle pek fazla kurcalamaya gelmez, hiç bellide olmaz yani, neticede garanti bir şeyde yok. AS nize %20 verirseler raporunuz sakata düşer. Mecbur kalmadıkça, sizden ekstra istenmedikçe rapor işi dursun öylece..
 • fozcanfozcan Yükleniyor... 5 İstanbul
  mono dedi:
  Rapor düşürülmesini pek duymadık ama bu işler de öyle pek fazla kurcalamaya gelmez, hiç bellide olmaz yani, neticede garanti bir şeyde yok. AS nize %20 verirseler raporunuz sakata düşer. Mecbur kalmadıkça, sizden ekstra istenmedikçe rapor işi dursun öylece..
  cevabınız için teşekkür ederim. Aslında ağır uyku apnesi de çıktığı için onunla birlikte rapor için tekrar başvuru yapacağım. Ağır uyku apnesine verilen oran %35 oluyormuş. Onu da ekletmem çok daha iyi olmaz mı acaba?
 • monomono 5,449 Ankara

  @fozcan

  Merak ettim acaba ne yaptınız?

 • elmas67elmas67 5 Zonguldak

  Merhabalar herkese geçmiş olsun. Kan değerleri normal olup hasta olan insanlarda var. 32 yaşındayım ilk olarak 15 yaşında ateşli enfeksiyon geçirdiğinde CRP RF ASO SEDİM hepsi yükseldi acil olarak romatoloji olan bir yere gitmemizi söylediler. İstanbul Göztepe Çapa Ankara Hacettepe her 6 ayda bir gittim 18 yaşına gelene kadar git gel kan temiz diyip geri gönderdiler ta ki Zonguldak da sakroiliak mr çekilene kadar 14 subat 2019 da As olduğumu öğrendim. Zonguldakdaki doktordan memnun kalmadım düzce araştırma hastanesi Safinaz Ataoglu na tavsiye üzerine gittim ve hala oraya gidiyorum panto, salazopyrin ve dikloron kullanıyorum.Kan temiz kalça mr ı sıkıntılı ama benim etlerim çürümüş gibi dokununca acıyor bazen de spor yanması şeklinde ağrılar oluyor kalçalarım çok yorulunca batma olurdu hep merdiven çıkarken yatakta dönerken meğer as dan dolayı imiş . Şimdi ise geçen hafta mr çektirdim lomber ve sakroiliak ilginç ki 2 side temiz sakroiliak da olan iltihapları salazopyrin mi yok etti yoksa mr lardan biri yanlış mı çekildi ağrılarım ise zmn zaman yine batıyor kalçalarım ztn sırt ağrım ve vücudumu gezen o ağrı berbat bi şekilde hep var hla b27 hla51 fmf testlerini henüz yaptirck hastane bulamadım daha önceleri negatif dedim ancak doktorum tekrar istiyor haliyle elimde şuan veri yok. Tekrar gittiğimde soracağım belki de as değilim ztn kanda gram iltihap yok mr da vardı aimsi tuhaf ki mr da temiz bazen böyle hastalar oluyor kanda iltihap olmayan dediler ancak benim aklima fibromiyalji olabilirim diye geliyor. Herkese Allah şifa versin görüşmek üzere

 • Tahir333Tahir333 12 İçel (Mersin)

  Benim de aynı şekilde 15 senedir As hastayısm askerlik muayesi için kurula girdim geçen sene erteeme aldım, bu sene tekrar gittim zaman doldugu için her tetkiki sil baştan istediler. Geçen sene hla27(+) çıktı bu sene negatif çıktı, mr ve crp de temiz çıktı .büyük ihtmal sağlam raporu vercekler çnkü soru sorma tarzları bu şekildeydi. İlaç içmiyorsun galiba bile dediler. Yok içiyorum dedim , ilaç raporun yok dedi, ben ücretle alıyorm dedim , öyle olmaz dedi. Gayette olur daha eczaneden ilaç alabildiğimizi bile bilmiyorlar bilgisi az olan kurula denk geldm sonuç 5 gün sora belli olcskmjş

 • m_canerm_caner 23 İstanbul

  Hla b27 nasil oluyor da bir keresinde pozitif tekrarinda negatif oluyor

  neye nasil inanacagiz

  Kaldiki madem bu B27 nin bir espirisi yok, cikarsinlar litaraturden.

 • Tahir333Tahir333 12 İçel (Mersin)

  Ben de anlamadım bu yüzden sağlam raporu vercekler büyük ihtimal askere göndercekler

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

kayasgari emilijxvn moshegabb kimbehaq helenfranz Erhat Fatos murat80 tayfun34 cemel ilknkhvc abay