AS Hastası Mıyım?

Herkese merhabalar
Belimle kalçam arasında 2 hafta kadar bir ağrı yaşamıştım, bu ağrı sonra kayboldu ve bir kaç ay sonra geri geldi ve 2 ay kadar sürdü. Böyle sürünce doktora gittim, bel ve kalça MR çekildi. Belimde hiç bir sorun gözükmüyor fakat masa başı işi yaptığım için belimde düzleşme olmuş. Kalçaya ait rapor kağıdına baktı doktor ve bana AS hastası olduğumu söyledi. Biraz araştırma yaptıktan sonra moralim iyice bozuldu ve kendimi kötü hissetmeye başladım. Salozopyrn adında bir hap verdi. 1 haftadır bu hapı kullanıyorum fakat şimdide nefesimde daralmalar hissediyorum, çok nadirde olsa gögüsümde bazen bir ağrı hissediyorum.
Bir an da şüphelendim ve ya değilsem ya başka bir şeyse diye düşünmeye başladım. Çünkü gittiğimiz yer mahalle arasında bir poliklinkti. CD'den de anlamadı, sadece raporda yazan sonuca göre direk bu teşhisi koydu. Lütfen bana yardımcı olur musunuz? MR Sonucunda yazanı aşağıya yazıyorum. Bu yazdığımın direk olarak tanısı Ankilozan Spondilit midir? Şuanda da sadece çok nadir bir ağrım var, sürekli kalça tarafımda bir şeyler var bunu hissediyorum fakat rahat hareket edebiliyorum

"Eklem ağarlığı normal genişliktedir. Biletaral asetebüler tavan düzenli ve normal sinyal yoğunluğundadır. Her iki femur bası formedir. Eklem kapsülü içerisinde sıvı görünümü saptanmamıştır.
Sağda sakroiliak eklemde sakral ve iliak yüzlerde sakroileit izlenmiştir"

Yorumlar

• Başlangıç aşamasında olabilir hastalıgınız emin olamadıysanız başka doktora gidin görüşün derim bakalım o doktor ne diyicek
  • McKayaMcKaya 2,550 İstanbul
    O mahalle arasındaki kliniğin ve doktorun ismini yazarsanız sevinirim. Yaptığı kolay bir iş değil.
  • cancel33cancel33 Yükleniyor... 3 İstanbul
    colleaq1 dedi:
    Başlangıç aşamasında olabilir hastalıgınız emin olamadıysanız başka doktora gidin görüşün derim bakalım o doktor ne diyicek
    Evet bende o şekilde düşünüyorum başka bi yere daha tedavi olacağım, hastalığın başlangıç aşamasında olması herhangi bir şeyi değiştirir mi peki?
  • cancel33cancel33 Yükleniyor... 3 İstanbul
    McKaya dedi:
    O mahalle arasındaki kliniğin ve doktorun ismini yazarsanız sevinirim. Yaptığı kolay bir iş değil.
    Şöyle ki bir arkadaşımı ziyarete gitmiştim, o ara gidip tedavi oldum kendi oturduğum yerde olmadığı için şuan doktorun adını veya polikliniğin adını anlamadım. Yaptığı kolay bir iş değil derken abi tam olarak neyi kastettiniz acaba
  • Selamlar.allah herkese şifa versin ilk önce.benim şöyle bir sorum olcak, tecrübeli arkadaslarin fikrini almak istiyorum.ben mağazada yoneticiydim ayakta 9 saat durmaktayiz oturmak yok yani.topuk agrilarim için gittim.topuk dikeni değildi.topuk aşil tendonuna iltihaplanma çıktı.gittigm fizik doktoru  as hastalığından şüphelendi.rontgen sonra ilaçlı sakroilak bölge mr çekildi.temiz çıktı.kan idrar tahlilleri yapıldı.hepsi temiz fakat hla b27 pozitif çıktı.bu değerin pozitif çıkması kesin tanımıdır.beni korkutuyor.soyle bı durum var sabah kalkınca ayaklarımı basamiyorum yürüdükçe açılıyor.asil tendonun iltihabindan dolayi.sabah bel tutukluğu var ama 5 dk düzeliyor uzun surmuyor aman aman ağrılı değilim.bu baslangicimidir.hla b27 pozitif cikmasi beni korkutuyor.ailemde bu hastalık yok ayrıca.bilgilendirseniz sevinirim.allah şifa versin herkese
  • Merhaba, açıkcası bende bahsedildiği kadar büyük bir sorun yaşamıyorum. Sabah kalktığımda 2-3 dakikalık bir ağrı oluyor. İlk başlarda yatarken yerimde dönemiyordum bile şimdi hiç bir şeyim yok sadece yürürken kalça kısmında hafif bir ağrı hissediyorum o da rahatsız edici dahi değil. Ailemde akrabalarımda da hiç bir şey yok. hla b27 ne bilmiyorum bile böyle bir teste de girmedim fakat direk bana bu tanı konuldu. Ne oldu ne olmadı bilmiyoruz bile AS diyip yolluyorlar. Salazopyrn verdiler o ilacıda kullanıyorum fakat şüpheleniyorum nefesimde sürekli daralma oluyor bu aralar.
  • Kimse cevap vermiyorum, girmiyor mu kimse
  • McKayaMcKaya 2,550 İstanbul
    Sabah tutukluluğunun ne kadar sürdüğü önemli değil. 3 aydan fazla sürerse ve fiziksel bir nedeni yoksa, HLA-B27 pozitifse AS olma ihtimaliniz yüksek.
  • Kan sonuclarimin hepsi çıktı. gittim doktora .kanda iltihaplanma ckmadi.ama romatizma var gibi ama as tam değil dedi.sirtin eğilecek kambur olacak bişey olmaz sende dedi.sisteme  as teşhisi koyuyoruz ama degılsn diyor.onuda geçtim.parmaklarim dirsegim gezen ağrılar tarzında ağrılar var.dizlerimde de aynı şekilde.gogus agrim iman tahtasi denilen yer ağrıyor  topuk agrilarim devam hala.ilac olarakda salazopyrin verdi.haziran başı gel dedi belki de ilaçları keseriz dedi.hic bişey anlamadım.nedir bu siZce
  • monomono 5,359 Ankara
    marco dedi:
    sisteme  as teşhisi koyuyoruz ama degılsn diyor.
    Bu da iyiymiş  :))

Net olamamalarının sebebi kanıt eksikliği, oysa hikayeniz bangır bangır AS yim diyor işte.  :whistle:

Yalnız poliklinik dr.unu bende çok taktir ettim, böyle dr.lar da çıkıyor demek ki. 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

GONUL iskandinavruhu marilxpk drusib15 randecolson borakarsli madmax LeylaSezgin