AS başlangıcı olanlarda yatak seçimi nasıl olmalı?

bedizcibedizci 1 İstanbul
Arkadaşlar merhaba.

Siteye yeni üye oldum ve bu ilk konu oluşturuşum. Bende as başlangıcı olduğu bilgisi verildi doktorum tarafından. Kafamı yukarı kaldırıp bakmak istediğimde tam bakamıyorum ve eğildiğimde tam eğilemiyorum filan gibi sorunlar var. Son zamanlarda her gün olmasa bile haftada 3 veya 4 gün bel ve sırt ağrısı ile uyanıyorum. Zaman zaman da gece sabaha karşı uykumdan uyandığım oluyor. Böyle zamanlarda yatağımdan kalkıp yürüyorum ve biraz hareket ettikten sonra ağrım hafifliyor ve tekrar uykuya dalabiliyorum. Son zamanlarda yatağımı değiştirme kararı almış bulunmakla birlikte deli gibi yatak arıyorum. Visko yatak, lateks yatak ve tempur yatakları inceliyorum. Çoğu yatak üreticisi firma ile görüştüm ve herkes kendi yatağını övüyor ve bu iyidir diyor. Tempur yataklar 6000 tl den başlıyor ve yukarıya doğru tırmanıyor. Parası hiç önemli değil ama benim için doğru yatak ı bulmaya çalışıyorum sonuçda yeri gelecek 7-10 yıl veya daha fazla kullanacağım. Tempurun nasa onaylı ve nasa nın kullandığı bir ürün olduğunu öğrendim. Fakat nasa kullanıyor diye de alacak değilim. Aranızda tempur kullanan var mı? Sizin deneyim ve önerileriniz benim için cidden çok önemli. 

Yardımlarınızı rica ederim.

Yorumlar

• Merhaba, hoşgeldiniz.

Yatak konusu benimde aylarca üzerine yoğunlaşıp, yaptığım seçimden son derece memnun kaldığım bir durum oldu.
    Öncelikle AS hastalarının kamburluğu engellemesi adına yastıksız ve yüzüstü yatması gerektiğini okumuş veya doktorunuzdan duymuşsunuzdur. Bu kriteri visco yataklar içine gömülmesinden dolayı sağlayamıyor. Yani bir visco yatağa yastıksız yüzüstü yattığınız zaman nefes alabilmeniz mümkün olmayacaktır.  AS hastaları için ideal yatak ne sert, ne yumuşak olmalı. Orta veya orta üst diye adlandırılan sınıf yatak almalısınız. Ben yurtiçi ve yurtdışı kaynak araştırmalarım sonucu orta üst sertlikte doğal lateks yatak kullanmaya karar verdim. İki marka arasında kalmıştım. İkisini de gidip yerinde denedim ve seçtiğim marka yatağa yattığımda bütün vücudumun eşit şekilde yatak yüzeyine temas ettiğini direk hissettim ve yatağı satın aldım. Son derece memnunum. Eski yatağımda yüzüstü yastıksız yatarken bel altında bir baskı ve yanma hissediyordum. Yatağı değiştirdiğim günden beri bu sorundan da kurtulmuş oldum. Yatağı 2018 kasım ayında peşin fiyatına 2600 TL'ye satın aldım. Reklam olarak algılanmaması için marka ve model belirtmiyorum. Öğrenmek isterseniz bana özelden mesaj atın. Yatak bilgisini paylaşayım. 
    Ayrıca aşağıya bıraktığım linkte forumda bulunan arkadaşların da yataklarla ilgili bilgi ve deneyimleri mevcut. Okumanızı tavsiye ederim.

http://www.ankilozanspondilit.com/forumlar/discussion/124563/viskoelastik-yataklar/

• Reklam amacınız olmadığı belli. Bunla ilgili endişe etmeyin.

İncelediğiniz ve sonrada karar verdiğiniz yatak hangisidir ? Marka model verirseniz sevinirim. Ben de yatak değiştirmeyi düşünüyorum.

Misal İşbir yataktan aldığım paket yaylı yatak sınıfından aldığım Lavender Garden, mağazada denemede (5 dk anca deniyorsunuz) çok rahat olmasına rağmen, eve geldiğinde uykudan uyandıracak kadar rahatsız etti 1-2 gün.

Yeni bir arayıştayım,
    Cüneyt
  • Tekrar merhaba, 

İki firmanın lateks yataklarını denedim. Birisi Yatsan markasının "king koil anniversary" modeli diğeri ise Yataş markasının "seven-z lateks" modeli. 
    Yanlış hatırlamıyorsam ikisininde lateks kalınlığı 12cm idi. 
    King koil anniversary rahat ama yumuşaktı. Yattığınızda vücudunuzun içine gömüldüğünü hissediyorsunuz. Bu durum omurgaya binen yükü arttırmakla birlikte, omurganın doğal duruşunu ve sağlığını zamanla bozabiliyor. Yataşın seven-z lateks modeline gelecek olursak, Yatağa yattığınız ilk andan itibaren vücudunuzun her noktasının yatağa eşit temas ettiğini hissedebiliyorsunuz. Yatağa gömülme söz konusu değil. ve gerçekten çok rahat. Bu arada ilk yatak araştırması yaparken listemde sadece visco yatak vardı. Bunun sebebi ise omurganın doğal duruşunu koruması özelliğinin ön planda oluşuydu. 
    Fakat bugüne kadar muayene olduğum her doktorun ilk tavsiyesinin yastıksız ve yüzüstü yatmam gerektiğini söylemesi, ashad.org (ankilozan spondilit hasta derneği) sitesinde AS'li doktor Prof. Dr. Muhammed Asım Khan ile yapılan söyleşide,
    Her AS li eninde sonunda kambur mu olacak? sorusunu "Kesinlikle hayır. Eğer erken teşhis edilmişse ve ilaçlarını kullanıp egzersizleri yapıyorsa, yastıksız yüz üstü yatıyorsa kambur olmaz. Egzersiz ve yüzme ankilozan spondilitte deformitelerin oluşmasını önlemede çok önemlidir. Zaten kişi eğer yastıksız ve yüzüstü yatıyorsa omurga tutulursa bile düz tutulabilir.Yani dışardan gören biri anlamaz sadece hareketi kısıtlıdır ama kambur değildir." diye cevaplaması yastıksız yüzüstü yatma konusunun önemini anlamamı sağladı. Dolayısı ile visco yatakların bu şekilde yatmaya uygun olmadığını, ayrıca visco malzemesinin zamanla özelliğini kaybettiğini  yatak firmalarının satış elemanları net bir şekilde belirtti. Bende tercihimi visco yatağa alternatif olan, hem uzun ömürlü, hemde tamamen doğal olan, omurga ve genel sağlığımız açısından visco yataktan daha iyi olduğuna karar verdiğim lateksi tercih ettim. Tercih ettiğim yatak Yataş'ın "Seven-z lateks" modeli oldu. Yaklaşık altı aydır kullanıyorum. Gerçekten çok memnunum. 
  • teşekkürler
  • emosemos 1,241 Istanbul
    Arkadaşlar benimde en büyük sorunumdu.yatağınızı değiştirmeden önce  sizde bir deneyin derim.varsa yün yatak,yoksada iki yün yorganı üstüste yatağınızın üzerine koyun.bana bir yıldır çok iyi geldi.ve mümkünse, yorganıda yün kullanın.
    (1) Mery
  • McKayaMcKaya 2,556 İstanbul
    apollon dedi:
    Tekrar merhaba, 

Fakat bugüne kadar muayene olduğum her doktorun ilk tavsiyesinin yastıksız ve yüzüstü yatmam gerektiğini söylemesi, Prof. Dr. Muhammed Asım Khan ile yapılan söyleşide, Her AS li eninde sonunda kambur mu olacak? sorusunu "Kesinlikle hayır. Eğer erken teşhis edilmişse ve ilaçlarını kullanıp egzersizleri yapıyorsa, yastıksız yüz üstü yatıyorsa kambur olmaz. Egzersiz ve yüzme ankilozan spondilitte deformitelerin oluşmasını önlemede çok önemlidir. Zaten kişi eğer yastıksız ve yüzüstü yatıyorsa omurga tutulursa bile düz tutulabilir.Yani dışardan gören biri anlamaz sadece hareketi kısıtlıdır ama kambur değildir." diye cevaplaması yastıksız yüzüstü yatma konusunun önemini anlamamı sağladı.
    Bence yüzüstü yatma konusunu biraz araştırmakta fayda var. Günde 15-20 dakika yüzüstü uzanmak yeterlidir. Ama bütün gece yüzüstü yatmak mantıklı değil. Özellikle kardiyologlar yüzüstü yatılmasını yasaklarlar. Biz AS'lilerin göğüs esnemesinin az olduğunu da hesaba katarsanız bütün gece göğsü sıkıştırmanın mantıklı olmadığını farkedeceksiniz.
    (1) Mery
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

janelmiqk TOPRAKFS adleza Fatma Solmaz dln93