Ankilozan Spondilit ve Askerlik Durumu 2019

ysnknl44ysnknl44 13 Yurtdışı
Babamda 20 yıldır mevcut olan bu hastalık bendede 20 yaşımda 2 sene önce belirdi. 2 Senedir sağ kalçamda tutulmalar ve ağrılar mevcuttu. Bu yıl ise çoğaldı ağrılar ve tutulmalar özellikle bu 3 aydır gün boyu tutulmalar devam ediyor. Sol kalçamdada tutulmalar başladı 3 aydır. Gün geliyor tutulmanın yüzünden yere bile zor basıyorum.

Neyse askerliğimin tecili bitti 5 şubat tarihinde.

Sağlık hekimim zaten durumumu yaşadığım sıkıntıları biliyordu. Beni direk devlet hastanesine sağlık kuruluna sevk etti sevk kağıdına ankilozan spondilit hastalığını belirtti. Gittiğim hastanede romatoloji bölümü mevcut değildi. Dahiliye bölümüne sevk etti aile hekimim. Ben dahiliye doktoruna sıkıntılarımı belirttim. Seni başka bir devlet hastanesine sevk edeceğim orada romatoloji mevcut dedi. Orada kurulun sevkiyle başka hastaneye gittim. Romatoloji doktoruna sıkıntılarımı ağrılarımı tutulmalarımı anlattım. 2 Yıl önceki emar sonucumu, kullandığım ilaçların raporunu ve sürekli takipli hastası olduğum üniversite araştırma hastanesinden aldığım hastalığı belirten durum bildirir raporunuda götürdüm. Durum bildirir raporuna bakmadı emara baktı. Emarımda sağ kalçada kemiklerde daralma, eklem yüzleri ödemlidir vs yazıyor. Fakat sol kalçamdaki ağrıda bu sırada devam ediyor tamamen tutulmuş biçimde. Bir muayene etti büktü, kaldırdı ağrılara baktı. Sonra yeni bir CRP sonucu için tahlil istedi. Ayrıca kalça röntgeni istedi. Çektirdim vs. Sonra öğleden sonra sonuç sırası aldım girdim doktora. Doktor inceledi crp biraz yüksek fakat röntgende bir hasar görünmüyor dedi. (Ankilozan spondilitin belirgin bulgusu zaten sadece MR yoluyla belirgin şekilde görüntüleniyor.) Herneyse sonrasında raporu yazdı rapora yaşadığım tutulmaları sıkıntıları yazdı. Altına askerlğe elverişli değildir. Fakat onun aşağısınada nihai karar sağlık kurulu heyeti tarafından verilecektir.

Kullandığım ilaçlar : 

SALAZOPYRIN 500 mg : Sabah :2 - Akşam 2 Toplam günde 4 tane. Bu şekilde kullanıyorum.

DIKLORON 75 mg : Ağrı oldukça günde 1 tane. (Önceden faydası oluyodu fakat artık tutulmalar için faydası olmuyor malesef.)

Yani tutulmalar sürekli devam ettiği için üniversite araştırma hastanesindeki doktorum 2 ilaç ilave etti.

Bu ilaçlar ;

Kolsin 0.5 mg : Günde 1 tane tok.

Plaquenil 200 mg : Günde 1 tane tok.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sonuç yukarıda yazdığım gibi. Bir sorunuz varsa merak ettiğiniz herhangi birşey bana buradan sorabilirsiniz yardımcı olmak isterim.

Yarın heyete sonucu götürüp heyete çıkacağım çıkacak olan kararı burada sizinle paylaşacağım.

1. Heyet Kararı Sizce Ne Olur ?7 oy
    1. Erteleme Verilir.
      14.29%
    2. Muafiyet Verilir.
      85.71%

Yorumlar

• ysnknl44ysnknl44 Yükleniyor... 13 Yurtdışı
    Heyet perşembe günü toplanacakmış o yüzden karar perşembe günü verilecek karardan sonra buradan sizlere bildireceğim. Merak ettiğiniz birşey varsa sorabilirsiniz yardımcı olmak istiyorum herkese.
  • 3 kez heyete girip sonuncusunda muafiyeti almıştım geçtiğimiz ocak ayında. Umarım senin de bu şekilde olmaz direk muaf olursun. Boşa geçen 3 yıl çok canımı sıkmıştı. Hakkında hayırlısı olsun. Sağlıklı günler dilerim. 
    3 kez heyete girip sonuncusunda muafiyeti almıştım geçtiğimiz ocak ayında. Umarım senin de bu şekilde olmaz direk muaf olursun. Boşa geçen 3 yıl çok canımı sıkmıştı. Hakkında hayırlısı olsun. Sağlıklı günler dilerim. 
    Teşekkür ederim. Heyet sonucu haftaya çarşamba bana bildireceğini söyledi. Günden güne atıyolar. Haftaya çarşamba sonucu öğrenince buraya yazacağım.
    Karar açıklandı. Sağlık Kurulu Raporu Hakkında Bana Verilen Kağıtta Yazan Bilgiler ;
    TEŞHİS : ANKİLOZAN SPONDİLİT.
    Karar : B/36 F-1. ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR. SEFERDE GÖREV EMRİ ALIR.
    (1) M.Selim
    Askerlik şubesine sonucu götürdüm. 3-6 Ay içerisinde onaylanıp şubeye geleceğini sonrada benim gidip alacağımı söylediler. E-Devlet sisteminde askerlik sorgulamam sonucu artık bu yazıyor.

AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN ASKERLİK YÜKÜMLÜLÜĞÜ BULUNMAMAKTADIR. MUAFİYET NEDENİ : ONAY BEKLEME AS. ELV. DEĞİLDİR.
    (1) mono
  • Arkadaşlar merhaba. Malesef bende son 3 yıldır AS hastasıyım.29 yasındayım. Temmuzda bedelli askerliğe gideceğim, ancak hastalığım suan çok atesli dönemde ve ağrılarım hem gece hem gün içerisinde dayanılmayacak vaziyette. Ağrı kesiciler fayda etmiyor, hareketsizlikten son 3 ayda 6 kilo aldım. Romotoloji doktorum bir üst tedavi yöntemine iğne tedavisine gececegini söyledi ancak o iğnede veremi tetikliyormuş bu yüzden kafam çok karışık.. Ben bu şartlar altında askere gitmek istemiyorum, parasını felan ödedim Temmuz 1 de teslim olmam gerekiyor. Şimdi  ben bu hastalıktan ötürü askere gitmemek adına nasıl yol izlemeliyim? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
    enesinop dedi:
    Arkadaşlar merhaba. Malesef bende son 3 yıldır AS hastasıyım.29 yasındayım. Temmuzda bedelli askerliğe gideceğim, ancak hastalığım suan çok atesli dönemde ve ağrılarım hem gece hem gün içerisinde dayanılmayacak vaziyette. Ağrı kesiciler fayda etmiyor, hareketsizlikten son 3 ayda 6 kilo aldım. Romotoloji doktorum bir üst tedavi yöntemine iğne tedavisine gececegini söyledi ancak o iğnede veremi tetikliyormuş bu yüzden kafam çok karışık.. Ben bu şartlar altında askere gitmek istemiyorum, parasını felan ödedim Temmuz 1 de teslim olmam gerekiyor. Şimdi  ben bu hastalıktan ötürü askere gitmemek adına nasıl yol izlemeliyim? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
    Merhaba parayı ödemişsiniz sanırım muafiyet durumunda parayı geri ödüyorlar diye duydum benimki sadece bir duyum doğru bilgiyi askerlik şubesi size verir. Adımlara gelince siz hastalığınızı belirtin şubeye onlar sizi aile hekimine yönlendirecek aile hekimine derdinizi Ankilozan spondilit olduğunuzu belirtin oda sizi gerekli hastaneye yönlendirecek.Ve romatoloji doktoru sizi muayene edecek ve eğer ağrılı dönemdeysenizki ben ağrılı dönemdeydim direk muafiyet verdiler sizi muayene ettikten sonra rapor yazacak ve sağlık kuruluna çıkması uygundur diyecek ve heyete çıkacaksınız. Heyet zaten direk doktora uyuyor bana direk muafiyet verildi. Saygılar. Geçmiş olsun.
  • Öncelikle teşekkür ederim ilginiz için. Pztsi akşamı kilitlendim evde adım atamadım dün sabah o ağrıyla aile hekimime gittim agrı kesici iğne vurdu hemde askerlik subesine gitmeden, beni kendisi askerlik yoklaması saglık durumu ile ilgili Abdulhamithan eğitim arastırma hastanesine sevk etti. Önümüz bir hafta içersinde gitmeyi düşünüyorum sevk ettiği hastaneye ancak oradan randevu almam lazım mı onu bilmiyorum. Ayrıca sürekli gittiğim romatoloji doktoruma da gittim dün benden tetkiklerimi istedi ( akciğer grafisi, kan tahlili, idrar tahlili ve quantiferon tb) eger bu tetkikler normal çıkarsa Anti TNF iğnesine gececegini soyledi. Normal ilaçlar artık fayda etmiyor bana. Diyeceğim su ki Anti TNF ilacına gecmeden mi gideyim arastırma hastanesine, yoksa sonucları beklemeden direkt bir an evvel askerlik mevzunu halledeyim mi? Aksilik hersey üst üste geldi dogru bir plan ile kısa surede işlerimi halletmem lazım işyerime sıkıntı çıkarmamam lazım. 
    enesinop dedi:
    Öncelikle teşekkür ederim ilginiz için. Pztsi akşamı kilitlendim evde adım atamadım dün sabah o ağrıyla aile hekimime gittim agrı kesici iğne vurdu hemde askerlik subesine gitmeden, beni kendisi askerlik yoklaması saglık durumu ile ilgili Abdulhamithan eğitim arastırma hastanesine sevk etti. Önümüz bir hafta içersinde gitmeyi düşünüyorum sevk ettiği hastaneye ancak oradan randevu almam lazım mı onu bilmiyorum. Ayrıca sürekli gittiğim romatoloji doktoruma da gittim dün benden tetkiklerimi istedi ( akciğer grafisi, kan tahlili, idrar tahlili ve quantiferon tb) eger bu tetkikler normal çıkarsa Anti TNF iğnesine gececegini soyledi. Normal ilaçlar artık fayda etmiyor bana. Diyeceğim su ki Anti TNF ilacına gecmeden mi gideyim arastırma hastanesine, yoksa sonucları beklemeden direkt bir an evvel askerlik mevzunu halledeyim mi? Aksilik hersey üst üste geldi dogru bir plan ile kısa surede işlerimi halletmem lazım işyerime sıkıntı çıkarmamam lazım. 
    Size hastane sevki verildi o sevki yanınızda taşıyın dikkatli biçimde çünkü randevuya gerek kalmıcak askerlik yoklaması sevki ile geldim diyin ve elinizdeki sevk kağıdına bakıcaklar sonra biraz sıra bekliyosunuz ve muayene olabiliyosunuz. Önemli olan elinizdeki sevk kağıdı yani. Geçmiş olsun ben 2x2 günde 4 tane SALAZOPYRİN 500 mg kullanıyorum direk muafiyet verdiler bana. Sizin TNF olayı hastalıgınızın ilerlediği dönemin habercisi. Siz yine askerlik işlemlerinizi uzatmadan biran önce halledin. Aynı zamanda TNF 'ye geçilmesi gerçekten gerekiyorsa doktor zaten uygun görürse geçirecektir. Allah şifa versin. Geçmiş olsun tekrar.
  • öncelikle herkese geçmiş olsun. @ysnknl44 heyete hangi hastanede çıktın ilk gittiğin hastanemi yoksa sevk edildiğin hastanede mi? son kararı hangi hastane verdi yani ilk gittiğiniz mi yoksa sevk edildiğiniz mi? teşekkürler şimdiden.
    hzl07 dedi:
    öncelikle herkese geçmiş olsun. @ysnknl44 heyete hangi hastanede çıktın ilk gittiğin hastanemi yoksa sevk edildiğin hastanede mi? son kararı hangi hastane verdi yani ilk gittiğiniz mi yoksa sevk edildiğiniz mi? teşekkürler şimdiden.
    Merhaba heyete ilk gittiğim hastanede çıktım heyet sevk edildiğim hastanenin kararınıda alarak öyle karar verdi.
  • arkadaşlar merhaba. 1 yıl erteleme aldıktan sonra tekrar muayene olma süreci nasıl ilerliyor ? Nere ilk nere gidecem sonra nere gidecem ? şimdiden teşekkürler herkese geçmiş olsun.
    hzl07 dedi:
    arkadaşlar merhaba. 1 yıl erteleme aldıktan sonra tekrar muayene olma süreci nasıl ilerliyor ? Nere ilk nere gidecem sonra nere gidecem ? şimdiden teşekkürler herkese geçmiş olsun.
    Dostum beni direk muaf ettikleri için o konuda bilgim yok bilgisi olanlar buraya yazabilirler.
    Yaklaşık 3 ay sonra e-devlette askerliğe elverişli onay bekleme yazıyordu artık onaylanmış.

E devlette askerlik sorgu ekranında MUAFİYET NEDENİ : AS. ELVERİŞLİ DEĞİLDİR. Yazmaktadır.
  • Ben bugün polis çevirmesine yakalandım yoklama kaçağı çıktım ve 15 gün içinde muayene olmam gerekiyor. Soruma gelecek olursak
    2010 yılında bel ağrısı ile doktora gittim 2014 yılında ankilozan spondilit hastası olduğumu öğrendim 2 yıl önce neredeyse yuruyemeyecek duruma geldiğimde doktorum 6 aylık verem koruma tedavisinin ardından son 2 yıldır humira 40 mg anti TNF tedavisi görüyorum hastalığımda bir rahatlama olsa dahi bel ağrıları ve diz ağrılarım ve topuk ağrılarım hala devam ediyor.. 1 yıl önce doktorum yönetmeliğin değiştiğini önceden olsa alırdın ama şimdi çürük vermezler sana dedi. Ayrıca crp degerlerim normal seviyelerde bana ne önerirsiniz muayene olunca heyetten sizce ne karar çıkar ?
  • hzl07 dedi:
    arkadaşlar merhaba. 1 yıl erteleme aldıktan sonra tekrar muayene olma süreci nasıl ilerliyor ? Nere ilk nere gidecem sonra nere gidecem ? şimdiden teşekkürler herkese geçmiş olsun.
    1 yıl ertelemeyi nasıl aldıysan yine aynı şekilde e devletten yoklama başvurusu yapıyorsun. Aile hekimine gönderiyor. Aile hekimi seni inceleyip, sevk ediyor istediğin hastane varsa orda söyle. Sana verdiği kağıtlarla hastaneye gidiyorsun. Sonra muayene heyet sonra o kağıdı şubeye veriyorsun bitti.

Ben haftaya 2.yoklamaya gireceğim hazırlık olarak 1 bardak kefir ictim. Dimdik tutuldum. Kan değerlerim de bozuldu. "Sen askerlik yapamazsın, seni askere göndermeyeceğim, sekel bir durum varsa çürük veririm yoksa yine erteleme, bakacağız" diyen doktor sagolsun kendi elimle atak tetikliyorum. Hastalığım aktif yine erteleme verirse itiraz edeceğim. Başka hastaneye gönderiyorlar o durumda. Yönetmelik okuyorum adama ama nafile. 1 yıl icinde 2.kez hastalığım aktif bu kez elim kuvvetli. Yoksa bu adamın ertelemeleri yüzünden malulen emeklilik hakkım da olmayacak. Çünkü kimse askerliğine 10 ay 6 ay kalmış birinin sigorta girişini yapmak istemiyor işe almak istemiyor.

Dilerim sosyal haklarımızı kullanabilmek için illa acılar içinde sürünmemizin sakat kalmamızın gerekmediği mantıklı günler gelir ülkeme.
    teyfik dedi:
    hzl07 dedi:
    1 yıl ertelemeyi nasıl aldıysan yine aynı şekilde e devletten yoklama başvurusu yapıyorsun. Aile hekimine gönderiyor. Aile hekimi seni inceleyip, sevk ediyor istediğin hastane varsa orda söyle. Sana verdiği kağıtlarla hastaneye gidiyorsun. Sonra muayene heyet sonra o kağıdı şubeye veriyorsun bitti.

Ben haftaya 2.yoklamaya gireceğim hazırlık olarak 1 bardak kefir ictim. Dimdik tutuldum. Kan değerlerim de bozuldu. "Sen askerlik yapamazsın, seni askere göndermeyeceğim, sekel bir durum varsa çürük veririm yoksa yine erteleme, bakacağız" diyen doktor sagolsun kendi elimle atak tetikliyorum. Hastalığım aktif yine erteleme verirse itiraz edeceğim. Başka hastaneye gönderiyorlar o durumda. Yönetmelik okuyorum adama ama nafile. 1 yıl icinde 2.kez hastalığım aktif bu kez elim kuvvetli. Yoksa bu adamın ertelemeleri yüzünden malulen emeklilik hakkım da olmayacak. Çünkü kimse askerliğine 10 ay 6 ay kalmış birinin sigorta girişini yapmak istemiyor işe almak istemiyor.

Dilerim sosyal haklarımızı kullanabilmek için illa acılar içinde sürünmemizin sakat kalmamızın gerekmediği mantıklı günler gelir ülkeme.
    Ağrıyı nasıl tetikliyorsun kefir içerekmi ? kefir faydalı değilmi ya ?
  • merhaba arkadaşlar. Antalya'da muayene olan var mı?
  • Arkadaşlar merhaba ben bir yıl erteleme almıştım erteleme kağıdında şu şu tarihler arasında askerlik şubesine başvurun diyo bazı arkadaşlar e devletten asal yoklama yapacan diyo kesin bilgsi olan var mı?

• Ağrıyı tetiklemek için fazla bir şeye gerek yok. Yemeği fazla kaçır tetikleniyor, işyerinde verdikleri ağırlığı taşı tetikleniyor, mevsim geçişi tetikleniyor. Tamamen onun keyfine göre. Kefir evet bende aşırı tetikliyor süt, yoğurt, peynirden daha ağır sonuçlar veriyor. Zannedersem sindiremediğim şeyler bağırsaktan kana geçince mekanizma devreye giriyor. Bir şey yemezsen de aç kalıyorsun.

Bu arada muayeneye girdim. "İkinci senede de yani elverişsiz verilmez ki" dedi. Adama bak sanki kız istemeye geldik. Hastalık da doktor da tamamen keyfi, eğleniyorlar benimle. TSK sağlık yönetmeliğini açtım takmıyor adam. Verdiği ertelemeye göre, isa yeryüzüne inecek, iyileştirme özelliği olduğu için dokunacak ve ben askere gidebilir olacağım. Onu bekliyoruz. Çünkü yönetmeliğe göre erteleme geçici arızalar için veriliyor. Zatüre, bronşit, fıtık, İsa değince iyileşen AS...

• Selam,

Konu ile alakalı bir bilgi sahibi olabildiniz mi?

Benim erteleme tarihim 31.08.2019 tarihinde bitecek. Tekrar e-devlet uygulamasından yoklama başvurusu yapmak istediğimde, ertelemem göründüğü için, başvuruya kapalı olduğu uyarısı alıyorum.. Önce aile sağlık hekimliğine mi? daha önce erteleme aldığım hastaneye mi? yoksa askerlik şubesine mi gideceğiz bilemedim.

Konu ile ilgisi olan arkadaşlar bilgi verirlerse çok makbule geçer.

• Merhabalar tecrübelerinize dayanarak size bir sorum olucak. 3 yıllık AS hastasiyim sabah 2 akşam 2 salazopyrin ve rantudil kullanmaktayım. Yaşım 25 ve ağrılarım ve tutulmalarim azalmış durumda. Askerlik için gata da muayenem devam etmekte hoca kan idrar mr sonuçlarında hastalığın kronik olabilir aktif gözükmemekte dedi yine de biz birde kemik sintigrafisi isteyelim dedi. Bugün onu çektirdim. Yani benim bildiğim mr da gözükürdü gerci 2 yıldır mr da çektirmedim .

Sizce askerlik sonucum ne olur veya mr da yer yer ödem düzensizlikleri ve yağ tabakalarından sonra kemik sintigrafisi neden istenir.

Cevaplayabilen olursa sevinirim çoğu yazıyı okuyup takip etmekteyim.

• arkadaşlar merhaba ben bir yıl erteleme almıştım sonraki muayeneye giderken tüberküloz taraması yaptırmamız gerekiyor mu? bana verilen kağıtta öyle yazıyor.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

merve rodymyccc nataschadwick cristkushner torydearing neslihankapoglu14