KİNEZİTERAPİ (HAREKET İLE TEDAVİ)

haslanhaslan 3 Ankara

Gövde, kol ve bacaklardaki çeşitli kısımlara zorla yaptırılan hareketlerle destek ve hareket aygıtlarındaki (kemikler, bağlar, eklemler, kaslar, sinirler) bazı hastalıkları tedavi edebilmektedir.

Sinirlerden gelen felçlerde, eklem ankilozlarında ve genellikle bütün yeniden eğitme tedavilerinde uygulanabilecek tek metot kineziterapidir. Aktif kineziterapide hastanın bir çaba harcaması gerekir. Yani hasta hekimin gözetimi altında, kendisinden istenilen hareketleri yapmayı dener. Ardından da hareketleri kendisi yapmaya çalışır. Hekim ona ancak, vereceği bilgiler, söyleyeceği sözlerle yardımcı olur. Kineziterapi, travmalardan ileri gelen eklem oynamazlıklarının, kas atrofilerinin, felçlerin tedavisinde önemli bir yer tutar. Mekanoterapiye olan üstünlüğü, hekimin dozu istediği gibi ayarlayabilmesi ve hastada görülen iyilikleri daha rahatlıkla takip edebilmesidir. Kineziterapi sonradan mekanoterapi ile tamamlanabilir. 

Kineziterapinin, iyileştirici ve önleyici etkileri sayesinde çağdaş tedavide önemli yeri oldu. Değeri ancak son yıllarda anlaşıldı. Gün geçtikçe uygulama alanı genişledi. Bu konuda ortopediyi, travmaları, romatizmaları; solunum, kas, dolaşım, mide-bağırsak, sinir sistemi hastalıklarını; psikiyatriyi ve ağrısız doğumların gördüğü gitgide artan rağbet dolayısıyla ebe hekimliğini de anmadan geçmemek gerekir. Klasik tedavi metotlarının (Ling, Hebert) yerini bugün daha mükemmelleri aldı (kinebalne-oterapi, gevşeme ve dinlenme teknikleri, puliterapi, işle tedavi). 

Bu metotlar sayesinde kineziterapi, hastaya verilen herhangi bir ilâç kadar değer kazandı.

Genel olarak değerlendirecek olursak kineziterapi esasında fizik tedavinin temelini oluşturan bilimsel ve yöntemsel prensiplerin geliştirilip çok daha yoğun sportif antrenman yöntemleri ile birleştirilmesidir. Şöyle ki:

  • İnsan bünyesine optimum etki sağlar;
  • Efor (fiziksel yük) dozu daha hassas ayarlanır.

Ağırlık çalışması yönteminin kullanılmasının sonucunda güçlü bir tedavi etkisi sağlayan ve aynı zamanda hasta açısından emniyetli olan bir yöntem geliştirilmiştir. Egzersiz aletleri ile yapılan özel iyileştirici hareketler en ağır patolojik olguların tedavisinde bile etkili olup, sonuçlar şaşırtıcıdır. Oysa ki daha önce imkansız kabul edilirdi.Bedenimiz bir makine gibidir; aksaksız çalışmalı, beyin komutlarını kusursuzca yerine getirmeli, meşgul olan sahibinin dikkatini üzerine çekmemelidir. Eğer bu “makinenin” çalışma düzende bir sorun varsa alarma geçme zamanı geldi demektir. Bu durumda “ilaç kullanayım” veya “sıcak su torbası uygulayayım, geçer” diye düşünmek akılcı değildir. İnsan vücudu bir sistemdir. Kendi haline bırakılan herhangi bir sistem düzenden düzensizliğe doğru kayar. Bu bir fiziktir.

Etkin bir şekilde ağrının üstesinden gelmek - hastalık ile mücadeleyi kazanmak, sağlıklı insan davranış stereotipini geliştirmek demektir. Gerçek iyileşme budur. Tedavi programının amacı, tüm iskelet kaslarının niteliklerini ve yapısını iyileştirmek suretiyle hasar görmüş organ ve sistemlerin fonksiyonel iyileşmesini sağlamaktır.

Arkadaşlar bu yazı alıntıdır ilginizi çekebilir nitelikte olduğundan paylaşmak istedim.

Aramızda uygulayanlar olabilir ve var ise eğer deneyimlerini paylaşırlarsa bilgi için iyi olur.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

uwemessier hemnoga keenauyk umutcand yaskar Amine Mustafa.Kd elf_ws Rena sakroİLLET tnf rasimhasan fanimisafir busraaa cem bsr78