Adana - 36 yaş - mühendis - 3 yıl - yeni AS tanısı - kabulleniş

OnurÜnalOnurÜnal 11 Adana
kategorisi Tanışma
Merhabalar, foruma üye olmuş ancak kendimi tanıtma işini yapamamıştım. Biraz uzun yazacağım kusura bakmayın. Adana'da yaşıyorum, yaş:36, boy:1.85, kilo:88, göbekliyim sporla pek aram yok. 

2016 yılı Aralık ayında şiddetli bel-kalça-sol bacak ağrıları nedeni ile hastaneye gittiğimde nörolojiye yönlendirilip bel fıtığı teşhisi konuldu. Çekilen MR da, L5-S1 bölgesinde disk bulging (küçük bir fıtık) tespit edildi. Bu dönemde sürekli gece terlemeleri vardı. Ağrı kesiciler kullandım. Ağrılar geçmeyince, tekrar tahliller (brucella, romatoid faktör vs..) ve kalça kemiği röntgeni çekildi. Sol kalçada sakroileit (iltihaplanma) tespit edildi. Tekrar normal ağrı kesici ve Cipro antibiyotik kullandım. Ağrılar kesilince yaklaşık 1 sene gitmedim doktora.

2017 yılı Kasım ayında aynı ağrılar bu sefer hem sağ hem sol kalçada ve bacakta başladı. Yine gece terlemeleri var ve yatakta dönemiyorum, zorla yürüyorum vb. MR da her iki kalçada da sakroileit tespit edildi ve bu sefer romatoloji uzmanına yönlendirildim. HLA B27 testi de dahil birçok tahlil yapıldı. HLA B27 negatif çıktı. Sadece ESR ve CRP yüksek, demir ve vitamin D düşük çıktı. Romatoloji uzmanı "non radyografik aksiyal spondiloartrit" , axSpA  diye bir teşhis koydu. Nimes verdi. Kalça ve bacaklara muscoril ve dicol uyguladım. Yaklaşık 1 ay sonra ağrılar yine kesildi. 

2018 yılı Şubat eşimin ısrarı üzerine bir prof hocaya gittim. O sırada hiçbir ağrım yoktu gece terlemeleri bitmişti. Hoca MR da sakroiletit varsa AS 'sin dedi ve Rantudil yazdı Bu kalıtsal bir hastalık ailende kesin vardır dedi. Hatta ailende sedefli bir hasta var mı diye sordu (bağlantılı imiş) anne-babama soruyorum kesinlikle yok diyorlar. 1 ay rantudil kullandım ama hem hocayı beğenmediğim hem de ağrım olmadığı için tekrar gitmedim.

2018 yılı Kasım ayında yine ağrılar başladı ve oldukça şiddetli idi. Ağrı biraz kalçadan yukarı çıkmış gibi hissediyorum. Oturamıyorum, yatamıyorum gece sürekli terliyorum ve işe de gidemedim. Bir hafta kadar Volteren kullandım ve başka bir prof doktora gittim. O da yeni tahliller ve filmler çektirdi ve AS teşhisi koydu. Artık 3. doktor da aynı teşhisi koyunca hastalığı kabullendim.Şu an Naprosyn + Salazopyrin kullanıyorum. Ağrı bir miktar azaldı, işe gidebiliyorum ama çok ayakta kalmıyor genelde oturuyorum.

Benim sizlere sormak/paylaşmak istediğim konular şunlar :
* ağrılarım genelde hep aynı dönem başlıyor, sizin ataklar da benzer durumda mı? Yani ben her kış başlangıcında bunu yaşayacak mıyım?

* internette yaptığım araştırmalarda yataktan kalkarken bir tutulma yaşandığı ve hareket ettikçe azaldığı söyleniyor. Bende ağrı varsa (atak dönemi) hep oluyor. Yani sabah kalktığımda da aynı yürüdüğümde de aynı. Derecesi değişmiyor. Sadece ilaca başladıktan bir süre sonra azalıyor.

* Gece terlemeleri sizde de oluyor mu? Bunun sebebini doktora sordum birşey demedi. Bir gecede 7-8 kez üst değiştiriyorum.

* Romatoloji derneğinin yayınlamış olduğu egzersizler var onları yapıyor musunuz? Atak olmayan bir dönemde denedim bir egzersizi tamamlamak yaklaşık 2 saat sürüyor.

* Önereceğiniz besin - takviye - spor aktivite var mı?

Teşekkür eder, herkese minimum ağrılı bir yaşam dilerim. 

Yorumlar

• lafontainelafontaine 77 İstanbul
    Merhaba ve geçmiş olsun. :)

benim 10 yıldır süren ağrılar ve geçen kış konan bir teşhisim var son 4 yıldır şiddetli ağrılarım var. okuyunca kendime çok benzettim. Ağrılar ben de her yıl aynı dönemlerde oluyor ve çok uzun süreler kendini unutturuyor. Öyle ki kendi kendime ağrılarımı abarttığımı düşünmeye başlıyorum 3-5 ay sonra. 

ağrı bende de varsa hep var. Uzun yıllardır ağrı yaşıyorum. Evet Ara ara değişkenlik de gösteriyor. Bazen canı gece istiyor gece iyice çekilmez oluyor:) ama çok şiddetli dönemlerde gece gündüz aynıyım ayırt edemiyorum.

gece terlemelerim oluyor doktorum önemsemedi her şeyden olabileceğini söyledi. Ama çok ağrılı bir dönemimde bir gece çok terleyip sabaha iyileşmiş şekilde uyanmıştım. Bu da tesadüftür belki bilmiyorum :)

O egzersizleri bilemiyorum. Reformer pilates mat pilates yoga koşu sevdiğim aktiviteler. Düzenli yapmaya çalışıyorum. Yüzmeyi sevemedim ama iyi geldiğini söylüyorlar.

Takviye olarak omega 3 d3 vitamini düzenli kullanıyorum. Ağrılı zamanlarda magnezyum ekliyorum.

• OnurÜnalOnurÜnal Yükleniyor... 11 Adana
    Sayın lafontaine, çok teşekkür ederim. İnanın içime su serptiniz. Ben her ne kadar kabullendim desem de diğer AS hastalarında bu belirtiler farklı deyip kendi kendime acaba? başka bir hastalığım mı var diyordum. Anladığım kadarı ile insanlarda farklı farklı belirtiler / ağrı türü / sıklığı olabiliyor. Ve sizdeki belirtilerle benzeşiyoruz. 

Yüzmeyi ben de pek sevmiyorum. Sanki yüzme esnasında ağrı oluşuyor gibi. Bu forumda da sıklıkla konuşulan Glukozamin denemiş miydiniz?
  • monomono 5,355 Ankara
    O kadar sık terliyorsanız, "vitamin mineral" desteklerini asla es geçmeyin, malum onlar terle ve idrarla atılan şeylerdir.

Teşekkürler Sayın mono, terleme atak dönemlerimde oluyor. Meyve tüketimimi artıyorum. Ama dediğiniz gibi dışardan takviyeyi de denerim. Glukozamin desteği için ne düşünüyorsunuz?
  • monomono 5,355 Ankara
    Fayda görenler oldu elbet, sitemizde ilgili konular vardır, tabii siz dr. kontrolünde ne eksik ne fazla bunları tespit ettirip öyle hareket ederseniz, daha iyi olur.
  • lafontainelafontaine 77 İstanbul
    OnurÜnal dedi:
    Sayın lafontaine, çok teşekkür ederim. İnanın içime su serptiniz. Ben her ne kadar kabullendim desem de diğer AS hastalarında bu belirtiler farklı deyip kendi kendime acaba? başka bir hastalığım mı var diyordum. Anladığım kadarı ile insanlarda farklı farklı belirtiler / ağrı türü / sıklığı olabiliyor. Ve sizdeki belirtilerle benzeşiyoruz. 

Yüzmeyi ben de pek sevmiyorum. Sanki yüzme esnasında ağrı oluşuyor gibi. Bu forumda da sıklıkla konuşulan Glukozamin denemiş miydiniz?

Başka hastalığım mı var psikolojisinden ben de çıkamıyorum. Boynum ağrıyor bu aralar çok fazla. As dense önemsemeyeceğim ama ya başka bir şeyse diye didikliyorum :)

Glukozamini ortopedi doktoru önermişti. Ağrı şikayetyle gittiğim ilk doktordu eklemlerde kireçlenme var diyip glukozamin vermişti. Tam anlayamıyorum iyi gelip gelmediğini. Hastalığın da sağı solu belli olmuyor. Ama koşmayı seviyorum ve çok koştuğum dönemlerde dizlerim zarar görmesin diye içiyorum sadece. 
  • sahinsanlisahinsanli 153 İstanbul
    Geçmiş olsun @OnurÜnal ;

* Benim ağrılarım da hep aynı dönemde başlıyor ama sadece kış başlangıcında değil mevsim geçişlerin de diyebilirim.

*Atak döneminde yataktan kalkarken çok zorlanırım hareket ettikçe ağrımın azaldığı dönemler nadirdir. Hatta ağrımın geçtiğini hissedip biraz kendimi zorlasam önceki günden daha beter olurum.

*Bu zamana kadar gece terlemesi yaşamadım. (yaz ayları dışında)

*Egzersizleri yapabildiğim pek söylenemez masa başı bir işteyim aslında daha çok önem verilmesi lazım.

*Spor ile en yakın bağım futbol izlemek o yüzden bir tavsiye de veremeyeceğim  ^-^

Tekrardan çok geçmiş olsun.
    Teşekkürler @sahinsanli, hepimize geçmiş olsun. Şu an atak başlangıcının üzerinden 3 hafta geçti. Naprosyn ve Salazopryn kullanıyorum. Ağrılar epey azaldı ama tam geçmedi. 
  • klc000klc000 58 İstanbul
    Benimde atak donemlerimde aynı sizin gibi yoğun gece terlemelerim oluyor ve her sene Kasım ayında ayarlarım bozuluyor. Hatta şuanda da bozuk ve gece bu saatte kalça ağrısından ayaktayım. Ilaç kullanınca yine Kasım ayını bu kadar ağır gecirmiyorum. Gece terlemelerim düzenli tedaviye basladiktan sonra yok denecek kadar azaldı. Ama teşhis olmadan önce, surundugum zamanlar Deli gibi terliyordum. Sabah tutuklugum ise ilaç icsemde, icmesemde var. Fakat ilaç içince daha iyi kalkıyorum ama tamamen geçmiyor. Spor olarak bir ara yoga yapıyordum, şimdi yüzmeye basladim. Ağrılarıma çok iyi geldiğini söyleyemem fakat tutulmayi azalttığı bir gerçek.
    Teşekkürler @klc000 , size de geçmiş olsun. Ben geçen sene doktorun verdiği ilaçları bir müddet kullanıp bırakmıştım. Bu sene doktor bırak diyene kadar kullanacağım. Gece terlemelerim, atağın başladığı 3 haftadır devam ediyor. Sanki terleme bittiğinde atak bitecek gibi , bilemiyorum. Sporla aram hiç yoktu , sizlerin de tavsiyeleri ile ufak ufak başlayayım diyorum. En azından romatoloji derneğinin verdiği postür düzeltme egzersizlerini yaparım.
    (1) klc000
    @OnurÜnal aman ilaclarinizin kiymetini bilin, tedaviyi bırakmayın. Ben çocuk istediğim için kestik ve mahvoldum. Ciddi bir atak dönemine girdim resmen sürünüyorum suan. Yatakta yan donemeyecek ve tuvaletten kalkamayacak hale geldim. Imkânınız varken kullanın kıymet bilin 😂😂
  • selbihanselbihan 10 Kmaraş
    merhaba arkadaşlar  öncelikle böyle bir grubun varlığı olması beni sevindirdi .hastanın halinden hasta anlar çünkü ben aranıza yeni katıldım fizik tedavi doktorunun mr istemesi ve acaba a.s  olabilirmisin şüphesi üzerine  tıp fakültesine gitmemi önerdi tabi bende  derin bir hüzün ve  psikoloijk olarak çöküntü yarattı  bu hastalığa yakalanmıs bir arkadaşım vardı ve onun gibi olacağım korkusu içimi kemirdi durdu. muayene günü gittim doç dr romotoloji ye doktor kısa bir öykü aldı sabah tutukluğu bel ağrısı kalçaağrısı  parmaklarda  şişme gece sağa  sola dönememe diz  ağrısı gibi şikayetlerimi anlattım önceden yaptırdığım lab sonuçları ve mr baktı eklemlerde  daralma  var dedi spondolit artirit  var  dedi korkma psikolojini bozma dedi  egzersiz yapacaksın yüzeceksin dedi  voltragen ilaç yazdı 23 şubatta  tekrar  gideceğim benim merak ettim a.s ve  spondolit artirit  aynı şeyler mi bir de ailede sedef var mı dedi bende yok dedim ailemde  kimsede romatizma yada  genetik bir hastalık yok dedim beni bu konuda  bilgilendirirsseniz sevinirim Allahım hepimize acil şifalar  versin
    yağmur lu havalarda  daha çok ağrı hissediyorum siz dede  öylemi 

(1) emos
    Sayın @selbihan geçmiş olsun. Spondilit = omurga iltihabı , Ankilozan = yapışma,kaynama anlamını taşıyor. AS özellikle sakroiliak eklemlerde başlıyor. (kalça eklemi) . Artrit ise genel anlamda eklemlerin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalık diye biliyorum. İkisi aynı şeyler değil.

Aşağıdaki bilgileri bir doktor arkadaşımdan öğrenmiştim. AS li demek için klinik ve radyografik belirtilerini taşıyor olmanız gerekiyor.

1984 tarihli AS için Modifiye Newyork Kriterleri şunlar:

Klinik Kriterler:

1. Üç aydan fazla süren bel ağrısı, egzersizle iyileşen dinlenme ile geçmeyen,

2. Bel omurlarında tutulma, hareket kısıtlanması

3. Göğüs genleşmesinde kısılma 

Radyolojik Kriterler:

1. Sakroiliak eklemde iki taraflı (sağ-sol) (düz röntgende) 2-4 arası değere sahip olmak. Ya da;

2. Sakroiliak eklemde tek taraflı 3-4 arası değere sahip olmak:

• grade 0: normal
    • grade I: some blurring of the joint margins - suspicious
    • grade II: minimal sclerosis with some erosion
    • grade III
      • definite sclerosis on both sides of joint 5
      • severe erosions with widening of joint space with or without ankylosis
    • grade IV: complete ankylosis
    selbihan dedi:
    yağmur lu havalarda  daha çok ağrı hissediyorum siz dede  öylemi 

Yağmurlu hava beni etkilemiyor. Yukarıda yazdığım gibi kış başlarında oluyor. Buna kendi yorumum vücut direncimin düştüğü , bağışıklık sistemimin kötüleştiği zaman oluyor.
    @selbihan ben yağmurlu, rutubetli havalardan çok etkileniyorum, kötüleşiyorum.
    ŞUAN PARMAKLARIM DA ŞİŞME VAR  KENDİMİ ÇOK HALSİZ HİSSEDİYORUM SIRTIM OMUZLARIM DİZLERİM BACAKLARIMDA  HAREKET  ETTİKÇE  KÜTÜRDEME VAR FİZİKSEL OLARAK ÇOK KÖTÜYÜM YÜZME ÖĞRENİYORUM İNŞ FAYDASI OLUR HERKESE  ÇOK TESEŞŞÜKLER
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

octopus444 Cevo huozen pzyjesus hallili38 Hafize1958 cande0850 medine-incisi metin.ozkal ramazan FatimaZehra barangocen zagorTenay20 ALİ2580 dere Goknur