AS ye +1

ESgNESgN 1 Çorum
kategorisi Tanışma

Merhaba arkadaşlar,

Bir AS ve FMF hastası olarak siteyi uzun zamandır takip ediyorum ama üye olmak bugüne nasip oldu.

2008-2009 yılında iş yerinde şiddetli karın ağrısı sebebi ile acile başvurdum çeşitli tahlil tetkik vs derken Dahiliye uzmanı FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) teşhisi koydu en kısa zamanda Üniversite hastanesine başvurmamı ve gen testi yaptırmamı istedi bende Ankara Gazi Üni. Eğitim Araştırma Hast. Romatoloji bölümüne giderek gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırdım Dirençli bir FMF hastası olduğumu belirttiler ve ilaç kullanmaya başladım.

Yaklaşık olarak aynı seneler içerisinde şiddetli bel ve bacak ağrılarım oldu FTR doktorları bel fıtığı diyerek bir dizi iğne egzersiz ve istirahat önerdi.  Birazda kendime dikkat ederek 5-6 yıl bu şekilde devam etti bu süre zarfında sırt bölgemde ağrılarda baş göstermeye başladı. 2015 yılında gögüs ağrısı şikayetiyle doktora gittiğimde postürde bozulma ve defermasyonlar  var  deyip FTR doktoruna görünmemi söyledi. Çeşitli Röntgen MR vs derken AS teşhisi konuldu ve 1x3 Rantudil kullanmaya başladım.

2017 yılı sonlarına doğru sırttaki ağrılarda artış oldu ve bunu boyun ağrısı takip etti özel bir hastanede FTR doktoruna gittiğimde omurganın bitik durumda olduğunu AS olduğumu ağrılarımın Rantudille dinmeyeceğini uzun zaman önce salazopyrin kullanmam gerektiğini ama şuan onunda faydası olamayacağını acilen Biyolojik ajan tedavisi almamı söyleyip Samsun 19 Mayıs üni. hocasının iletişim bilgilerini bana verdi. O anki psikolojik bir çoğunuz tahmin edersiniz.

Bir yandan bu kafa karışıklığı, çıkmaz ve psikolojik durumla uğraşırken bir yanda da artan sırt ve boyun ağrılarıyla baş etmeye devam ettim ve sonunda FMF için gittiğim bende Ankara Gazi Üni. Eğitim Araştırma Hast. Romatoloji bölümü hocalarımdan birinden randevu aldım. Tahlil,röntgen MR ne varsa hocam inceledi.  İlaca cevap vermeyeceğimi son tedavi yöntemine direk geçmeden 4-5 ay salazopyrin tedavisini ve eğzersiz progamı uylayacağını söyledi ve belirli aralıklarla yaptırmam gereken tatlilleri bana verdi. Verilen eğzersizler beni ciddi şekilde zorladı ve sadece bir kaçını yapabildim :(

Yaklaşık  1 ay önce tekrar kontrole gittiğimde salazopyrin'in neredeyse hiç etki etmediğini bu yüzden TNF ye başlamamız gerektiğini  bu tedavinin etkilerini ve yan etkilerini vs her şeyi anlattı ve bir kaç Dermatolog isimleri verdi birinden randevu alıp TNF için değerlendirilmemi istedi. Aynı hastaneden bir Dermetologtan randevu aldım gerekli tetikleri yaptırdım ama sonuç görüşmeye henüz gitmedim.

Bu son gelişme sonrası AS ile alakalı daha fazla araştırma vs derken  bu sitedeki kullanıcıların paylaşımlarını durumlarını tecrübelerini sabırla okudum ve takip ettim. Ancak kafam  hepten karıştı ve ne yapmam gerektiği konusunda net bir karar varamadım. Özetle durumum bu, biraz uzun oldu sabırla okuyan, yorum yapan, öneride bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Yorumlar

• Sayın Esgn faydası olabilir benim ve diğer arkadaşların görüşlerinin 
    http://www.ankilozanspondilit.com/forumlar/discussion/125776/remicade-humira-enbrel-anti-tnfler/p2
  • monomono 5,355 Ankara
    Anti-TNF de bir seçenek elbet, kullananlarda var ama o son seçenek.
    Dr.un da Salazopryin den başka bir şey kullanmayıp, hoop başka yol kalmadı deyip, Anti-TNF ye geçelim demesi de bir o kadar saçma.
    Diğer yandan bir çok kişide Anti-TNF kullanmıyor, demek ki o son seçenekte değil.

Hasılı diyeceğim Anti-TNF ye kadar pek çok şey var, başka ilaçlar var, vitamin mineral destekleri var, özellikle de Magnezyum var, bunlardan da fayda görülebilir. 

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

hulya.erhan.1 hazar2307 veliaht ebonyjonsson remonk78 andretheus ismlkhrmn filizsml birkanzgr mehtapeylül Semihyerlikaya oldubil mturktan baharbozkuş