Askerlik için yoklama başvurusu, sağlık kurulu, heyet ve sonuç.

apollonapollon 12 İstanbul
kategorisi Askerlik

Merhabalar,

Askerlik sağlık yeteneği yönetmeliğinin maddeleri,  A, B ve D dilimi olarak üçe ayrılmaktadır. A grubu askerliğe elverişli olanlar, B ve D grubu ise askerliğe elverişsiz olanları temsil eder. Yönetmeliğin içinde bizi ilgilendiren iki ana madde mevcut. 
Madde 36 ve Madde 63
Madde 63’de AS’yi direk ilgilendiren iki fıkra B diliminin içerisinde bulunan 3. ve 6. maddedir. 
Madde 36’da ise B diliminin içerisinde bulunan 1. fıkradır.

Aşağıda AS hastalarını doğrudan ilgilendiren maddelerin açıklamalarını görebilirsiniz.

-Madde 63

B Dilimi

-3. Omurganın hareketlerini % 25’den fazla kısıtlayan, devamlı ağrı ve stabilite bozukluğu yapan spondilartritler, travmatik veya dejeneratif hastalıklar, Scheurman hastalığı, Ankilozan Spondilitis.

-6. Hareket, his ve stabilite bozukluğu yapmamış, klinik ve laboratuvar olarak remisyona girdiği tespit edilen vertebral kolon veya sakroiliak eklemin romatizmal hastalıkları.

-Madde 36

B Dilimi

-1. Klinik ve lâboratuvar bulguları kesintisiz en az altı aylık tedavi veya takip ile tam olarak baskılanmadığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş romatizmal eklem hastalıkları.

------------------------------------------------------------

Bu durumda AS teşhisi konmuş, hastalığının aktifliğini MR veya diğer bulgularla kanıtlayabilecek her AS hastası askerlikten muaf tutulabilir.
Gelelim asıl konuya, adım adım yoklama dönemi gelmiş veya tecilli bir AS hastasının yapması gereken işlemleri anlatacağım. Aşağıda bahsedeceğim e-devlet içerisinden yapılacak işlemleri bilgisayar üzerinden yapınız. Mobil uygulamada fotoğraf yükleme kısmında sorun çıkıyor. Ayrıca bilgisayarınızda yüklü vesikalık fotoğrafınız bulunmalıdır. İlk adımda fotoğrafı yüklemeniz gerekecek. (ben beyaz bir duvarın önünde telefon ile çekilip, bilgisayara yükledim.)

1)      Turkiye.gov.tr sitesi e-devlet şifrenizle giriş yapınız.  Arama kısmına “ASAL Yoklama Başvurusu” yazınız. Formda ki istenen bilgileri eksiksiz doldurunuz.

2)      Ertesi gün randevu almadan aile hekiminize, hastalığınız ile ilgili elinizde ki bütün belgeler ile gidin. Doktorunuz sizi devlet hastanesine sevk edecek. Burada mutlaka doktorunuza “Romatoloji” bölümüne sevk edilmeniz gerektiğini söyleyiniz.  Aile hekimi beni Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne sevk etti. Ortopedi ve Travmatoloji doktoru yanlış bölüme sevk edildiğimi söylemesine rağmen kurula sevkimi gerçekleştirdi. Ancak başka bir doktor tekrar aile sağlık hekimine gönderip, romatolojiye sevkinizi isteyip, öyle gelin diyebilir.

3)      Sevk kağıdı ile yine randevu almadan sevk edildiğiniz hastanenin sağlık kurulu bölümüne gidiniz. Sağlık kurulu öncelikle sevk edildiğiniz bölüme muayene olmanızı isteyecek.  Sevk edildiğiniz bölüm sizi muayene edip, kağıda sağlık kuruluna çıkması uygundur diye bir not düşecek.

4)      Ardından tekrar kayıt bölümüne gidip, kurul için kayıt açtıracaksınız. Sağlık kurulu aşağıda ki bölümlere muayene olmamı istedi.  Romatoloji, FTR ve İç hastalıklar sadece MR’ıma bakıp, Ankilozan Spondilit teşhisi koydu.

-          Göz

-          Kulak Burun Boğaz

-          Psikiyatri

-          FTR

-          Romatoloji

-          İç hastalıklar (dahiliye)

-          Nöroloji

Listede ki bütün doktorlara muayene olduktan sonra, ertesi gün saat 10:00’da evrakları teslim edip, aynı günün akşamında heyet sonucunun açıklanacağını söylediler.  Ertesi gün evraklarımı teslim ettim. Saat 16:00’da heyet raporunu aldım.

Sonuç:  Madde 36’dan 1 yıl erteleme verilmiştir.

Sağlık kurulunda yetkili birinin söylediğine göre, hastalığınız ne olursa olsun ilk heyette 1 yıl erteleme alırsınız. 2. veya 3. muayene de hastalığınızı ilgilendiren madde yönetmelikte B ve D dilimi içerisinde ise muaf olursunuz.

Ayrıca hastanelerin sağlık kurulları saat 12:00’ye kadar muayene ediyorlar. 12:00’den sonra kapanıyor. Öğleden önce gitmelisiniz. 4. Madde de belirttiğim muayene olunacak bölümler 3 günde bitti. 

Elimden geldiği kadarıyla yazmaya çalıştım. Merak ettikleriniz veya atladığım bir konu var ise sorabilirsiniz.

Teşekkürler.

Yorumlar

• Ben de pazartesi günü heyete çıkacağım muhtemelen aynı süreç olacak. Cok tesekkür ederim bilgiler için gerçekten cok değerli
  • Ben de aynı şekilde 36/C den 1 yıl erteleme aldım arkadaslar
  • çaçaçaça 5 İstanbul
    apollon dedi:

Merhabalar,

Askerlik sağlık yeteneği yönetmeliğinin maddeleri,  A, B ve D dilimi olarak üçe ayrılmaktadır. A grubu askerliğe elverişli olanlar, B ve D grubu ise askerliğe elverişsiz olanları temsil eder. Yönetmeliğin içinde bizi ilgilendiren iki ana madde mevcut. 
    Madde 36 ve Madde 63
    Madde 63’de AS’yi direk ilgilendiren iki fıkra B diliminin içerisinde bulunan 3. ve 6. maddedir. 

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler emeğine sağlık. 
  • çaçaçaça 5 İstanbul
    Çok önemli bi bilgi : Sevk edileceğiniz hastanenin romatoloğu yerinde mi , mutlaka önceden arayın . Benim sevk edildiğim okmeydanında mesela romatolog yerinde değil. Pazartesi gelecek diyorlar zaten pazartesi de tatil29 ekimden ötürü. Dolayısıyla güvenmeyin danışmanlara filan hepsi başından savmak için yalan yanlış bilgi veriyor. Aile hekiminizin sizi sevk etmek istediği hastaneyi arayın sevk etmeden önce , yerinde mi değilse ne zaman gelecek ona göre aile hekiminizden sizi başka bir hastaneye sevk etmesini isteyip boşuna benim gibi 1 gününüzü çöpe atmamış olursunuz.
    (1) apollon
  • çaçaçaça 5 İstanbul
    çaça dedi:
    Çok önemli bi bilgi : Sevk edileceğiniz hastanenin romatoloğu yerinde mi , mutlaka önceden arayın . Benim sevk edildiğim okmeydanında mesela romatolog yerinde değil. Pazartesi gelecek diyorlar zaten pazartesi de tatil29 ekimden ötürü. Dolayısıyla güvenmeyin danışmanlara filan hepsi başından savmak için yalan yanlış bilgi veriyor. Aile hekiminizin sizi sevk etmek istediği hastaneyi arayın 
    DÜZELTME: Zaten bölgen neresyse ona göre atıyormuş. Mesela ben şişlideym beni ya etfale ya da okmeydanına veriyor. En azından bu gibi az seçeneği kontrol edebilirsiniz. Etfalde hiç romatolog yokmuş zaten, okmeydanındaki de izindeymiş :( 1 hafta bekliycem boşuna
    (1) mono
  • semensemen 2 İstanbul
    arkadaşlar merhaba 28 yaşındayım bu zamana kadar askerliği erteledim geri hizmet diye alırlar mı korkusuyla bedelli askerlik çıkınca para yatırdım ne olur ne olmaz diye sonra aile hekimi sevk Bakırköy devlet hastanesine gittim yukarıdaki şekilde tek tek doktorları dolaşıp elinizdeki formu kaşe imza yaptiriyosunuz en son dahiliyeci mr istiyorum yaptir sonucunu ramatolojiye goster dedi pelvik mr mış ismi cektirip gidin bence daha hizli yol alirsiniz kan tahliline ve diger rontgenlere bakmiolar sonuc iki gunde askerliğe elverisli değildir raporunu aldim subeye goturdum parami iade ediceklermis bilginize
    (2) emos mono
  • namesut777namesut777 3 İstanbul
    apollon dedi:

Merhabalar,

Madde 36 ve Madde 63

Aşağıda AS hastalarını doğrudan ilgilendiren maddelerin açıklamalarını görebilirsiniz.

-Madde 63

B Dilimi

-3. Omurganın hareketlerini % 25’den fazla kısıtlayan, devamlı ağrı ve stabilite bozukluğu yapan spondilartritler, travmatik veya dejeneratif hastalıklar, Scheurman hastalığı, Ankilozan Spondilitis.

-6. Hareket, his ve stabilite bozukluğu yapmamış, klinik ve laboratuvar olarak remisyona girdiği tespit edilen vertebral kolon veya sakroiliak eklemin romatizmal hastalıkları.

-Madde 36

B Dilimi

-1. Klinik ve lâboratuvar bulguları kesintisiz en az altı aylık tedavi veya takip ile tam olarak baskılanmadığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş romatizmal eklem hastalıkları.

------------------------------------------------------------

Bu durumda AS teşhisi konmuş, hastalığının aktifliğini MR veya diğer bulgularla kanıtlayabilecek her AS hastası askerlikten muaf tutulabilir.
    Gelelim asıl konuya, adım adım yoklama dönemi gelmiş veya tecilli bir AS hastasının yapması gereken işlemleri anlatacağım. Aşağıda bahsedeceğim e-devlet içerisinden yapılacak işlemleri bilgisayar üzerinden yapınız. Mobil uygulamada fotoğraf yükleme kısmında sorun çıkıyor. Ayrıca bilgisayarınızda yüklü vesikalık fotoğrafınız bulunmalıdır. İlk adımda fotoğrafı yüklemeniz gerekecek. (ben beyaz bir duvarın önünde telefon ile çekilip, bilgisayara yükledim.)

1)      Turkiye.gov.tr sitesi e-devlet şifrenizle giriş yapınız.  Arama kısmına “ASAL Yoklama Başvurusu” yazınız. Formda ki istenen bilgileri eksiksiz doldurunuz.

2)      Ertesi gün randevu almadan aile hekiminize, hastalığınız ile ilgili elinizde ki bütün belgeler ile gidin. Doktorunuz sizi devlet hastanesine sevk edecek. Burada mutlaka doktorunuza “Romatoloji” bölümüne sevk edilmeniz gerektiğini söyleyiniz.  Aile hekimi beni Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne sevk etti. Ortopedi ve Travmatoloji doktoru yanlış bölüme sevk edildiğimi söylemesine rağmen kurula sevkimi gerçekleştirdi. Ancak başka bir doktor tekrar aile sağlık hekimine gönderip, romatolojiye sevkinizi isteyip, öyle gelin diyebilir.

3)      Sevk kağıdı ile yine randevu almadan sevk edildiğiniz hastanenin sağlık kurulu bölümüne gidiniz. Sağlık kurulu öncelikle sevk edildiğiniz bölüme muayene olmanızı isteyecek.  Sevk edildiğiniz bölüm sizi muayene edip, kağıda sağlık kuruluna çıkması uygundur diye bir not düşecek.

4)      Ardından tekrar kayıt bölümüne gidip, kurul için kayıt açtıracaksınız. Sağlık kurulu aşağıda ki bölümlere muayene olmamı istedi.  Romatoloji, FTR ve İç hastalıklar sadece MR’ıma bakıp, Ankilozan Spondilit teşhisi koydu.

-          Göz

-          Kulak Burun Boğaz

-          Psikiyatri

-          FTR

-          Romatoloji

-          İç hastalıklar (dahiliye)

-          Nöroloji

Listede ki bütün doktorlara muayene olduktan sonra, ertesi gün saat 10:00’da evrakları teslim edip, aynı günün akşamında heyet sonucunun açıklanacağını söylediler.  Ertesi gün evraklarımı teslim ettim. Saat 16:00’da heyet raporunu aldım.

Sonuç:  Madde 36’dan 1 yıl erteleme verilmiştir.

Sağlık kurulunda yetkili birinin söylediğine göre, hastalığınız ne olursa olsun ilk heyette 1 yıl erteleme alırsınız. 2. veya 3. muayene de hastalığınızı ilgilendiren madde yönetmelikte B ve D dilimi içerisinde ise muaf olursunuz.

Ayrıca hastanelerin sağlık kurulları saat 12:00’ye kadar muayene ediyorlar. 12:00’den sonra kapanıyor. Öğleden önce gitmelisiniz. 4. Madde de belirttiğim muayene olunacak bölümler 3 günde bitti. 

Elimden geldiği kadarıyla yazmaya çalıştım. Merak ettikleriniz veya atladığım bir konu var ise sorabilirsiniz.

Teşekkürler. 

Merhaba ben bu yıl 2. Ertelememi aldim . Madde 36' 'nin b dilimini bize yazmaları gerekirken c dilimini yazıp tekrar erteleme vermelerini anlamış değilim, bu hastalığın iyileşmeyen sadece yavaşlatilan bi hastalık olduğunu çok iyi bildikleri halde, 3 yıl uğraşmamızı neden istiyor olabilirler kim aciklaya bilir ?
  • hzl07hzl07 37 Antalya
    Ben hastaneye gittim sadece romotoloj baktı. Sonra erteleme verdi. Sorum şu hastalığın aktifliği mr ile mi yoksa kan tahililindeki crp sedim ile mi belirleniyor teşekkürler
    @apollon
  • apollonapollon Yükleniyor... 12 İstanbul
    hzl07 dedi:
    Ben hastaneye gittim sadece romotoloj baktı. Sonra erteleme verdi. Sorum şu hastalığın aktifliği mr ile mi yoksa kan tahililindeki crp sedim ile mi belirleniyor teşekkürler
    @apollon
    Doktora verdiğim eski kan tahlillerimin sonuçları temizdi. MR sonucuma bakıp, erteleme kararı verdi. Güncel kan testide yaptırmadı. Dolayısı ile MR ile belirlenebiliyor diyebiliriz.
  • hzl07hzl07 37 Antalya
    Ben 3 aydır tnf kullanıyorum tnf crp yi düşürdü. Ama omuzlarımda ağrı devam ediyor. Yani aslında crp herşey değil bence. İnşallah bizim burda hekimler de mr falan ister.
  • @apollon

merhaba,bedelli askerlige başvurmuştum bende geçen sene 1 yıl erteleme almıştım sevk tarihimin 09 kasım 2019 ancak yoklama tarihimin 22.10.2019 bu tarihinde önce yoklama yapamıyormuyuz acaba daha erkene çekmek istiyorum çünkü sağlık kuruluna çıkmam gerek.yapabilirmiyiz acaba bilgisi olan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim..

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

aytu999 aaykan can slow gandalf sbg1 stanlmccombie gwendstambaug nianna murathursever Aromacandle Mehmet Salık furkan sukruokan1