Hoşgeldin As

Herkese merhaba 

Öncelikle bu formu düzenleyen ve bilgi akışında bulunan herkese teşekkürler.
Bilgi güçtür deyip acılarım ve kafamdaki soru işaretlerim ile bu forma katıldığımı belirtmek isterim. Yaşadığım süreç inişli çıkışlı ve çelişkili olmakla beraber bu hafta itibariyle netleşti.

Ankilozan Spondilit ile tanışmam her ne kadar resmi olarak bu hafta sayılsada geriye dönük baktığımda yaşadığım süreç 10 yıl evveline gidiyor.Yaşadığım süreç her sene tekrarlyarak ataklar şekilde gelişti.Tüm bu süreçleri sizinle paylaşmak istiyorum ki belki kafamdaki sorulara yanıt bulabilirim en azından halen acaba farklı bir sıkıntı olabilir mi diye düşünmekten beni kurtarmış olursunuz.

- ilk 10 yıl önce ilk kızımın doğumumun ardından ki hamilelik boyunca kaburga ve sırt ağrıları ile boğuştum ki hamilelik diye nitelendirildi. Doğumumun akabinde sabahları olan kasık tutukluluğu ile başladı ve 1 ay sürdü,önemsemeden yaşama devam ettim

- İkinci sıkıntı 2 yıl sonra gelişen bel ağrısı ve tutklukları ile hastaneye başvurmam ile devam etti. 
Ortopedi,fizyoterapi vs derken fıtık teşhisi kondu ancak ağrılarım aniden kesildi.

- Ara ara gelen ağrılar dışında 2013 yılı yazında bir gece yattım ve sabah şiddetli bel tutukluluğu ve ağrı ile uyandım doğrulamıyordum hareket ile açılan halsizlik ve gün içi ağrılar ile devam eden bir atak ile romotolojiye sevk edildim.
Bir çok kan testi ve rontgen sonucu birsey yok denilip ağrı kesiciler ile geri gönderildim.

- 2014 yılı yazı aynı şekilde şiddetli bel ağrısı ve ilerleyen sırt ağrısı ve tutukluluğu ile yine hareket ile azalan ama geceleri yatakta sağdann sola dönemeyecek duruma getiren halsizlik ve gözyaşı dolu günler ile yine romotolojinin yolunu tuttum. Akabinde testler ki bu sefer B-HLA ve ANA testleri crp ve diğerleri ANA Pozitifliği dışında diğerleri normal geldi ve Fizyoterapiye yönlendirildim fibromiyalji teşhisi ile 20 seans fizik tedavi verildi uygulamaya gidemeden atak bitti ve bende tamamen iyileştiğimi sanıp gitmedim.

- Bu yıla kadar 2015-2016-2017 yıllarının her yazında aniden gelen bel sırt tutuklukları gece boyunca uyutmayan ve sağdan sola döndümeyen hareket ile açılan ama herseferinde topuklarımın üzerine basamama, halsizlik,çıtırdayan eklemler  ile devam eden ataklar ile gelip gitti.

- 15 gün öncesine kabus gibi uyandığım fibromiyalji sandığım atağım artık tüm sırt bel boyun omuz bölgemi sarmıştı.Ne yapacağımı bilemediğim uykuya dalıp tutulma ve şiddetli ağrılar ile uyandığım geceler sonucu bir As hastası tanıdığımın israr ile gitmemi istediği bir hocadan mucize eseri randevu yakalayarak testler ve acılar ile muayneye gittim. Ağlayarak yaşadıklarımı ve ağrılarımı anlattığım sevgili doktor babacan tavrı ile testler ve kalça rontgeni isteminde bulunarak hikayemi değerlendirip uzun bir muayne ve soruların ardından hastalığımın fibromiyalji değil seronegatif ankilozan spondilit olduğunu aktardı.
melox vererek haftaya kadar ağrılarımı değerlendirmek istedi. Bu aşamada istediği testleri ve rontgeni de çektirdim zaten önceki test sonuçlarımın da crp nin 7 civarında seyretmesi geçmişte yaşadığım bağırsak spazmları kolit vb sıkıntılar teşhisi güçlendirecek işaretler olabileceğini aktardı.
Şuanda dua ediyorum ki yaz tatilinde olmam sebebiyle evdeyim. Aksi taktirde bu ağrılar ve tutulmalar ile işe gitmem ve saatlerce ayakta durmam oldukça zor olurdu. İlk defa bu yaz ki kadar kötü gelen atağım sanırım güneşte kalmam ile de bağlantılı olabilirmiş ki buna çok şaşırdım ben güneşin romatizmada iyi geleceğini bildiğim için bol bol güneşlendim ve akabinde gece ataklarım şiddetlendi.

Yaşadıklarımı dilimin döndüğünce paylaşmya çalıştım şuan merak ettiğim şey geçmişteki rontgen ve kan testlerimin normal çıkma sebepleri ? Ve gerçekten hastalığın farklı bir rahatsızlık olma ihtimali olabilir mi ? Şuan merakla tüm sonuçlarımın çıkmasını ve değişimleri merak ediyorum.
Sizlerden gelen yorum ve düşünceler benim için çok kıymetli.

sevgiler 

Yorumlar

• siswomansiswoman 19 Ankara

Bence teşhisiniz doğru konulmuş gibi görünüyor.  Bahsettiğiniz şikayetlerin üç aşağı beş yukarı aynılarını bizler de yaşadık/yaşıyoruz.  Ben de en kötü atağımı geçen yaz yaşamıştım ve aynı şekilde denizde güneşlenmekten olabileceğini düşünmüştüm.   Ama doktoruma göre başka bir sebepten geçirdiğim ameliyat bu atağa neden olmuş.

Çok geçmiş olsun.

• yapıncağınkınasıyapıncağınkınası Yükleniyor... 4 İstanbul
    Merhaba çok teşekkür ederim sizede acil şifalar dilerim. Bugün rontgen sonucum çıktı fakat temiz görünüyor. Doktorun verdiği melox içmeme karşın henüz bir ağrıda azalma yok. Yıllardır her gidişimdeki Rontgenin de temiz çıkması aynı şekilde hLA b testininde negatifliği kafamda soru işareti yaratıyor. Fakat yıllardır yaşadığım bu sıkıntılara uyabilecek farklı bir hastalık yok. Özellikle geceleri yataktan kaldırmayan ağrılar ve tutukluk en büyük belirti sanırım.
    süreç nasıl devam edecek merak ile bekliyorum.
    (1) Ayseko
  • alskskaalskska 59 Bilecik
    Kesin ankilozan spondilit var sizde kesin 
    Çekilen rontgenlerin temizliği kafamda soru işareti fakat bu yaşadıklarımın tek uyduğu hastalık as. Bir ihtimal kireçlenme ve fibromiyalji diyorum ancak bilemiyorum bu kadar gece ağrıaı tutukluluğu ve ara ara her yıl tekrarlıyor olması.
    (1) Ayseko
  • monomono 5,361 Ankara
    Çekilen rontgenlerin temizliği kafamda soru işareti ...
    Bu normalde zaten dr.ların da kafasında soru işaretidir aslında, onlara göre hastalıklar belirti verir, vermeyince hasta psikolojik sorunlu görülür, yalan söylüyordur, uyduruyordur filan falan.

Ama tabi esas mesele dr.ların büyük çoğunluğu AS TANIMAZLAR, ismini bile bilmeyen dr. o kadar çoktur ki. 
    AS yi bilmeyen AS teşhisi de koyamaz.

O yüzden sitede deriz ki, "AS uzman teşhisidir" bunun ötesi yoktur.

Sizinde teşhisiniz koyulmuş, buna göre hareket ederseniz en azından, teşhissizlik girdaplarından kurtulursunuz.
    Artık yeni bir plan yapıp, hayatınızı buna göre dizayn ederseniz çok daha iyi olur.  :)
    (1) Ayseko
  • AysekoAyseko 53 Kocaeli
    Çekilen rontgenlerin temizliği kafamda soru işareti fakat bu yaşadıklarımın tek uyduğu hastalık as. Bir ihtimal kireçlenme ve fibromiyalji diyorum ancak bilemiyorum bu kadar gece ağrıaı tutukluluğu ve ara ara her yıl tekrarlıyor olması.
    Kireçleme sadece tutulan eklemde ağrı yapar. Öyle olsa bütün eklemleriniz kireçlenmiş olmalı. Bu da yaşınız itibariyle imkansız. Fibromiyaljiyi bilmiyorum ama bence de teşhisiniz doğru gibi. Çok geçmiş olsun.
    Kesinlikle haklısınız ben var gibi farzederek doktorun verdiği melox a başladım. Ağrılarım biraz daha hafifledi. İstediği tüm kan ve idrar testlerimi de verdim. Gözüme çarpan sonuçlarda Ana pozitifliği, idrarda lökosit 38, idrarda üre çıkmış sebebi nedir bilemiyorum ayrıca bu hafta göz kapağımda ani bir kızarıklık ve şişlik ( üveit gibi kanlanma yok ) ve bugün itibariyle de ara ara tekrarlayan dişeti şişlikleri ki bu seferki üst dişetlerim tüm dişimin üzerini kaplamış:( oldukça kırmızı ve acılı. Yarın doktor ile konuşacağız tahlil değerlendirmesi için bakalım ne söyleyecek. 
    Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
    Bu süreçte besinlerime dikkat edip egzersize başladım umarım faydalı olur. 
    Herkese ağrısız günler 
    (1) Ayseko
  • AysekoAyseko 53 Kocaeli
    Kesinlikle haklısınız ben var gibi farzederek doktorun verdiği melox a başladım. Ağrılarım biraz daha hafifledi. İstediği tüm kan ve idrar testlerimi de verdim. Gözüme çarpan sonuçlarda Ana pozitifliği, idrarda lökosit 38, idrarda üre çıkmış sebebi nedir bilemiyorum ayrıca bu hafta göz kapağımda ani bir kızarıklık ve şişlik ( üveit gibi kanlanma yok ) ve bugün itibariyle de ara ara tekrarlayan dişeti şişlikleri ki bu seferki üst dişetlerim tüm dişimin üzerini kaplamış:( oldukça kırmızı ve acılı. Yarın doktor ile konuşacağız tahlil değerlendirmesi için bakalım ne söyleyecek. 
    Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
    Bu süreçte besinlerime dikkat edip egzersize başladım umarım faydalı olur. 
    Herkese ağrısız günler 
    Doktorunuzun adını ve nasıl ulaşabileceğimi özelden paylaşırsanız memnun olurum. Benim hala teşhisim konulamadı. Kocaeli'nde yaşıyorum ama gerekirse İstanbul'a gelebilirim. Sevgiler...
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

uwemessier hemnoga keenauyk umutcand yaskar Amine Mustafa.Kd elf_ws Rena sakroİLLET tnf rasimhasan fanimisafir busraaa cem bsr78