İliopsoas Germe Egzersizi

monomono 5,449 Ankara
kategorisi Spor
Önemli not !!
Eğer orta veya ileri derecede AS li iseniz altaki hareketleri yaparken çok dikkatli olunuz, helede uzun süre sporla uğraşmadıysanız veya egzersizlerle aranız yoksa YAPMAYIN !! 
Ama sporla aranız iyiyse ve vücudunuz hâlâ esnekse, yenide AS li iseniz azar azar da olsa yapabilirsiniz.
Zaten yazıda uyarılarda var, yazıyı dikkatli okuyunuz!

Başka bir şeyde bu egzersizler AS için özel hareketler değil, aksine normal veya zaten sporcu insanlar içindir. Basit görünebilir ama eğer benim gibi kıdemli AS iseniz, KALÇA AĞRINIZ TEKRAR HORTLAYABİLİR.
Çok değil bir kaç gün şu ;

hareketi yapayım dedim, fazla zorlamadım bile, lakin kalça ağrım adeta geri geldi, resmen kıvrandırıyor. Mevzu İLİOPSOAS 'ın zorlanması. 
Kalça ağrısı denen şeyin altında İliopsoas 'ın olması çok ilginç, aslında çok mantıklıda, bu kan değerlerinin sıfır olupda neden ağrı çekildiğini de açıklıyor. Ağrı kesicilerin de neden fayda etmediğinide, Dr. lar yanlış tarafa bakıyorlar demektir bu. 
Onlar görmek istedikleri şeyi (iltihap, kireçleme, tutulma) görene kadar, haliyle onlarda zamanla oluyor.

Kaslara bakın kaslara. KAS adı üstünde yani. 

- - - / - - -


İliopsoas Germe

 İliopsoas kası germe nasıl yapılırİliopsoas kası germe egzersizlerini bu yazımızda derledik.
Fonksiyonel hareketler için kasılabilen ve kasılamayan yumuşak doku ve eklemlerin hareketliliği gerekmektedir, İliopsoas kası da fonksiyonel hareketlilik içinde önemli bir yapıdır. İliopsoas kası iskelet yapıyı desteklemede önemli bir rol oynamaktadır. İliopsoas kasının iskelet yapıyı desteklerken eklemlerde hareket yeteneğini düzgün bir şekilde sağlaması için gerektiği durumlarda yeterli uzunlukta olması bazen ise etkili bir stabilite sağlayabilmek için kısalması gerekmektedir.
Eğer İliopsoas kasının normal hareketi engellenirse yumuşak doku ve eklemlerde uyumsal bir kısalma ortaya çıkmakta ağrı ve kuvvet kaybı eşliğinde hareketliliğini ve esnekliğini kaybetmektedir. İliopsoas kasında ki bu kısalma mutlaka önlenmelidir. İliopsoas kasında kısalma olursa bu kasın uygun uzunluğa getirilebilmesi için İliopsoas germe egzersizleri yapılması gerekmektedir.

Uygulanacak İliopsoas kası germe egzersizi ile İliopsoas kası origosu ve İliopsoas kası insersiyosu belirli bir gerilim olmakta ve bu gerilim tüm kas boyunca yayılmaktadır. Ayrıca İliopsoas kası germe egzersizi ile birlikte İliopsoas kası siniri de uyarılmaktadır.

Germe Nedir?

Patolojik olarak kısalan yumuşak dokunun tedavi edici bir manevrayla normal eklem hareketinin artırılmasıdır. Germe ile birlikte İliopsoas kasının esnekliğini artırmış olmaktayız.

Esneklik Nedir?

Eklemin kendi hareket açıklığında tamamen hareket edebilmesi durumudur.

İliopsoas Kasının Esnekliğin önemi nedir?

 • Devamlılık özelliği: Esneme yeteneği artışı ile birlikte kasların sertliğinde azalma sağlar ve de kaslarımızın gevşeme durumuna geçişini hızlanır. Böylece kas hücresinin kanla beslenmesinde ve metabolik artıkların dışarı atılmasında harcanan süre azalmış olur.
 • Kuvvet: Kaslarımızda ki iç sürtünme olayı azalmaktadır. Örneğin kas  kontraksiyona gecene kadar daha fazla kuvvet ortaya koyabilir.
 • Eklemlerin hareket kapasitelerinin artırılması-beceriklilik, koordinasyon: Hareketlerin mükemmelliğe ulaşmasında ön şartıdır. Eklemlerimizin esnekliğini artırararak bu kapasiteye ulaşmamız mümkün olmaktadır.
 • Sakatlanmalardan korur: Esnek olan kaslar sertleşmiş kaslara oranla aynı miktarda uygulanan kuvvette daha az sakat kalmaktadırlar. Kaslar esnekliği eklemin hareket açıklığını etkilemektedir. Eklemin esnekliği az ise o eklem daha çok yıpranmakta ve aşınmaktadır.

İliopsoas Kasına Germe Yaparken Dikkat Etmemiz Gereken Prensipler

 • Germeye yavaş başlanılmalıdır.
 • Başlamadan öncesinde ısınma periyodu olmalıdır. (Isınan gergin yapılar yaralanma olasılığı azalıp,uzama yeteneği artmakta)
 • Dereceli olarak ilerlenmelidir.
 • Başlangıçta kolayca yapılabilen germe yöntemi tercih edilmelidir.
 • İliopsoas kası istirahatteki uzunluğundan daha fazla uzatılır.
 • İliopsoas kasının  fonksiyonu ne ise tam tersi pozisyona götürülerek germe yapılır.
 • İliopsoas kası gerilirken gerilecek bölge olabildiğince rahat bırakılmalı ve gevşek olmalıyız.
 • İliopsoas kasını germek için uygulayacagımız kuvvet en az 6 sn. süre ile sürdürülmeli.Ortalama 15-30 saniye boyunca uygulanabilmektedir.
 • İliopsoas kasını gererken uygulanacak kuvvet yumuşak dokuda yer alan yapılarda yeterli derece de gerilim sağlamalı, fakat ağrıya yada yaralanmaya neden olmamalıdır.
 • İliopsoas kasını ani (Aralıksız, maksimal patlayıcı, yüksek şiddetli ) germeden kaçınılmalı

⊕   İliopsoas kası gerildikten sonra germe yapılan bölgeye soğuk uygulanabilir. Kasta sonradan oluşacak ağrıyı en aza indirme amaçlanmaktadır.Germe sonrasında oluşan ağrı ve hassasiyet 24 saatten daha fazla sürüyor ise çok fazla güç uygulanmıştır bu durumda bi daha ki germede dikkat etmek gerekmektedir.

İLİOPSOAS KASI AĞRISI NEDENLERİ? 

 • İliopsoas kası kalça ekleminin en güçlü fleksörüdür.
 • İliopsuas kasında ağrı, ağırlık kaldırma şeklinde yapılan güç antremanları sırasında eş zamanlı olarak dizler büküldüğünde (halter, güreş gibi), kondüsyon amaçlı normalden daha yumuşak zeminler de ya da yokuş yukarı eğimli koşu yapan atletlerde, futbol oynarken yoğun şut çalışmaları sırasında, uzun ve yüksek atlama sporu yapan atletlerde ve engelli koşucularda gelişebilmektedir.
 • İliopsuas kasında inflamasyon yeni başladığında genel de sabahları ağrı ve kasın bulunduğu bölgede hassasiyet vardır.
 • Bazı zorlayıcı hareketler ağrıyı daha da çok arttırır.
 • Vücut ısıtıldığında kısmen ağrı ortadan kalkabilmektedir.
 • Ama yapılan aktivitenin sonlarına doğru ağrı tekrar başlar.
 • İlerlemiş olgularda ağrı yapılan aktiviteye engel olur.
 • Kalça eklemine direnç karşısında fleksiyon yaptırıldığında kasıkta ağrı hissedilmesi İliopsuas tendiniti belirtisi olabilmektedir.
 • İliopsuas tendiniti ile birlikte bursitte geliştiğinde kasıkta bir gerginlik ve şişme hissi algılanabilir.

İLİOPSOAS KASI NASIL GERİLİR ?

 • Emekleme pozisyonunda gerilmek istenen taraf dizler bükülü olucak şekilde kalçadan geriye doğru yavaşca gerilir.

 • Yarım dizüstü pozisyonda gerilecek taraf kalça arkada kalıcak şekilde öne yavaşça esnenir.


 • Yarım dizüstü pozisyonda gerilecek taraf kalça arkada kalıcak şekilde öne esnenirken, çarşaf yardımıyla diz yavaşça bükülmeye zorlanır.


Kaynak: http://fizyoo.com/iliopsoas-germe/


Etiketlendi :

Yorumlar

 • M.SelimM.Selim 483 Bursa
  Harika bilgiler  :harika:
 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  Bu İliopsoas 'a kafayı taktım.  :boks:
  Çılgınlar gibi ağrıyan kalça ağrım %80-90 oranında azaldı.
  Sebebi de 3 gündür sabah akşam Magnezyum tüketmem oldu. 

  Yıllardır bel fıtığın var ondan kalçan ağrır dediler, neymiş efendim bacağa giden sinirler ezilirmişte ondanmış, mış... Sonra AS den dolayıdır, iltihap vırt zırt dediler.

  Buyur, Magnezyum kullanınca kalça ağrım azaldı !!??

  Nerede fıtık, nerede sinir, nerede iltihap!

 • emosemos 1,318 Istanbul
  Yoksa hepimzin tek sorunu  magnezyum eksikliğimi acep :saskin:
  Kullandığın magnezyumun adını verirseniz sevinirim.zira iki gündür aynı dertten muzdariibim.
 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  Tek sorun mu bilemem ama "başlangıç sorunu" sanki bu gibi, zira kaslarda da şiddetli ağrı olabiliyor, çok kere denedik bunu. Ve ağrı kesiciler filan da fayda etmiyor buna, sonrası da sağa sola toslamak misali...
  Ve bu kaslar 'a bizlerde asla bakılmıyor, bakılıyor diyen beri gelsin  :wink: • nevarnevar 2 Yurtdışı
  mono dedi:
  Bu İliopsoas 'a kafayı taktım.  :boks:
  Çılgınlar gibi ağrıyan kalça ağrım %80-90 oranında azaldı.
  Sebebi de 3 gündür sabah akşam Magnezyum tüketmem oldu. 

  Yıllardır bel fıtığın var ondan kalçan ağrır dediler, neymiş efendim bacağa giden sinirler ezilirmişte ondanmış, mış... Sonra AS den dolayıdır, iltihap vırt zırt dediler.

  Buyur, Magnezyum kullanınca kalça ağrım azaldı !!??

  Nerede fıtık, nerede sinir, nerede iltihap!
  Agrinin azalmasi sevindirici, yalniz istimadan yaparsan silkme we koparmaya kadar gider. ;) Bu arada sifrem evrime ugradigindan yeni bir rumuzla yaziyorum, sonra birlestirirseniz sevinirim.
 • Senden Allah razı olsun ilk yapışımda bile rahatladım,sorunumun ne olduğunu bilmiyorum ama çok çok iyi geldi.
  ---
  Denk mi geldi bilmiyorum ama kalça ve bel bölgemde ki problem anında yok oldu,aman olmasın ben günde 10 kez yaparım gerekirse..
  (1) mono
 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  Eyvallah, rahatlanama sevindim, ilk etapta 10 kez filan yapma, azar azardan şimdilik şaşma, gerçi bodycisin ama zaten bir kerede iyi gelmiş.
  Bir kaç gün, hatta bir kaç hafta aynı sevide git, baktın çok rahatladı vitesi o zaman bir tık yükseltirsin.
  Ataların dediği gibi "Çalışıyorsa elleme"  :))

  Bilmemene gelince ben biliyorum; artık sende bizim gruptan sayılırsın  :))

  Bel ve kalça ağrısı dediğinde aslında bu iliopsoas 'ın çevresel etkisinden kaynaklanıyordur. Tıpkı diş ağrısı gibi, ağrıyan diş bir tanedir ama bütün dişler ağrır veya hangisi olduğu belli olmaz gibi. 
  Burada da böyle oluyor büyük ihtimal, belimiz ağrıyor derken, ağrının merkezi İliopsoas veya komşusu psoas 'tır. Bir nevi Kelebek etkisi yani.
  Kelebek etkisi
  Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Edward N. Lorenz'in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir.
  Wikipedi
 • @mono merhabalar bende uzun zamandir a.s hastasiyim..Kalça ve sırt ağrılarımla yaşamaya alıştım diyebilirim..eski iyi halimi unuttum..35 yaşındayım 5 senedir böyleyim..en son enbrel iğne kullandim 2 sene önce bıraktım yararinı görmedim..sitede dolaşırken bu bölüme girdim..Magnezyum eksikliginden bahsetmişsiniz kullandiginiz ilacı hala kullaniyormusunuz ve faydası dewam etti mi..

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

kayasgari emilijxvn moshegabb kimbehaq helenfranz Erhat Fatos murat80 tayfun34 cemel ilknkhvc abay