TSK sağlık yeteneği yönetmeliği

monomono 5,394 Ankara
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ
Resmi Gazete No.su : 29530
Resmi Gazete Tarihi : 12.11.2015

Amaç
MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olan askeri ve sivil personel, öğrenciler ve bunların adayları ile askerlik göreviyle yükümlü vatandaşların Türk Silahlı Kuvvetlerindeki görevlere uyarlık bakımından sağlık yeteneklerini tespit etmek ve barışta ve savaşta yapılacak sağlık işlemlerini düzenlemektir.

MADDE 4- (1) Bu Yönetmeliğe bağlı ekler şunlardır:
a) Öğrenci adaylarının boy ve ağırlık sınırları ve vücut kitle indeks değerlerini gösteren tablolar (EK-A).
b) Hastalık ve Arızalar Listesi ve Sınıflandırma Çizelgelerinin Kullanımına İlişkin Açıklamalar (EK-B).
c) Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan general, amiral, üstsubay, subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er, askeri ve sivil öğrenci ve öğrenci adayları, yedek subay adayları, sivil personel ve sivil personel adayları, yükümlüler ile erbaş ve erlerin sağlık yeteneklerine göre gruplandırmalarını gösteren Hastalık ve Arızalar Listesi (EK-C).
ç) General, amiral, üstsubay, subay ve astsubayların sağlık yeteneklerine göre yapılacak sınıfında bırakma, yeniden sınıflandırma, sağlık sebebiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma ve askerlikten çıkarma işlemlerine esas teşkil eden (1) ve (2) Numaralı Sınıflandırma Çizelgeleri (EK-Ç).
d) Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Raporu (EK-D).
e) Sağlık Kurulu Muayene Fişi (EK-E).
---
MADDE 36
A) 1. Klinik ve laboratuvar bulguları tam olarak düzelmiş romatizmal eklem hastalıkları.
B) 1. Klinik, laboratuvar ve/veya görüntüleme yöntemleri ile aktif olduğu tespit edilen ankilozan spondilit, enteropatik artrit, psöriatik artrit, romatoid artrit, jüvenil idiopatik artrit ve kristal artritler gibi kronik artritler.
2. Klinik ve laboratuvar bulguları kesintisiz olarak altı ay sürmeyen ancak, son bir yıl içinde en az iki kez tekrarladığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş romatizmal eklem hastalıkları.
3. Kas iskelet sisteminde kalıcı sekel geliştiği gösterilen hastalar (Arızanın yerine göre bu Listenin kas ve iskelet sistemi hastalıkları bölümündeki maddelerin (B) dilimlerinde yer alan fıkralar gereğince işlem yapılır.).
C) Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet halleri.
D) 1. Vücut hareketlerini ileri derecede bozan romatizmal hastalık sekelleri (Arızanın yerine göre bu Listenin kas ve iskelet sistemi hastalıkları bölümündeki maddelerin (D) dilimlerinde yer alan fıkralar gereğince işlem yapılır.).
2. Onsekiz aylık tedaviye rağmen aktiviteleri baskılanamayan romatizmal eklem hastalıkları.

Yorumlar

 • KARA KUVVETLERİNDE UCAK HELİKOPTER TEKNİSYENLİGİ GOREVINDEYM (PİLOT DEGIL) AS HASTASIYIM 5 YILDIR... ENBREL KULLANMAYA BASLADIM 6 AYDIR HİC BIR AGRIM KALMADI TSK SAGLIK YONETMELIĞINE BAKTM FAKAT PEK BILGI BULAMADIM UÇUCU PERSONEL OLMAMA ENGEL BIR DURUM VAR MI ACABA BILGISI OLAN VARSA YARDIMCI OLABILIR MI TESEKKURLER. 
 • ysnknl44ysnknl44 13 Yurtdışı
  Sinsi bir hastalık 6 aydır ağrı yok fakat her an olabilir. Bu yüzden bence güvenmeyin enbrel kullanmaya başlamışsınız hastalık orta dereceye kadar ilerlemiş belliki. Fakat şunu söyleyebilirim TSK sağlık yönetmenliğinde B/36 F-1 'da Ankilozan spondilit kesinlikle muafiyet sebebidir.
 • ysnknl44 dedi:
  Sinsi bir hastalık 6 aydır ağrı yok fakat her an olabilir. Bu yüzden bence güvenmeyin enbrel kullanmaya başlamışsınız hastalık orta dereceye kadar ilerlemiş belliki. Fakat şunu söyleyebilirim TSK sağlık yönetmenliğinde B/36 F-1 'da Ankilozan spondilit kesinlikle muafiyet sebebidir.
  Kesinlikle katılıyorum
  1 hafta önce Askerliğe elverişli değildir raporu aldım b/36 ile Er olarak bile yaptırmıyorlarsa askerliği subaylık personellik falan hayal bizim için :/
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

DOGANAY ALTUNCU pazgomez denesrendall omajohnf Mert34 floydkeeler wallyt50 mahsunkul OnurNoyaner muratevren halitemin asi_mavi62 rainman svl