Çok korkuyorum, ne yapacağımı bilmiyorum.

iremaybiremayb 7 Ankara
Merhabalar. Ben 20 yaşındayım. Biraz anlatmak gerekirse yaklaşık 5-6 senedir sebebini bilmediğim  bel ağrılarım vardı, öyle ki okula gitmek için bile zorlanıyordum uyanmak için  yalnızca gözümü açmak yetmiyordu.  gözümü açıyordum fakat yataktan kalkamıyordum hareket edemiyordum yine emiyordum ilk yarım saat neredeyse işkence gibiydi. Hareket ettikçe yaklaşık bir 2 saat içinde bazen normale dönüyordum bazense gün boyunca ağrılarım devam ediyordu ailem bu duruma diyorsun kemiklerin o yüzden ağrıyodur diyordu.  Bende tamam diyordum.

Yaklaşık 10ay önce Bel fıtığım olduğunu söylediler. 2ay fizik tedaviye gittim fakat hiçbir sonuç alamadım. Aksine her gün farklı bi yerim ağrıyordu. Fizik tedaviye gittiğim yerde olan doktor romatzmal enfeksiyondan şüpheleniyorum şu testleri bi hastaneden yaptır sesi bende bir devlet hastanesinin enfeksiyon hastalıkları  bölümüne gidip kan verdim yaklaşık üç hafta sonra sonuçlarım çıktı ve ben bu sonuçları aldım Hlab27 pozitif olduğu için daha net bakılması gerekiyor  Romatoloji ye gitmen gerek dedi.  Ben de kişisel sebeplerden ötürü bir türlü gidemedim.  Bir ay önce randevu almaya çalışmaya başladım fakat öğrendim ki önce dahiliye gitmem gerekiyor muş dahiliye beni o bölüme sevk edebiliyormuş.

Her neyse gittim, kan testi röntgen falan yapıldı.  daha önce de MR çektirmiştim yani. Neyse sonra doktorum AS tanısı koydu ve benimle konuştu spor egzersiz hayat boyu devam vs her şeyi anlattı. İlaç tedavisine başladım iki gündür Rantudil isimli ilacı kullanıyorum. Fakat hiçbir şey anlamadım, başka bir doktora daha gitmem gerekir mi? Ne yapmam gerekir?

Ağlatan seviyede  ağrılarım var gün içinde ağırdan bazen ayağa kalkamıyorum ve etraftaki kimseye tam olarak ne istediğimi anlatamıyorum ailem dahil benim ağrılarıma abartı mı düşünüyor. İnanın ne yapacağımı bilmiyorum.  kollarımda bileklerimde sanki hiç güç yokmuş gibi geliyor yani belki trajikomik bir şey ama dün tencereye bile taşıyamadım.  

Çok korkuyorum gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum bu siteye yeni üye oldum lütfen bu mesajımı görüp bu hastalığı yaşayan bilgili olan bir insan varsa lütfen bana cevap verebilirsen beni yönlendirirsen çok mutlu olurum çok teşekkür ederim 

Yorumlar

• emosemos 1,237 Istanbul
    Güzel kızım önceliklle hoşgeldin.ama keşke gelmemiş olsaydın :(
    Her ne kadar bu hastalıgın gençlerde cok fazla oldugun bilsemde  ;her yeni gelene cok üzüluyorum.
    Öncelikle sakin olacaksın.hastalık hakkında cok fazla bilginin mevcut olduğu bir formdasın.boş vakıtlerinde burayı sık sık okumanı tavsıye ederım.
    Doktorunun tavsiyelerine mutlaka uymalısın.dediği gibi spora agırlık vermelisin.ılaçlarını zamanla degiştirip bir sonraki asamaya gececektir.

• McKayaMcKaya 2,550 İstanbul
    iremayb dedi:
    İlaç tedavisine başladım iki gündür Rantudil isimli ilacı kullanıyorum. Fakat hiçbir şey anlamadım, başka bir doktora daha gitmem gerekir mi? Ne yapmam gerekir? Ağlatan seviyede  ağrılarım var gün içinde ağırdan bazen ayağa kalkamıyorum  
    Geçmiş olsun @iremayb
    Sizin gibi gençler için bu hastalığı kabullenmesi daha zor biliyorum ama bizler de hastalığa yakalandığımız da hayatımızın en hareketli olması gereken dönemlerindeydik. Yani biz de damdan düştük.

Şimdi yapılacak en iyi şey paniğe kapılmadan sakince neyle karşı karşıya olduğunu anlamak. Doktorlar bilgilendiriyor elbette (ya da biz öyle olmasını umuyoruz) ancak bu hastalık 15 dakikada anlatılacak ya da anlaşılacak bir şey değil. Bizim zamanımızda hastalığın ismini telaffuz edebilene dahi gözüyle bakıyorduk.

Ağrıların çok olduğuna göre atak dönemindesin. Bu esnada spor yapamıyorsan kendini çok zorlama. Sadece uzun uzun yürü. Doktor değiştirmek pek bir şey fark ettirmez. Bu dönemde ilaçlar ağrını tam olarak kesmeyebilir. Yine doktorundan dozajı artırmasını isteyebilirsin. Rantudil ile birlikte mide koruyucu kullanmayı unutma.

Güçsüzlüğün kasların zayıflığından kaynaklanıyordur. Doktoruna danışarak balık yağı ve vitamin takviyesi alabilirsin. Protein ağırlıklı beslen. Eğer tahlillerde bakmadılarsa bir müsait zamanda Demir, D vitamini, Magnezyum ve çimko seviyelerine baktır.

Siteyi sık sık ziyaret edip kafanı kurcalayan soruları aramaktan çekinme.
    Ha bir de umudunu kaybetme. Bilişim çağındaki en önemli gelişmeler aslında tıp alanında yaşanıyor.
  • monomono 5,359 Ankara
    iremayb dedi:
    ... Neyse sonra doktorum AS tanısı koydu ve benimle konuştu spor egzersiz hayat boyu devam vs her şeyi anlattı. 
    Bu çerçevede hayatınızı yeniden düzenleyeceksiniz, bu zor bir şey değil, sanırım dr. unuz da gereken her şeyi söylemiş, geriye kalan "yeni bir düzen"
    Diğer türlü burada koca bir aileyiz, merak etmeyin yalnız değilsiniz.

Geçmiş olsun
    (2) emos Mery
  • iremaybiremayb Yükleniyor... 7 Ankara
    emos dedi:
    Güzel kızım önceliklle hoşgeldin.ama keşke gelmemiş olsaydın :(
    Her ne kadar bu hastalıgın gençlerde cok fazla oldugun bilsemde  ;her yeni gelene cok üzüluyorum.
    Öncelikle sakin olacaksın.hastalık hakkında cok fazla bilginin mevcut olduğu bir formdasın.boş vakıtlerinde burayı sık sık okumanı tavsıye ederım.
    Doktorunun tavsiyelerine mutlaka uymalısın.dediği gibi spora agırlık vermelisin.ılaçlarını zamanla degiştirip bir sonraki asamaya gececektir.

Ablacımm hoş bulduk :) Hem özel mesajdan verdiğin sıcak samimi tavsiyeler hem de buradan verdiğin ilgiye çok teşekkür ederim.. Evet bilmiyorum aslında hep buna bit cevap arıyordum, bu geçmeyen ağrıları çok merak ediyordum. Şimdi cevabı buldum ama pek memnun değilim tabiiki de. Fakat dediğiniz gibi yapacağım gerçekten çok teşekkür ederim.. Umarım hepimiz için hem şey yolunda gider. İyi ki bu forumu buldum.. 
    (2) emos Mery
    McKaya dedi:
    iremayb dedi:
    İlaç tedavisine başladım iki gündür Rantudil isimli ilacı kullanıyorum. Fakat hiçbir şey anlamadım, başka bir doktora daha gitmem gerekir mi? Ne yapmam gerekir? Ağlatan seviyede  ağrılarım var gün içinde ağırdan bazen ayağa kalkamıyorum  
    Geçmiş olsun @iremayb
    Sizin gibi gençler için bu hastalığı kabullenmesi daha zor biliyorum ama bizler de hastalığa yakalandığımız da hayatımızın en hareketli olması gereken dönemlerindeydik. Yani biz de damdan düştük.

Şimdi yapılacak en iyi şey paniğe kapılmadan sakince neyle karşı karşıya olduğunu anlamak. Doktorlar bilgilendiriyor elbette (ya da biz öyle olmasını umuyoruz) ancak bu hastalık 15 dakikada anlatılacak ya da anlaşılacak bir şey değil. Bizim zamanımızda hastalığın ismini telaffuz edebilene dahi gözüyle bakıyorduk.

Ağrıların çok olduğuna göre atak dönemindesin. Bu esnada spor yapamıyorsan kendini çok zorlama. Sadece uzun uzun yürü. Doktor değiştirmek pek bir şey fark ettirmez. Bu dönemde ilaçlar ağrını tam olarak kesmeyebilir. Yine doktorundan dozajı artırmasını isteyebilirsin. Rantudil ile birlikte mide koruyucu kullanmayı unutma.

Güçsüzlüğün kasların zayıflığından kaynaklanıyordur. Doktoruna danışarak balık yağı ve vitamin takviyesi alabilirsin. Protein ağırlıklı beslen. Eğer tahlillerde bakmadılarsa bir müsait zamanda Demir, D vitamini, Magnezyum ve çimko seviyelerine baktır.

Siteyi sık sık ziyaret edip kafanı kurcalayan soruları aramaktan çekinme.
    Ha bir de umudunu kaybetme. Bilişim çağındaki en önemli gelişmeler aslında tıp alanında yaşanıyor.
    Evet gerçekten çok doğru konuşuyorsunuz.. Hepimiz adına çok üzülüyorum fakat kader yani olması gerekiyormuş allah beterinden korusun.
    tavsiyelerinize uyup bol bol yürüyeceğim. Fakat doktorum bana mide koruyucu vermedi, yalnızca rantudil verdi tekrar mı gitsem? Bir de şey, demir eksikliğim var onun için de bir ilaç kullanıyorum. Göz kuruluğum var göz damlsı kullanıyorum ve allerjik rinitten dolayı sprey kullanıyorum.. Beslenmemi düzenlemem gerek. Genetik olarak boyum kısa, ve kilom boyuma göre fazla.. Bu da sorularımı şiddetlendiriyor.

Evet dediğiniz gibi sürekli sitedeyim her şeyi okumaya çalışıyorum.. Umudumu asla kaybetmemem gerek çünkü sağlıklı beden sağlıklı kafadan geliyor hepimiz iyi olalım :) 
    mono dedi:
    iremayb dedi:
    ... Neyse sonra doktorum AS tanısı koydu ve benimle konuştu spor egzersiz hayat boyu devam vs her şeyi anlattı. 
    Bu çerçevede hayatınızı yeniden düzenleyeceksiniz, bu zor bir şey değil, sanırım dr. unuz da gereken her şeyi söylemiş, geriye kalan "yeni bir düzen"
    Diğer türlü burada koca bir aileyiz, merak etmeyin yalnız değilsiniz.

Geçmiş olsun
    Evet bu aileye dahil olmaktan onur duyuyorum çok teşekkür ederim yalnız olmadığımın bilincine varabilmek çok güzel gerçekten tabii kimse hasta olmasaydı daha güzel olurdu... Fakat ben çok duygusal bi gencim, sürekli ağlıyorum hem moral bozukluğundan hem çooook ağrıdan :( Yeni bir hayat çok önemli umarım her şey güzel olur fakat ikili ilişkileri de çok etkiliyor bu hastalık :/ 
    (1) mono
  • McKayaMcKaya 2,550 İstanbul
    iremayb dedi:
    Göz kuruluğum var göz damlsı kullanıyorum ve allerjik rinitten dolayı sprey kullanıyorum.. 
    Göz kuruluğu sjögren sendromunu akla getirir. Bir daha göz doktoruna gittiğinizde AS hastası olduğunuzu söyleyin. Burnunuzdaki sorun da alerjik olmayabilir. Sürekli akıyorsa alerjiktir. Akıntı yok tıkanıklık varsa muhtemelen enflamasyondan kaynaklanıyordur. Spreyi çok uzun süreli kullanmayın. İçeriğinde kortizon olduğu için burun mukozasına zarar verir ve bağımlılık yapar. En iyisi deniz suyu kullanmaktır.
    (1) Mery
  • monomono 5,359 Ankara
    iremayb dedi:
    Yeni bir hayat çok önemli umarım her şey güzel olur fakat ikili ilişkileri de çok etkiliyor bu hastalık :/ 
    İllaki etkiler, etkilemez diyemeyiz ama nedir, siz yeni bir hayat, yeni bir düzen kurdukça bu hastalıkla "beraber" yaşamayı öğrendikçe, onu anladıkça, onu kabullendikçe psikolojik olarak daha güçlü olacaksınızdır.
    Zaten bu hastalığı kabullenmemekte güçsüzlükten kaynaklanıyor, lakin zamanla da öğreniliyor bir şekilde.  :)

Sevgiler
    (1) Mery
  • nkrpnkrp 4 Adana
    iremayb dedi:
    Merhabalar. Ben 20 yaşındayım. Biraz anlatmak gerekirse yaklaşık 5-6 senedir sebebini bilmediğim  bel ağrılarım vardı, öyle ki okula gitmek için bile zorlanıyordum uyanmak için  yalnızca gözümü açmak yetmiyordu.  gözümü açıyordum fakat yataktan kalkamıyordum hareket edemiyordum yine emiyordum ilk yarım saat neredeyse işkence gibiydi. Hareket ettikçe yaklaşık bir 2 saat içinde bazen normale dönüyordum bazense gün boyunca ağrılarım devam ediyordu ailem bu duruma diyorsun kemiklerin o yüzden ağrıyodur diyordu.  Bende tamam diyordum.

Yaklaşık 10ay önce Bel fıtığım olduğunu söylediler. 2ay fizik tedaviye gittim fakat hiçbir sonuç alamadım. Aksine her gün farklı bi yerim ağrıyordu. Fizik tedaviye gittiğim yerde olan doktor romatzmal enfeksiyondan şüpheleniyorum şu testleri bi hastaneden yaptır sesi bende bir devlet hastanesinin enfeksiyon hastalıkları  bölümüne gidip kan verdim yaklaşık üç hafta sonra sonuçlarım çıktı ve ben bu sonuçları aldım Hlab27 pozitif olduğu için daha net bakılması gerekiyor  Romatoloji ye gitmen gerek dedi.  Ben de kişisel sebeplerden ötürü bir türlü gidemedim.  Bir ay önce randevu almaya çalışmaya başladım fakat öğrendim ki önce dahiliye gitmem gerekiyor muş dahiliye beni o bölüme sevk edebiliyormuş.

Her neyse gittim, kan testi röntgen falan yapıldı.  daha önce de MR çektirmiştim yani. Neyse sonra doktorum AS tanısı koydu ve benimle konuştu spor egzersiz hayat boyu devam vs her şeyi anlattı. İlaç tedavisine başladım iki gündür Rantudil isimli ilacı kullanıyorum. Fakat hiçbir şey anlamadım, başka bir doktora daha gitmem gerekir mi? Ne yapmam gerekir?

Ağlatan seviyede  ağrılarım var gün içinde ağırdan bazen ayağa kalkamıyorum ve etraftaki kimseye tam olarak ne istediğimi anlatamıyorum ailem dahil benim ağrılarıma abartı mı düşünüyor. İnanın ne yapacağımı bilmiyorum.  kollarımda bileklerimde sanki hiç güç yokmuş gibi geliyor yani belki trajikomik bir şey ama dün tencereye bile taşıyamadım.  

Çok korkuyorum gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum bu siteye yeni üye oldum lütfen bu mesajımı görüp bu hastalığı yaşayan bilgili olan bir insan varsa lütfen bana cevap verebilirsen beni yönlendirirsen çok mutlu olurum çok teşekkür ederim 
    Merhaba bende seninle hemen hemem ayni durumdayim. 21 yasinda bel fitigi  oldum aniden 2 ay yattim fizik tedavi ilac igneler derken kabir azabi gibiydi tuvalete bile annemle  babam goturuyordu 24 saat agliyordum.neyseki o siddetli donemler gecti. Spora yuzmeye basladim kilo verdim falan. Bu sefer de seninki gibi sabah tutuklugu basladi uyandigimda belimden kalkamiyordum geceleri yatakta donemiyordum ki hala oyle. 2 aydir romatolojiye gidip  geliyorum sonunda bu teshisi koydular 1 hafta olmadi daha o dedigin ilacla baska bi tane daha kullaniyorum. Heryerim agriyor  bileklerim sebepsiz agriyor  gucsuz yani bu yasta boyle yasamak gercekten cok zor . Deyim yerindeyse kendimi yirtiyorum spor yapip cabaliyorum ama bende cok korkuyorum napacagimi bilmiyorum. Uzulup agliyorum 2 senedir bel fitigina bile razi oldum bu hastaligi ogrenince. Allah beterinden korusun tabiki ama bence bu da baya beter bu yasta.
    nkrp dedi:
    iremayb dedi:

Merhaba bende seninle hemen hemem ayni durumdayim. 21 yasinda bel fitigi  oldum aniden 2 ay yattim fizik tedavi ilac igneler derken kabir azabi gibiydi tuvalete bile annemle  babam goturuyordu 24 saat agliyordum.neyseki o siddetli donemler gecti. Spora yuzmeye basladim kilo verdim falan. Bu sefer de seninki gibi sabah tutuklugu basladi uyandigimda belimden kalkamiyordum geceleri yatakta donemiyordum ki hala oyle. 2 aydir romatolojiye gidip  geliyorum sonunda bu teshisi koydular 1 hafta olmadi daha o dedigin ilacla baska bi tane daha kullaniyorum. Heryerim agriyor  bileklerim sebepsiz agriyor  gucsuz yani bu yasta boyle yasamak gercekten cok zor . Deyim yerindeyse kendimi yirtiyorum spor yapip cabaliyorum ama bende cok korkuyorum napacagimi bilmiyorum. Uzulup agliyorum 2 senedir bel fitigina bile razi oldum bu hastaligi ogrenince. Allah beterinden korusun tabiki ama bence bu da baya beter bu yasta.
    Çok geçmiş olsun öncelikle, seni o kadar iyi anlıyorum ki gerçekten kabullenmek ağrının asla geçmemesi bununla yaşama düşüncesi hele o sabahlar o kadar canım acıyor ki bi haftadır evden bakkala bile çıkamadım çevremdeki insanlarla aram bozuldu canımın acısı benim sinirlerimi bozuyor öfkemi  bile kontrol edemiyorum bilmiyorum ne yapacağımı 25inde kontrolüm var doktorum da mide koruyucu bile vermemiş gidip kendim aldım mutlaka kendinize öok iyi bakın bazen doktorlar bile bıkmış olup fazla ilgi göstermeyebiliyor biz kendimizi ayakta sağlıklı ruhen dinç tutmak zorundayız 
    (2) emos Mery
  • nkrpnkrp 4 Adana
    iremayb dedi:
    nkrp dedi:
    iremayb dedi:

Çok geçmiş olsun öncelikle, seni o kadar iyi anlıyorum ki gerçekten kabullenmek ağrının asla geçmemesi bununla yaşama düşüncesi hele o sabahlar o kadar canım acıyor ki bi haftadır evden bakkala bile çıkamadım çevremdeki insanlarla aram bozuldu canımın acısı benim sinirlerimi bozuyor öfkemi  bile kontrol edemiyorum bilmiyorum ne yapacağımı 25inde kontrolüm var doktorum da mide koruyucu bile vermemiş gidip kendim aldım mutlaka kendinize öok iyi bakın bazen doktorlar bile bıkmış olup fazla ilgi göstermeyebiliyor biz kendimizi ayakta sağlıklı ruhen dinç tutmak zorundayız 
    Bana da mide koruyucu vermediler gittigimde soyleri artik bide surekli kan testi yapilacak sanirim omur boyu devam mi edecek bu donguler? Igne vurdurmadim ben henuz onu her ay net vurdurmak zorunda miyiz yoksa sadece agri cok olunca mi onu biliyor musunuz 
    Banada vermediler mide koruyucu ben kendim aldım çünkü uzun süreli kullanımda iyi değil hem ben bir kaç ilaç daha kullanıyorum, kan testi tekrar yapılacakmış ben kontrolüme gidemedim çok fazla ağrım var birkaç gündür yataktan sabahları kalkamıyorum. İğne için doktorunuza danışmalısınız bana hiç bahsetmedi ağrıdan duramıyorum aka iğne hiç yaptırmadım daha
  • AysekoAyseko 53 Kocaeli
    McKaya dedi:
    Göz kuruluğu sjögren sendromunu akla getirir. Bir daha göz doktoruna gittiğinizde AS hastası olduğunuzu söyleyin.
    Geçen hafta ben de göz doktoruna gittim. Diğer şikayetlerimle birlikte gözlerimde bulanıklık başlamıştı. Birkaç aydır çok fazla kanlanıyor ve ağrıyordu. Doktor kuruluğun hat safhada olduğunu söyledi. Saat başı damla yapıyorum. Bir ay sonra gelin, faydası olursa sürekli kullanım için bu ilacın raporunu yazayım dedi. Birkaç yıl önce yine göz kuruluğu yaşamıştım. Şişme ve kaşıntı çok daha fazlaydı. Ama böyle saat başı ilaç olayı falan yoktu. Uzun süredir boğazımda da çok fazla kuruluk var. Sizce sjögren sendromu mudur?

Bir de yemek yerken ya da ağzımı çok fazla açtığımda sol kulağımın altında bi ağrı oluyor. Tükürük bezleriyle ilgili olabilir mi, yoksa çene kemiği tutulumu mu yaşıyorum?
  • iremayb dedi:
    Banada vermediler mide koruyucu ben kendim aldım çünkü uzun süreli kullanımda iyi değil hem ben bir kaç ilaç daha kullanıyorum, kan testi tekrar yapılacakmış ben kontrolüme gidemedim çok fazla ağrım var birkaç gündür yataktan sabahları kalkamıyorum. İğne için doktorunuza danışmalısınız bana hiç bahsetmedi ağrıdan duramıyorum aka iğne hiç yaptırmadım daha
    20 yıl boyunca Endol ve 20 mg mide koruyucu beraber kullandım. Emin ol sana vereceği zarar ağrı kesicinin yanında hiç gibi bir şey. İmkanın varsa ağrıların azalınca bir havuza abone ol ve günde 1 saat yuzmeye çalış.
  • Bence herkes bir tedavi yöntemi üzerinde çalışmış ve bu tedavi de başarılı olacağını ümit etmiş olabilir...Vücudun kendisi ile savaştığını söyleyen bir hastalık olarak düşünülüyor.Doğada hiç birşey nedensiz olarak bulunmadığına göre bu hastalığın da kişi de bir nedenden dolayı olduğu aşikar..Sizlere tedavi olarak bir ilaç ya da karışım sunmayacağım ancak kendimin denediği birşeyi söylemek istiyorum.Ben şekerli çay içen birisiydim ve şekeri bıraktım.Şuan da ağrılarım azaldı veya arttı diyemem ancak psikolojik olarak bir rahatlama sağladığı kesin..Mantık çerçevesinde baktığımızda her hastalık bir virüsten dolayı oluşur.Bu virüsler bir şekilde vücudumuza girmek zorunda ki hastalık oluşsun.Doktorlar bir virüs tespit edemediğine göre vücudun bir şeye karşı alerji de diyebiliriz saldırganlaştığı aşikar..Vücudun saldırdığı şeyi bulana kadar hayatınızda sürekli yer edinen şeyleri teker teker değiştirmenizi öneririm.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

GONUL iskandinavruhu marilxpk drusib15 randecolson borakarsli madmax LeylaSezgin