Benim Hikayem

siswomansiswoman 19 Ankara
kategorisi Tanışma

Herkese merhabalar.  Ben de 4 aydır bu siteyi takip ediyordum. Bugün ise üye olarak hikayemi anlatmak istedim.  Şu anda 42 yaşındayım ve benim hikayem bundan 3 yıl önce başladı.  Spor ve yürüyüş yaptığım zamanlardı. Yürüyüş sonrasında zaman zaman topuklarımda ve ayak tapanımda ağrılar oluyordu. Ben hep ayaklarımı yorduğuma bağlıyordum ancak bunun yorgunluğa bağlı olmadığını anlamam bir kaç ayımı aldı. Ama neden olduğunu da bilemiyordum tabi. Herkes gibi önce Google amcaya sordum.)) Onun dediğine göre benim problemim plantar fasciitis idi. Aynı zamanda bacak arkalarında da ağrı ve yorgunluk hissettiğim için bir romatologa gittim. Dr teşhisi koydu: Seronegatif Spondiliartropati!.  Bu hastalık ayrıca beli, omurgayı ve genelde tek taraflı kalçayı tutar dedi. Salazopyrn ve Rantudil verdi ancak 3 ay kullanmama rağmen hiç etkisini görmedim. Bu nedenle ayrıca bir de Fizik Tedavi Bölümüne gittim.  Çünkü yürürken topallıyordum ev işlerini hep dinlenerek yapıyordum.  Oradaki dr bana bazı egzersizler verdi ve bu egzersizler bir nebze de olsa ayağıma iyi geldi.  Ben de diğer hocanın bana bu egzersizlerden bahsetmemesi ayrıca hiç bel ağrısı veya kalça ağrısı olmaması nedeniyle teşhisinin yanlış olduğunu düşündüm ve ilaçları da bıraktım.  Zira internette okuduğum şeyler korkunçtu bu hastalık bende nasıl olabilirdi ki?

Böylelikle 2-2,5 sene geçirdim. Bu sürede ayağıma tabanlıklar aldım, PRP tedavisini denedim falan filan. Ama yok topuk ağrısı benle beraberdi sürekli. Bu yılın temmuz ayında sağ kalçamda belli belirsiz bir ağrı hissetmeye başlamıştım ama önemsemedim. Derken aynı ayda bir gece rahatsızlandım ve acilen safra kesesi ameliyatı oldum. Ameliyattan 10 gün sonra çok ciddi halsizlik, ateş basmaları, bacaklarımda ağrılar başladı ve topuk ağrımda coştu tabi.  Bu sırada bir yolculuğa çıkmam gerekti ve 6 saatlik araba yolculuğundan sonra arabadan inecekken bacağımı aşağı atamadım. O zaman birden Romatoloji hocasının söyledikleri aklıma geldi ve demek ki adam haklıymış dedim.  Bir gün sonra yataktan kalkıp yürümekte çok zorlandım. Tabi birçoğunuzun yaşadığı şoku ben de fazlasıyla yaşadım. Her gün şikayetlerim artıyordu ve ben internette deli gibi bu hastalığı araştırıyordum.  Öğrendiğim okuduğum şeyler beni fazlasıyla sarstı.  En nihayetinde yeniden bir romatologa göründüm ve ağustos ayında ikinci kez aynı teşhis konuldu. Dr un bana söylediği; ameliyat gibi travmalar bu hastalığı tetikler o yüzden atak bu kadar gürültülü gelmiş dedi.Şimdi ilaç tedavisi görüyorum. Atak döneminden daha iyiyim ama 3-4 aydır sırasıyla şu ağrıları yaşadım. Umarım devamı da gelmez.  Topuk ağrısına kalça ağrısı eklendi, sonra parmaklarım ağrımaya başladı.  Derken sırt, göğüs kafesi ağrıları ve boyun ağrısı eklendi. Allaha şükür hiç bir zaman dayanılmaz boyuta gelmedi ama rahat da vermiyor.

İyi diyebileceğim şey; geçmemiş olmakla birlikte topuk ağrılarımın azalmış olması.  Bu sayede 2 haftadır filan yürüyüş yapıyorum(3 senedir yapamıyordum) ve sonrasında tabiki egzersiz. Hatta bu sene Avrasya maratonuna katıldık ailecek ve o gün toplamda 25 km yürümüşüm düşünün artık :))

Söylemek istediğim şey egzersiz gerçekten rahatlatıyor arkadaşlar lütfen sizler de ihmal etmeyin.

Bu Cumartesi kontrolüm var bakalım ne diyecek doktorum.  Bu arada başınızı daha çok ağrıtmadan siteyi kuran ve destek veren arkadaşlara sevgi ve saygılarımı sunmak istiyorum.  Gerçekten çok güzel bir iş yapmışsınız.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorumlar

• McKayaMcKaya 2,554 İstanbul
    Değerli @siswoman
    Aramıza hoşgeldiniz. 

Sizin gibi siteyi uzaktan takip edip girmeye çekinen çok sayıda ASdaşlarımız olduğunu biliyoruz.

Çekinecek bir şey yok arkadaşlar. Gelin aramıza, kimseye anlatamadıklarınızı bize anlatın. Belki size şifa olamayız ama en azından dinleyecek sabrımız var.

• erkanelerkanel 29 İstanbul
    @siswowan benimde A.S ile tanışmam topuk agrısı ile oldu 3-4 ay önce sabahları yere basarken topuklarım acıyordu  ögrendikten sonra hemen yüzmeye başladm haftada 3 gün yüzüyorum birde geceleri sırt üstünde yatarsam belimde agrı oluşuyor.Egzersiz olarak hangi hareketleri yapmam gerekiyor kafama göre egzersiz olarak hareket yapıyorum  ramatolog agrın olursa endol kullan dedi onuda eczanede bulamıyorum hiç bir yerde yok gün içinde beni aşırı  rahatsız edecek bi agrı yok su anlık topuk haricinde sizi hikayenizide okudum sizinde ilk olarak topuk la başlamış agrılar bakalım bende ne gibi ilerleyen dönemlerde atakalar yapacak herkese geçmiş olsun
  • siswomansiswoman Yükleniyor... 19 Ankara

sevgili erkanel,

topuk ağrımı en çok rahatlatan egzersizleri buradan tarif etmeye çalışayım.  Müsait bir zamanda görsel bulabilirsem onu da paylaşırım.

1. Yere sırt üstü yatın. Bacaklarınızdan birini dizinizi kırmadan, vücudunuz ile 90 derece açı olacak şekilde   kaldırın(mümkün olduğu kadar).  Bunu yaparken kaldırdığınız bacağınızın (diz arkasından) iki elinizle destek verebilirsiniz.  Kaldırmış olduğunuz bacağınızın parmak ucunu kendinize doğru yaklaştırmaya çalışarak mümkün olduğunca gerin.  Hareketi doğru yapıyorsanız bacak arka kaslarınızın gerildiğini hissedeceksiniz.  Bir kaç saniye bu pozisyonda durduktan sonra ayağı gevşetin.  bunu 5-10 tekrar şeklinde yapın.

2.  Orta gerginlikte elastik bandı bir masa ayağına v.s takın ve ucunu düğümleyin.  Oluşan lastik halkaya bir ayağınızın ucunu geçirin.  bacaklarınız ve vücuduz birbirine 90derece olacak şekilde oturun ve yine ayak ucunuzu kendinize doğru yaklaştırmaya çalışırken bandı gerin sonra gevşeyin ve tekrar edin.

3.  Elastik bant ayağınızda iken bu sefer ayak ucunuzun yan tarafı ile bantı gerin.  Yani bantı takmış olduğunuz masa ayağından sola doğru uzaklaştırarak gerin ve gevşeyin.  5-10 tekrarı tamamlayınca bu kez sağa doru uzaklaştırın.

4. Bir tenis topunu fırsat buldukça ayağınızın altında çevirin TV izlerken v.s.

Bu hareketleri düzenli olarak yapın. Tahmin ediyorum faydasını göreceksiniz. 

Geçmiş olsun dileklerimle...   

(1) Mery
  • erkanelerkanel 29 İstanbul
    @siswowan cok teşekkür ederim 
  • UTKUMUTKUM 3 Gaziantep
    Merhabalar.44 yaşındayım ve 2 aydır AS olduğumu öğrendim.Bu hastalığın neden benim başıma geldiğini düşündükçe önce çok üzüldüm ama zamanla kabulleneceğime inanıyorum.Bel ağrısı ile başladı ve ben bel fıtığından kaynaklı olduğunu düşündüğüm için dr.gitmeyi ihmal ettim.Kısaca yapılan tetkikler sonucu AS olduğum anlaşıldı.@siswowan sizden ricam egzersizlerin görselini paylaşmanız mümkün mü?Ayrıca Ankara ilinden bu hastalık için gidebileceğim dr.tavsiye edebilirmisiniz?
  • McKayaMcKaya 2,554 İstanbul
    Hoşgeldiniz @UTKUM
    2 aydır teşhis almışsınız ama belirtileriniz de yeni mi başladı yoksa önceden var mıydı?

Sevgili UTKUM size de çok geçmiş olsun.  Şu an çalışıyorum iş yerindeyken görsel eklemem zor.  Ama bir ara ekleyeceğim. Ben Hacettepede bir hocaya gidiyorum.  Doktorun ismini belki buradan paylaşmak doğru olmaz diye özelden yazayım size. 

• UTKUMUTKUM 3 Gaziantep
    McKaya dedi:
    Hoşgeldiniz @UTKUM
    2 aydır teşhis almışsınız ama belirtileriniz de yeni mi başladı yoksa önceden var mıydı?
    Hoşgördük@McKaya Teşhis öncesi birkaç ay bel ağrılarım oldu.Önemsemedim,artık yaşam kalitemi düşürünce Beyin Cerrahi kliniğine gittim.İlk Tanı orda konuldu.Daha sonra Romotoloji kliniğide kesin tanıyı koydu.
  • UTKUMUTKUM 3 Gaziantep
    siswoman dedi:

Sevgili UTKUM size de çok geçmiş olsun.  Şu an çalışıyorum iş yerindeyken görsel eklemem zor.  Ama bir ara ekleyeceğim. Ben Hacettepede bir hocaya gidiyorum.  Doktorun ismini belki buradan paylaşmak doğru olmaz diye özelden yazayım size. 

Sevgili @siswoman atarsanız çok sevinirim.Ayrıca İstanbul ili içinde önerebileceğiniz bir hekim varsa paylaşabilir misiniz.
    Sevgili UTKUM özelden göndermiştim o gün dr adını. Gönderemedim mi acaba?  Bir daha deneyeyim.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

uwemessier hemnoga keenauyk umutcand yaskar Amine Mustafa.Kd elf_ws Rena sakroİLLET tnf rasimhasan fanimisafir busraaa cem bsr78