Yasak sporlar?

Ankilozan spondilit hastalarına hangi sporlar yasak veya tehlikelidir? 
Mesela kayak yapmak yasak mı? 

Yorumlar

• McKayaMcKaya 2,314 İstanbul
    Kayak yapmak 2 açıdan tehlikelidir.
    1- Kaslarınız ve bağ dokularınız sertleşmiş olduğundan kayak sporunun gerektirdiği esnek vücut hareketlerini yapamazsınız. Bu durum risk yaratır.
    2- AS ile birlikte yaygın olarak kemik erimesi olduğundan en ufak düşmede kemiklerinizi kırabilirsiniz. Özellikle Omurga kırıkları olabilecek en tehlikeli durumdur.

• Yürüyüş yüzme egzersiz dusındakiler
  • klc000klc000 Yükleniyor... 40 İstanbul
  • monomono 5,112 Ankara
    Ekstrem sporların hepsi normalde, normal insanlara bile yasak olması lazım ama tutup dağlardan hopluyorlar, zıplıyorlar. Bu spor filan değil çılgınlık.
    Dağdan kayınca ne olacak, baş göğe mi erecek  :))  

Yeri geldimiydi normal bir spor bile, pinpon, golf vs. bile hayatı karatmaya yeterlidir. 
    Heran her şey olabilir, helede sporda.
    Tabi spor yapmadan da olabilir. Pazara giderken kanalizasyon çukuruna düşersiniz filan.

Kısacası RİSK her zaman vardır. Risklerle dolu bir dünyada yaşıyoruz.
    Önemli olan o riski ne kadar aza indirebildiğinizdir. 

O yüzden ekstrem sporlar, aşırı güç isteyen, kondisyon isteyen sporlar da çok iyi değilseniz uzak durun.
    Yapıyorsanızda kendinizi zorlamadan yapın.
    Ama kendinizi geliştirdiyseniz, Arnold gibi kaslarınız varsa filan, eğitimliyseniz ne denilebilir ki. 
    Yanan bize yansın.  :silly:
  • emosemos 1,054 Istanbul
    Yaw ne işin var kayakla.kayınca nolcak. :D git guzel guzel yuz.sakin sakin spor yap.gerekirse parklardaki aletleri kullan.ama ordada bir alet var ,Allah muhafaza safinazin bacaklari gibi ayiriyor,mesela onada binme. :D

(1) mono
    @emos @mono ahaha, malesef iste tutku bende bu sporlar :D Normalde profesyonel kayakçıydim. Senelerdir yapamadım ama şimdide canıma tak etti, hastalığımdan dolayı korkuyorum. 
    Ayriyeten binicilikde yapıyordum, artık onu hiç yapamam herhalde. :(
  • Benimde 5 -6 yaşlarımdayken buz paten sevdam vardı TRT de olan yarışmaları hiç kaçırmazdım küçük bi ilçede yaşadığımdan sevdamı gerçerkleştiremedim içimde bi ukte   anneme bana tekerli pabuç alalım derdim o da sağ olsun pazara gidelim bak varsa göster alalım derdi :) canım annem hiç hevesimi kırmazdı ,bakardım pazara yok bu haftada gelmemiş derdim hiç gelmeyeceğini o zaman bilmiyorum tabi her hafta o umutla giderdim pazara ama olmadı hiç yapamadım şimdi imkanım var ama sağlık durumum uygun değil smiley2 olsun içimde heves olarak kalan tek şey de o olsun .
    (1) emos
  • emosemos 1,054 Istanbul
    Iste buna üzuldum sevgili @klc000.
    Sanki ilk defa denemek isteyecegini dusunmustum nedense...afedersin.
    Saglik olsun yeterki.

• Yasak sporlar diye bir olaya tamamen karşıyım. Öyle şey olur mu yahu. Vücudunu tanıyan kişi zaten ne yapması gerektiğini bilir. Omuriliği komple tutulmuş biri ben güreş yapmak istiyorum demez zaten. Yapmaya çalışırsa da ilk künde de ağır sakatlık ve kırıklarla boğuşacağını bilir. Ben bursa da oturuyorum, arkadaşlarım uludağa kayağa geliyor. Dediler sende kayacaksın, Tnf felan da o dönem hayatıma girmemiş. Ağrıdan yürüyemiyorum. Boynum felan kütük gibi. Ben yapacam diye inat ettim. Gittim uludağa gitmeden 1 gün önce sağ kalçadan onadron ampul, sol kalçadan da ağrı kesici kas gevşetici. Sabaha zımba gibiyim :)) Gittim uludağ da akşama kadar debelendim. 2013 te buz pateni yaptım defalarca. Çok değil 2015 de tnf ye yeni başlamıştım,  yazın gittim rafting yaptım. Bunlar daha spora felan başlamadığım kötü olduğum dönemler. Spora başladım 20 kilo leg press yapamıyordum. 345 kg a çıkardım. Bench press te boş olimpik barı 10 kere indirip kaldıramıyordum, bar dahil 75 kg a çıkardım. Deadlift boş barla yaparken 135 kiloya çıkardım. Sakroiliak tutulumum varken koşu yapmaya çalıştım.  Afedersiniz, kıçımı, omzumu ya da omuriliğimi kırabileceğimin farkında olarak bunları yaptım.  Bunlar inatla olur, sabırla olur. 

Sınırları zorlamadan neler yapabileceğini bilemezsin. Senelerce ya ben hastayım, şöyle yaparsam böyle olur, otur yerinde ağrın yok işte daha ne istiyorsun, bak millet yamulmuş sende yamulacaksın diyerek kendimi bozdum. Forumda bir çok yerde yazmışımdır. 70 yaşımda hayattan hiçbir zevk almadan ağrılar içinde kambur öleceğime, tnf kullanırım 40 yaşında normal insan gibi ölürüm cesedim yakışıklı olur :)) Buradan tnf kullanın manası çıkmasın, ben zorunda kaldığım için kullanıyorum. Senelerce çektiğim acıdan sonra başladım. O acıları çekerken de yapmak istediğim her şeyi yaptım. Hastalığım nedeniyle yapamama diye düşündüğüm neyi denediysem bir süre sonra "aa ben bunu yapabiliyorum" dedim. Yapmadan bilemezsin, denemeden göremezsin. Çabalamadan ulaşamazsın. 

Benim hayat felsefelerimden biridir. Evlenmeden önce ki dönemden bahsediyorum. Bir kızdan mı hoşlandım. Şaka değil önce aynanın karşısına geçerim. Kızın fotografına bakarım birde kendime bakarım. Eğer  o kızı bağlayacağımdan emin olursam gider konuşurum. En ufak bir şüphem varsa konuşmam, uğraşmam. Beni bu felsefem hiç yanıltmadı. Arkadaşıma dedim bana küstü, çocuk 1 yıl sonra geldi abi çok haklıymışşın dedi. Bu felsefeyi hayatta ki her şeye uyarlayabilirsiniz. Yapmak istediğin şeye bak ve aynaya bak. Ben bunu yapabilirim dediğin her şeyi yaparsın. Sadece gerçekçi ol. Doneleri önüne al ve uygula.

Şuan spor yapamıyorum. Herşey yolunda sakatlığım hacamattan sonra geçti diyebilirim. 7 kilodan fazla aldım bu süreçte. Boğazımın sınırı yok malesef :)) Spora tekrar başlayacağım, kendimi daha iyi hissetmek istiyorum. 

Bakın Ankilozan Spondilit ve diğer romatizmal rahatsızlıklar da dahil, bizleri depresif, sinirli, çekilmez insanlar haline getiriyor. Ben bunları yazarken bile mutsuz yazıyorum. Gerçekleri olması gerekenleri yazıyorum. Hayatımıza bunları sokmak çok zor bizim gibi depresif halli insanlar için. Çünkü aklımızın bir köşesinde her adım atışımızda hep hasta olduğumuz var. Değiliz abi biz hasta felan değiliz, sadece bir arkadaşımız var, huyu biraz bozuk. Huyuna gidersek her şeyi yaparız, huyuna gitmezsek hep kavga ederiz.

Kalın sağlıcakla. 
  • Çooook güzel yazmişsın Mustafa eline sağlık ablacım evet insan emek verip isteyince yapamayacağı şey yok gerçekten buna katılıyorum ben mesela kendi adıma konuşayım buz pateni sevdam içimde ukte kaldı şimdi yapsam düşüp bi yanımı kıracağım düşüncesi oluşuyor her aklıma geldiğinde korkumdan yapmıyorum içime doğan genelde başıma geldiği için kendimi biliyorum:(
    Yanıtlarınız için hepinize çok tesekkur ediyorum:)
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

damlaerta emine maryeelem kelvilane altamccaffrey wngmarietta928 meg42 selda&tarık