AS mi Fibromiyalji mi

mrsnacakmrsnacak 6 Ankara
çok başka birşey için ilaçlı bir mr çekmiştim alt karın bölgesinden. Mr sonucunda sol sakroiliak eklem orta kesiminde daralma, karşılıklı yüzlerde mikst tıp dejenerasyon izlenmiştir. Benzer görünüm daha sınırlı  olarak sağ sakroiliak eklem orta kesiminde iliak  yüzde de seçilmektedir diyor.sonuc kısmında da her iki sakroiliak eklemde solda daha belirgin olarak izlenen mikst tıp dejeneratif sinyal değişiklikleri diyor.

Asıl hikayem 2011 yılına tutulmalarla başladı aha dedim romatizma hastası oldum. gittim testler yaptırdım filmler çekindim hiç bir şey çıkmadı. daha sonra  ilk gebeligim de 2012 yılında sol kalça kemiğinde başladı biraz ev toplayıp oturduğunda sol kalçada ağrı uyusma oluyordu ama kilo aldığım için olduğunu sanıyordum.

Doğumdan sonra tutulmalar ağrılar oldu ama hep yorgunluk dedim. hemen hemen bir yıl sonra çok fazla sabah tutukluğu kalçada uyuşma fln yine gittim doktora ama bu seferde fibromiyalji dediler. piskolojik olrak ağrıyor antidepresan iç geçer dediler bir ilaç yazıp yolladılar tabiki içmedim asla bu ağrılar çok gerçek piskolojik olamaz dedim. sonra ağrılarımı ve kendimi ciddiye almadım uzunca bir süre ve İkinci gebelikte daha belirgin oldu ağrılar 2016 da doğumdan sonra hiç geçmedi bel ağrıları diz ağrıları artarak devam ediyor.

Bugün bir doktorla konuştum mr sonucunu ankilozanspondilit dedi. Bir ağrı kesici verdi rantudil forte sadece 3ay sonra muayeneye gel dedi. Bugün  muayene kan tahlili fln yaptirmadan koydu teşhisi telefonda. Sizce guvenmelimiyim doktora. 

Yorumlar

• McKayaMcKaya 2,548 İstanbul
    Sanırım daha önceki mesajınıza cevap alamadığınız için bir kez daha yazdınız. Doktorunuza güvenin. Kan tahlilleri sizin AS olup olmadığınızı değil hastalığın o sırada atakta olup olmadığını gösterir. Asıl önemli olan kalçanızın durumu. O da ancak MR veya Xray ile anlaşılır. Kalçada Fibromiyalji olamayacağına göre AS'siniz. Yine de doktorla yüzyüze görüşüp hastalık hikayenizi paylaşmanızda fayda var. Bu hastalıkta hastalık geçmişiniz her şeyden önemlidir. 
    (1) Mery
  • mrsnacakmrsnacak Yükleniyor... 6 Ankara
    Evet daha önceki mesajıma cevap alamadığım için yazdım teşekür ederim çok. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum çünkü. Mesela kan tahlili atakta olup olmadığını bilmek için yazmışsın Peki bu ağrılar atak zamanı olmayacak mı sadece. Sürekli bir ağrı kesici ile mi gezicem yoksa
  • McKayaMcKaya 2,548 İstanbul
    Bakıyorum da teşhisi telefonda almaktan şikayetçisiniz ama tedaviyi forumdan almakta sakınca görmüyorsunuz.  :)

Hastalık herkeste farklı seyrettiği için sizde nasıl olacağını bilemeyiz. Herkes ancak kendi deneyimini aktarabilir. Hiç ağrısı olmayan da var benim gibi 24 saat ağrı çeken de. 

Bizim için atak dönemi, devamlı kullandığımız ağrı kesicilerin hiç birisinin işe yaramadığı zamanlar demek.
    (1) Mery
  • MeryMery 233 Osmaniye
     Bende rantudil kullanıyorum. Doktorum sürekli kullanmamam gerektiğini söylemişti. Ağrının şiddetine göre de günde  iki defa kullana bileceğimi. 
     Bazen hiç ağrım olmuyor kullanmıyorum. Bazen de günde iki defa alıyorum. Pek bi faydasını görmüyorum. Şiddetli bi şekilde o ağrıyı yaşıyorum. 
     Ama şunu  öğrendim hiç bi şeyin fazlası gelmiyor bana uyumanın, ayakta durmanın, oturmanın, hareketli olmanın, soğuğun, sıcağın, rüzgarın... 
    Sevgiyle sağlıcakla kalın
    Sadece sormak istediğim çok fazla soru var. Birde insanlar teşhis alamazlarken telefonda teşhis konması biraz traji komik geldi. Birde başıma ne geleceğini bilmediğim için sürekli düşünmek yoruyor  :huh:
  • MeryMery 233 Osmaniye
     Teşhisin nasıl konulduğundan çok teşhis konulmasına sevinenlerdenim. Öncesi de var elbette ama teşhis öncesi  dört yılda yaşadıklarım. Rabbim kimselerin başına vermesin yaşatmasın da.
     Teşhis sonrası da ailedeki hayal kırıklığı istekler beklentiler korkular birden öyle bi hal almıştı ki hastalıkla başa çıkmak daha kolaydı.
     Daha önce de yazmıştım. Bende ilk telefonla öğrenmiştim. Minnettarım sitedeki doktorumuza. 
     Benimde kafamda hala delice sorular korkular devam etmek de. Allah dan kısa süreli ağrılar gibi devamlılık arz etmiyor.  
  • İyi günler bende 15 senelik as hastasıyım. Taki geçen sene izmirden İstanbul a Azmi hamzaogluna gidene kadar Azmi bey sizde As yok bU FİBROMİYALJİ dedi
    AKUPUNKTUR TEDAVİSİNİ ÖNERDİ. BENDE Kİ ŞİKAYETLER DE SİZDEKİ GİBİ BAŞLADI. SAĞ KALCAMDAKİ AGRİ İLE BU KAPA ETE BIÇAK SAPLAMA Sİ GİBİYDİ.İZMİR DEKİ COGU DOKTOR KARARSIZ AS mi yoksa fibromiyalji mi diye
     Ben izmir de kuru iğne noral terapi ve akupunktur tedavisi gördüm.Tüm o ağrılar bıçak gibi kesildi.1 senede cymbalta kullandım. 7 aydır ilaç kullanmıyorum. Agrilarim 16 senedir ilk defa yok.izmir deki doktorum Nurullah Akkoc. 
    Mery dedi:
     Teşhisin nasıl konulduğundan çok teşhis konulmasına sevinenlerdenim. Öncesi de var elbette ama teşhis öncesi  dört yılda yaşadıklarım. Rabbim kimselerin başına vermesin yaşatmasın da.
     Teşhis sonrası da ailedeki hayal kırıklığı istekler beklentiler korkular birden öyle bi hal almıştı ki hastalıkla başa çıkmak daha kolaydı.
     Daha önce de yazmıştım. Bende ilk telefonla öğrendim
    Burda ki hikayeleri. Daha başka hikayeleri hastalığın seyrini okuyunca telefonda teşhis koymak şaka gibi geliyor. Çok fazla ağrılar acılar uykudan uyanmalar falan pek başıma gelmiyor henüz ama yukarda da yazdığım gibi 2011den bu tarafa bir ağrı var evet ama yorgunluk diyip gecistirebilirim. Çok nadir öyle ağrılarım ama mesela bahar temizliği yaptığımda. Onun için başıma gelenlerin komik olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu son bir yılda başıma gelenler çok komik  :(
    @sevtapsarac Ağrıların geçmesi güzel bişey. Ne mutlu size biz neler yaşayacağız bakalım.
  • ALLAH HERKESE ŞİFA VERSİN.
    ÇOK GEÇMİŞ OLSUN. 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

hulya.erhan.1 hazar2307 veliaht ebonyjonsson remonk78 andretheus ismlkhrmn filizsml birkanzgr mehtapeylül Semihyerlikaya oldubil mturktan baharbozkuş