Selamlar

CyripticCyriptic 5 Çanakkale
Ben Hilmi 32 Yaşındayım ve Çanakkale'de ikamet ediyorum. 

İçinizden bana yardımcı olabilecek arkadaşların varlığına inanıyorum. 

Yaklaşık 4 ay öncesine kadar bir şikayetim yoktu. Ne olduysa 4 ay önce sindirim kanalımın iltihaplanmasıyla başladı. Endoskopi yapıldı sonucunda helicobakter pylori mikrobuna bağlı iltihap teşhisi konuldu. Demir ve B12 vitamin düzeyleri oldukça düşük izlendi ve Antibiyotik tedavisi yanında B12 ve Demir iğneleri yapıldı. Bu tedavinin hemen ardından ateşli bir boğaz enfeksiyonuna istinaden tekrar antibiyotik tedavisi aldım. Tedavinin hemen ardından aldığım antibiyotiklere bağlı bağırsak enfeksiyonu geçirerek tekrar antibiyotik tedavisine maruz kaldım. Bu sirkülasyon böyle bir süre devam etti ve 2 ay boyunca hergün antibiyotik tedavisi aldım. Ve o meşhur kasık ve dizlerimden koltuk altlarıma uzanan yanmalarım ve göğüs kafesi ağrılarım başladı. Girdiğim MR sonucunda sakroiliak eklemlerde iltihap izlendi. Akabinde yapılan tetkiklerle 15 gün önce Gastroenteroloji uzmanı tarafından "erken teşhis sayılabilir" denilerek Ankilozan Spondilit tanısı konuldu. Sadece Voltaren SR75 adında bir NSAİİ ve mide sorunlarımı arttıracağı için Nexstep, Axid ve Gaviscon Double Action reçete edildi ve romatizmatv kanalındaki egzersizlerin yapılması istenerek 3 ay sonra kontrolü istendi. 

Yardımınızı istediğim birinci konu; Çanakkale'de romatoloji bölümü olmadığı için bu teşhisi doğrulatabileceğim iyi bir romatoloji uzmanı arıyorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Bir diğer konu ise; bu hastalığı araştırdığım kadarıyla bel ağrılarımı anlarım ama koltuk altı, göğüs, iman tahtası, sırt, boyun, bağırsak ve böbrek ağrılarımı veya yanmalarımı bu hastalıkla bağdaşlaştıramıyorum. Aramızda benzer sorunları yaşayan arkadaşlar var mı? 

Yorumlar

• McKayaMcKaya 2,548 İstanbul
    Sayın @Cyriptic geçmiş olsun. Sitemize hoş geldiniz. 

Öncelikle bir sitem Onsekiz Mart Ün,. Rektörlüğüne. Üniversitede Tıp Fakültesi var fakat Romatoloji Ana Bilim Dalı yok. Malesef Edirne Tıp fakültesinde de bulunmuyor. İstanbul veya İzmir'e gitmekten başka şansınız yok görünüyor.
    Teşhis koyan Gastroenteroloji uzmanına bir tebrik. Bununla ilk kez karşılaşlıyorum.
    Hastalığınız atak dönemindeyse -ki öyle görünüyor- her organınızı tutabilir. AS'yi sadece eklemler veya kemiklerle ilgili bir hastalık olarak düşünmeyin. Sindirim sistemiyle ilgili çok sorun yaşamışsınız. Bu durumda Chron ihtimalinin de göz önünde tutulmasında fayda var.
    (1) efe14
  • monomono 5,355 Ankara
    Cyriptic dedi:
    Bir diğer konu ise; bu hastalığı araştırdığım kadarıyla bel ağrılarımı anlarım ama koltuk altı, göğüs, iman tahtası, sırt, boyun, bağırsak ve böbrek ağrılarımı veya yanmalarımı bu hastalıkla bağdaşlaştıramıyorum. Aramızda benzer sorunları yaşayan arkadaşlar var mı? 
    Maalesef bunların hepside bu hastalıkta duyduğumuz şeyler, tabi bu herkeste böyle hepsi birden de olmayabilir ama vardır. 
    Böbrek ağrıları dediğiniz de eğer böbreklerde fiziksel bir şey yoksa, "latissimus dorsi" diye bir kas yüzünden böbrekler tarafında kramplar olmaktadır, onun maharetidir. 

Geçmiş olsun.

(1) efe14
  • CyripticCyriptic Yükleniyor... 5 Çanakkale
    Arkadaslar, bu gecirdigim son 4 ayda girdigim biri cift kontrasli olmak uzere 3 tomografi, 2 butun batin usg, 2 endoskopi, emg vs vs dahiliye, noroloji, uroloji, fizik tedavi ve ortopedi bolumlerinin yani sira gastroentereloji ve kardiyoloji tarafindan da incelendi bobreklerde ve pankreasta bir sorun bulunamadi midede kronik nanatrofik gastrit ve mide fitigi, dodenum da duodenit, karacigerde 7mm hemanjiom ve bagirsaklarda ibs, akcigerlerde ise 3mm leke bulunabildi. Agrilarimi aciklayacak bir tez ortaya suren tek doktor da ortopedi uzmani oldu ki o da "as nin kardesi fibromiyaljidir duyunca o da gelmis olabilir" dedi. 2. endoskopide chron icin ozellikle bakildi, yok denildi ama ben de doktorlarin yalancisiyim. Atak doneminde olabilir ki oyle gorunuyor dun de sinuzit ve uveit teshisi koydular
  • monomono 5,355 Ankara
    Bu arada umarım iyi bir romatolog bulursunuz da birde o değerlendirir.
  • CyripticCyriptic Yükleniyor... 5 Çanakkale
    insallah
    (1) mono
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

hulya.erhan.1 hazar2307 veliaht ebonyjonsson remonk78 andretheus ismlkhrmn filizsml birkanzgr mehtapeylül Semihyerlikaya oldubil mturktan baharbozkuş