Hipertiroidi ve Basedow-Graves hastalığı

Merhabalar  var olan tiroid rahatsızlığımın seyir değiştirdiğini üstüne  doktorun karamsarlığı benim korkular derken... 
 On beş gün sonunda yapılan nükleer tıp bölümünde çekilen röntgen (Rabbim kimselere yaşatmasın resmen tad alma duygumu yitirdim iki gün) tahlil ulturosnografi derken bu gün çok şükür sonuçlar çıktı Graves olmadığım ameliyat için komisyona girmeme gerek kalmadan ilaçla tedavi olacağımı öğrendim.  :wink:   Rabbim cümlemize sağlık  gönül rahatlığı ve huzur nasip etsin inşallah. Yeni tanıştığım hastalığı sizle de paylaşmak istedim. 
    Hipertiroidi, tiroid bezinin fazla çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının fazla miktarda salgılanması sonucu ortaya çıkan klinik tabloya verilen isimdir Tirotoksikoz, değişik nedenlerle örneğin fazla miktarda  tiroid tableti alınması yada tiroiditlerde olduğu gibi tiroid depolarından kana ani olarak tiroid hormonlarının boşalması sonucu kanda tiroit hormonlarının yükselmesine verilen isimdir. 

a.Basedow-Graves hastalığı nedir? Sebebi nedir?

Ülkemizde en sık rastlanan hipertiroidi nedenlerinden biridir. Hipertiroidi belirtileri, bazen guatr, göz ve deri   belirtileri ile kendini gösterir. Otoimmun bir hastalıktır. Bu hastalıkta kanda otoantikorlar bulunur. Antikorlar, yabancı maddelere, virüslere veya bakterilere karşı oluşan proteinlerdir. Otoantikorlar ise vücudun kendi dokularına veya kimyasına karşı oluşmuş antikorlardır. Basedow-Graves hastalığında TSH reseptörlerine karşı antikorlar oluşur. Bu antikorlara Tiroid Reseptör Antikorları (TRAb) denir. Bunlar TSH reseptörleri ile birleştiği zaman TSH\'dan daha fazla miktarda tiroid hormon yapımını artırır. Bu antikorlar vücutta nasıl oluşur Burada önemli   rol oynar. Dolayısıyla, bir ailede birden. fazla fertlerde ve özellikle kadınlarda   görülür.  Kendisinde Graves hastalığı tespit edilen bir kadın diğer aile fertlerine de bunu bildirerek onların da bu hastalıktan haberdar olmalarını sağlamalıdır. Hashimoto hastalığı da ailevi bir hastalık olduğundan bu iki hastalığa aynı aile fertlerinde rastlanılabilmektedir. Otoantikorların oluşmasında ikinci mekanizma, baskılayıcı T lenfosit hücrelerinin yetersiz oluşudur. Bu durumda B lenfosit hücrelerinde antikor yapımı başlar. T hücrelerindeki baskılayıcı etkinin kalkması büyük psikolojik travmalardan (kaza, ölüm, boşanma veya işlerin iyi gitmemesi) sonra meydana gelir. Diğer yandan bazı araştırıcılar, stresin hipertiroidiye neden olmadığını mevcut olan hafif hipertiroidiyi şiddetlendirdiğini ileri sürmektedirler. Bazılarına göre ise birtakım virüslerin etkisi ile TSH reseptörleri değişmekte ve yabancı cisim (antijen) olarak algılanarak buna karşı antikor üretilmektedir. Sonuç olarak, hipertiroidide antikor yapımını uyaran sistemin henüz tam olarak anlaşılmış olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle psikolojik travmalardan sonra hipertiroidi gelişmesine çok sık rastlanılmaktadır. Hashimoto hastalığında görülen otoantikorların en azından %50\'si Basedow-Graves hastalığında da bulunur. Basedow-Graves hastalığı vitiligo ile birlikte de görülebilir. Ağır otoimmun hastalıklardan olan myasthenia gravis, romatoid artrit, sistemik lupus eritamotosus ve diabetle birlikte bulunur.

Yorumlar

• monomono 5,084 Ankara
    Senin adına sevindim @Mery ;
    Büyük geçmiş olsun.  :)
    (2) Mery efe14
  • sevgilersevgiler 699 Eskişehir
    Hipertroid bendede var.ama Ben hic ilac kullanmiyom.mery gecmis olsun
    (1) Mery
  • MeryMery Yükleniyor... 193 Osmaniye
    Teşekkürler @mono , @sevgiler . Bende dört senedir tiorid  var. Böylesi sıkıntı yaşamadım.Yaklaşık bir aydır kalp çarpıntısı terleme güç kaybı sürekli yorgun yataktan çıkmak istemiyor akrasif bi şekilde sıkıntılı hallerim oluyordu. Sintigrafi sonucunu görünce  hemen ilaca başladı. On beş gündür kullanıyorum. Biraz daha rahatım lakin korkudan evdekilere netleşmeden bi şey söyleyememek doktorun gerçekçi halleri felan filan derken şimdi de uykusuzluk başladı. 
    Ilaç konusunda itiraz bile edemedim.       Sintigrafi raporunda gördüğüm. Boyun bölgesinde kelebek gibi duran tiroid üstünde resmen bi kara delik vardı. O an verilen radyoaktif ilaç zaten allak bullak etmeye yetmişti. İlaç konusunda itiraz bile edemedim.            Ameliyat için daha çok konuştu zaten doktor. Beni ikna etse oracıkta ameliyat edecekti doktor  (kafa güzel olunca öyle  de anlamış olabilirim) Tabi bende doktoru pes ettirme çabası içinde sürekli Romotologum ilaç bile kullanmama karşı siz nasıl ameliyat edecek olursunuz konuşmasının ardından tamam ilacı kullan sonuçlara göre komisyon kararı ile ameliyat olursun dedi.
    On beş gün sonra görüşmek üzere ayrıldık.  
  • Herkese geçmiş olsun..Bende 1 sene önce ameliyatla troit bezlerim komple alındı...Tam 17 senedir ameliyattan kaçtım..17 sene içerisinde 5 kez biobsi yaptırdım her seferinde temiz çıktı ama git gide nodüllerim büyüyordu..Artık uyuyamaz az yürümede nefes nefese kalınca ve yaz kış farketmez terlemeler ve ani sinir patlamar çoğalınca..Karar verdim ameliyat olmaya..Biopsi yaptırdım sonuç yetersiz parça alınması nedeniyle sonuç çıkmadı..Ameliyattan çok fazla korkuyordum..Yaptığım araştımalar sonunda hastane ve doktorumu buldum ameliyat oldum..Patoleji sonuçlarım çıkınca büyük şok yaşadım  alınan nodüllerim hepsi kötü huylu kanserli çıktı..Doktorum hemen nükleer tıp gönderdi..Yapılan tektik sonuçlarım çok şükür temiz çıktı..Doktorum iyi bir temizlik yapmıştı beni kurtarmıştı..Ama tabiki ömür boyu takipli hastayım...Rabbime şükrettim kanseri atlattım dedim..Şimdide A.S hastası olduğumu öğrendim :)..Tedavime yeni başlandı..şimdilik naprosyon cr 750 ağrı kesici ve salazopyrin başladım..1 hafta sonrada fizik tedavisine başlıycam..Sonrada yüzmeye..Allahım herkese şifasını versin..Unutmadan söylemeliyimki bizlere üzüntü stres atak geçirmemize sebeb oluyor...Herkese stressiz bol neşeli günler dilerim.
  • emosemos 1,026 Istanbul
    Canim @Mery  gecmis olsun ablacigim.senin adina bu sonuca sevindim.jnsallah 15 gun sonra hayirli haberler verirsin.

Malasef @ARZU123  .dedigin gibi stres sıkinti bizlere hic yaramiyor.aninda harekete geciyor her bir tarafimiz.
    Atlatmis oldugun rahatsizligini Rabbim tekrar yasatmasin.hatta hep soyledigim  gibi ihtimalini bile yasatmasin.herkese saglik sihat diliyorum.

(2) efe14 Mery
  • Sevgili Mery'imiz, çok çok geçmiş olsun. :harika:
     Rabbim diğer dertlerinin de Şifasını verir İnşaallah. :dua:
    Sağlıklı günler dilerim.
    (1) Mery
  • McKayaMcKaya 2,284 İstanbul
    Çok geçmiş olsun @Mery , Umarım tedavi başarılı olur.
    (1) Mery
  • sevgilersevgiler 699 Eskişehir
    Gecmis olsun kizlar.
    (1) Mery
    Teşekkürler @ARZU123 ben dört yıllık tedavi sürecinde beş defa biyopsi oldum. Çok şükür hepsi temiz çıktı. Artık biyopsi olmayacağımı söyledi ultrasonografi deki doktor. Lakin bi yarım santimlik  büyümenin olduğunu takip yapabileceğini söyledi. Artık bende direne  bildiğim yere kadar direneceğim. 
    Teşekkürler @efe14 abim sağ olasın. Rabbim cümlemizin dertlerine şifalar versin inşallah.
    @McKaya abim tek isteğim bu yönde yanlış tedavileri vakti ile yaşayacağım kadar yaşadım. Güzel temennilerin için teşekkürler. 
    Sevgiyle nice  ağrısız günlere 
     Bi aydır aldığım en güzel haber. Ilaç tedavisi sonuç verdi. Çok şükür değerlerimde yarı yarıya düşme var. Şikayetlerimde de tabi  :) 
     Lakin doktorla pazarlık hala devam ediyor. :dusun: Değerlerim düşmesine rağmen dozunu düşürmek istemiyordu. Sonuçları gördüğüm için ısrarcı olmak da hakkım gibi geldi.
    Eee ne yapalım o zaman günde  tek doz  al ve  bir ay sonra tekrar görüşelim.
    Sevgiyle sağlıcakla kalın   
  • Gözün aydın @Mery iyi haberlerini bekliyoruz.
    (1) Mery
    Teşekkürler @sahinsanli. Aydınlar içinde bulunasın (Ananemin sözü). :)

Mutlu son. :zafer: uzunca bir vakit geçmedi. Ama her zaman olduğu gibi yaşadığım korku endişe yanıma kaldı.  Bu defa ısrarcı olmak gerçekten hakkımmış. Ilaç tedavisi son buldu.   
    Önceki yazılarımda değerleri not almadığım için yazamamıştım. Değerlerim:
    Tsh: 0,63
    T3: 3,25
    T4: 0,72 
    Olması gerektiği gibiler :)  üstüne bide doktor grip olduğum için. İlacı kullanmamam gerektiğini söyledi. Konu istediğim yere gelmişti artık. :D Zaten düzenli kullanmadığım halde değerlerim düştü. Bide gripten dolayı ilacı kullanamayacağım ben ilaç kullanmak istemiyorum. Dediğim anda böyle bir hamle bekliyordum bakışı ile haklısın lakin kontrolleri aksatmak yok diyen doktorumla iki ay sonra görüşmek üzere ayrıldık.
    Her daim derdimizi anlata bileceğimiz bizi anlayan doktorlar çıksın karşımıza. Sevgiyle sağlıcakla kalın  :saygı:
  • Geçmiş olsun @Mery  inşallah birdaha ilaç kullanmak zorunda kalmazsın :)
    (1) Mery
  • Geçmiş olsun @Mery senin adına sevindim:)
    (1) Mery
    Amin amin teşekkürler @M.Selim  
    Teşekkürler @Sultan Cemal 

Kalbim sıra bende diyeli altı ay oldu. İlk zamanlar hipertiroid kaynaklı çarpıntıların olduğu söylendi. Tedavi ile uykudan uyandıran kalp çarpıntısı geçti.
      Bu defa tedavi sırasında da var olan sonrasında devam eden çarpıntı. Merdiven çıkarken, yürüyüş esnasında  göğsümdeki sıkışma ve nefes alıp vermede zorluk çekiyordum. Uykusuzluk da eklenince resmen güçten de düştüm. Inatlasmaktan vazgeçtim. Sonunda Kardiyoloji doktoruna gittim.
     Bana taşikardiya yaşadığımı bunun için nexivol 5mg yazdı ve bir hafta boyunca yarım kullanmam  sonra kontrol için tekrardan gelmem gerektiğini söyledi. 
    Sebebi için tiroidden, laranjitten, çay, kahve kolayı çok tüketmekten ya da stresten olabileceğini söyledi.
     Hormon:
    T3: 3.59
    T4: 1.41
    TSH: 0.189
    Eee ben zaten dört senedir tiroid hastasıyım. Sadece bu yıl mayıs ayında seyrini değiştirdi. Ağustos ayında ilaç tedavisi sonlandı. Şimdi durumlar çok iyi peki neden kalbim hala çarpıntılı sebep ne ola ki.
    Cevap laranjiten kaynaklı o vakit. Tetikleye bilir. 
    Kolayı çok sık içmiyorum. Türk kahvesi ve çay içiyorum. Lakin eskiye oranla onları da çok fazla tüketmiyorum.
    O zaman bi hafta sonra görüşelim.  
    Nasıl bi ön yargı oluşturmuş isem ilaca karşı tanıdan çok ilacı sorun haline getirdim. :wacko:
    Romotologumla konuştum hop elim de oldu mu bide yasaklar; çay ve türk kahvesi içmiyorsun dedi. :huh: 
    Durumlar gittikçe ilginç bir hal alıyor. Hadi hayırlısı olsun  demekten başka çare yok. 
    Iyi ki varsınız  form ahalisi sevgiyle sağlıcakla kalın  :saygı:

(1) mono
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

reynacockle latescarlson stephygvx s.minnetoglu.@hotmail.com zeynep81