Açlık ve AS

Merhaba arkadaşlar, benim sorunum açlık. Ne zaman oruç tutsam ağrı ve tutuklugum çok artıyor, acayip tutuluyorum. 1 gün oruç tutsam etkisi 2 gün devam ediyor. Teşhis konulmadan önce 2 sene çok ağrı çektim. O zamanlar da ramazan da çok kotulesiyordum. Ve her ramazan ayından sonra hastalığım ağrılarım dahada ilerleyerek arttı. Açlık mi etkiliyor susuzluk mu anlayamadım. Doktorla görüştüğümde bu durumla ilk kez karşılaştıklarını söylediler. Bu bir tek bende mi oluyor, benim gibi oruçla ağrıları artanlar var mı?
  1. Açlık veya susuzlukla birlikte ağrılarınız artıyor mu?21 oy
    1. Evet artıyor
      42.86%
    2. Hayır artmıyor
      57.14%
«134

Yorumlar

• efe14efe14 263 Bolu
    Ben de ise durum senin anlattığının tam tersi oluyor. Oruç tutarsam ağrılarım azalıyor.
    Buradan yine şu sonuç çıkıyor: Bu AS herkeste farklı seyrediyor.

• emosemos 1,088 Istanbul
    benide cok etkiliyor  oruclu olmak.agrilar ve tutukluk artiyor .resmen kalcam deliniyor o gunlerde.yemegimi yedigim an kendime geliyorum ama bu seferde başim tutuyor.bir saate yakın ,her gun yasiyorum bunu ramazanda.
  • senercan44senercan44 24 Malatya
    Allah yardımcımız olsun. Gerçekten kanser ötesi bir hastalık bu a.s
  • klc000klc000 Yükleniyor... 40 İstanbul
    Allah yardımcımız olsun. Gerçekten kanser ötesi bir hastalık bu a.s
    Evet gerçekten zor Allah hepimize yardim etsin
    emos dedi:
    benide cok etkiliyor  oruclu olmak.agrilar ve tutukluk artiyor .resmen kalcam deliniyor o gunlerde.yemegimi yedigim an kendime geliyorum ama bu seferde başim tutuyor.bir saate yakın ,her gun yasiyorum bunu ramazanda.
    Benimde ayni kalca falan felaket. Doktorunuzla görüştünüz mu , ne dedi bu durum icin
  • monomono 5,146 Ankara
    Oruç harici (oruç benide mahvediyor) aç kalmak ağrımı arttırmıyor ama aç karna uyku uyumam mümkün de olmuyor, kaç kere denedim aç karnına yatınca en fazla 1 saat sonra kalkıyorum, uyku resmen puff olup gidiyor.
    Aç ayı oynamadığı gibi uymuyorda :))

ÇÜNKÜ BAGIŞIKLIK SİSTEMİ DĞZENSİZ OLDUGU İÇİN AÇKEN YAVAŞLIYOR AMA HASARLI BÖLGELERİMİZE KAN AKIMI DAHA HIZLI OLDUGU İÇİN VÜCUT DİRENCİ DÜŞÜYOR VE BU YÜZDEN AĞRILARIN ŞİDDEDİ ARTMIŞ GİBİ OLUYOR.
    ÇÜNKÜ BAGIŞIKLIK SİSTEMİ DĞZENSİZ OLDUGU İÇİN AÇKEN YAVAŞLIYOR AMA HASARLI BÖLGELERİMİZE KAN AKIMI DAHA HIZLI OLDUGU İÇİN VÜCUT DİRENCİ DÜŞÜYOR VE BU YÜZDEN AĞRILARIN ŞİDDEDİ ARTMIŞ GİBİ OLUYOR.
    Hımm evet aslında çok mantıklı, peki doktorlar bunu neden bilemiyorlar veya düşünemiyorlar
  • sulesule 81 Elazığ
    Ben su az içtiğim zamanlarda ağrılarımda artış olduğunu gözlemledim.en çokta baş ağrısı oluyor
    (1) emos
  • emosemos 1,088 Istanbul

Benimde ayni kalca falan felaket. Doktorunuzla görüştünüz mu , ne dedi bu durum icin
    en son gittigim doktor amcama soylemistim ama oda saf saf suratima bakmisti.ben tutuyorum dedi :huh:.iyide ben onu sormamastim ki ....la havle deyip susmustum :saskin:
  • AS'de eklemleri susuz bırakmamak gerekiyor, kış oruçları bir derece ama yaz oruçları bize hiç iyi gelmez, deneyerek öğrendim bende :azn2: 
    sule dedi:
    Ben su az içtiğim zamanlarda ağrılarımda artış olduğunu gözlemledim.en çokta baş ağrısı oluyor
    emos dedi:

en son gittigim doktor amcama soylemistim ama oda saf saf suratima bakmisti.ben tutuyorum dedi :huh:.iyide ben onu sormamastim ki ....la havle deyip susmustum :saskin:
    tUtKuN dedi:
    AS'de eklemleri susuz bırakmamak gerekiyor, kış oruçları bir derece ama yaz oruçları bize hiç iyi gelmez, deneyerek öğrendim bende :azn2: 
    Demekki çoğu kişide ağrı oluyor , çok ilginç bakalım inş daha fazla katilim olur da genelde boyle mi öğrenmiş oluruz
  • sitaresitare 10 İstanbul
    Bendede açken ağrı artıyor.Ben bu durumu fark etmiştim ama o kadar farklı şekilde bizimle kafa buluyor ki AS inanın hangi İstatistiği tutacağı şaşırdım.
    sitare dedi:
    Bendede açken ağrı artıyor.Ben bu durumu fark etmiştim ama o kadar farklı şekilde bizimle kafa buluyor ki AS inanın hangi İstatistiği tutacağı şaşırdım.
    Doğru, çok dogru. Ben birçok romatologa sordum bu durumu profa kadar ama hepsi ilk kez duyduklarını söylediler. Bende bu durum bir tek bende oluyor zannetmiştim. Demekki çoğu AS hastasında oluyormuş. Bu konuda Doktorların bu konuya eğilmesi gerektiğini de gösterdi
  • Zaten mantıklı düşününce AS'nin, hele hele biraz ilerlemiş AS hastalarında eklem sertliği artıyor, bunun üzerine birde vücudu özellikle yaz oruçlarında 17-18 saat susuz bırakınca ağrıların artmasından doğal birşey olamaz...Daha genç yaşlardaki AS'lilerde belki etki az olabilir ama yaş ilerledikce sertlik çoğaldıkca ağrı sızı yapması doğal...Ayrıca uzun süre aç kalınca midedeki asit oranı yükseliyor buda AS için iyi birşey değil...

Zaten bu konudaki incelemelerde sağlıklı insanlarda bile okuduğun, seyrettiğim ve bildiğim kadarıyla bir hafta kadar tutulan oruçların vücuda faydasının olduğu deneysel olarak bulunuyor ancak bundan daha fazlasının faydadan çok zarar verdiği bilimsel verilerde gösteriyor...

Bunların dışında son yılarda detoks modasıda var ama daha farklı çünkü onda bol su içiliyor...
    tUtKuN dedi:
    Zaten mantıklı düşününce AS'nin, hele hele biraz ilerlemiş AS hastalarında eklem sertliği artıyor, bunun üzerine birde vücudu özellikle yaz oruçlarında 17-18 saat susuz bırakınca ağrıların artmasından doğal birşey olamaz...Daha genç yaşlardaki AS'lilerde belki etki az olabilir ama yaş ilerledikce sertlik çoğaldıkca ağrı sızı yapması doğal...Ayrıca uzun süre aç kalınca midedeki asit oranı yükseliyor buda AS için iyi birşey değil...

Zaten bu konudaki incelemelerde sağlıklı insanlarda bile okuduğun, seyrettiğim ve bildiğim kadarıyla bir hafta kadar tutulan oruçların vücuda faydasının olduğu deneysel olarak bulunuyor ancak bundan daha fazlasının faydadan çok zarar verdiği bilimsel verilerde gösteriyor...

Bunların dışında son yılarda detoks modasıda var ama daha farklı çünkü onda bol su içiliyor...
    Mide asidi ile AS arasındaki ilişki nasıl merak ettim, ağrıları nasıl arttırıyor  :saskin: 
  • klc000 dedi:
    Mide asidi ile AS arasındaki ilişki nasıl merak ettim, ağrıları nasıl arttırıyor  :saskin:
    Klebsiella ve AS ilişkisini araştırın...forumun arama kısmına klebsiella yazıp aratın epey kaynak bulacaksınız...
    (1) mono
    evet doğru bu durumu dün yeni as li biri olarak dün bizzat yasadım. Akşam yemegini geciktirince belimde tutukluk ve ağrı hissetmeye başladım
    tUtKuN dedi:
    Klebsiella ve AS ilişkisini araştırın...forumun arama kısmına klebsiella yazıp aratın epey kaynak bulacaksınız...
    Tamam bakacağım teşekkürler
    evet doğru bu durumu dün yeni as li biri olarak dün bizzat yasadım. Akşam yemegini geciktirince belimde tutukluk ve ağrı hissetmeye başladım
    Aynen öğün atlayınca bile tutukluk ağrı başlıyor. Hele ki ramazanda çok zor geçiyor ve Allah yardımcımız olsun
  • zerrbestezerrbeste 0 İstanbul
    Merhabalar, 23 yaşındayım bir senedir AS hastasıyım. Yaklaşık iki aydır oldukça iyiydim. Ağrılarım en aza inmiş, ilaçlarımı da almaz olmuştum, bu sabaha kadar. Dünden beri kalçamda yine yoğun şekilde ağrı başladı öyle ki bugün attığım adımı dahi zorlaştırıyor. İlaçlarımı düzensiz aldığım için mi boyle oldu sizce? Yahut orucun bilinen bu yönde bir etkisi var mi bizim hastalığımızda?
  • monomono 5,146 Ankara
    @zerrbeste
    Mesajınızı buraya taşıdım, konuyu okursanız sanırım bazı cevapları bulursunuz.

Geçmiş olsun.
  • hakan_01hakan_01 499 İzmir
    Vücudu eski birikmiş besin artıklarından arındırmadan tutulan oruç sağlıklı insanlara dahi zarar verir..
    uzun süreli oruçlar öncesinde iki üç ay sadece sebze meyve ile beslenip vücudu arındırmak gerekiyor ki eski besin artıkları kan dolaşımına girdiğinde organlar zarar görmesin..Her ay mutlaka 3 ila 6 gün açlık kürleri uyguluyorum limonlu su veya meyve suyu 2 üç litreye kadar içilebilir..

• monomono 5,146 Ankara
    hakan_01 dedi:
    Vücudu eski birikmiş besin artıklarından arındırmadan tutulan oruç sağlıklı insanlara dahi zarar verir..
    Oruç tutanların böyle bir bilgiye, veya bilince sahip olduklarını hiç sanmıyorum. 
    Daha eskiler karşılama veya 3 aylar diye, Ramazandan daha önce oruç tutmaya başlasalar da orada da şak diye kesme durumu var.
    Senin bahsettiğin ise çok daha farklıymış sevgili @hakan_01 ;
    Burada ki kitabı okudun mu? Ben okumadım ama Videolarda uzun süreli açıklardan filan bahsediyor.
    Bundan dört beş ay öncesine kadar oruç ve doğru beslenme ile özellikle oruç ve insan bedeni üzerinde ki ewtkisi ile hiç bir bilgim yoktu ta ki Prof Arnold Ehret ile tanışana kadar ..Ehret önce İsfiçre/de daha sonra da 1.dünya savaşı sonrasında Los angeleste bir oruç kliniğinde tedavisi mümkün olmayan hastalıkları tedavi etmesi ile ün yapmış  
    şuan Türkçeye çevrilmiş 2 tane kitabı var ..Oruçla yeniden sağlığa kavuşma ve gençleşme... diğeri de şifalı besinler ve mukussuz beslenme..
    ---
    Bu arada Aidin Salih ile ilgili çok az bilgim var videolarda izlediğim kadarı ile tanıyorum sadece
     bir ara kitabını alıp incelemek istedim ama Ehret mukussuz beslenme sistem den olumlu sonuçlar alınca  bir süreliğine erteledimm..
  • monomono 5,146 Ankara
    Bu açlık olayı ilginç tabi, bazı soru işaretleri var ki insanın kafasını ayrıca kurcalıyor... Ben ne kadar AS li gördüysem hepside zayıftı diyebilirim, sanırım bunların yemekle içmekle öyle çok bir bağları da olmasa gerek. 
    Niyeyse kendimden daha kilolusunu da hiç görmedim şimdiye kadar.  :)) 
    Diyeceğim onlar AS ise ben niye AS 'ım veya ben AS isem onlar niye AS.

Açıkcası oruç gibi katı bir diyetle bile, öyle çok bir şey fark edeceğini sanmıyorum, az/çok yeme AS yi çok etikelemese gerek ama vücutta ki AS den başka faktörlere etki ediyordur, onları dengeliyordur ona eyvallah, ona bir şey diyemem.

Benin beslenmem şuan %70 çiğ sebze ve meyveden oluşuyor.. 4 aylık süreçte deri gözeneklerimden sürekli toksin madde mukus ve yılların  ilaç kalıntılarını atıyorum en azından ilaç kalıntılarından kurtulmak için dahi denemeye değer.. bu süreç yaklaşık 3 ila 5 yıl sürüyor..ilk zamanlar çok fazla beklentiye girmemek gerekir çünkü vücut arındıkça sağlık durumu iyiye gidiyor..mesela yaklaşık iki aydır vücudumda yangılar oluşmadığı için dolayısıyla kiloda almaya başladım.. ^-^ ilerleyen süreçte inşallah sizlere güzel haberler getirmeyi çok istiyorum..
    (1) efe14
    Abi şuan her iki kitap masa üstümde pdf olarak mevcut ..ı buraya yüklemenin bir yolu varmıdır ?
  • Değerli Hakan 01'in hatırlatması ile bende okuduklarım ve deneyimlerime dayanarak birşey hatırlatayım...İnsanların dertlerine derman olan açlık yada oruçdan ziyade yenilen içilenlerin vücuda verdiği zarar, birikmiş toksinler...Eğer aç kalıp, neticede yemek yediğin anda yine eski kötü alışkanlılarınla besleniyorsan o aç kalmanın bir faydası olmuyor maalesef...
    (1) K@vY
    Evet sevgili Tutkun..  zaman zaman kendi deri gözeneklerimde bunu gözlemliyorum.. eski besinlere geri döndüğümde vücut mukus ve toksin atımını durduruyor..zaten bu çok inişli çıkışlı bir süreç yani bir anda tüm karbonhidratları tüm tahılları tüm mandıra ürünleri kesmek çok zor yavaş yavaş düşe kalka ilerliyoruz  ^-^
    (1) efe14
    ORUÇ ÖNEMLİ BİR TEDAVİDİR !
    Romatoid Artrit, Sedef, SLE, MS, Ülseratif Kolit, Crohn ve Çölyak Gibi Diğer Tüm Otoimmün Hastalıklarda ORUÇ ÖNEMLİ BİR TEDAVİDİR !
    Bu hasta grubunda otoimmün tepkinin gelişmesinde birinci etken enflamatuvar yükün artmasıdır. Oruç, vücudun detoks ve arınmasını destekleyerek enflamatuvar yükün azalmasına önemli rol oynar.drceyhunnuri

İnanın her ay ağrılarım geçsin diye 6 günlük orucu iple çekiyorum sonrasında yarım kilo bir kilo ta ki iyi bir boşaltım sağlayana kadar haşlanmış ıspanak veya kiraz ile buğulanmış tatlı erik ile orucumu sonlandırıyorum ...Artnol Ehret e göre hastalık kötü bir kokudur.. işte üç veya altı günlük oruç sonrası gerçekleşen boşaltımdan sonra bu kötü koku vücudu terkediyor..

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

sarac ucqtresa mehmethakan konuksever01 Emrebal11896663 dengiz mrsnacak