Tüketicilere Tavsiyeler

McKayaMcKaya 2,649 İstanbul
kategorisi Haberler

Tüketicilere Tavsiyeler

Plastik esaslı gıda ambalaj materyallerini kullanmaktan kaçınmalı. Bu tip ambalajlarla sunulan ürünler için bir sağlık riski olduğu bilinmeli. Plastik ambalaj materyallerinin gıdalar söz konusu olduğunda hiç kullanılmaması iyidir. Ama bu sağlanamayacaksa aşağıdaki noktalara dikkat etmeli.

Riskli Gıda Ürünleri: Polietilen, Polistiren, PET ve PVC olarak anılan ambalaj materyalleri üretiminde kullanılan alkil fenol bileşiklerinin gıda ürünlerine geçiş yapabileceklerine dair yayınlar var. Dolayısıyla sıvı bitkisel yağ, su, sirke, bazı süt ürünleri vb gibi plastik ambalaj materyali içinde satışa sunulabilen gıda maddelerinin nonil fenol kalıntıları açısından kontrol edilmesi ilgili kamu kurumlarından talep edilmeli.

En Riskli Ambalaj Materyali: Gıda ürünlerini sarmak ya da ambalajlamak için kullanılan PVC ambalaj filmleri ya da ülkemizdeki yaygın adıyla streç filmler nonil fenol kalıntılarını gıdalara en çok geçiren ambalaj materyallerinin başında geliyor. Streç filmler gıdalara doğrudan temas etmeyecek şekilde kullanılmalı; mümkünse kullanılmamalı.

Riskli Tekstil Ürünleri: Tekstil ürünleri nonil fenol kalıntıları içerebiliyor. Bu kalıntılar deri yolu ile temas sonucu insanlara geçebiliyor. Çocuklar hormonal sistem bozucu kimyasallara yetişkinlerden daha duyarlı. Bir önlem olarak yeni alınan çocuk giysilerinin mutlaka yıkanması gerektiği belirtiliyor. Tek bir kez yıkamak bile nonil fenol kalıntılarının %25-99’unu uzaklaştırmaya yetiyor.Avrupa Birliği tekstil ürünlerinde alkil fenol kullanılmasını yasakladı. Ancak ithal edilen ürünlerin bu kimyasalı içerdiği belirtiliyor. Örneğin, İsveç’te yapılan bir çalışmada Türkiye ve Çin’den gelen havlu ve tişört gibi tekstil ürünlerinin alkil fenol kalıntıları içerdiği belirlenmiş.


İngiltere’de yapılan bir çalışma

Çalışmada PVC ve Polistiren ambalaj materyallerinin nonil fenol içerip içermediği ve bu ambalajlarla muhafaza edilen bazı gıda ürünlerine nonil fenol bulaşıp bulaşmadığı belirlenmeye çalışılmış. Araştırma sonucuna göre PVC ve Polistiren ambalaj materyallerindeki nonil fenol miktarları 1 kilo ambalaj materyalinde 4 gram düzeyine kadar çıkabiliyor. Miktar bu kadar yüksek olunca gıdalara da bulaşma ihtimali artıyor. Çalışmada bulaşmanın ne düzeyde olduğunu anlamak için de peynir ve hazır kek ürünlerinde testler yapılmış.

Peynir örnekleri PVC esaslı bir ambalaj materyali olan streç filmle kaplanarak 20 derecede dört gün boyunca bekletilmiş. Sonuçta peynir örneğindeki nonil fenol miktarının bir kilo peynir ürünü için 800 mikrogram gibi çok yüksek bir değere ulaşabileceği saptanmış. Aynı deneme hazır kekler ile de yapılmış ve dört günün sonunda hazır keklerdeki nonil fenol miktarı kilogramda 600 mikrogram değerine kadar çıkmış.

Bunlar çok yüksek değerler. Nonil fenol vücudumuza ne miktarda girerse sağlık sorunlarına yol açar sorusunun net bir yanıtı yok ama Danimarka Toksikoloji ve Güvenlik Enstitüsü vücudumuza girecek nonil fenol miktarına kilogram başına 5 mikrogram olarak sınırlama getirmiş. Buna göre 10 kg ağırlığındaki bir çocuğun vücuduna girecek nonil fenol miktarı 50 mikrogramı aşmamalı. Streç filmlerle sarılarak ya da PVC esaslı ambalaj materyalleri ile muhafaza edilmiş gıda maddeleri gün içinde sıklıkla yenildiğinde bu değer kolayca aşılabilir. Plastik ambalaj materyallerinin gıda ambalaj materyali olarak geniş ölçekte kullanılması bu tespiti güçlendirici bir etki yapacaktır.

İngiltere’de yapılan çalışma bulgularına göre ülkemizde başta peynir ürünleri olmak üzere gıda maddelerinin streç filmlere sarılarak muhafaza edilmesi uygulamasından vazgeçilmesi bir gereklilik olarak görünüyor.

Yorumlar

 • efe14efe14 316 Bolu
  SU: plastik pet şişelerde ve damacanalarada,
  SİRKE: Marketlerde plastik bidonlarda yada (pet şişe gibi plastiklerde) Ben cam şişede olanını görmedim. (Belki vardır. Onun da fiyatı biz dar gelirliler için zaten ulaşılamaz olur. Zaten sirkeyi marketten almamak, doğal yollarla yapılanını bulmak gerekiyor.)
  SIVI BİTKİSEL YAĞ: Son zamanlarda bunu da plastik ambalaja koydular. Aynı Lt deki teneke (bu da ayrı bir sorun ama kötünün iyisi) kutulara göre fiyatını daha düşük oluyor ve vatandaş zorla almaya tercih ettiriliyor.
  SÜT ve AYRAN gibi ürünler: Reklamı da bol ÇALKALA !!!
  Velhasıl biz yanmışız da söndürenimiz yok. Biz bu şartlar altında AS olmuşuz çok mu? :saskin:
  (McKaya : bizi aydınlattığın için teşekkürler.)
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

kayasgari emilijxvn moshegabb kimbehaq helenfranz Erhat Fatos murat80 tayfun34 cemel ilknkhvc abay