Yaşlanma Etkileri Geri Döndürüldü.

McKayaMcKaya 2,649 İstanbul
kategorisi Haberler


Bilim insanları, yaşlanan hücreleri vücuttan uzaklaştırarak farelerin yaşlanma sürecini geri döndürmeyi başardılar.

Yaşlanma sürecimizde, DNA’da hasarlar meydana gelmeye başlar ve en sonunda geri dönüşü olmayan bir noktaya ulaşır. Bu süreçte hücreler, ya ölürler ya kanserleşirler ya da yaşlanma evresine girerler. Yaşlanma süreci, hücreler için uyku evresidir, bu süreçte hücreler bölünmezler fakat yaşamlarını sürdürürler.  

Yaşlanan hücrelerin, bugüne kadar zararsız oldukları düşünülmekteydi, fakat yeni çalışmalar ile bu yaşlanan hücrelerin çevreye bir takım kimyasallar ve moleküller salgıladığı ve bu salgıların sağlıklı hücreler üzerinde yaşlandırma ve inflamasyon etkisinin olduğu görüldü.

Hollanda’daki Erasmus Üniversitesi’nden araştırmacılar, yaşlılık sürecine giren hücreleri öldüren bir peptid geliştirdiler. Bu peptid, yaşlı hücrelerin ölümüne neden olurken, sağlıklı dokulara zarar vermiyor. Ayrıca araştırmacılar, bu peptid uygulamasından sonra, farelerde yaşlılık belirtilerinin tersine döndüğüne şahit olmuşlardır. Bu uygulama ile, farelerde, bazı organların fonksiyonlarının yeniden düzenlendiği, dökülen tüylerinin yeniden çıktığı ve daha uzun mesafeleri koşabildikleri görülmüştür.

Peptid, belirli bir proteini hedef alarak çalışmakta. Bu protein; FOXO4 proteinidir ve p53 proteini ile etkileşim halinde çalışmaktadır. Bu proteinler hücrelerin kendi kendini ölüme götürmesini engellemektedirler.

Cell dergisinde yayınlanan çalışmanın yazarlarından Peter de Keizer, farelere bu uygulamayı 10 ay boyunca haftada üç kez yaptıklarını ve herhangi bir yan etki görmediklerini belirtiyor. FOXO4 proteininin, yaşlılık evresine girmeyen hücrelerde neredeyse hiç ifade edilmediğini, FOXO4-p53 etkileşiminin de yalnızca yaşlılık evresindeki hücrelerde görüldüğünü ifade ediyor.

Çalışmanın bundan sonraki basamağında, bu peptidin insanlar üzerinde denenmesi planlanıyor.

Fareler üzerinde çalışılarak elde edilen şaşırtıcı sonuçların insanlar üzerinde de elde edilip edilemeyeceği merak konusu.

Yorumlar

 • monomono 5,449 Ankara
  Bilim, doğanın canına okumaya ant içmiş.  :))

  O değil evrimi de çöpe attı atacak, çok az kaldı... doğal seçilimmiş, güçlü olan ayakta kalırmış, bunlara da hikaye diyecek...
  Çünkü İNSAN benim istediğim ayakta kalır, ben seçerim'e geldi olay.
  Çok ilginç...

  Helede nüfusları bu kadar arttırmak, var gücüyle bunun için çalışmak, bilimi DOĞADAN zaten kopartıyor, Bilim koptu gidiyor, bunun farkında olanda yok...
  Hasılı İNSAN, DOĞADAN intikam alıyor adeta... ben buna başka bir şey diyemiyorum.
  (1) efe14
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

kayasgari emilijxvn moshegabb kimbehaq helenfranz Erhat Fatos murat80 tayfun34 cemel ilknkhvc abay