Boyun ve Omuz Postürünü Düzeltin

Arkadaşlar merhaba. spor yapmamdan mütevellit çok çeşitli dökümanlar videolar, bloglar inceliyorum. İşimize yarar şeyler bulunca da paylaşmamak foruma ihanet gibi hissettiriyor :)

Video da hepimizin rahatlıkla her yerde yapabileceği bir iki hareketi çok açık ve net göreceksiniz. Dikkatle izlersek işimize gerçekten yarar bir videodur. Ankilozan spondilitle alakalı o kadar video izledim, boyunla alakalı bu kadar net video göremedim. 

«1

Yorumlar

• McKayaMcKaya 2,314 İstanbul
    @M.Selim Kulunç ağrısına ne yapıyoruz?
    40 yıllık AS'liyim böyle kulunç ağrısı görmedim.
  • emosemos 1,054 Istanbul
    masajla kulunçu kiriyor,kremliyor,sicak tutuyoruz.
    hatta birde bardak cektirebilirseniz kulunc mulunc kalmaz.
  • monomono 5,112 Ankara
    Abi @emos un dediği gibi kulunç en iyi ezilerek geçer, gerçi sen bunları bilirsin ama biraz canını acıtır, sonra rahatlarsın. Tabi yapanda iyi yapmalı.

Evveli gün sanayide arabanın lastiklerini değiştirtiyordum, işte uzadı biraz 2-3 saat öyle dışarda kaldık, hava ayazdı gerçi üstümde sağlamdı ama soğuğu yemiş olmalıyım ki iş bitince araba oturduydum, belime zınk diye ağrı girdi bir kere, her adımda ben buradayım diyordu
    Eve geldim ufo sağ olsun 3-4 kere ara ara verince, o zınklatan ağrı gitti.

Hasılı abi birde ufo gibi bir şeyle ufola orayı, soğukta yemiş olabilirsin.
    sitenin kod adı
    "kuşun kanadından yel alanlar grubu" :wink:
    Kulunç lafın gelişi. Yoksa bizdeki ağrının diğer insanlardaki ile bir ilgisi yok.
    Bu işin sorumlusu arkadaş Rhomboid Majör ve bazen de Minör kası. Yani kürek kemiğini omurgaya bağlayan kaslar.

AS'de kasın kendisi değil omurgaya ve kürek kemiğine yapışan yerleri ağrıyor. Yani tendonlar. Dolayısıyla masaj filan hikaye. Masaj kas için yapılıyor oysa saldırı tendinitlere. Bu yüzden krem filan fiziki müdahaleler hatta ağrı kesiciler fayda etmiyor.

İşin ilginç yanı kambur durunca ağrıyor dik durunca azalıyor. E biz de dik duramıyoruz.???

Lattimus Dorsiden sonra favori kasım Rhomboid Majör.
    (2) mono Mery
  • monomono 5,112 Ankara
    Abi sen bize hiç çalışmadığımız yerden sormuşsun, tuşa geldik iyi mi.   :yumruk:
    heh tamam kelime hazneme biri daha eklendi benimde. :D
    acile gittigimde soracaklar bana neren agriyor ,bende "Rhomboid majörüm agriyor diyecegim :D 
  • PincekPincek 69 İstanbul
    M. Selim video için teşekkürler. Hepinize merhaba. Ben 8 ay kadar kortizon kullandım, o sırada ağrılarım epey geçti ama kilo aldım güzelce. Kortizonu bıraktıktan sonra ağrılar geri geldi. Sonra bir sabah kalktım ki bir ara üst bedenimi yamultup sonra manuel terapiyle geçen skolyozum aynı yere dönmüş. Belimin bir yanı aşağıda bir yanı yukarıda duruyor. AS'nin ağrısı skolyozla birleşince tadına doyum olmuyor. İnatla egzersiz yapa yapa tekrar düzelttim, hafif bir yamukluk kaldı. Ağrısı baki. Böyle benim gibi yamulup yamulup düzelen var mı? 
  • M.SelimM.Selim Yükleniyor... 364 Bursa
    @McKaya abi kusura bakma geç yanıtladım, nişan telaşem vardı :smiley2: 
    Kulunç ağrısı benimde büyük problemim, sıcak tutmak ve Allah razı olsun anneme masaj yaptırmak dışında bir çözüm bulamıyorum. Spora başladığımdan beri farkettim ki seninde mesajında belirttiğin gibi kulunç ağrısından çok tendinit ağrısı benimkisi de. İki omzumda da tendinit var, ayrıca sırtta da bire bir aynı ağrı mevcut. Her an ağrımıyor. Beli başlı bazı hareketleri yaparken bir anda saplanıyor. Bende bir de lordoz vardı biraz.. Şuan çok az kaldı, Karın ve kalça güçlendirmelerine ağırlık vermeye başlayınca postür toparlandı iyice. 
  • monomono 5,112 Ankara
    M.Selim dedi:
    @McKaya abi kusura bakma geç yanıtladım, nişan telaşem vardı :smiley2:  
    Darısı forumda ki diğer bekarların başına, seni everince sıra onlarada gelecek  :joy: 

Abi, ne yaptın ağrıyı var mı azalma filan.
    1 haftadır bende de başladı ama öyle çok şiddetli filan değil, orta karar, küreğin alt kısmı omurgadan dışa doğru, yoksa bana mı sattın  :))
    Malesef kimseye satamadım. Sanki sırtımda bir hançerle geziyorum. Birisi beni arkadan bıçakladı ama dur bakalım....
  • monomono 5,112 Ankara
    Tüh yaa.. bende şimdiye kadar satmışsındır dediydim ama yapıştı kaldı anlaşılan. :\
    @mono abi darısı isteyenlerin başına, stresli ama bir o kadar da heyecanlı bir olay :smiley2: 

bir ara Fizik bölümüne gidip kendimi acındırıp emar isteyesim var. Tendinit, bursit ne varsa çıkar ortaya. Omuzlar ve sırtın s1 bölümü. İyice inada bindirdim, o ağrıdıkça ağırlık artırıyorum. Annem sağolsun uyumadan önce gelip kulunçları biraz kırıyor, kestane kremi sürüyor biraz. Derin nefes alırken sırtı batarmı bir insanın. @McKaya nın paylaştığı fotografta adamın elini uzattığı yer varya, ha oraya yel girmemiş resmen yel mermi sıkmış :smiley2: 
  • sevgilersevgiler 708 Eskişehir
    Toplanıp toptan mermi sıksakmı??? :saskin:
    Merhaba arkadaşlar, forumu araştırdım buldum ancak veriler çok eski diye yeni konu açmadan buraya yazayım dedim. Ananasın faydalarını biliyoruz. Bize olan faydası içinde ki bromelain sayesinde iltihabı azaltması. Bende tendirit felan ne varsa olduğu için geçen gün de yukarda @McKaya nın paylaştığı o lanet kası sanırım yırttım 4. gün oldu daha yeni toparlanıyorum. Bunun için araştırma yaparken BROMELAIN e denk gelince buradan hatırlatayım dedim. Detaylı açıklamayı linkte bulabilirsiniz. Ayrıca bromelain için illaki ananası yemek zorunda değiliz, hap formu da mevcut bir çok ünlü markada var. Linki incelemeniz tavsiyedir.

http://www.bitkicenter.com/bromelain-nedir/
    (2) mono Mery
  • Ya arkadaslar hem okuyom hem guluyom.bu nedir ya.sizin yuzunuzden surat as  oluscak bende.siz cok yasayin valla :alkis:
    yok bulent hic birsey olmaz.sen okumaya devam et  :harika: boylelikle neseli bir as 'li oluyorsun...kendinle ve hastalikla dalga gecmeyi ben burdan ogrendim.sadece kötü bir yani oldu bana.surekli bir muzurluk halinde oldugum icin artik  kimseye agrim oldugunda inandiramiyorum :wacko: 
    acile gittigimde( bakk acil diyorum  ),hemsire neredeyse kovacakti beni.bizimle dalgami geciyosunuz dedi.kisiligime burunup bi tekme tokat girseydim gorurdu dalgayi :D

•   Hahayyyy.helal sana
    Gitmiyom emos.ben acillerede artik gitmiyom.allah kapisindan gecmeyi nasip etmesin.ihtiyacimiz olmasin.kan almalarindanda tirsar oldum iyice.bülent bu forum gercekten iyi gelir insana.hic kimse dinlemese seni biz en azindan iyi dinleyici oluruz.
  • Herkez bilgisini tecrubesini paylasiyo elinden geldigince.herkezin yasamisligi var burda.benimkide umutlarimin kirilmamasi adina bakis acimin degismesi acisindan kaygilarimdan uzak kalarak.bilgi tecrube ve guzel sohbetinizden faydalaniyorum.bu moral her seye iyi gelir.daha iyi bakmaya basladim sayenizde.sagolun :omm:
  • AsergunAsergun 57 İstanbul
    Aynen Bülent bende bu siteden çok şey öğrendim, öğreniyorum. Bundan 10 gün önce 2. romatoloji kontrolüne gittiğimde benim as galiba biraz pasif konuma geçti, kendimi önceki kontrolüme nazaran daha iyi hissediyordum. Bir as li olarak gülünce romatologda şaşırdı, suratıma tuhaf tuhaf baktı. Sen gerçekten iyimisin diye üzerine basa basa iki kere sordu. Birazda gülme işi hastalığı kabullenmeklede alakalı bir durum. Bu arada burada deneyimlerini paylaşan ve bu siteye katkıda bulunan bütün asdaşlara teşekkürler
    Vallaha bak rhamboid muscle nefes aldırmıyor, çok fena oldu bu sefer. Yataktan kalkamıyorum cumadan beri. Takmıyorum felan ama sıkıntıya sokarmı bu kas bu kadar insanı. Yakı alıp yapıştıracağım birazdan. Akşama idman var, Allahtan alakasız göğüs-arka kol. Çarşambaya kadar toparlanması lazım. Dün bardak çektirdim ama banamısın demedi.
  • Deniz AliDeniz Ali 30 Tekirdağ
    Bizimle faydali bilgileri paylasan herkese tesekkurler :-[
    (2) mono Mery
    M.Selim dedi:
    Vallaha bak rhamboid muscle nefes aldırmıyor, çok fena oldu bu sefer. 
    Biliyorsun geçen ay bana musallat olmuştu. Günlerce kıvrandırdı. Sonunda birden kendiliğinden yok oldu. Neden başladı neden bitti aklım ermedi. 
    (1) mono
    @McKaya  abi birazda benim delikanlılığım tuttu, Omuz ve trapez çalıştım, Trapez kasının altı rhamboid kası oluyor zaten.  Spordan sonra duş aldım, ince giyinmiştim farketmeden aldık soğugu herhalde. Şimdi de ceremesini çekiyoruz. Bu da ders olsun bana.
    (1) mono
  • monomono 5,112 Ankara
    Siz soğuk sıcak demeyin, açın gösgünüzü yakanızı bağrınızı, olmadı duş alın ıslak ıslak soğuğa efelik yapın, daha olmadı iki teker üstünde rüzgarın oğlu gibi cıvvvv... rüzgarla dans edin, ondan sonra da  Rhomboid Majör 'üm ağrıdı deyin.  :uyy:
    Siz böyle edersiniz, el ne eder.   :yumruk:  
    @mono abi vallaha haklısın, dün gittim kalça ve boyuna kadar komple omurilik m.r. çekildim 3 güne raporu çıkar. Yeni önlemler alıcam. A.S. ağrısıyla alakasız nefes aldırmayan bir sırt ağrısı çekiyorum şuan. :(
    Mustafa çok üzüldüm.ne de iyi gidiyordun.bir şey yoktur korkma.havalarda cok kötü gidiyo.onun etkisi de olabilir.
    M.R. raporum çıkmış durumlar çok iyi değil gibi. A.S. tan bağımsızmış durum.

-Dorsal kifos proksimalde düzleşmiştir.
    -t3-t4 ve t4-t5 düzeylerinde disklerin posterior konturunda spinal kanala doğru taşma ve tekal keseye santral indentasyonlar izlendi.

omurilik düzleşmesi varmış, hafif öne doğru kamburluk bir iki bir şey daha söylediler. Genel olarak a.s. ile ilgili omurilikte ve kalçada sıkıntı yok, sağ kalça ekleminde hafif ödem varmış. Spora ara veriyorum 2 hafta kadar. sırtıma özel bir şeyler yapıp ağrıyı dindireceğim. Sonra kamburluk ve düzleşme ile ilgili sırtıma özel bir program yazacağım. Artık dikey ağırlıkları bırakıp makinelerle sırt çalışacağım. Omuriliği baskıdan uzak tutarsam 6 aya hallederim bu işi ama her şey bu kadar güzel giderken böyle sıkıntı çıkması canımı sıktı. :( :(
  • MeryMery 196 Osmaniye
    Çok geçmiş olsun  :( :(  :( iyileşme sürecinde Rabbim kolaylık dayanama gücü sabır sakinlik versin.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

damlaerta emine maryeelem kelvilane altamccaffrey wngmarietta928 meg42 selda&tarık