AS Hastalarının Sıcak Su Kullanması

Öncelikle Merhaba.

Bir AS hastası olarak emin olmak istediğim bir konu var. Belki bu konu daha önce çok kez tartışılmıştır ama bilgi kirliliği var. Net bilgi bulamadım internette. Konuyla ilgili tecrübelerinizi bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Sorum şu: Sauna, buhar odası, hamam ve jakuzi gibi sıcak su veya buhar kullanımı AS hastaları için tavsiye edilir mi? Özellikle jakuzide bayağı rahatladığımı düşünüyorum. Ama bilmeden kendimize zarar vermiş olabilir miyiz? 

Genelde sıcak su ile alınan duş da iyi geliyor ve rahatlatıyor. Ama konuyla ilgili soğuk duş daha iyi diyenleri de okudum.

Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Etiketlendi:

Yorumlar

• M.SelimM.Selim 371 Bursa
    atak dönemlerinde, yani iltihabın çok olduğu yangı dönemlerinde sauna, sıcak su vb şeyler daha çok zarar veriyor. Yangıyı artırıyor. Bu dönemlerde yangı olan bölgelere kısa süreli soğuk kompressler iyi gelir. Yangıyı dindirir ve eklemin daha fazla zarar görmesini engeller. Ancak soğuk kompreste abartılmamalı vücut terlemeyeceği bunalmayağı rahat kıyafetlerle vücut sıcaklığında tutulmalıdır.

İltihap normal seviyede ve yangı durumu yoksa, çok uzun süreli olmamak kaydıyla hamam, sauna vb sıcak su olayları olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bunları biraz fazla yapınca atak ortamına zemin hazırlayabiliyorlar. Ben bursa'da yaşıyorum severim hamamları, bir ara gidiyordum, iltihap azınca bir daha gitmedim. çok sıcak ortam da iltihabı azdırabiliyor. 

Banyoda genellikle ılık su tercihim oluyor. Eskiden atak döneminde olduğum zamanlarda sıcak su veya tam tersine soğuk suyu tenimde inanılmaz hissediyordum. Sanki su delip geçiyormuş gibi oluyordu.
    (1) assa
  • monomono 5,146 Ankara
    Sıcak su ile duş/banyo olayını oldum olası hiç sevmem, benim suyum ılığa yakın olmalıdır
     lakin hamamlarda bu güne kadarda bir sıkıntı da çekmedim, çokta gitmişimdir sorun olmadı hiç.
    Tabi forumda hamama filan gittiğinde kilitlenip kalan hikayeleri de okuduk.

Hasılı her şeyde olduğu gibi bu sıcak/soğuk su olayları da şehir efsaneleri gibi bir şey, herkeste farklı sonuçları olabiliyor. 
    Hangisi sizi rahatlatıyorsa, üzmüyorsa o iyidir...

(1) assa
  • emosemos 1,088 Istanbul
    kaplica ve hamamlari oldum olasi hic sevmem.cocuklugumda anneannemin israriyla (kendisi cok severdi hamami )hemen hemen her yil uc gun giderdik ayaş kaplicalarina.o yillarda biseyim yoktu demekki her hangi bir sıkınti yasamazdim.
    bundan uc yil once yasadigim ilk şuddetli tutulumun arkasindan beni yine zorla kaplicalara goturduler.gitmez olaydim.iki buklum eve dondum.suyun icindeyken yumusacik oldum ama daha havuzdan cikmamla birlikte bildiginiz bir beton olmustum.o gun anladimki birdaha asla kaplica ve hamam yok bana.tekrar da denemeyi düşünmüyorum.
    sicak banyonun ardindan da kendimi korudugum surece birsey yok.
    (1) assa
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

sarac ucqtresa mehmethakan konuksever01 Emrebal11896663 dengiz mrsnacak