Dopamin Teorim

Abilerim, ablalarım, kardeşlerim merhabalar. Baştan söyleyim yazı biraz uzun olacak. Bu araştırmam bir anda bir teoriye dönüştü ve sayfamızda tartıştığımız LDN ile de bağlantılı. Belki yeni bir ufuk açar, göremediğim bir şeyi siz görürsünüz diyerek, araştıramalarımı tam bitirmeden paylaşmak istedim.

Bende çok eskilerden beri huzursuz bacak olayı mevcut. A.S. hastası olmam vs derken (hatta bazı yazılarımda yorumlarımda da bahsetmiştim) enbrel tnf'si iyi gelmiş ancak dizlerimden aşağısında bir türlü tam geçmeyen bir ağrıdan bahsediyordum.  A.S. konusunda şuan gayet mutlu mesut yaşıyorum ancak bu dizlerin 4 parmak yukarısından başlayıp ayak baş parmağıma kadar olan ağrıdan rahatsız oluyorum. Bu nedenle araştırmalarımı derinleştirirken bir şeyle karşılaştım. DOPAMİN !!!

Öncelikle Dopamin ve Huzursuz Bacakla alakalı ufak bir bilgilendirme açısından 2 link paylaşayım. Sonrasın da kafamda oluşanlar ve kurduğum bağlantıları açıklayayım.

Dopamin ile ilgili link : http://www.beslenmedestegi.com/saglik-rehberi/dopamin-nedir
Huzursuz Bacak ile ilgili link: http://www.uyku.com.tr/uyku-hastaliklari/huzursuzbacak-sendromu

Bende eskiden süregelen ne kadar uyusamda, dinlensemde dinlenememe, aşırı dikkat eksikliği, huzursuz bacak vb şeyleri hep A.S. a bağlardım. E benim A.S. ile ilgili şikayetlerim enbrel sayesinde 1 bucuk yıldır yok. Bir de ben 6 aydan fazladır spor yapıyorum. Peki neden hala huzursuz bacak dahil uyuklama, dikkat eksikliği, depresiflik, keyifsizlik vb sıkıntılar hala var? Bunların cevabını ararken Dopamin eksikliğinin bu tarz birsürü sıkıntıya yol açtığını gördüm.

-Sonra dedim ki ulan LDN'de bir tür mutluluk hormonu olan endorfin ve enkefalin'i yükselterek ağrı sızıyı geçirmiyormuydu?
-Bunu düşünürken bir anda başka bir bağlantı aklıma geldi, LDN'nin işe yaramadığı arkadaşlarda ya sadece dopamin eksikse?

Katekolaminler testi diye bir şey buldum. Bu test idrar alınarak yapılıyor ve dopamin, adrenalin ve noradrenalin seviyemizi ölçüyor. Detaylı bilgi: http://labtestsonline.org.tr/understanding/analytes/catecholamine/tab/sample/
Bu testi yaptırarak durumumuzdan emin olabiliriz. 

Şimdi gelelim neden suçu dopamine attığıma. Huzursuz bacağın nedenlerinden bazıları vitamin ve mineral eksiklikleri. Bende olması mümkün değil çünkü her sabah c vitamini alıyorum, yatmadan önce magnezyum çinko, bemix-c ( B vitamini komplex)  ve balık yağımı alıyorum. 2 ayda bir 1 ampul D vitamini alıyorum. Ayrıca da yemek düzenime dikkat ederek fena şekilde spor yapıyorum. Geriye kalan tek eksik madde dopamin ve dopamin eksikliğinde ki bulgular bire bir oturuyor benim durumuma. Adım adım ilerleyerek geldim bu sonuca kadar. Belki kaçırdığım bir nokta vardır tamamlayamıyor olabilirim diye düşünerek biraz erken paylaştım. 

LDN kullanıpta yeterince fayda görememiş ya da hiç fayda görememiş arkadaşlar Katekolaminler testiyle dopamin seviyelerini ölçtürerek eksik olan hormonu daha net görebilirler ve buna göre eksiği tamamlayabilirler. 

Yorumlar

• monomono 5,146 Ankara
    Konu ilgi görmemiş gibi ama sen devam et @M.Selim, bunun azı zarar olduğu gibi fazlasıda zararmış anlaşılan.

• M.SelimM.Selim Yükleniyor... 371 Bursa
    @mono huzursuz bacakçı çok yok anlaşılan :smiley2: abi hormon mevzusu şakaya gelmez nörolojiye görünüp bu testi yaptıracağım. Gerçekten çok rahatsız edici, a.s. gibi de değil ağrısı. sürekli hareket ettirme isteği oluyor.
  • sayin.net.adminsayin.net.admin 1,058 Ankara
    @M.Selim huzursuz bacakla birkaç yıl önce ben de uğraştım. Fakat sonra kayboldu gitti. İlginç bir bağlantı
    @sayin.net.admin 
    adminim sizde ki durum vitamin mineral düşüklüğüne bağlı olarak gelişmiş olabilir. Zaten araştırmalar da hemen herkeste kısa müddetli de olsa oluyormuş. Sonuçta vitamin mineral olayı günden güne değişebiliyor. Romatizmal rahatzıslık geçirenler büyük risk grupları arasında var. Bu nedenle daha bir ilgi çekiyor benim için.
  • monomono 5,146 Ankara
    M.Selim dedi:
    @mono huzursuz bacakçı çok yok anlaşılan :smiley2: 
    Çok vardır da AS gibi bir hastalığın üstüne ayıp olmasın diye söylemiyor olabilirler  :))

• emosemos 1,088 Istanbul
    mesela ben varim mustafa.agrilarimin yavas yavas kendini gosterdigi yillarda h.bacakla basladim zaten.uc ay boyunca parkin isminde bir ilac kullandim.doz artisina gecilincede birakmak zorunda kaldim.inanilmaz dokundu.
    sonrasinda kan degerlerim ve B12 normale donunce gecti diye dusunuyorum.
    gectigimiz ay yine hoplayip ziplamaya baslamisti bacaklarim.tahliller yapildi ve yine kan ve demir yerlerde surunuyor.hemen ignelere baslandi ve kanim bir nebze duzeldi.bacaklarda sakinlesti.ben daha cok kansizligima bagladim bu huzursuzlugu.dedigin gibi inanilmaz sinir bozucu bir durum.butun gece tekmelemekten yoruluyordum.neyseki simdilik sustu bakalim
    @emos ablacım benim kan değerim yani hemoglobin 16.5, b12 600 lerde, demir desen aynı. magnezyumu, çinkosu, c vitamini, d vitamini hepsi iyi. olayı abartıp testosterona kadar baktırdım :smiley2:  Bende tek eksik dopamin olabilir. Allahtan gece tekmelemeleri yok ama gün içinde ve yatarken sürekli bir ağrı hali, sürekli rahatsız hissetme ve hareket ettirme durumu. Sporda rahatlıyor bide masaj yapınca kısa süreliğine. Şuan bile topuklarımı yere vuruyorum. At gibi hissetmeye başladım kendimi :smiley2: 
  • emosemos 1,088 Istanbul
    hersey normal olduguna gore demekki dedigin gibi mustafa.noroloji ilgileniyor h.b.s ile .istersen bu görun bakalim.bildigim kadariyla dort aylik bir tedavi sonucu geciyormus.belki verdigi ilac sana dokunmayabilir.parkyn in icerigini bir arastiralim bakalim belki onda dopamin vardir.iste o zaman kesinlesir senin tezin :D
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

sarac ucqtresa mehmethakan konuksever01 Emrebal11896663 dengiz mrsnacak