Tuz: Yaşamın doğal kaynağı!

Aslında bu konu burada ki Hasta Değil Susuzsunuz konusu ile bağlantılı, zira orada da doğal tuzun kesinlikle zararlı olmadığından bahsedilmekte, zararlı olanın rafide tuz, işlem gören tuz olduğu söylenmekte.
Aşağıda ki alıntı yazıların tamamını buradan okuyabilirsiniz.

YAŞAMIN KAYNAĞI SU VE TUZ 
Dünya ve insan vücudunun % 70' i sudur; bu suyun %3'ü tuzdur. Aynı yaklaşık oranlar hücre için de geçerlidir; hücrenin yapısında % 75 oranında tuzlu su vardır.
Sodyumun Nefreti 
Doğal tuz ile Rafine tuz arasındaki farklara baktığımızda aslında, aklımıza takılan birçok sorunun cevabı ortaya çıkıyor”.
Mark Kurlansky’ın İnsanlığın Tuzlu Tarihi kitabında ‘Sodyumun Nefreti’ bölümünde, 1875 – 1956 arasında yaşamış Britanyalı yazar Edmund Clerihew Bentley tarafından taşlama olarak kaleme alınan dörtlük dikkat çekici:
"Sir Humprey Davy- Mide bulandırıcı adam, döndü köşeyi- Keşfedince Sodyumu- nefret kapladı toplumu"

Sir Humprey Davy, kendini yetiştirmiş bir kimyacı.1807’de dünyada en sık rastlanan yedinci element olan sodyum dahil bir dizi elementi ilk kez elektroliz yoluyla ayrıştıran bilim adamı, yani Sodyumun babası. Bugünkü modern tıp, tuzsuz beslenmemizi öneriyor. Bildirilen tuz rafine edilmiş NaCl; kimyasal adıyla sodyum klorür. Yani kolay üretimi nedeniyle laboratuarda el çabukluğuyla doğal tuzla değiştirilen Sir'in icadı. Bu, sofralarda tüketilen beyaz ve ince tuz, bir başka deyişle boya, deri ve tekstil sanayinin ana girdilerinden temel kimyasal katkı maddesi, yani sanayi tuzu. Tıbbın söylediği gerçekte bu. Evet, bu tuzdan yani rafine edilmiş ‘sodyum klorür’den mümkün olduğunca az almalıyız; çünkü zehirdir.

Ama kaçınılmazdır ki, günlük yediğimiz rafine gıdalardan bu zehiri istemeyerek günde 12 gr. kadar ihtiyacdan veya tad olarak "tuz" zannederek alırız. Tuz tadıyla kandırılan beden, hücre suyunu nötralize etmek için diğer organlardan belirli miktarda su çeker. Tuzun fazlası ise çeşitli hastalıkların yanı sıra ödem oluşumuna sebep olur.

Hazır gıdalarda tuzla kullanılan kimyasallar, ödem ve organlarda metaformoza neden olur. Su dokuları, inorganik cüruflar için mükemmel bir çöplük olarak hizmet eder. Atıklar önce yığılmaya sonra hücrede, hücrelerin su kanallarında (aquaporine)tıkanmaya, birikmeye neden olurlar. Vücuttan atılmayan bu cüruflar, toksinleri oluşturur. Toksinleri ancak bol su ile dışarı atmak mümkündür. Burada suyun önemi bir kere daha ortaya çıkar. Su tüketmeyip, su gibi sıvılar tüketildiğinde vucud, protein rezervlerini kullanarak bu cürufu nötrleştirmeye çalışır. Kemik ve eklemlerde tutunan bu atıklar eklem iltihaplarına, kemik romatizmalarına, kireçlenmelere neden olur. Sonuçta birdenbire ağırlaştıkça ağırlaşırız, tıkanırız, aksamaya başlarız. 
BİR CANAVAR YARATMAK 
Dünyadaki tuz üretiminin %93'ü endüstri amaçlıdır. Tuz olmadan ne plastik, soda, yumuşatıcılar, deterjanlar, ne de yağlar, üretilebilir. Kimyasal ayrıştırma işlemleri için NaCl yani bugünün diliyle "tuz" sayılan sodyum klorür gereklidir. Bu işlemler için doğal tuzun içindeki diğer elementler kimyasal reaksiyonları etkileyeceğinden önce rafine işlemler ile diğer maddeler ayrıştırılır ve geriye sadece NaCl kalır. Bu işlemler için ayrıştırılan tuz'dan endüstride kullanılmayan %6'lık kısmı gıda sektörüne aktarılır. Yani sanayide kullanılan tuz ile soframızda kullanılan tuz aynı.

Elegan, akışkan güzel ambalajlanmış ve üstünde sofra tuzu yazan bu bembeyaz kimyasal canavar maskelenmiş ve uygarlaşmıştır. Ne ki, artık vücudun, bünyenin katalizörü gerçek doğal "tuz" değildir.
DOĞAL TUZ ve “SOLE”
Ve siz tekrar gerçek doğal tuz almaya başladığınızda, bedeninize ihtiyacı olanı, eksik olanı sağlayarak kendinizi canlandırırsınız. Fiziksel veya manevi şekilde biriktirdiğiniz her şey önce tekrar ortaya çıkar, bundan dolayı önce ağrınız olan yerinizde iltihaplanma oluşur ve ardından iyileşme gerçekleşir. % 26 oranında doğal tuzu, doğal kaynak suyu ile karıştırdığınızda, kısa bir süre içinde % 26'lık “sole” dediğimiz bir karışım oluşacaktır.

Bu karışımın çok yüksek dezenfektan etkisi olduğundan uzun süre saklanabilir. Bu “sole”den her gün 1 çay kaşığı alıp iki litre suya konulup içildiğinde vücudun elektrolit dengesi oluşur.
Burada enteresan olan bedenimizin asit-baz dengesini tuzun sağlıyor olması.

Normal koşullarda bedenimizde %70 baz ve % 30 asit olmalı, fakat gıdalarımızın endüstriyelleşmesinden dolayı bu denge %80 asit - % 20 baz'a doğru kaymış durumda. Asit ortamında dolaşan hücrelerin metaformozu, asit ortamına uyacak şekilde yeniden yayılmaları kanserli hücrenin oluşumu demektir. Bunu düzeltecek olan ise yalnızcana bol su içmektir.
Su yerine içilen hiç bir şey su yerine geçmez. 

* Himalaya Kristal Tuzlu Su Çözeltisi Nasıl Hazırlanır (Sole)
* Sole Tuz Yapımı (Kaya tuzu ile) 

Etiketlendi:

Yorumlar

• monomono Yükleniyor... 5,146 Ankara
    Ben bu sole olayınada başiadım bakalım, elimde de deniz tuzu vardı onunla yaptım, 1 ölçek tuza, 3 ölçek su, daha sonrada bu çözülmüş tuz suyunu, yemeklerden önce 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı katıp içeceğim.
    Yada günde 3-5 seferde yapabilirim, zaten yaz ve fazlada terlemem oluyor benim, bir zararı olmaz herhalde.

Akşam yemekten sonra tansiyon 145-86 idi şaşırdım aslında, normalde aç karına bile ortalama 160 larda geziyordu tansiyonum, doğal tuz olayının iddialarında biride tansiyonu düşürmekmiş, yada dengelemek zamanla göreceğiz bakalım.

Bu sole olayı için özelliklede Himalaya tuzunu tavsiye ediyor, youtubede ki video sahipleri.
    Tabi bu kişiler kitap mitap yazmışlar, şirket kurmuşlar vs. illede Himalaya tuzu diyorlar, neymiş 250 milyon yıl önce oluşmuşlar kristalize olmuşlar filan, başka tuzlarda bu yokmuş. Kendileri bu tuzları ithal etmişler, özelmiş filan diye, fiyatlarını da iyi giydirmişler, yani kazık fiyatlar.
    Canlı su, canlı hava deyip bir takım ürünleride almak gerekiyormuş, yoksa tuz olayı fazla fayda etmiyormuş. :))

Çankırı kaya tuzuda kristalize yapıdaymış, yani oda bahsedilen iş için pekala olur gözüküyor, aralarında fark görünmüyor, birde Çankırı da ki üreticiler, bazı uyanıklar bu tuzu alıp Himalaya tuzu diye satıyorlar diye ver yansında etmişler, normalde Himalaya tuzu turuncu, mavi gibi renklerdeymiş, şeffaf bile değilmiş.
    Hasılı Çankırın kaya tuzunun da şeffaf olanı varmış
    Saf kristal solelik tuz 
    Saf kristal solelik tuz ( 1 kg) 20.tl imiş.

Başka bir şeyde tuz lambası denilen olay.  
    * Tuz lambası faydaları ve üretimi
    Ortamda ki havayı %300 oranında temizlemesiymiş, adeta klima gibi ortamda ki nemi de çekiyormuş, yada kurutuyor bilemiyorum ama çok nemli yerler içinde ideal görünüyor, helede bizim gibi klima özürlüler için ilginç olabilir.

Özelliklede doğal kaya görünümlü lambalar çok güzel görüyor. 

• emosemos 1,088 Istanbul
    Bir cankirili olarak gecen yil edindim ben bu lambalardan ve tuzdan.yemeklerimde o tuzu kullaniyorum insallah dedikleri gibidir.
    Lambayida ,eger unutmazsam fisini takiyorum yatarken.ben bir etkisini hissetmiyorum ama esim ,surekli tikali olan burun ve geniz yollari icin cok iyi geldigini soyluyor.hoş ben onuda hissetmedim zira gürülll gürül :D horluyor masallah.
    emos dedi:
    Bir cankirili olarak gecen yil edindim ben bu lambalardan ve tuzdan.yemeklerimde o tuzu kullaniyorum insallah dedikleri gibidir.
    Söylemler bana kalırsa biraz abartılıyor ama iyi bir şey sonuçta, diğer rafine tuzlar tansiyona filan iyi gelmezken, bu tuzları özelliklede tansiyon hastalarına önermişler ki ilginç hakikaten.  :dusun:
     1 haftadadır bende deniz tuzuna devam ediyorum bu sabah tansiyon kalktığımda 135-85, kahvaltıdan hemen sonra 136-86 idi, gayet iyi yani, yıllardır bu değerleri görmemiştim.
    Tabi suyuda beraberinde fazla tüketmeye başladım, su ve tuz şimdilik iyi gideceğe benziyor bakalım.

Bizde sorun bir tane olmayınca etki hissetmek çok zor hakikaten, çoğu şeyde bu böyle aslında, bizde ki cevher çook derinlerde, ha deyince ulaşılamıyor.  :))
    Bazıları ise daha ilk denemede etkileniyor, çünkü cevherleri çok yüzeyde.  :))

Lamba çok otantik görünüyor, güle güle kullanın,  yandığında mistik bir havada katıyordur ortama, severim aslında böyle loş, mistik şeyleride bizimkiler sevmiyor, o yöndede anlaşamıyoruz, ne yönde anlaşıyorsak sanki.  :))
    (1) emos
  • emosemos 1,088 Istanbul

Bizde sorun bir tane olmayınca etki hissetmek çok zor hakikaten, çoğu şeyde bu böyle aslında, bizde ki cevher çook derinlerde, ha deyince ulaşılamıyor.  :))
    Bazıları ise daha ilk denemede etkileniyor, çünkü cevherleri çok yüzeyde.  :))

Aynen oyle.
    Mesela bir yerlerden,iyi geldigine inandigi  otu copu  ne bulduysa toplayip getiriyor ,sonra bana iciremeyince kendi iciyor.ve sonucccc her zaman mukemmell :wacko: nasil bir hikmettir bilinmez  :D
    Sagolsun oda bir cozum olur umidiyle ugrasiyor. ama artik ufak birseyi tavsiye edene bile "otur kendin ic "diyesim geliyor. Buradaki halden anlayanlar haric tabiki. :rose:
    emos dedi:
    Aynen oyle.
    Mesela bir yerlerden,iyi geldigine inandigi  otu copu  ne bulduysa toplayip getiriyor ,sonra bana iciremeyince kendi iciyor.ve sonucccc her zaman mukemmell :wacko: nasil bir hikmettir bilinmez  :D
    Doğrudur, inanırım, tabi bizim inanmamızda yetmiyor, çevremizde inanmalı ama nerede öyle inanan.  :))
    (1) emos
  • efe14efe14 263 Bolu
    Sevgili Patron; bir kez daha bizleri bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız. Bu tuz işine ben de takmış durumdayım. Hatta 3-4 yıldır evime iyotlu tuz almamaya çalışıyorum. Marketlerden salamura tuz alıp evde değirmende kendim çekiyorum .  Hem ucuz oluyor hem de sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Neticede rafine işlemi görmemiş oluyor. Çankırı tuzuna ise hala ulaşamadım. ( İyot masalının bir pazarlama taktiği olduğunu düşünüyorum. İyot diğer birçok gıda ile vücuda giriyor zaten diye biliyorum.)
    Sağlıcakla ve sağlıklı kalınız. Az ağrısız günler dilerim.
    (1) mono
  • sevgilersevgiler 720 Eskişehir
    Ben aylardır Kaya tuzunu kendim çekip kullanıyorum.zaten çok tuz kullanmam.
    (1) mono
    efe14 dedi:
    Sevgili Patron; bir kez daha bizleri bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız. Bu tuz işine ben de takmış durumdayım. 
    Rica ederim, tuz işini bende önemsemezdim ama önemsemem gerekiyormuş, o belli oldu.
    Su ve tuz 'a devam...
    SOLE nin bir püf noktası varmış.

Gerçi nette bir kaç tarif var ama 1 ölçek tuza, 3 ölçek su uygun geliyor.

Su ve tuz kaba konup karıştırıldıktan ve 1 günde bekledikten sonra, dibinde hâlâ tuz parçaları varsa, SOLE hazır demekmiş.
    Eğer 1 günün sonunda kabın dibinde tuz parçaları görünmüyorsa, gene tuz ilave edilmesi gerekiyormuş.

Yani önemli olan suyun tuza, tuzunda suya doymasıymış, bununda göstergesi eriyen/erimeyen tuz parçacıklarıymış.

Ben bunu bilmiyordumda niye erimiyor ki bu parçalar diyordum :)) 
  • M.SelimM.Selim 371 Bursa
    Tuz konusunu görünce aklıma geldi, biz 2 3 senedir kaya tuzu kullanıyoruz. Halamın oğlu tura çıktığında soruyor tuz lazım mı diye, 10 kg 12TL den hatta bayram turuna çıkmıştı 2 gün önce aldık. Ayrıca trilyeden kalıp himalaya tuzu alıyoruz. Kalıbı 7 lira. Yüzünü yıkıyosun 10 dakika bekletip duruluyosun. Kardeşimin yüzündeki yara izi geçmişti. Hani görmesem inanmam. Bende sporda arada kullanıyorum. Himalaya tuzunu hafif hafif karnıma yediriyorum sonra koşuya çıkıyorum. Fena terletiyo o bölgeyi :smiley2: Daha birçok faydası varmış ama ezber konuşmayayım broşür vardı evde kullanım alanlarıyla alakalı. Evde bilmeden sağlıklı tuz kullanıyorum sanırım :smiley2: Sağol @mono abi bir kez daha aydınlandım :smiley2: 
    (1) mono
    Tuzcuların bir bir ortaya çıkması güzel.  :harika:

@M.Selim 10 kg tuz 12TL ye bişi değil hakikaten, çok iyiymiş.

Bende bir iki güne kadar buradan Solelik ve sofralık olarak sipariş vereceğim, en uygun ve en makul yer burası gibi görünüyor, Solelik kristal tuzu bile 8TL den veriyorlarmış ki üstte link vermiştim onlar da 20TL idi. 
    Bilgi, birikim, fiyat, ambalaj vs. konularında 8tl lik olan site daha iyi gibi, İstanbul Ümraniyede şubeleride varmış.
    Sabun benzeri cilt için kullanılan şeyler Çankırı tuzuylada oluyormuş, sitelerinde var.

Hasılı tuzla pek çok şey oluyormuşta, biz daha anca tuzu keşfedebilmişiz, kendi adıma vah ki ne vah. Güyâ bilgi çağındayız, kendimi orta çağda yaşıyor gibi hissettim. :\

Tuzların çeşitleriyle ilgili bir video.
  • M.SelimM.Selim 371 Bursa
    http://www.unvertuz.com/

aldığımız tuzun markası buymuş baktım şimdi, 10 kglık çuval pakette. gıda sanayi tuzu diye geçiyormuş pakette öyle yazıyor. paketin üzerindeki adres : yeşilova mah. yeni tuzcular sitesi Ş.koçhisar- ankara
    (1) mono
    Bize yakınmış:) sanırım bunlar tuz gölü çevresinde ki tesis veya toptancılardan, tuz gölünden çıkan tuzu işliyorlar olsa gerek, gerçi her yerden de tuz getirtebilirler o sorun olmasa gerek. Sitesine görede aynen öylelermiş, görünen o ki esas sanayi için çalışıyorlar. Genede kaya tuzu değilde, göl tuzu olabilir o tuz.

Sitede ki sloganda "sağlıklı nesiller için iyotlu tuz kullanın"  demişlerya, doğal tuzlarda iyot yok zaten, rafine tuzlara sonradan katıyorlarmış bunu, daha doğrusu işlem yapılan tuza katıyorlarrmış, o yüzden iyot olmazsa olmaz bişi değil.
    Şu yazıda detayları var. Pek çok yiyecekten zaten alınabiliyormuş. Sadece KARALAHANA, TURP, ŞALGAM VE BRÜKSEL LAHANASI gibi yiyeceklerin fazla tüketilmemesini meselesi var.
    Yoksa 
    .."süt ve süt ürünleri iyot bakimindan zengindir. bir kase yoğurt günlük iyot ihtiyacinin yaklaşik %60 ini, 1 bardak süt %40 ini, 1 yumurta %20 sini karşilar.".. mış.

Hasılı iyot meselesi olmasada olur, pek matah bişi değilmiş.
    Sevgiler
    (1) M.Selim
  • efe14efe14 263 Bolu
    Alacağınız tuzlar mümkünse kaya tuzu olsun.  Bu tuzlarda günümüzün modern kirleticileri ( evsel deterjan atıkları, sanayilerin atıkları vb.)  OLMAZ.  
    Sağlıklı yaşamak için alacağımız ürünler, bizleri sağlığımızdan etmesin.
    Sağlıcakla kalınız.

• seemreseemre 13 Ankara
    M.Selim dedi:
    http://www.unvertuz.com/

aldığımız tuzun markası buymuş baktım şimdi, 10 kglık çuval pakette. gıda sanayi tuzu diye geçiyormuş pakette öyle yazıyor. paketin üzerindeki adres : yeşilova mah. yeni tuzcular sitesi Ş.koçhisar- ankara
    ben şereflikoçhisarda ikamet ediyorum. size hemen cüzi bi miktar kar  karşılığı yollayabilirim:)    Şaka tabiki ben yıllardır. hep bu tuzları kullanıyorum. gel gelelim ankilozan spondilit hastasıyım. üstelik tuzgölünün yanındayız  ve soluduğumuz hava bile tuz. sayın mono M.selim'in bahsettiği tuz dışardan gelmiyor. direk göldeki tuzun yıkanması ile oluşturuluyor. içine katkı koyuyorlarmı bilmiyorum. fakat önemliyse gidip direk adresinden sorabilirim. tabi ilk yazdığım tamamen şakaydı. o tuzun çuvalını ben bakkalımdan üç buçuk tl ye alıyorum. tansiyona faydalı olduğunu görmedim. Sayın mono eğer o tuzdan lazımsa ücretsiz size tuzgölü turizmin otobüsüyle aştiden almak şartıyla ücretsiz gönderebilirim. 
    (1) mono
    Teşekkür ederim @seemre sağ olasın, geçen haftalarda netten sipariş edip getirdim tuzlardan, solelik ve sofralık diye 2 gün öncede memlekete gitmiştim, Çankırı'dan geçerken gene aldım kaya tuzundan.
    Hasılı biraz stokladım, epey gider bunlar.  :silly:
    Tuz gölü tuzu işlemden geçiyorsa katkı kesin vardır, tansiyona bende de çok bir şey fark etmedi.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

sarac ucqtresa mehmethakan konuksever01 Emrebal11896663 dengiz mrsnacak