Kaburga Ağrıları

Merhaba, ben 21 yaşında bayanım. Bu zamana kadar bacak topuk, sırt ve kalça ağrılarım oluyordu ama düz taban olamama yoruyordum bu ağrıları.
Son birkaç aydır ise göğüs kafesimde müthiş ağrılar var. Nefes alışım bile zor, gülerken ya da öksürürken bazen canım acıyor. Kaburgalarım fazlalık yapıyor sanki vücudumda, taşıyamıyorum, derin nefes alırken esnemediklerini hissediyorum; kemiklerim müthiş bir baskı yapıyor. Kaç doktor gezdim, kan tahlilleri, idrar tahlilleri, endoskopiler, batın tomografileri çekildi, akciğer röntgeni çekildi, nefesim dinlenildi bir şeyin yok dendi. Ama ben ağrıyı hissediyorum bu şekilde nasıl yaşarım bilmiyorum, başka kötü hastalıklardan korkuyorum.

En son bir göğüs cerrahına gittim. iman tahtası denilen yerin biraz aşağısında kemiklerime bastırınca çok canım yandı. Sonra doktor omurgam ile kaburgalarımın birleştiği yerlere bastırdı yerimden sıçradım.
Aynı durumda kalça kemiklerimde de oldu. iltihaplı romatizma bu deyip kortizon verdi ama hiçbir test yapmadı. Sonra ben genel bir romatizma testi istedim crp değerlerim normal çıktı. Bu da beni şüphelendirdi ve başka bir doktora gittim sende romatizma da yok başka bir şey de yok dedi.

Artık aileme ağrılarımı söylemekten yoruldum ben de kendim araştırmaya başladım. İnternette ankilozan spondiliti buldum. Sizce crp normal çıkmasına rağmen  as olabilir mi ve daha bu yaşta kaburgadan tutulma başlayabilir mi?

Romatizma olduğumu söyleyen doktora güvenip bu işin peşine düşmeli miyim? Bir fikir verebilirseniz çok mutlu olacağım, isyan etmek istemiyorum ama çok yoruldum. Bir çare bulmak, en azından başka korkunç hastalıklardan olmadığına emin olmak için teşhis almak istiyorum.
Fikri olan varsa paylaşırsa çok sevinirim, teşekkürler. 

Yorumlar

• McKayaMcKaya 2,284 İstanbul
    Sayın @aylinoz , AS her ne kadar herkeste farklı seyreden, başka başka yerleri tutan bir hastalık olsa da teşhis kriterlerindeki ilk madde en az 3 ay boyunca geçmeyen sabah tutukluğu ve bel ağrısıdır.
    Siz de bel ağrısı yok mu?
    Daha önceden kalça ve topuk ağrılarınızın olması AS şüphesini artırıyor.
    CRP'nin düşük olması AS için önemsiz. Biz de 25 yıldır yüksek CRP ile yaşamıyoruz. Bazen çıkıyor, bazen düşüyor.
    Romatizmanın her türünü geçirmiş birisi olarak söylüyorum, göğüs kafesi daralması ve ağrısı sadece AS'de oluyor. Hele de kemik ucuna dokununca yerinden sıçratan acı.

Bir başka romatolog bulup bütün şüphelerinizi ve şikayetlerinizi anlatın. Tutukluğu el ile ölçüp muayene etmeyen doktordan uzak durun.
    Geçmiş olsun.
  • monomono 5,084 Ankara
    aylinoz dedi:
    Sizce crp normal çıkmasına rağmen  as olabilir mi 

Romatizma olduğumu söyleyen doktora güvenip bu işin peşine düşmeli miyim?
    Aynen peşine düşün, sonuçta da AS gibi görünüyor zaten, kalça ve sırt ağrılarından sonra göğüs ağrıları bizlerde başlarda sık olan bir şey, çok tanıdık.
    Bence de Romatologtan başka bir dr.a görünmeyin, göğüs cerrahı filan (özel ilgi duymuyorsa) bu meseleden anlamaz. 
    Ayrıca CRP olayında takılmayın, CRP nin az veya çok olmasıda bizlerde kriter değildir, sıfır CRP li pek çok hikaye okuduk bu forumda.
    Umarım uygun cevaplar alırsınızda,  kafanızda ki o sizi korkutan düşüncelerden kurtulursunuz.

Geçmiş olsun.
  • emosemos 1,026 Istanbul
    Benim  as teshisim konulmadan hatta kalca ve belimde agri olmadan once gogus kafesimdeki agrilarla cok karsilastim.en ufak bir usutme sonrasinda gogusum inanilmaz agrir ve batardi.yillarca cevremdekilere sorardım sizinde gogus kafesiniz agriyormu diye.
    Tam gogsumun bitis noktasinda zaman zaman ceviz buyuklugunde şişlik olurdu (hala oluyor ).momografi ,ultrason ve emarlar cekildi .ben gogsumde bir beze olabilecegini dusundum her şistiginde.parmagimin ucuyla bile dokunsam aciyor.o gunlerde asla yüz ustu yatamiyorum. doktor bana "burasi gogus dokusuyla ilgili bir yer degil sen bir ortopediye gorun" demisti. yillar sonra onunda as den dolayi kaburga kemigindeki iltihabin  sebep verdigi ortaya cikti.
    Yani kisacasi  cok zaman kaybetmeden iyi bir romotoloji doktoruna gorun.
  • sevgilersevgiler 699 Eskişehir
    Kaburga gogus kisminda bende de oluyordu ilk baslarda.bu aralar neredeyse yok
  • M.SelimM.Selim 356 Bursa
    @aylinoz öncelikle geçmiş olsun. bir ağrının neden olduğunu bilememek gerçekten kötü, teşhissiz ağrı insanı daha da bunaltıyor. Romatoloji ye görünün mutkala. crp, sedim çok normalken yürüyemediğim günler oldu. O değerlere çok takılmayın. İlk dönem a.s. da röntgende bir bulguya rastlanılmayabiliyor. Normal mr ve renkli mr da net sonuç ortaya çıkıyor. Size tavsiyem rahatsızlığınızla alakalı araştırma yaparken bir yandan da göğüs açma yapın, yani gerinin, kolları arkaya iyice açarak ne kadar canınız yanarsa yansın aldırmamaya çalışın ve gerinin. Tutulumu engellemiş olursunuz. Teşhis konulunca zaten ilaçlarla bayağı rahatlayacaksınız. Bu süreye kadar tutulumunuzu minimumda tutmak için gerinin ki göğüs kafesi daralması yaşamayın. Gernince hem omurganız hem kaburganız açılacak, çıtlayacak, canınız yanacak. Dayanın. bu arada bol bol nefes alın gerinirken, ciğer kapasitenizi de artırırsınız.
    sevgiler dedi:
    Kaburga gogus kisminda bende de oluyordu ilk baslarda.bu aralar neredeyse yok
    AS yok olmaz, yer değiştirir.
    (Ne özlü söz söyledim ama)
  • aylinozaylinoz Yükleniyor... 6 İstanbul
    Bu kadar hızlı ve güzel yanıtlar almayı beklemiyordum. Öncelikle cevap verip beni yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim. Romatolojiden başka alanlar bu hastalığı tam olarak bilmediği için beni yanlış yönlendirdiler sanırım. İnşallah en kısa zamanda romatolojiden bir randevu alacağım, önerileriniz için çok teşekkürler. 

Belimde çok fazla ağrı yok açıkçası daha çok kalça ve göğüs kafesimde hissediyorum. Kalçamdaki ağrı bazen yürümeme engel oluyor, ani hareketler yapamıyorum. Dediğiniz esneme hareketlerini deneyeceğim. Ama fazla esneyemiyorum, acaba zorlarsam bir problem olur mu? Birkaç kere denediğimde kemiğimde kıtır kıtır sesler geldi bu da beni endişelendiriyor. 
    (1) mono
  • atilla63atilla63 36 Aydın
    Sadece as 'a odaklama kendini as 'a benzer belirtiler veren, as'ı taklit edebilin birçok romatizmal hastalık var......
  • aylinozaylinoz Yükleniyor... 6 İstanbul
    Evet, tabi adını hiç bilmediğim bir şey de çıkabilir. açıkçası ben kanser gibi şeylerden endişeleniyorum. Teşhis konulamadıkça kuruyorum kafamda sürekli. İnşallah korktuğum gibi olmaz. Açıklamalarınız için çok teşekkürler. Allah sizlerin de yardımcısı olsun inşallah 
  • CLoudyCLoudy 8 Gaziantep
    sıkma gerçekten,zaten virüslerin hastalıkların bizi yenme sebebi psikolojik çöküntümüzdür,beyin tüm vucuda komut veriyor,eh sağlıksız moralsiz bir beyin beyin değildir.insanız işte ölümlüyüz çok mu güzel yaşam sanki :) rabbim şifa versin.
  • monomono 5,084 Ankara
    CLoudy dedi:
    eh sağlıksız moralsiz bir beyin beyin değildir.i
    Yo yo, böylede kestirip atmayalım, öyle olsaydı S.hawkingi kimse dinlemezdi mesela.

"Harâbat ehlini hor görme şakir, defineye malik viraneler var" demişler.
    Yani daha ne felsefeler, ne şiirler, ne hikayeler anlatacağız bu yorgun moralsiz halimizle... 

Pes etmek yok vesselâm.  :super:
  • merhabalar , 
     17 yasında AS (ankılozon spondılıt )tesisi koydular. bır sene belde eklem yerlerımde agrı ve ısı artısı oldu ..ve sonra agrılarım kesıldı .bı haftadırda gogus kafasım  cok rahatsız edıcı agrılarım var ve gogus kafesımde hafıf sıslık oldu ,nefes alıp verırken bıle cok agrım oluyo dayanacak gıbı degıl gogus agrım sımdı.. ,, bol bol spor yapmama ragmen yınede agrılarım cok fazla bana yardımcı olurmusunuz,,,.. onerınız ne olabılır
    bol bol spor yapmama ragmen yınede agrılarım cok fazla bana yardımcı olurmusunuz,,,.. onerınız ne olabılır
    Geçmiş olsun @Hacı Bekir Bozkurt
    Bol bol spor yapmaktan kastınız nedir? Futbol oynamak başka egzersiz başka.
    Sizin germe egzersizleri yapmanız lazım. Gögüs kafesinizdeki bağ dokuları sertleştiği için ağrı yapıyor.
    Göğsünüzü soğuktan ve özellikle rüzgardan koruyun. Özellikle spor sonrası üşütmeyin.
    Çok ağrınız olursa voltaren Jel vs. sürün.
    (1) mono
  • Eski bir konu ama en azından yeni okuyanlar için paylaşayım başımdan geçenleri

Ben AS teşhisi konulduğunda 17 yaşındaydım.
    Şuan 23 yaşındayım.
    İlk başta kalçada başladı benim ağrılarım sabah tutukluğu hepimizin baş belası zaten
    Yıllar geçtikçe kalçadan bele belden sırt kısmına kaburgalara sürekli dolaşan bir ağrı.
     Doktorumun ağrıyı tarif et 0 en az, 10 en çok   dediğinde ben ilk başlarda 5 derdim ağrı için
    Son 2 aydır ise ağrı resmen acıya dönüştü, 9 diyebilirim.
    Ağrının atak dönemleri oluyor bazen çok acı çekiyorsunuz bazen de kuş gibisiniz hiç ağrı olmuyor
    CRP ise dönem dönem artıyor azalıyor sırf buna bakarak teşhis konusunda yanıltıcı olabilir

Eğzersiz yaparsanız, özellikle yüzme öneriliyor,
    Mutlu, stresten uzak  bir yaşam tarzınız olursa,
    Daha az sıkıntı çekiyorsunuz bu hastalık karşısında...
    Ve kesinlikle yaşadığınız yerde Fizik tedavi merkezi varsa öneririm, En azından belli bir dönem rahatlarsınız

Ayrıca;
    Her gün ağrı kesici içilir mi diyenler içinde şu yorumu paylaşabilirim.

Voltaren 50 mg kapsül , Dolorex 50mg neredeyse her gün 1-2 doz kullanıyorum geçirmese de azalttığı malüm

Kortizon tedavisi çok ilerleyen dönemlerde,HASTALIĞI GEÇİRECEK bir tedavi değil,ilerlemesini durduracak bir tedavi fakat kanser gibi çok ağır yan etkileri olan bir tedavi,Aile dostu olan Doktorumun tavsiyesi bu yan etkilere katlanacağına gerekirse her gün ağrı kesici ilaç iç 1-2 kapsül daha az zarar verirsin vücuduna korkma ağrı kesici içmekten demişti

Allah hepimizin yardımcısı olsun,sabır versin

Ağrısız günler diliyorum :) 

(2) mono Mery
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

reynacockle latescarlson stephygvx s.minnetoglu.@hotmail.com zeynep81