Havalar ısınıyor, spor yapanlar dikkat

monomono 5,449 Ankara
kategorisi Spor
Trabzon Medicalpark Karadeniz Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Uğur Kıran, havaların ısındığı bugünlerde spor aktivitelerinin artığına dikkat çekerek, “Kış mevsiminden çıkan bünye ve kaslar, spor aktivitelerine hazırlıksız yakalandığından yaralanmalara neden olmaktadır” uyarısında bulundu.

Kaslara kontrolsüz güç uygulanmasının yaralanma nedeni olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Uğur Kıran, "Havaların ısındığı bugünlerde spor aktiviteleri arttığından dolayısıyla kış mevsiminden çıkan bünye ve kaslar, spor aktivitelerine hazırlıksız yakalandığından yaralanmalara neden olmaktadır. Kas yapısı ve gücü yapacağı spora hazır değil ise özellikle kas tendon yaralanmaları ve stres kırıkları oluşmaktadır. Kış mevsimi döneminde artrofiye uğrayan kaslar yeterince kuvvetlendirilmeden yapılan sporlarda kas tendon yaralanmaları ve stres kırıkları oluşmaktadır.
Özellikle kaslar yeterince kuvvetlendirilmeden kasılma, gerilme, yeterince yapılmayan ısınma hareketleri istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Basketbol, voleybol gibi koşularda uyluk, baldır, kasık kası yırtıkları, osteotis pubis kasık kasının yapıştığı kemikteki ödemler, yine ayak bileği ve dizde şişlikler, ayak tarak kemiklerinde stres kırıkları, özellikle sert zeminde yapılan sporlarda (halı saha, taş, beton, asfalt zemin gibi) oluşabilmektedir.

Bütün yaralanmaları önlemek için spor öncesi mutlaka kasları açma germe şeklinde esnetilmesi ve ısıtılması yapılmalı. Kış sezonu çıkışı yüzme sporu hafif tempoda yürüyüşler ile başlanır her gün tempo düzenli olarak artırılmalıdır. Mücadelede sporlarında kas gücüne erişilmeden agresif hareket edilmemelidir. Yeterli kas ve tendon gücüne sahip olmadan uzun koşu hareketli sporlardan kaçınılmalıdır. Kaslarda ve ten donlarda ağrı şişlik olunca acil doktora müracaat edip yaralanmanın büyümesi engellenir.
Spor yaralanmalarında ilk müdahale olarak mutlaka buz ve istirahat tespit uygulanmalı asla sıcak uygulama masaj yapılmamalı. Sıcak uygulama ve masaj kanama ve yaralanmayı artırır
” dedi.
iha
(1) M.Selim

Yorumlar

 • M.SelimM.Selim 483 Bursa
  sanki beni anlatmış, atlattım Allaha şükür :) :) :)
  (1) mono
 • sahinsanlisahinsanli 164 İstanbul
  Arkadaslar 6 hafta önce radikal bir karar alıp diyetisyene gitmeye kara verdim  bir nebze olsun bel tutulmalarının önüne geçmek için 100.9 kg ile diyetisyene gittim şimdi 91.2 kg geliyorum benim için yemekten kesmek gerçekten zordu ama hakikaten bel ağrılarım da hafifleme oldu şimdi de hiç beklemediğim bir şekilde sol bacağıma kuvvet veremiyorum yere basamıyorum bir yerden kurtarsak bir yerden patlıyoruz hedefim 78 kg kadar inmek inşallah bu arada bir de bisiklet aldım bir hafta dır dağ bayır geziyorum onun mu zararı oldu acaba yada zamanla alışırmıyım bilemiyorum
  (1) mono
 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  Sanırım bacaklara biraz fazla yüklendin @sahinsanli  fazla yüklenmeden yormadan bisiklet işini devam et bence.
  Birde kaslarla ilgili vitamin mineral desteği almanda faydalı olacaktır. Diyetten dolayı bir takım kayıpların olmuştur, zaten sporda kayıp oluşturur, ekstra takviye etmen iyi olur.
  Meseleyi diyetisyene de aç tabi.

  Bu arada kolay gelsin, umarım istediğin kiloya da sağlıkla kavuşursun.  :super:

 • M.SelimM.Selim 483 Bursa
  @mono abi senin spor olayı ne oldu devam mı tamam mı?
 • sahinsanlisahinsanli 164 İstanbul
  Bakalım azmettim olacak inşallah sizleri de bilgilendiririm ilerleyen dönemde
  (1) mono
 • atilla63atilla63 36 Aydın
  Yaşar bey maşallah her yere yetişiyorsunuz bilginiz dahilinde insanlara yardımcı olmaya çalışıyorsunuz.Her sese bir ses veriyorsunuz.İyi ki varsınız..
  (1) mono
 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  @M.Selim 
  Kıştan ki 3-4 aylık disiplini bıraktım ama ara ara gene devam.

  @sahinsanli ;
  Tamamdır, kolaylıklar dilerim. 

  @atilla63 ;
  Eyvallah, bir ses bir nefes misali buralarda olacağız mecburen.
  ASla boyun eğmeyeceğiz de dedik bir kere, kaçarımız yok.
 • M.SelimM.Selim 483 Bursa
  @mono abi bende şuan premium tam tahıllı 2 dilim ekmeğim ve dardanel hamsi konservemi deviriyorum, 2 saate spor salonundayım :) vallaha spor yapmadığım gün kendimi kötü hissediyorum :)
 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  Oh oh gayet güsel.  :super:
 • M.SelimM.Selim 483 Bursa
  @mono abi farkettiğim bir şey var paylaşayım belki işe yarar. Bağırsak sorunum aslında yok gayet rahatım ancak spor yaparken farkettim. İster istemez bol lifli ve protein ağırlıklı beslediğim için. Ayrıca yağ çok az ve sadece zeytin yağı kullanıyorum diyebilirim. Bol su içiyorum haliyle. gün içinde 1.5 litre, spor salonunda da 1.5 litre içiyorum. Bağırsaklarımda bir gevşeme, yumuşama ile birlikte güzel bir rahatlık hissediyorum. Spora ilk başladığım hafta yemek düzeninde sert bir geçiş yaptığım için ilk hafta mide ve bağırsak biraz şaşırmış olsada özellikle 15. günden sonra resmen mide ve bağırsağa huzur çöktü :smiley2:  İçimde ki anlamsız huzursuzluk son derece azaldı. Sporla beraber daha önce de söylediğim dizlerimde, ayak bileklerimde ve kaval kemiğimde ki ağrı hali geçti. Enbrele devam ediyorum ama unutuyorum vurmayı annemler hatırlatıyor. Sanki enbrelsiz yapabilirim hissi oluşuyor ama korkuyorum açıkçası. Bu ayın 10 unda doktor kontrolüm var. Bu süreci anlatıp fikirlerini alacağım.
  (1) mono
 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  Bir şeyler yapabiliyor olmaktan daha güzel bir şey yok, onun verdiği huzur ve mutluluğu da alabiliyorsan, oh ne âlâ.  :tamam:

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

kayasgari emilijxvn moshegabb kimbehaq helenfranz Erhat Fatos murat80 tayfun34 cemel ilknkhvc abay