Silllll baştann

2»

Yorumlar

• Est. ne kusuru, Ne yaptın? bir delilik yapmadın umarım.
    Madem bir yola girdin, test mest çokta kafana takma, sabırla takip et. 
  • emosemos Yükleniyor... 995
    Yok yapmadim mono...
    Islerim o kadar uzadiki bugun anlatamam.cerrahpasayi bilenler iyi bilir.her bolum birbirinden bagimsiz bir yerde.in asagi cik yukari ,yok kimi yeri bilmiyorum sora sora bagdat misali ,birtarafdan niyetliyim diger tarafdan kalcamdaki yaği bitmis makina gibi yuruyemez halde bacaklar..ogleden sonraya kalmam ,sicak hepsi birbirine karıştı anlayacaginiz.tek bir bolumun imzasi uzman doktor olmayisi yuzunden kaldi.bu gerginlikle yokus yukari cikmak zorundayim ve en sonunda gozlerimin civatasi gevsedi.halime aciyan doktorun sekreteri ,birak abla ben pazartesi hallederim dedi...madem halledilebiliyor niye yorarlar acaba bizleri...

Test 17.5 mm cikti.buda kafami cok yordu bugun...ne kadar arastirdiysamda kadam almadi .bana bunu aciklayan olursada sevinirim...sigara icip icmedigimi sordular.iki yada uc gunde icilen bir paket sigaranin cigerleri bu kadar yormayacagini soyledi....bir yildirda keyifle nargilede iciyorum diyemedim... :silly:

Koruyucu ilaca basliyacagim ama ilaci bulabilirsem tabiki.depolarda bile yok.bune ya herkesmi koruma altina almis cigerlerini ,tovbe ya....

15 gun sonrada tekrar tahlilleri yapip igneyi vuracaklar.insallah bu deli kafamla vazgecmezsem tabi...

Bugun herseye herkeze cok kizdim.kendime kizdim.yaptiklarima yasadiklarima kizdim...artistlik yapip "kendim hallederim gelmene gerek yok "dedigim eşime kizdim....kizdim iste....

Guzel bir huyum varki oda, uyuyunca geciyor hersey...sabah ola hayrola.....
    (1) mono
  • Çok geçmiş olsun Emine Hanım hastanelerden bu yüzden nefret ediyorum. 
    Ppd testini çok kafaya takmayın her bünyede az çok tüberküloz mikrobu var. Heleki bizim gibi immun sistemi kafası karışık bünyelerde çok normal. Kaçmak neredeyse imkânsız aşı olmasa vay halimize. Mezbahanelerde yüksek basınç altında kavurma yapılması gereken etler bile işlem görmeden piyasaya sürülüyor. Gerisini siz düşünün.
    Nargile konusuna dikkat edin bi tömbeki bi paket sigaraya bedel. Sigara nargilenin yanında masum kalır.
    (1) emos
    Cok tesekkur ederim @VET-HEK .
    Evet karar verdim bundan sonra nargile yok ama sigara konusunda kendime simdilik soz veremiyorum.

Diyorum ya ,bugun cok yogun duygu karmaşasi yasadim.sanirim dogaldir.
    Sadece beni bugun kararimdan vazgecirmeyen ve beni şu saatte bile hala dusunduren ,bir ana ogul oldu.
    Uzakdan ,konyadan geliyorlarmis tedaviye.nasil genc nasil yakışıklı bir cocuktu.cocuk diyorum zira o yaslarda benimde ogullarim var.tirnaginin ucu morarsa icim yanar bir anne olarak.kaldiki o annne nasil bir acili agrili bir evlatla mucadele ediyor.cocuk hem as hemde behcet hastasi.iki yildir koltuk degnekleriyle yurumek zorundaymis.gencin butun sinir sistemi cokmus vaziyette.oturdugumuz yerde biraz detlestik.isyan ediyordu yasadigi sıkintilara.yapma evlat Allah beterinden korusun deyince "abla bundan beteri mi var "dedi yaşlı gozleriyle.cevap veremedim.cunki hic bir teselli kabul etmiyordu artik o genc bunyesi...bir eliyle surekli istemsiz zıplayan bacaklarini tutmaya calisiyor bir tarafdan da boncuk boncuk akan terini siliyordu.
    Her an vazgecip evime donmek istedigimi soyleyince annesi ,"sakin vazgecme bak oglumda iyiyim deyip reddetti tedaviyi ve bir gecede boyle oldu "deyince ,dur Emine dedim kendime.mevlam neylerse guzel eyler ,senin icinde hayirlisi bu olur diyerek bekledim bugun.
    Kisaca bugun , kucuk emrah modlarinda birgun gecirdim.
    Allah bizlerle birlikte nerde şifa bekleyen varsa herkeze sifa versin.birde ,Rabbim hicbirimizi evlatlarimizla sinamasin.

• @emos, ppd nin 17 mm çıkması vücudun tüberküloz mikrobunu yok edemediğini gösteriyor. 5 mm altında kalsa idi vücut veremle başedebiliyor diyebileceklerdi. bu durumda anti tnf öncesi (en az 1 ay önceden) tüberküloz tedavisine başlanacaktır sende (tnf le beraber muhtemelen 9 ay sürecektir) . amaç anti tnf lerin en büyük yan etkisi olan verem riskini baskılamak.
    bende de 13 çıkmıştı ve vücudumda 3 adet verem aşısı gördüler. çeşitli zamanlarda yapılmış. ben de şunu sormuştum madem bir halta yaramıyordu bu aşılar neden yapıldı bunca insana ? 
    nargile konusuna da gelirsek ben de nargile sevenlerdenim, hatta artık bağımlısıyım diyebiliriz ama koah başlangıcı teşhisi kondu. halbuki 6 yıldır sigarayı bırakmıştım. özetle nargile sigaradan daha da zararlı bir hobi. hepimizin bu duman mevzusunu bitirmemiz lazım bu kesin...

(1) emos
    Sevgili @sayin.net.admin .ppd testiyle ilgili verdiginiz bilgi icin tesekkur ederim.dedginiz  gibi  once koruyucu ilaclari almam gerekiyormus.
    Aşı konusuna gelecek olursak ,benim verem aşım yok ..evet cok ilginc ama yok.4 yasimdan  13 yasima kadar olan zaman zarfinda almanyada yasadim.acaba orada yapilmiyormuydu bu aşi onu bilmiyorum.lisedeykende aşı gunu okula gitmedim ozellikle. :-[
    Eger o yillarda simdiki gibi bebekken yapilmiyorsa verem aşisi ,benim gercekten aşim yokkk.offf  goruyomusunuz...bir aşım bile yokkk...kedim de yok zatenn.. :agla:

Nargile konusuna toplu halde son veriyoruz o zaman,nargileciler olarak..şu bir gercek ki inanilmaz bagimlilik yapiyor...ictigim geceler ayri bir sirt agrisi yapmasindan anlamistim aslinda zararini ama ...neyse nerden donersek kardır.lutfen sizde bu konuda dikkatli olun.tekrar tesekkurler....

• Moralini bozma @emos umarım ilaca başlayınca bunları unutur günlük yaşamına geri dönersin.

Arkadaşlar bu tütün meselesini kökten çözmemiz lazım.

Ağzımdan pipo eksik olmazken, anfizem çıkınca bıraktım. 6 aydır içmiyorum.
    Şimdi içmeyenler safına geçtiğim için içenleri kınıyor ve ayıplıyorum.  :)
    (2) emos efe14
    Evet arkadaslar simdi yazacaklarima ister kahkahayla gulun ister kufur edip desarj olun. :wacko: 
    15 gundurdur inh denilen ilaci kullaniyordum. ilacin bir yan etkisi olup olmadiga dair kan tahlillerimi yaptirdim pazartesi gunu.bugun sonuclarla birlikte benim bunak doktora gittim.cidden bunak olduguna bugun iyice karar verip bir doktor macerasini birkezdaha bitirip geldim.
    Her seferinde elinde mezuro ve bir kalemle sirtimi yazip cizip ölcuyor.elbise provasina gitmis gibi her seferinde gogus ölcumu yapiyor bu dedem.hani yanlissam duzeltin neolur ,sizce her onbesgunde gerek varmi buna oncelikle.hani vucut onbesgunde bir deforme olurmu acaba.neyse hadi ilgili ve alakali bir doktorcuk diyelim buna.
    Yazdi cizdi ,bilgisayardan asistani okudu o dinledi falan filan.bu arada dosyam kayip ,yer yarilmis icine girmis.yokkkk ....tekrar bir dosya duzenlendi...ardindan bana basladi recete yazmaya."hocam 15 gun once rapor cikarildi ,igneler eczanede bekliyor ve bugun ilk igneyi olmam icin karar vermistin "dedim.VAZGECTIM dedi :huh:
    Iyide butun prosedürleri tamamladik simdi nolcak."iptal et iğneleri ,ic bu verdigim ilaclari birazda belini dinlendir ,gecer .cok yormussun belini "dedi ve ben şokkkkk.iyide hocam bu igneleri siz benim aklima soktunuz ben umitlendim agrilardan kurtulacagima  dedim.hata yapmisim ,sonuclari gormeden karar vermemeliymisim ,demezmi....yaw 15 gun icinde ben yeni bir emar yeni bir film cektirmedimki neyi gordunde vazgectin.cok istiyorsan git onceki doktorun yazssin igneleri,sevin bu sonuca hasta degilsin iste daha ne istiyorsun  demezmi..hocam ben uyku uyumuyorum agridan siz ne diyorsunuz dedim ve şoyle "offff hadi git ya "der gibi elini salladi.
    Ölurmusun oldururmusun...
    Sadece  bastim kahkahayi ve dahada kendimi anlatmaya ugrasmadan ciktim odasindan.sekreterine anlattim durumu ,birdahada gelmiyecegimi soyledigimde "abla ugrama sakin birdaha buraya "dedi....
    Adamda biliyor demekki.
    Simdi bu yazdiklarima siz ne dersiniz ben cok saskinim
  • Tekrar gecmis olsun emos
    Doktorun gercekten allahlikmis bu konu yorumsuz,ama sirtimda olcupbicti :) vucut onbes gunluk bi surede deforme olurmu demissin ya evet olur bacim ben buna birebir tanik oldum.daha oncede bahsetmistim babamda as hastasi su anda yetmisdort yasinda.ikisene oncesine kadar vucudunda hicbir deforme yoktu sadece endol ile isi goturuyordu.taki dusup kolunu kirana kadar.tabiibuarada sadece kolu degil beli ve sirtinin agrisina dayanamiyordu kimsyi dokundurtmadi kendine.vehareketsiz kaldigi icin onbes en fazla yirmi gun icinde babm yarim daire oldu suna pekuysali gor onu gor ve biz yasadiklarimiza gorduklerimize inanamadik.kabus gibiydi.simdi simponi kullaniyor.gce yatakta uyumadi hic iki senedir .kumandali baba koltugunda kendisine gore ayarlayip oyle uyuyor.
    (1) emos
  • Eee emoş.ne olcak simdi o kadar koşturmaca.vah hallerimize.ben o yüzden gitmiyom hstanelere.harbiden sil baştan oldu.üzülme.vardır bunda bir hayır insallah
    (1) emos
  • emos dedi:
    Simdi bu yazdiklarima siz ne dersiniz ben cok saskinim
    Büyük geçmiş olsun, bu dr. efendiyle olacağı yoktu zaten, en iyisini yapmışsın, tabi o kadar git geller, tahliller, psikolojiyi hazırlamalar filan derken, insanda moralde kalmaz ama dik durmalısın, tek dr. o değil, başkasına gidersin olur biter.

(1) emos
    Sagolasiniz arkadaslar
    Simdilik doktor falan yokk.kendi kendime nasil idare ettiysem oyle devam edecegim.taaki canima  tak edene kadar.
    D vitamin eksikligimi duzeltmeye calisiyorum .sanki agrilara biraz faydasi oldu gibi.deneye deneye bir çözüm bulacagiz insallah.
  • emos dedi:
    ...taaki canima  tak edene kadar.
    Sen genede pireye kızıp yorganı komple yakma, dr.a gitme ihtimali her zaman bâki olsun.
    Ama tabi dr.lardan öğreneceğin bir şey kalmadığını hissettiğinde de istesende gidemezsin, gittiğinde de ilaç yazdırmak için filan olur ki artık kendinin dr.u kendin olursun.
    Dr.lar buna şiddetle karşı çıkar, lakin bilmedikleri şey, ne deneme tahtasıyız nede ellerinde sihirli değnek olduğudur, insan olmanın gerekleri bunu gerektirir, yani kendi sorumluluğumuzu kendi üstümüze alırız, ehil olmayana emanet etmeyiz.
    Nihayetinde insanız, robot değiliz 'dir.
    (2) emos efe14
  • emine hanım geçmiş olsun. sanırım istanbul da yaşıyorsunuz. konudaki mesajlarınızı okudum. çekincelerinizin aynısına dikkat eden bir doktor tavsiye edebilirim isterseniz. hatta tnf lerin pahalı olmasının devlete yükünü bile göz önünde bulunduran bir doktordur kendisi. gerçekten son çare anti tnf ler ise başlama taraftarıdır. İstanbul'da yaşadığım süre boyunca ben çok memnundum kendisinden AS tanısından sonra İstanbuldan ayrıldım stresinden dolayı.
    bu arada inh ye başladı iseniz kesmemeniz gerekiyor. belki şuan enbrele başlamadınız ama ileride başlama ihtimaliniz olduğundan ötürü vücudun ilaca bağışıklık kazanmaması için başlamışken devam etmeniz gerekiyor diye biliyorum. ayrıca anti tnf kullananlara standart kullanım olan  6 aya ek olarak 3 ay daha fazla kullandırıyorlar. bilginiz olsun. 
    (1) mono
    @Hanife Demirci Yildirim  arkadasim babanada gecmis olsun saygilar sunarim.bende ilk tutulumumda ayni senin dedigin gibi iki buklumdum.deforme olmadim ama 15 gun one egik vaziyette yurudum.aldigim kortizon ve salazoprinle duzelmistim.ama ben bu doktora basladigimdan itibaren hic bir tutulum yasamadim.adam sadece unuttugu icin tekrar tekrar olcup biciyor.isin garip tarafi ,sondan bir onceki gittigimde ,daralmalar oldugunu soyledi.basdai degerimin 7 ,5 oldugunu yazdi.kalca ekleminde ozellikle sagda buyuk degisiklikler olustugunu asistanlarina anlatti.ve daha neler neler....ama bir sonra gidiyorsun adam resetliyor beynini  :wacko:  
    Zaten ikinci gittigimde anladim bu amcamin  B12 sinin eksik oldugunu  ama bir umit dedim.  :uyy: 
    Yinede Allaha siginip vardir bir hayir diyorum.simdilik hayirlisi budur belkide.
     @mono  sagolasin .tek dilegim bizi anlayan ,derdimize care olan doktorlarla karsilasalim.
    Isin iyi tarafı bu hafta daha iyiyim.hatta doktora gitmeden onceki aksam ,acaba birazdaha ertelesemmi diye dusunmeye baslamistim.zira D vitamini normale donmeye baslamis ve belkide agrilarimin azalmasina sebeptir diye dusunuyorum.bu sekilde bile olsa yeterli.bayram sonrasi LDN lere devam edecegim ,insallah tekrar ilk gunlerdeki gibi iyi gelir.
    (1) mono
    Tesekkurler @emreipekci  kardes.
    Doktorun ismini ve yerini yazarsaniz iyi olur.aklimin bir kosesinde kalsin yinede.insallah gerek kalmaz ama belki yine bir cana tak eder bu varmi yokmu belli olmayan AS 'm :wacko:
  • mesaj ile bildirildim size.  bence canınıza tak etmesini beklemeyin. sizde biliyorsunuz hastalığın ateşlendiği ya da hafif seyrettiği zamanlar olsada eklemlerde aşınma gibi bir durum varsa bu sinsice süregidebilecek bir şey. ihmale gelmez.
    (2) emos mono
    Tesekkurler ..

Inanin agri sizim olmasa ne doktor bilecegim ne ilac.olusabilecek deformeleri bile dusunmem.ama ne yazikki ,sizlerde cok iyi biliyorsunuz surekli hatırlatan bir alarm var icimizde.
    O alarmlarin susmasi dilegiyle sevgiler....

• Emine Ablam;(açtığın konuyu baştan sona okudum, ancak şimdi yazabiliyorum. Malum bayram telaşı.) 2014 yılında gittiğim bir ramatolog B ve D vitamini değerlerimiz ne kadar yüksek olursa ağrılarımızın o oranda düştüğünü söyledi ve bu durumun tıbben bir açıklaması yok sadece gözlem ve hastaların geri verdiği bilgilere dayanarak bu sonuca vardığını söylemişti. Bana da bu değerleri yükseltecek şekilde B ve D vitamini iğneleri reçete etmişti. (istersen reçeteyi sana yollayabilirim)
    2012 yılında gittiğim bitkisel destek dr u ise kendi  karışımlarını içeren ürünlerini kullanmamı ve vereceği diyete harfiyyen uymamı söylemişti. Diyet ise ; ET ve ET ÜRÜNLERİ YASAK, SÜT ve SÜT ÜRÜNLERİ YASAK, ÇİĞ SOĞAN,SARIMSAK YASAK, KARA LAHANA YASAK, BEYAZ EKMEK YASAK, EKMEK TAM TAHILLI OLACAK VE AZ TÜKETİLECEK, çok anın çekerse az bal ve sadece 1 balık tüketebilirsin demişti. İlginçtir ben bu diyete başlayıp bitkisel destek ürünlerini kullanınca ağrılarım 1 hafta içinde azaldı ve 10 günden sonra hiç kalmamıştı.
      Bence bu kadar ağır olmasa da bir diyete başlasan. Belki faydası olur. 
    Az ağrısız günler ve geceler dilerim. İyi geceler.
       (bu arada LDN ye devam ediyorum. Halime binlerce kez Şükürler olsun) :super:
    (1) emos
    Tesekkur ederim @efe14 .
    Yaz bakalim ayni ignelerden mi kullaniyorum.olmadi seninkileride denerim.cok guclu bir diyet yapabilecegimi sanmiyorum ama ufak ufak bazi şeyleri kesmeye basladim. Bu aralar fena sayilmam simdilik iyi gidiyor .ustelik o kadar cok cereyanda kaliyorum ama cok sukur bir sorun yasamadim.yagmurun yagdigi gece ben burdayim dedi sadece ... :wink:
    Allah bundan beter etmesin diyerek 
    Hayata devamm diyorum.
    saglicakla kal..
  • 1-Devit3 iğne ayda bir
    2- Dodex iğne 10 gün günde 1 tane sonrasında ayda bir
    3-Zentius D sabah 1 tok ve ağrı kesici ile mide koruyucu yazmıştı. 24 ekim 2014 tarihinde.
    Reçete yukarıdakiydi. sadece B vitamini için dodexleri yaptırdım, b vitamini düzeyimi yükseltmişti. Ondan sonrada yaptırmadım henüz.
    Hayata Devam...
    Az ağrısız günler dilerim. :super:
    (1) emos
  • Emos Hanim simdi okudum yasadiklarinizi ve kendimi o hastane koridorlarinda hissettim.Allah bu doktorlarin eline dusurmesin ama maalesef iste.kafalarina gore iste.kac doktor degistirdim ve su an kime devam edicem ya da yine yeni birini mi bulmaliyim diye dusunup duruyorum bende.bir doktorum kalca kemiklerinde hayli deforme var en az15 yillik mevzu derken bir digeri as felan degilsin kalca kemiginde cikiklik mi ne var anlamadim diyo bir digeri de hem as sin ama abartiyosun takinti yapiyosun bence agrilarini deyip koruyucuya baslamaliyiz nolur nolmaz atak yasarsan igne baslamaliyiz diyo...aglanacak halimize guluyorum bende sizin kapidan cikarken guldugunuz gibi.anlattiginiz cocuk gozumun onune geliyor ve bir anda o hale dusme korkusu agrilarimi deprestiriyor.Allah yardimcimiz olsun.arkadasin tavsiye ettigi doktoru da deneyin bence madem memnun kalmis.
    @Mert Yagiz  sizede gecmis olsun.malesefki hemen hemen hepimiz o yolllardan gecmisiz demekki.
    ben simdilik beklemedeyim.agrilar en son yukarda bahsettigim gibi ,yani dayanilmaz degiller simdilik.ayın 1 de cok siddetli bir gribe yakalandim ve hala da devam etmekte.surekli agri kesici aldigim icinde agrilar bir kenarda bekliyor.
    arkadaslar iki ay once kan degerlerim normale donmusken bu ay yine butun demir depolarim bosalmis.demir 3 lere kadar dusmus.inanilmaz halsizlik yapiyor buda dogal olarak.iki gundur yine ignelere baslandi.
    benim gibi kani demiri surekli dusen varmi.bunada  hastaligin rolu oldugunu okumustum acaba dogruluk payi nedir.her alti ayda igne olmaktan ve bitkin dusmekten biktim 
    bu arada bugun ogrendimki ,bana yazilan o tnf ignelerini eczaci iptal etmemis.tanesi 2.300 liradan beş tane igneyi cebe atmislar.raporda 100 gunluk cikarilmis.şeytan, işine yaramasa bile git al o igneleri ,gerekirse çope at diyor.
  • Sen şeytana uy bu kez
    cok sinirlendim valla sevgi.pazartesi ilk isim eczaneye gitmek olacak.tamam raporlu oldugu icin bana herhangi bir zarari olmamis ama kusura bakmasinlar,benim uzerimden de para kazanamazlar.

(1) efe14
  • emos dedi:
    bu arada bugun ogrendimki ,bana yazilan o tnf ignelerini eczaci iptal etmemis.tanesi 2.300 liradan beş tane igneyi cebe atmislar.raporda 100 gunluk cikarilmis.şeytan, işine yaramasa bile git al o igneleri ,gerekirse çope at diyor.
    böyle bir durum varsa bunu TEB e ve hatta sağlık bakanlığına detaylı olarak bildirin. Gerekli yaptırımları sağlarlar diye umuyorum...
    (2) efe14 emos
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

nesem61 columdollery berniecemusse shant0161 darbywcv joiemarsh nourah adil histik