Silllll baştann

emosemos 1,054 Istanbul
Arkadaslar merhaba...
  Son bir aydir agrilarim hat safhaya ulasmasiyla birlikte ,ozellikle cocuklarimin israriyla yeni bir doktora gittim.(bir bucuk yildir doktor ve ilaci reddeden ben )
15 gun once ,butun tahlil ve tetkiklerimi incelen doktor ,% 99 AS sin dedi.ohhh bunu duymak insani sevindirirmi ???evet ....yeniden emar ve tahlillerimi gormek ve ona gore simponi mi embrelmi  baslayacagina karar vermek istedi.
Benden bir onceki hastayi orneklendirerek ,senin gibi inatci tedaviyi reddeden bir hasta diyerek beni bu ignelere ilimli bakmami istedi.
Gogusun daraldigini ,belde tutulum oldugunu ve legen kemiklerinde kaynama oldugunu ,inceledigi emar ve muayene sonucu soyledi.en yakin akrabasi bile gelse ,onada kesinlikle bu ignelerden verecegini ,10 yildir hic bir hastasinda yan etki gorulmedigini anlatti.buraya kadar EYVALLAH.
On gundur tahliller filmler yapildi.acik emar cektirebilmek icin aşındirmadigim  yer kalmadi.sonunda cok sukur uygun bir yer buldum ve onuda cektirdim.bugun butun sonuclarimi topladim ve gittim.
   Gecen seneye oranla emarda iltihap cok dusukmus.sedim ve crp de normal sayilir.ustelik agrilarimin cok oldugu bir donemde verdim kani  :huh:  neyse ....15 gun once bana ballandira ballandira anlattigi ignele gecmek istemedigini ,öncelikle iltihap dagitiici ve agri kesici olan Biofenac ve naprosyn 'u 15 gun kullanmami (tekrarrrrr en basa donduk anliyacaginiz ) sonrasinda eger agrilar kesilmezse kalca eklemine kortizon yapacagini soyledi.iyide ben her gun ,gunde uc kez bunlari icersem dogal olarak agrim olmayacak.eee o zaman bana" iyi bu sana iyi geldi omur boyu kullanmi "diyecek aceppp???...ben zaten bunun benzeri ilaclarla agrimi dindirmeye calisiyorum.
Peki kalca icine yapilan igne??? Ne kadar etkili olacak.aranizda olan varmi ???
Oda olmadi embrel yada simponiye baslariz dedi.iyide ilk gittigimde de yilanin basini kucukken ezelim diyende sensin be doktorcugum.
Sozun ozu ...bu ne yaman celiski annnneeeee diye cigiriyorum bugun.
Lutfen bana bir akil verin. :saskin:
«1

Yorumlar

• MeryMery 196 Osmaniye
    Ben kim olduğumu bilmeden ağrılı uykusuz hayatımı yaşamaya çalışıyorum ablam. :(( Hastalığın şerrinden çok doktorların  kendi içindeki çelişkileri ahhh ahhh...

(2) emos efe14
  • monomono 5,112 Ankara
    Yani, değerler düşük olunca Anti-TNF e başlamak teorik olarak imkansız, şartname olmaz diyor.
    Tabi burada şartnameyi kendine göre uyarlayanlarda yok değil.

Ama dr. un yaklaşımını ben beğendim en azından etik davranmış, bravo demek bile isterim, Anti-TNF vereceğim deyip illada verilmez, verilemez, değerlere göre hareket etmesi yerinde.
    İşi karıştıranda değerlerin düşük çıkması.

Tabi değerlerin düşük çıkması AS yi hafifletmiyor, aksine işleri daha karmaşık hale bile sokabiliyor, zira dr. lar bile AS deyince değerlerin yüksek çıkmasını anlıyorlar, oysa böyle zilyon tane hikaye var, değerleri düşük olduğu halde, ağrıları tavan yapanlar.
    Bunun  neden böyle olduğunda bir cevabı yok galiba, tek cevap var o da Tıbbın sıkışınca topu taça atması gibi, psikolojik deyip geçmesi ki bu da "cevabım yok" dememek için uydurulmuş bir şey.

Kortizon bende denemedim ama çok vardı kullananlar, sanırım onunda ana hedefi iltihaplar.
  • emosemos Yükleniyor... 1,054 Istanbul
    Mono inan bugun konusurken bir an senin bir sözünü bile hatirladim.tnf vermeyen doktoru birakmayin gibi bir cumleni hatirliyorum bir yerlerden.
    Bende tnf lere karsi oldugumu zaten belirtmistim.ama artik agrilara dayanamayacak hale geldigim icin kabul edecegim fikrine alistirmistim kendini.
    Kendiside ,bu hastalikta iltihap oraniyla agrinin her zaman orantili olamayacagini da soyledi.hla yi tekrarlatti ve sonuc yine negatif.onunda bu hastalikta bir olcu olmadigini soyluyor.buda tamam.%99 as sin diyor.
    Eee neyapacagiz.zaten ben voltaren iciyorum birnevi verdigi ilaclarla esdeger.midemde uc tane ülser olusmus mumkun mertebe ilac kullanmak istemiyorum diyorum.
    Olasi butun yan etkilerini goze alarak karar vermisim.hatta cok guvendigim ve sonucuna inandigim istihare namazlarina yatmisim.kisaca ne olacaksa olsun yeterki agrilarim azalsin diyerek ilk defa bu dusunceyle gitmisim bugun.ama oncesinde öv öv (yanimda gelen arkadasim "hani banada vur bu ignelerden diyesim geldi "demisti)
    Sonrada bugün ,hem pahali ve riskli olan o ignelere baslamak istemiyorum de.ilk gittigimde o riskden bahsetmediydin bey amca ....

Birsey daha....bir yil boyunca kortizon kullandigimi duyunca "bu hastalikta kortizonun yeri yok "demisti.
    Eee sen  hap olarak degil ama farkli bir seklini enjekte edeceksin.al sana bir çeliski daha....
  • monomono 5,112 Ankara
    emos dedi:
    Mono inan bugun konusurken bir an senin bir sözünü bile hatirladim.tnf vermeyen doktoru birakmayin gibi bir cumleni hatirliyorum bir yerlerden.
    Eheh, demişimdir doğrudur.  :))

Nihayetinde Anti-TNF işin olay tarafı, teknolojinin son noktası adeta. Eli çantalı mümessiller hastane odalarında kim bilir neler neler vaat ediyorlar. Devlette zengin nasıl olsa, hastanında ihtiyacı var, vur gitsin öyleyse.

Yalnız sizin bey amca baltayı taşa vurmuş, onu düzelteyim derken tekrar tekrar taşa vurmuş, ilginç hakikaten. Buna benim de bir diyeceğim yok, daha doğrusu ne denir bilmiyorum.  :dusun:
    (1) emos
    Valla bende bilmiyorum. :huh:
    15 gunluk ilaclari icip icmemekte şu saate kadar karar verememistim.biraz once gece yatarken al dedigini aldim bakalim.
    Mevlam neylerse guzel eyler ,hayirlisi demekten baska bir carem yok....izleyelim ve görelim....
    (1) mono
  • M.SelimM.Selim 364 Bursa
    ablacım doğrudur bu hastalıkta kortizonun yeri yok aslında. Kortizonu genellikle hastalıkğın sonuçlarından olan eklem bozulması için kullanyorlar. Yani hastalığın yıprattığı noktayı toparlamaya çalışıyor ancak hastalığa bir etkisi yok gibi. Ablacım ben kullanmanı gerçekten tavsiye etmiyorum. Kortizon geçici bir çözüm. Geçici derken 1 yıldan bahsetmiyorum. 1 hafta 1 ay gibi geçici çözüm. Heleki eklem içine kesinlikle yaptırma. Halam yaşlıklık, kilo ve romatizmadan dolayı iki dizine uygulattı. 4 gün rahatladı 5. gün aynı. Bunu tekrar tekrar yaptırdı ancak sonuç yinede kaçınılmazdı. iki dizinden de amelyat oldu, komple protez yapıldı. Çevrem de bu tarz örnekler gerçekten çok. Ayrıca kortizonla alakalı yine bir örnek. Arkadaşımın böbrekleri iflas etti, ardından çok ağır tedavilerle biraz toparladı. Uzun süre kortizon kullandığı için leğen kemiklerinde ve dizlerinde erime meydana geldi ve amelyat olmak zorunda kaldı. Bu arkadaşımın yaşı şuan 29 ve bu olay o daha 22 yaşındayken başına geldi. Kortizonun tahribatımı yoksa tnf nin tahribatımı derseniz. Yarar-zarar oranı olarak düşünülürse tnf derim. Ayrıca ablacım mide sıkıntın varmış ve ilaçlara boğulmuşsun yine. Birsürü ilaç içip iyide kötü hale getireceksin ki kortizon iğnesi bile başlı başına böbrekleri ve birçok organı çok yorucu. Kortizonu kesinlikle tavsiye etmem. 42 tane Onadron 2MI 8Mg iğne vurulmuş biri olarak söylüyorum, iyi geliyor ama çok geçici bir iyilik bu. Hatta ulan hiç hasta değilmişim hissine bile kapılıyorsun ki ben onadron ve kas gevşetici ağrı kesiciyi beraber yaptırıyordum. Bir kalcadan biri diğer kalcadan diğeri. Bu süreçlerin hepsini denemiş, hatta kobay olurcasına denemiş birisi olarak söylüyorum, kortizon kullanma abla. Gerekirse hayatını volterenle geçir ki geçmez, volteren böbreklere ve kalbe uzun süreli kullanımlarda bayağı zarar veriyor. Tabi ki ablacım karar senin.
    Sagolasin mustafa.dedigin gibi kabul etmiyecegim onu.sonucta bir yil duzenli icirdiler bana ,ne oldu .???ilk gunler cok iyi sonrasinda kortizon azaldikca agrilar costu.buda onun gibi bisey.dedigin gibi benimde cevremde cok örnek var igneyi olupta birkac gün yada enfazla bir ay rahat eden.bakalim onbes gun sonra gittigimde (insallah unutur )igne yapalim derse kabul etmiyecegim.

• monomono 5,112 Ankara
    @emos ;
    dr. a gidince birde bu Voltaren yerine daha kuvvetli bir şey iste bence, sonuçta Voltaren de pek masum bi ilaç değil, ayrıca sana hafif geliyor diye tahmin ediyorum, bildiğim etki süresi de çok kısadır onun. Fazla doz içincede Selimin dediği gibi sıkıntı yaratır. 
    Mono ben voltarene (resinat)basladigim zaman  ilk on dakika icinde etkisini gosteriyordu.uzun bir surede iyi geliyordu.ama artik iki saat sonra geçirmeye basliyor ve cok kisa suruyor etkisi.mesela gece yatarken iciyorum ama sabaha karsi 4 ila besde ben yine agriyla uyaniyorum.
    Suan bana verdigi ilacta ayni.gece   yine agriyla uyaniyor sabahda uzun bir sure tutuk vaziyette kivrandiriyor beni.
    Doktor ,bazi iltihapli romatizmalar yapisip kalmaz.bazilarinda yok olur gider dedi.tahlillerimde iltihabi görmeyince bende de oyle olabilecegini dusundu galiba.as icin boyle birseyin mumkunati varmi ki ???
  • monomono 5,112 Ankara
    emos dedi:
    Doktor ,bazi iltihapli romatizmalar yapisip kalmaz.bazilarinda yok olur gider dedi.tahlillerimde iltihabi görmeyince bende de oyle olabilecegini dusundu galiba.as icin boyle birseyin mumkunati varmi ki ???
    Zaten bu olay kafaları çok karıştırıyorya, özellikle de dr.ların kafasını karıştırıyor, zira dr.lar illa iltihap arıyor, onu bulamayınca  çuvallıyorlar, diğer yandan AS nin bir bağışıklık problemi olduğunu, İmmun sistemin sağlam hücrelere saldırdığınıysa Tıp söylüyor.
    Hal böyle olunca illada iltihap aramak zaten yanlış bir şey, tamam teşhis aşamasında işe yarar ama sonrasında bir işe yaramaz, yaramıyor.
    O yüzden bu problemi dr.una hatıratırsan iyi olur, bizdeki sorun iltihap değil, immun sistem diye... 
    (1) emos
    Arkadaslar dun doktor randevum vardi .yine yeniden sillll bastan diye yazmamisim bu basligi ben :)
    Ilaclarin hic fayda etmedigini soyledim.Allahtan ekleme kortizon yapmak istedigini unutmusss :Dzaten yapalim deseydi ,daha once yapildigini soyleyip atlatacaktim :wacko:
    Tekrar tum filmleri emarlari ve tahlilleri inceledi.cook guzel dinledi ve simdiye kadar hic bir doktorun etmedigi kadar muayene etti.   0 ila 10 arasinda degerlendirecegim bir takim sorular sordu ve sonucunun 7 bucuk ciktigi bir anket yapti .suan aklima gelmeyen bir test .
    Veee sonuc olarak tnf baslanilmasi gerektigine karar verdi.
    Bana ,agrilarimin baslangicini sordu.bende 8 yildir surekli bacak ve kalca eklemimin agridigini ama iki yil once ,alti aylik stres ve uzuntulu bir zamanin ardindan ilk defa belimin tutulup yangili bir sekilde agrinin artik orda ve sirtimda basladigini soyledim .dimez olaydim  :wacko:
     15 gun sana fibromiyalji ilaclari baslayalim dedi....e hoşgeldin buyur burdan yak...deneme yanilma yontemiyle dogru yolu bulacakmisiz ,oyle dedi kendileri.ayrica d vitamini inanilmaz dusuk (4) birde o ampullere basladik.isin iyi tarafi ben bile inandim sanki.belkide gercekten as yok bende  :wacko:
    Bakalim bu onbes gun nasil gececek 
    Insallah dedigi gibi cikar ümidiyle iyi geceler herkeze.

• McKayaMcKaya 2,314 İstanbul
    @emos biz zaten seni sevmiyoruz. Aramızda görmek istemiyoruz. Git buradan.
  • sevgilersevgiler 708 Eskişehir
    He he.bir an önce git.severek ayrilalim olmadı. ^-^yaw emos.o ilac evresinden gectin sen.yine bi ton ilacmi alacan.ben antalyadayim.bol gunes.gel beraber depolayalım D vitamini
    (1) mono
    McKaya dedi:
    @emos biz zaten seni sevmiyoruz. Aramızda görmek istemiyoruz. Git
    buradan.
    Insallah mckaya...sagolasin.
    ama değilsin turp gibisin desede ben burdan kopamam artik 
    (1) efe14

sevgiler dedi:
    He he.bir an önce git.severek ayrilalim olmadı. ^-^yaw
    emos.o ilac evresinden gectin sen.yine bi ton ilacmi alacan.ben antalyadayim.bol gunes.gel beraber depolayalım D vitamini
    Valla ne iyi olurdu sevgi...ama bir haftalik ankara macerasindan sonra simdilik  burdayim.yakinda evdekiler beni temelli atacaklar....

Son deneme sevgi.sonrada ne olacaksa olsun.fibromiyalji ilaclari inanilmaz bas agrisi ve zaten var olan goz bulanikligi yapiyor.agrim yok iki gundur ama her an geliyorum diyo sanki.bakalim.15 gunluk bir tedavi sonucu ne degisecek...
    Hayirlisi.emos.deneme tahtalariyiz.onuda denesinler bakam.ben galiba acıların kadını oldum.ilaca hayır.agrisada sizlasada ilac yok.insallah böylede gider
    (1) emos
  • monomono 5,112 Ankara
    emos dedi:
    ... Allahtan ekleme kortizon yapmak istedigini unutmusss 
    Dert etme, bir daha gittiğinde de fibroyu unutur.  :dusun:

:D aynen oyle olur....
    Ben unutturacagim ona zaten .bugunden itibaren biraktim o ilaclari.zira hic bir değişiklik yok.bosu bosuna alip da kendime zarar vermeyeyim. 
    (2) mono efe14
    Heh şöyle emoş.en iyisini yaptim.ilacsiz savasa devam.buluruz elbet bir seyler.allah buyuk
  • MeryMery 196 Osmaniye
    @emos biz zaten seni sevmiyoruz. Aramızda görmek istemiyoruz. Git buradan

:huh: bu uyarıyı ben almayı düşünüyordum. @emos  abla ilaçsız günlerin olsun emi. 

Keske mery" seni sevmiyoruz git buralardan" diyebilsek  birbirimize.
    Beni daha cooookkk seveceklerde seni bilemiyecegim... :wink:
  • monomono 5,112 Ankara
    Mery dedi:
    @emos biz zaten seni sevmiyoruz. Aramızda görmek istemiyoruz. Git buradan

:huh: bu uyarıyı ben almayı düşünüyordum.

Benim bildiğim abimiz bu konularda anonim düşünür, yani isteyen üstüne alabilir isterse  :))
  • MeryMery 196 Osmaniye
    Tam alınacaktım ki sitedeki doktorumuz siz üçüncü evrede bir AS siniz dedi. Artık kim olduğumu biliyorum @mono abi  :saygı:
    (1) mono
  • monomono 5,112 Ankara
    Ok.

Yalnız kendini bilenler, bulanlar, adı koyulanlar da bir gün gidiyorlarya, işte biz onu pek anlamıyoruz.  :dusun:

AS olmayan giderde, AS olan niye gider, anlayan varsa beri gelsin. :ara:  
    Ya cok iyi durumdalar ,yada burdan aldikkari bilgiler onlara yetti  :dusun: bence....
  • MeryMery 196 Osmaniye
    Uzunca aralar vermem gerekse de ben bu siteyi bulduğum günü ve sitedeki abilerim ablalarım ve kardeşlerin güzel desteklerini asla unutmam yani sizden gidemem artık ben ^-^ iyi ki varsınız :saygı:
    Evet karar verildi dun.ppd testi yapildi.bakalim yarinki sonuca gore cımzıya denilen ilaca baslanilacak. :(

(1) mono
  • monomono 5,112 Ankara
    Hayırlı olsun, umarım güzel haberlerini de duyarız.  :)
    Şuan hastanedeyim ama heran herseyden vazgecip cikabilirim.test pozitif cikti ilac baslanilacakmis.ordan oraya yolluyorlar rapor icin.hasta onay formunu okudukca sinirlerim bozuluyor ,cik git bosver otur cek agrilarini diyor seytan...offfff...kusura bakmayin nolur ,  daraldım paylasmak istedim. :(
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

damlaerta emine maryeelem kelvilane altamccaffrey wngmarietta928 meg42 selda&tarık