Çocuklukta romatizma riski

monomono 5,449 Ankara
kategorisi Haberler
Üst solunum yolu enfeksiyonlarında "romatizma" riski
Çocuklukta geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilerleyen yaşlarda özellikle kalp ve eklemlerde ciddi romatizmal hastalıklara neden olabileceği uyarısında bulunuldu.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Pehlivan yaptığı açıklamada, soğuktan sıcak havalara geçişin yaşandığı bugünlerde grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan çocukların ailelerinin romatizmal hastalıklar konusunda daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.
 
Çocuklarda romatizmal hastalıklara büyük önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Pehlivan, zamanında tedavi edilmeyen bu rahatsızlıkların ilerleyen yaşlarda tedavisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceğini anlattı.
 
Pehlivan, çocuklarda bakteriyel nedenlerden kaynaklanan grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı hastalıkların zaman geçirilmeden tedavi ettirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 
"Çocukların bakteriyel nedenlerden ileri gelen grip, nezle gibi rahatsızlıkların erken tedavi edilmemesi, kalbi, bazen cildi, bazen beyni dahi etkileyebilen birtakım romatizmal hastalıklara yol açabilir. Üst solunum yolu, boğaz ağrısı, ateş, farenjit (yutak iltihabı) durumlarında da görülebilir. Bunun bakteriyel olup olmaması önemlidir. Böyle bir durumda erken bir dönemde kültür alınarak bakteriyel bir durum tespit edilirse en kısa sürede tedavi edilmesi, çocuğun gelecekteki yaşamı için çok önemlidir. 2 ila 16 yaşlarındaki tüm çocuklarda bu bir risk oluşturmaktadır.
Romatizmaya bağlı kalp etkilenmesi söz konusuysa bu ilerleyen dönemlerde ciddi kalp yetmezliği hatta ölümlere dahi neden olabilir. Dolayısıyla vücudun romatizmal hastalıklardan olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla aylık koruyucu ilaç tedavileri gerekebilir.
"
trthaber
Etiketlendi :

Yorumlar

 • M.SelimM.Selim 483 Bursa
  çocukluğumda yıllarca bağdemcik iltihabı çektim. yazın bile en ufak dondurma yediğimde rüzgar yediğimde bağdemciklerim öyle bir şişerdiki nefes alamazdım. ilkokul 4. sınıfta aldırmıştık zorunluluktan. o günden sonra 1 2 kere faranjit olmak dışında hiç sıkıntı yaşamadım. Ailesel geçmişim haricinde belki de bu bağdemciğinde etkisi vardır A.S. olmam da 
 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  M.Selim dedi:
  çocukluğumda yıllarca bağdemcik iltihabı çektim.
  Aynen bende askere gidene kadar çektim bundan, askerden sonra bir kaç kere olmuştur, başkada olmadı... Sonrada bel hortlamıştı.
 • MeryMery 245 Osmaniye
  Malesef bende grip, bademcik ve tiroid :(( çok iyi hatırlıyorum babam yeter artık bu çocuk niye bu kadar çok hasta oluyor götürmem artık doktora falan nasıl sinirlenmişti. Doktorların da yine mi sen ufaklık sözü. Şimdilerde daha dikkatli olduğum için mi bilmem bademcikle ilğili sorun yaşamadım çok şükür.Lakin hassasiyetlik devam ediyor.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

kayasgari emilijxvn moshegabb kimbehaq helenfranz Erhat Fatos murat80 tayfun34 cemel ilknkhvc abay