Romatizmal Hastalıklarda Anti-TNF İlaç Kullanımı

adminadmin 467
kategorisi Makaleler
Romatizmal Hastalıklarda Anti-TNF İlaç Kullanımı
THE USE OF ANTI-TNF DRUGS IN RHEUMATIC DISORDERS: MEDICAL EDUCATION
Dr. Salih PAY
Romatoloji BD, GATA, ANKARA

Anti-TNF ilaçlar RA klinik bulgu ve semptomlarının etkili bir şekilde baskılanmasında, sakatlığın önlenmesinde, yaşam kalitesinin arttırılmasında, eklem harabiyetinin önlenmesinde etkili olduğu bulunmuştur.
Günümüzde anti-TNF ilaçlar RA dışındaki romatizmal hastalıklarda da kullanılmaktadır. Bu ilaçların klinik endikasyonlarını genişletmeye yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir.

Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bu ajanlarda da etkinliğin yanı sıra yan etkiler açısından güvenirlik önemli bir konudur.  Anti-TNF ilaçların yan etkilerini enfeksiyonlar (genel ve fırsatçı), enfeksiyon dışı bulgular (demi-yelinizan hastalık, lupus-benzeri klinik tablo, konjestif kalp yetmezliği, lenfoma gibi maligniteler...) olmak üzere 2’ye ayırabiliriz.

Bu yazıda, anti-TNF ilaçların etki mekanizmaları, romatolojide kullanım alanları ve yan etki profilleri özetlenmeye çalışılacaktır.

Yorumlar

• M.SelimM.Selim 469 Bursa
    bilgisayarıma indirip baştan aşağı okudum, ister istemez tıbbi terimlerden dolayı çok anlamasamda gerek genel hatlar genel yan etkiler olarak bilgileri anladım. etanercept etken maddeli enbrel kullanıyorum bende, iyi oldu bu yazı, paylaşım için teşekür ederim.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

hulya.erhan.1 hazar2307 veliaht ebonyjonsson remonk78 andretheus ismlkhrmn filizsml birkanzgr mehtapeylül Semihyerlikaya oldubil mturktan baharbozkuş