AS ve Ehliyet - 2016

13

Yorumlar

 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  Rica ederim, Benim hiç tanıdık yok ama konuyu okuyan, ilgi duyan, bilen arkadaşlar varsa, helede avukat arkadaşlar el atarsalar çok iyi olur tabi.

  Geçmişte bir kaç forumdaş avukat olduklarını söylemişlerdi ama şimdilerde aktif olan var mı yok mu orası meçhul.
 • Bu konuyu araştırdığım kadarıyla, kod numaraları ve optik sistem bu vb sorunları olanlar için var, ancak yönetmelik çok değişmeden kalmış, boynun dönmesine gerek yok ki, yan aynaları görmek kafi, hatta artık geri görüş kamerası var yeni araçlarda, Hemde full hd, dolayısıyla yönetmelik güncellenmeli, hatta aracın içine ayna köşe kısımlarına konacak tümsek aynalar yan görüş sorunlarını ortadan kaldırıyor, proje çizdirmiştim duruyor isteyen olursa mail atarım, 
 • Birde as hastaları derneği vardı yönetim cep varsa iletime geçip, Meclis'te engelli vekil var ziyaretine gidilip konu gündem yapılır, kabul ediyor
 • sabrisabri 35 Bursa
  Hasan Bey,

  Öncelikle yukarıdaki paylaşımlarınız için çok teşekkürler..Söz konusu proje yi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.

  denizsabri16@gmail.com
 • McKayaMcKaya 2,649 İstanbul
  Sağlık kurulundaki hekim, değil ölçüm yapmak yerinden bile kalkmadan kapı önündeki hastaya boynunu çevir deyip kafadan bir derece yazıyor, mevzuat boynun dönmüyor, ama ayna filan derken izleyin bakın dünya neler yapıyor. 

  Cam kemik hastası Tiffany Manning'in tek hayali araba kullanmaktır. Ama herkes ona deli gözüyle bakarken Şikago'daki bir rehabilitasyon merkezi bunun mümkün olduğunu söyler. Tiffany ve aynı hastalıktan muzdarip arkadaşı bakın isteklerine nasıl kavuşuyorlar.

  Video burada

  Burada da  sürücü rehabilitasyon merkezinin adresi var. Kullandıkları donanımlarla neredeyse sadece gözü hareket eden birine araç kullandıracaklar.


 • arkadaşlar Sağlık Bakanlığının yazısı bu, uygulamayla ilgili açıklamalar var. bilgilerinize.


  **Editörün notu:
  Yazının aslı olan .pdf eklendi.

 • 42. Modifiye edilmiş arka/yan görüş cihazları  
  42.01. Arka görüş için uyarlanmış cihaz
  42.03. Yan görüş sağlayan ek iç cihaz
  42.05. Kör nokta görüntüleme cihazı
  42.06. Elektrikle çalışan dış dikiz aynaları

  buradan şu çıkıyor, kod tablosunda ve bakanlık yazısında bakılınca, ehliyet alınabileceği, ancak avrupabirliğinin yönetmeliğinin olduğu gibi alınmadığından yönetmelikte sorun var, ya tam tükçeleştrilememiş veya uygulama onların yönetmelik bizim olunca sorun ortaya çıkıyor, nitekim uyum sürecinde çıkan bir yasa, h ehliyet bile kalktı. 
 • ilker_ilker_ 6 İzmir
  Bu konuda somut olarak bir şeyler yapmamız gerekiyor artık. Change org tarzı sitelerde falan bir kampanya başlatılabilir farkındalık yaratmak için.. yada her ne yapılacak ise artık adım atalım. Bugün Sabri bey'in başına gelen yarın bizimde başımıza gelicek... Vekil ile görüşülecek ise gidelim.. Yeter ki artık sesimizi çıkaralım.

  Sabri bey Change.org 'ta kampanya başlatın bence.. destekleyelim yayalım elimizden ne geliyorsa yapalım.
 • sabrisabri 35 Bursa
  @İlker_  Öncelikle çok teşekkürler yayalım önerisi için ;

  Ancak  2008 den bu yana çok şeyler denemiş birisi olarak ,çok  büyük bir sonuç alınacağına inanmıyorum.

  2008 yılında benim ehliyetime el kondu. Hemde Hiçbir sınıf sürücü belgesi alamaz dendi. AS hastalığım var.
  Boynum tutuk ; Boyun Hareket Kabiliyetim Sol %35; Sağ ise % 30 . Yani bu derecelerde boynumu çevirebiliyorum.

  Şu ana kadar yaptıklarımı yazıyorum;

  1) 2008 yılında Ankaraya Sağlık Bakanlığına, Bilim ve Teknoloji Bakanlığına gittim. Tam 1 ay oralarda tek başıma uğraştım. Bu arada 50 AS li arkadaş'dan imza aldım.

  Ancak sonuç ; Orada da Sağlık Bakanlığı da ; boyun hareketleri % 50 den fazla kısıtlı  hiç bir sınıf ehliyet alamaz ve İleride yapılacak çalıştayda konunun detaylı alarak ele alınacağı söylendi. Ben o günden 2015 ekim ayına kadar Alman ehliyetimle araç kullanmaya devam ettim.

  Yukarıda bahsettiğim Çalıştay ancak 2014 yılında yapılabildi.

  Detaylar aşağıda epeyde güzel bir çalıştay olmuş.

  http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/138091-h-sinifi-ehliyet-alinmasinda-yasanan-sorunlar-calistayi-tutanak-ozeti-8211-21-02-2014-a.html

  Sonra Sağlık Bakanlığı benden sonra ; ASHAD Başkanından sayın muhterem Tuncay Duruöz hocamızdan AS lilerin ehliyet alıp alamayacağına dair dünya ve avrupadaki uygulamaları sormuş o da araştırmış ve ona gelen cevapları göndermiş.

  Bununla ilgili olarak bir AS linin sağlık bakanlığına yaptığı başvuru neticesinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Fizik Tedavi ve Ortopedi derneklerinden bilgi istemiştir. Fizik Tedavi derneği de bu konuyu bana sorduğu için onlara kendi fikrimi ve ayrıca bazı ülkelerdeki uygulamaları yazdım. 

  Sevgiler,

  ___________
  Halen bazı ülkelerdeki AS lilere ehliyetle ilgili uygulamalar özetle aşağıdaki gibidir:

  Danimarka
  Dear Tuncay Conditions in Denmark:
  If you are not able to turn your head in order to look to both sides and backwards, a code is entered in your driving licence, saying that your car must be equipped with special mirrors enabling you to orientate properly.
  It is the same authority that issue drving licences that make these tests. 
  The codes (several special conditions) that might be entered in your driving licence are common for the countries in the European Union.
  Best regards
  Torben
  Danimarka’da:
  AS’li kişi eğer başını sağa sola ve arkaya bakmak için çeviremiyorsa ehliyetine arabasını özel tertibatla (özel ayna sistemi gibi) kullanması gerektiği yazılıyor. Ehliyet herkese ehliyet veren kurum ya da kuruluş tarafından veriliyor. Bir çok Avrupa ülkesinde de benzer uygulama vardır.

  Kanada
  Dear Tuncay,
  In Canada their are no specific restrictions for any disease that would prohibit a person from getting a drivers license. As long as you pass the written and driving test you will get a license. If necessary some AS patients may use a special rear view mirror to assist them when driving. Hope this helps.
  Best regards
  Ken
  Kanada’da:
  AS’liler ve diğer hastalar için ehliyet almada herhangi bir kısıtlama yok. Herkes gibi yazılı ve sözlü sınava girip ehliyet alabiliyorlar. Eğer gerekirse bazı AS hastaları arabalarına özel aynalar taktırabiliyor. 

  Hollanda
  In the Netherlands there is no special arrangement for drivers licence for AS patients.
  (I would say of cause not, because no two AS-patients are the same) 
  Just the oppersite. I know some AS-patients who have special arrangements in there car, 
  like special and extra mirrors, and they have a special exam to do on individual basis.
  So my advise would be. Decide on individual basis never on behalf of a decease 
  because it depends on the level and condition of the sickness.
  kind regards,
  Cor
  Hollanda’da:
  AS hastaları için özel bir uygulama yok (çünkü her AS hastası aynı değil). Bazı AS hastaları için (muhtemelen ileri deformitesi olanlar) özel sınav yapılıyor ve durumuna göre arabasına özel tertibat zorunluluğu getiriliyor.

  İngiltere'de
  Dear Tuncay
  In the UK if you already hold a driving license and you develop a medical condition (such as AS) which could affect your driving, by law you must inform the DVLA (Driving and Vehicle Licensing Agency). You must also inform the DVLA if a medical condition (such as AS) you have already informed them about gets worse. If people are unsure whether or not to inform the DVLA about a medical condition they are advised to ask their GP for advice.
  İngiltere’de:
  Eğer kişi ehliyet aldıktan sonra AS olmuşsa veya hastalığı daha da kötüleşmişse ilgili kurumu (DVLA) haberdar etme zorunluluğu var. Kişiler durumundan emin değilse aile hekimine danışıyorlar.

  If you are applying for a driving license, the application form has a health section which must be completed. The DVLA must be informed in this section if your AS might affect your driving.
  Eğer ehliyete başvuruyorsanız sağlıkla ilgili bölümü de doldurmak zorundasınız. Sağlık durumunuz araba sürmenizi etkileyecekse ilgili kurum (DVLA) haberdar ediliyor.

  Thus in both situations, the responsibility is largely upon the driver to make the decision to inform the DVLA. This means it is up to the driver and their medical advisor to decide whether or not their AS is likely to impact upon their ability to drive.
  Yukarıdaki iki durumda da sağlık durumunun araba sürmesini etkileyeceği düşüncesiyle DVLA yı haberdar etme sorumluluğu ve kararı büyük oranda kişinin kendisinde ve tıbbi danışmanında (aile hekimi).

  Once people have made the decision to inform the DVLA about their AS they are asked to fill in a medical questionnaire giving more details. 
  Kişiler DVLA’yı AS durumlarıyla ilgili olarak haberdar ettikten sonra detaylı sorular içeren bir form dolduruyorlar. 

  The DVLA may make the decision based on the information given in the form or may:
  · Contact your GP and/or consultant
  · Arrange for an examination by a local medical officer or specialist
  · Ask you to take a driving assessment
  DVLA kişinin doldurduğu forma bakarak ya karar veriyor ya da kişinin aile hekimiyle iletişime geçiyor veya uzman doktor randevüsü ayarlıyor veya araba sürme sınavına girmenizi istiyor.

  Once the DVLA has reviewed all the information a decision will be made.
  · You may be able to keep/ get a your license
  · You may be given a license for 1,2 or 3 years if the medical advisor decides the situation needs to be reviewed again
  · You may get a driving license which states that special equipment must be used in the car e.g. special additional mirrors to help people with AS who cannot turn their head, driving only automatic cars, driving only cars with power steeering
  · Your license may be withdrawn. This is only done when DVLA enquiries confirm that you are not fit to drive
  DVLA bütün bilgileri değerlendirdikten sonra karar veriyor:
  · Kişi ehliyetini alıyor
  · Kişi tıbbi danışman hastayı ilerde tekrar değerlendirme gerekliliği (doktor) kararını verirse 1, 2 veya 3 yıllığına ehliyet alabilir
  · Kişi özel tertibatlı araba sürebilir şartıyla ehliyet alabilir. Ör: başını çeviremeyen AS’liler için özel ayna sistemleri, otomatik vites ve hidrolik (servo) direksiyonlu araba kullanabilir. 

  Thus, it is likely that an AS patient may keep their driving license if they are able to drive with the use of special equipment.
  AS hastaları ehliyetlerini arabalarındaki özel tertibatla araba sürebildikleri sürece kullanabilirler (muhafaza edebilirler).

  I do hope that this information is what you were looking for. Please do not hesitate to contact me if there is any further information you require or if there is anything that is unclear. Overall, I would note there are no hard and fast rules about driving with AS, but instead it is very much an assessment of the individual’s abilities and problems.
  Kind Regards

  Kind Regards

  Sally Dickinson
  Information Officer

  Almanya
  Germany:
  Dear Tuncay,
  In our country patients with AS can apply for a driving licence as any
  other adult, and get it after passing the corresponding examination.
  I have a driving licence since 1964 and look into my mirrors very
  carefully when driving backwards.
  You can read more details in the attached letters to our journal.
  With best regards
  Ernst
  Almanya’da:
  AS hastaları herkes gibi ehliyete başvurabilirler ve sınavı geçerlerse ehliyet alabilirler. 

  Buradan gelen cevapların hepsindede özelt ayna tertibatıyla AS lilerin çok rahat araç kullandıkları ve ehliyet aldıkları bilgisi bakanlıkla paylaşılmış ancak ne hikmetse buna rağmen olumlu bir adım atılamamıştır.

  Buradaki sıkıntı bu konunun yayılması meselesi değil ; Bakanlık karşısında bu azınlığın hakkını (200.000 AS li) arayan birilerinin bu işin peşinde ciddi olarak sistemli biçimde koşması gerektiğini bana bizzat söylediler. Böyle breysel 50 kişi değil 500 imzada getirseniz sizi dikkate gale almayız. Gidin hukuki süreç başlatın dediler bana.

  Körler Derneğinin yaptığı başarılı çalışmaları ve sonuçlarını nasıl aldıklarını umarım biliyorsunuzdur. Ve Göz bizim hastalığımıza nazaran 100 kez daha kritik bir konu olmasına rağmen ; dernek haklarını çatır çatır almıştır.

  Bizim arkadaşlar Birbirlerinin götlerin de gezmekten, Yalakalık yapmaktan, Kendi ego ve Kaprislerini tatmin etmekten öteye geçemediler maalesef.. Hiç bir iş yapmamamalarına rağmen pis pis birde hala aynı insanlar, yıllarca orada oturup bugüne kadar bir AS linin kanayan yarasına işememişlerdir.

  Burada kesiyorum..

  Daha devamı var aslında fırsat bulursam devam ederim. Ancak bizim daha somut yaklaşımlar bulmamız gerekecek.

  (1) mono
 • ilker_ilker_ 6 İzmir
  "Buradaki sıkıntı bu konunun yayılması meselesi değil ; Bakanlık karşısında bu azınlığın hakkını (200.000 AS li) arayan birilerinin bu işin peşinde ciddi olarak sistemli biçimde koşması gerektiğini bana bizzat söylediler. Böyle breysel 50 kişi değil 500 imzada getirseniz sizi dikkate gale almayız. Gidin hukuki süreç başlatın dediler bana."

  Tamam ozaman Hukuki süreci başlatmamız gerekmiyormu? Niye başlatmıyoruz? Neyi Bekliyoruz? Neye ihtiyacımız var? vs.. vs..
  (1) mono
 • ilker_ilker_ 6 İzmir
  Şimdi Destek Zamanı arkadaşlar.. İmza kampanyası başladı, desteklerimiz önemli...

  https://www.change.org/p/sağlık-bakanı-sayın-prof-dr-recep-akdağ-ankilozan-spondilit-hastalarının-ehliyetine-dokunmayın
 • sevgilersevgiler 786 Eskişehir
  Destekledim attım imzamı.iyi düşünmüşsün.
 • sabrisabri 35 Bursa
  ilker_ elinize aklınıza sağık. Ben imzaladım ve tüm tanıdıklara da forwardladım.

  Umarım en kısa zamanda istediğimiz sonucu alırız..,,,

  Hayırlı uğurlu olsun şimdiden çabalarımız...
 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  @ilker_ eline sağlık, sağ olasın.  :super:
  Evet arkadaşlar es geçmeyelim, bu kampanyaya destek çıkalım, bu hepimizin sorunu. 
  (1) Mery
 • M.SelimM.Selim 483 Bursa
  kampanyaya bir destekte benden. inşallah sesimiz duyulur.
 • emosemos 1,318 Istanbul
  Bir destekte benden iki gun once gelmisti.belirteyim istedim.
 • MeryMery 245 Osmaniye
  Bende destekliyorum. İnşallah farkındalık yarata biliriz.
 • KaanLaKaanLa 9 İçel (Mersin)
  merhaba arkadaşlar.söz konusu yenı ehlıyetten ben aldım.ve hatta bu mevzuattan once cıkan kapsamda d sınıfı ehlıyetı kazanmış olmama ragmen zamanında almadıgımdan dolayı yandı.daha sonra bende b ehlıyetım varken a2 ehlıyetı almak ıcın sınava gırdım gectım ve yenı ehlıyetlerden aldım.ama tabıkı su var bende as hastayım dıyebılecegım bır rapor yok.saglık raporu alırken sorduklarına cevap verıyorum.uzaktan yazı okutuyorlar tamamdır.yani ortada engelli raporu varken boyle bır sıkıntı yassanıyor sanırım.onun dısında bır sıkıntı olacagını dusunmuyorum en azından ben aldım olmadı.
  ---
  ben bu raporu aıle hekımımden aldım alırken bana dedı hangı sınıf alacaksın dıye a2 dedım.tamam dedı.diğerlerinde sanırım hastaneye falan sevk edıyorlar ?
  ---
  bu arada cok pardon konunun 3 sayfa oldugunu sonradan farkettim :(
 • MRTMRT 1 Ankara
  Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım açmış oldugunuz kampanya ya destek vermiş bulunmaktayım,çünkü bende as hastasıyım umarım sesimiz duyulur.
 • Bir imzda benden
 • kemalsamankemalsaman 1 İstanbul
  Merhaba @sabri bey,

  Babam 25 yıllık A.S hastası kendisi gibi olan bir arkadaşı H grubu ehliyet alıp ÖTV indiriminden faydalandığı için benim de teşviğimle babam Elazığ Devlet hastanesine gitti, yanlış yönlendirmeler ile her ne kadar engelli raporu almış olsa bile bu raporun ehliyet için gerekli rapor olmadığı sonradan ortaya çıktı, düzeltmek için tekrar gittiğinde bu sefer Heyet'in başındaki doktor değişmiş ve boynunu yüzde 50 den az döndürdüğü için araba kullanamayacağını söylemiş babamda bunun haksızlık olduğunu belirtince itiraz edebileceğini belirtmişler. Şimdi haliyle babam da B sınıfı ehliyetinin elinden alınmasından korkuyor. Şunu da belirtmem gerekir ki babam hiçbir ek tertibat kullanmadan benim hayatımda gördüğüm en iyi şöförlerden biridir ama ek tertibat kullansa hayatı çok daha kolaylaşacak. ,

  Sizce başka hastaneye gidip itiraz etsin mi yoksa eldekinden olmamak için B sınıfı ehliyetini korumaya mı çalışsın?
  Tabi yeni ehliyet alma sürecinde yine sıkıntı yaşayabilir.
 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  Tabi yeni ehliyet alma sürecinde yine sıkıntı yaşayabilir.
  Bu konu zaten, yeni ehliyet alma sıkıntısı yüzünden açıldı, b, c, h fark etmez, hepsinin boyun tutukluğu yüzünden iptali söz konusu.
  H olayı eski sistemle alakalı birazda, bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. 
 • Selamlar,  yakin zamanda yeni yönetmelik kapsaminda aldigim/ aldığımız ehliyetlerin yenileme sürecinde yaşananları paylaşmak isterim.
  Ek donanimlarla ehliyet alabilmek için ilk basvurdugumuzda 2 yil süreli verilmişti. Buna boyun tutulumu sebep oldu. Bildiginiz gibi boyun %50 açık değilse ehliyet vermiyorlar. Ama ek donanimlarla araç kullanip trafige cikabilecegimizi resmen doktorlarimiza brifing verir gibi tek tek anlattim.
  Ön arka park sensorleri, geri görüş kamerasi, kör nokta uyari sistemi ve araç içine ve yan aynalar uzerine içine konabilen aynalar ( bunlarin hepsi kod tablosunda var) ile iki tekerli araç kullanamaz, resmi, ticari ve ambulans kullanamaz otomatik vites araç kullanir diyerek aldik. Ama boyun tutulumu ana engel diye 5 degilde 2 sene sureli ehliyet almamiza izin verdiler.
  Sonra il sağlık mudurlugundeki komisyona teslim ettik. Sadece evrak uzerinden karar verdiler ve aldik ehliyetleri.

  Sure dolunca yine ayni süreç ilk aile hekimine gidip yine fizik tedavi uzmanina sevk etmesini istedik. Yine ölçümler yapıldı boyun açık olunca ayni donanimlar yazıldı ve il sagliga verdik. Ama bu sefer hastayi da komisyona aliyorlar.  Sonunda bu şekilde ehliyete kavusabiliyoruz.Ama bu yönetmeliğin mevcut haliyle " boyun kapali alamazsin" binlerce as liyi mağdur edeceği ortada.

  Hatirlarsaniz imza kampanyasi başlattık.1000 kişiyi bile bulamadik. Hatta uzun yillar paylaşım yaptigimiz web ve face sayfalarinda bile gereken ciddi adimlari ne attirdilar ne de ön ayak oldular. Hatta bu konu da görüş sorulan Tuncay Hoca'ya bizzat sordum ama yine adim atılmadı. Konuştuğum vekiller, Bakanlik yetkilileri ve doktorlar hatta hukukçular hakli bir talep olduğunu kabul ediyorlar. Hukuki anlamda da önümüze çıkabilecek bir sorunda aslında bu.
  Özellikle engelli raporu olan as liler normal ehliyetleri ile Allah korusun ciddi bir kazaya karissa kasko sizin engelli olduğunuzu uygun klozlar eklenmedigini ispat edip ciddi zararlarda başınıza açılabilir. Geçen sene baya sarmistim bu konuya ama hem hastaligimin baya sıkıştırması hem de omurga ameliyati olmam baya uzak kalmama neden oldu. Facebook gruplarimizda olanlar vardir burda da , ama şunu artik elele verip halledelim. Yoksa cok  canimizi sıkacaklar.


 • monomono Yükleniyor... 5,449 Ankara
  @S_Özgür ; merhaba

  Konunuzu buraya aldım, zira bizimde bu konuda aktif bir konumuz vardı zaten, ve 5 yıllık sürede zamanla azalacak elbet, sonuçta önemli bir konu. 
  Gündeme gelmesinde fayda var.
 • ekomekom 1 Adana
  ANKİLOZANSPONDİLİT HASTALARI BOYUN HAREKETLERİNİN YÜZDE ELLİ KISITLI  OLANLAR SÜRÜCÜ OLUR VERİLMİYOR BU DURUMU İLGİLİ YETKİLİ KURUMLARA KURULUŞLARA İYİ ANLATIP DÜNYADA OLAN ÖRNEKLERİ GİBİ MAGDURİYETİMİZ GÜNÜMÜZ TEKNOLİJİLERİYLE DONALTILIP KAMERA SENSÖR DİJİTAL ALGILAMA İLE GİDERİLEMEZMİ 
 • tUtKuNtUtKuN 1,202 Yurtdışı
  Eğer AS olarak sağlık sisteminde kaydınız yoksa hiç bir sorun yok...Eğer çok büyük postür bozukluğunuz yoksa alır geçerseniz...Ama AS olarak bir kere kayda girdinizmi heyete girersiniz, işiniz artık oradaki doktorların insafına kalmış olur...Eğer sistemde kayıtlıysanız aile hekimi AS olan birisinin ehliyet almasına heyete girmeden onay vermesi %10 ihtimal bile değil o riske girmez, ondan mümkünse vede var ise tanıdığınız sizin durumunuzu bilen bir sağlık kurumundan almaya çalışmanızda fayda var...
 • ilker_ilker_ 6 İzmir
  tUtKuN dedi:
  Eğer AS olarak sağlık sisteminde kaydınız yoksa hiç bir sorun yok...Eğer çok büyük postür bozukluğunuz yoksa alır geçerseniz...Ama AS olarak bir kere kayda girdinizmi heyete girersiniz, işiniz artık oradaki doktorların insafına kalmış olur...Eğer sistemde kayıtlıysanız aile hekimi AS olan birisinin ehliyet almasına heyete girmeden onay vermesi %10 ihtimal bile değil o riske girmez, ondan mümkünse vede var ise tanıdığınız sizin durumunuzu bilen bir sağlık kurumundan almaya çalışmanızda fayda var...
  Sistem kaydı varmı yokmu bilmiyorum ama engelli raporum var. Psotürde bozuk sayılırı zira her gören belinde sakatlıkmı var diyor. Ben sağlık ocağına gitmeden direkt özel hastaneye gitmeyi planlıyorum.
 • tUtKuNtUtKuN 1,202 Yurtdışı
  ilker_ dedi:
  Sistem kaydı varmı yokmu bilmiyorum ama engelli raporum var. Psotürde bozuk sayılırı zira her gören belinde sakatlıkmı var diyor. Ben sağlık ocağına gitmeden direkt özel hastaneye gitmeyi planlıyorum.
  Engelli raporunuz var ise tabiki sistemde kaydınız var...Tanıdık olan bir sağlık kurumuna gitmenizde bence fayda var...Özel hastahanede olsa sağlık ocağıda olsa engelli raporunuz olduğu için heyete girmeden raporu vereceklerini zannetmiyorum...
 • AS_TARAS_TAR 1 Aydın
  arkadaşlar selam.ehliyet ile ilgili bir gelişme varmı ? 

  geçenlerde rapor için kişisel olarak başvurdum,sadece engelli kartı için kısmını işaretledim,kurula girdim.zira 1989 girişli bir çalışan olmama rağmen sadece 1026 günüm var ödenmiş.3600 günüm olsaydı vergi indirimden faydalanıp emekli olacaktım.

  Sonuç olarak toplamda %110 ve baltazar hesaplaması sonucu %73 sürekli bir raporum var.AS tek başına oran %45

  2016 sonu ehliyetimi yeniledim,normal B sınıfı ehliyetim var.Şu durumda ehliyetim otomatik iptal olabilir mi ? 

  aşağıdaki detaya göre sizce il sağlık kuruluna girsem,ötv indirimi için engelli ehliyeti alabilirmiyim ? yoksa diğer mağdur arkadaşlar gibi yayamı kalırım :( • McKayaMcKaya 2,649 İstanbul

  Engellilere araç indirimi uygulamasında tepki çeken bir örnek yaşandı. Ankara’da 6 yıldır araç kullanan ehliyet sahibi Erkan Özcan, engelli araç indiriminden yararlanmak üzere çıktığı başvuru yolunda, ehliyetini kaybedecek raporlarla karşılaştı. AKP’nin geniş çaplı propaganda ile faaliyete geçirdiği ”engellilere araç indirimi”nde türlü zorluklar çıkarıldığı belirlendi.

  “HER ŞEY YENİ KİMLİK DÜZENLEMESİYLE BAŞLADI”

  Halk TV’ye konuşan Özcan, mevcut ehliyetiyle fiili olarak 6 yıldır araç kullandığını belirtti.

  “Araç kullanmayı bırakın, izin günlerinde Çorum’daki köyüme gittiğimde tarlada traktör de kullanıyorum” diyen Özcan’ın hayatı, yeni kimlik düzenlemesini takiben araç alma isteğiyle değişti.

  “PERSONELLER YENİ SİSTEMDE HABERSİZ”

  6 yıldır kullandığı ehliyetle araç alma girişiminde bulunan 30 yaşındaki Özcan, önce yeni kimlik düzenlemesi nedeniyle ehliyetini değiştirmesi gerektiğini öğrendiğini anlattı. Düzenlemeye göre; her Sıfır engelli aracı almak için ehliyetini yenileme başvurusunda bulunan Özcan, yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

  “6 yıldır kullandığım ehliyetimi yenilemek için hastaneye başvurdum. Engel grubuma göre tam teşekküllü hastaneye sevk edildim. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde muayene oldum, evraklarımı tamamladım.”

  Özcan, bu aşamadan sonra personellerin yeni sistemden uzak olmasının ceremesini çektiğini de belirtiyor:

  “Yeni sistemi bilmeyen personel, tetkik sonuçlarını sağlık ocağının hanesine yazmış. Sırf bu hatadan dolayı İl Sağlık Müdürlüğü’ne gittiğimde kabul edilmedim. Zamanımı bu hatayı düzelttirmek için harcadım.”

  Hatayı düzelttiren Erkan Özcan, randevu aşamasından sonrasını ise şu cümlelerle anlatıyor:

  “Randevu günü gittim. İçeri girip “merhaba” dedim. Karşıdan tek bir karşılık gelmedi. Bir süre sessizlikten sonra “Neyin var?” diye sordular. Raporumu gösterdim.”

  “BİR BUÇUK DAKİKADA RET”

  İçeride 5 doktor, 1 makine mühendisinden oluşan heyetin oturduğunu anlatan Özcan, muayenesinin 2 dakikadan az sürdüğünü belirtti:

  “Toplasanız belki 1,5 dakika durdum içeride. Birkaç hareket istediler. Örneğin; başımı sağa sola döndürmemi istediler, yaptım. Ellerine yum dediler, yumdum.”

  Bu hareketlerin ardından jet hızıyla testi tamamlanan Özcan, yaklaşık 10 dakika sonra çıkarılan raporda “El kavrama kabiliyeti yok” sonucuyla karşılaştığını belirtti.

  “EL KAVRAYAMAYACAK DURUMDA OLSAYDIM EHLİYETİMİ NASIL ALABİLİRDİM?”

  6 yıldır kavrama kabiliyetinde tek bir değişikliğin olmadığını belirten Özcan, “Madem kavrama kabiliyetim yok. O halde bana neden ehliyet verdiler ve 6 yıldır trafiğe çıkmama izin verdiler?” diye sordu.

  OLAYIN ASLI BAŞKA MI?

  Sosyal medya üzerinden yazılan şikayetlere göre; birçok engelli vatandaş aynı sorunlardan muzdarip. Ehliyet almaya elverişli raporu aldıktan sonra trafiğe çıkmalarına izin verilen birçok vatandaşın, engelli araç indiriminden faydalanmak istediğinde “sağlık yönünden ret” yanıtı alarak indirimden faydalanmasının önüne geçildiği öne sürülüyor.
  Özcan, “100 bin liralık araçta 35 bin liralık vergi indirimimiz var. Bunu ödememek için türlü zorluklar çıkartılıyor” yorumunda bulunurken, önündeki süreci de anlattı.

  “KIRIKKALE’DE BU HATANIN TELAFİ EDİLMESİNİ BEKLİYORUM”

  30 yaşındaki vatandaşın önünde artık son bir adres var. Yaptığı itirazın 23 Mayıs’ta Kırıkkale’de görüşüleceğini belirten Özcan, iş yerinden yeniden izin alarak bu kez Ankara’dan şehir dışına çıkmak zorunda bırakıldığını anlattı. Yasaya göre; Özcan, Kırıkkale’den de ret yanıtıyla dönerse tam 2 yıl boyunca hiçbir başvuru hakkı bulunmuyor.
  Özcan, “Yapılan hatanın Kırıkkale’de telafi edilmesini bekliyorum” diyor ve el kavrama kabiliyetinde sorun olmadığını Halk TV’ye gönderdiği bu video ile gösteriyor:
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

kayasgari emilijxvn moshegabb kimbehaq helenfranz Erhat Fatos murat80 tayfun34 cemel ilknkhvc abay