AS ve Ehliyet - 2016

2016 geldi çattı, sırada yeni ehliyetlerin değişimi meselesi var. Artık eski ehliyetler işe yaramayacak, sanırım son günde 15 Mayıs 2016 gibiymiş.
Tarih belki uzar bilemiyorum ama yeni dönemde ehliyet değişimi için randevu sistemi getirilmiş.
http://surucurandevu.egm.gov.tr

Linkten gerekli detaylar öğrenilebilir elbet ama ehliyet değişimi için istenenler şunlarmış.

ESKİ TİP SÜRÜCÜ BELGESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ

• 1) Eski sürücü belgesi
  • 2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  • 3) Sürücü sağlık raporu
  • 4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
  • 5) 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
  • 6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Sürücü sağlık raporuda yetkili hastane ve merkezlerden alınabilecekmiş.
Buradan İl/İlçeye göre öğrenebilirsiniz.

Normal binek ehliyetlerine 10 yıl, ağır ehliyetlere ise 5 yılda bir değiştirme mecburiyeti getirilmiş.
Ayrıca,
    a) Sürücü belgesi alınan yaştan 50 yaşa kadar 10 yılda bir,
     b) 50 yaştan 65 yaşa kadar 5 yılda bir,
     c) 65 yaştan sonra her 3 yılda bir
Tabi her değişimde sürücü sağlık raporu vs. ler tekrar istenecekmiş.
Çünkü ;
Kontrol muayenesinde sürücü belgesi almaya engel bir hastalık veya durum tesbit edildiğinde sürücü belgesi iptal edilir.

Ee ne var bunda ne güzelmiş derseniz, işin sağlık raporu kısmına göre çoğu AS linin, halı hazırdaki ehliyeti iptal edildiği gibi, H sınıfı ehliyet bile alması imkansız görünüyor, zira öyle bir madde göremedim ben.

Kas iskelet sistemi muayenesine ilişkin esaslar

MADDE 8 – (Başlığı ile birlikte Değişik:RG-29/12/2015-29577) (1) Eklem hareketlerinden; a) Vertebra (boyun ve bel) hareketleri, kişinin baş ve boynunu arkaya döndürmesini ve bakmasını %50’den fazla engelleyen boyun vertebra ve boyun bölgesi hastalıklarında sürücü belgesi verilmez. Lumbal vertebra eğilme ve dönme hareketlerini %75’den fazla engelleyen durumlarda da sürücü belgesi verilmez. b) Diğer eklem hareketleri, her iki omuz ve/veya dirsek artrodezinde veya fonksiyonel olmayan ankilozlarında sürücü belgesi verilmez. Simetriği sağlam olan tek büyük eklem ankiloz veya atrodezinde, ortopedi ve travmatoloji ve/veya fizik tedavi rehabilitasyon uzmanının raporu ile birinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir. Ancak bu belgelerle iki tekerlekli motorlu araçlar kullanılamaz. c) El eklemleri, her iki elin baş ve işaret parmaklarının hareketlerinin % 75’ten fazla kaybında ortopedi ve travmatoloji ve/veya fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı raporu ile birinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir. Ancak bu belgelerle iki tekerlekli motorlu araçlar kullanılamaz. Bundan daha az hareket sınırlılığı yapan el parmaklarında fonksiyonel durumdaki ankiloz ve artrodezlerde ortopedi uzmanı ve/veya fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının raporu ile birinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir. Bir eldeki baş ve işaret parmağı dışındaki iki parmaktaki ankilozlarda ikinci grup sürücü belgesi sınıfları verilemez.Kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr

Neyse ehliyet değiştiren arkadaşlar, buraya neler yaptıklarınızı geçerseniz iyi olur, sonuçta herşey kitapta yazdığı gibi olmaz.

Şu var ki AS linin işi hakikaten zor ama bunu zorlaştıranda birazda bizleriz, bu sitede "Sosyal haklar" diye koca koca bölümler açtık, makaleleri paylaştık, lakin gel gelelim raporu alan, soruları soranlar kayboldular.

"Sosyal Hak" denilen şey böyle bir şey değil, orada ne kadar kalabalık olur, ne kadar sesinizi duyurursanız, birileri sizi görür ve duyar. Sosyal hak budur.

Haydi şimdi birileri bizi duysun, görsün, bu mümkün değil artık.!

Hasılı Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olur demişler, buda bağıra bağıra geldi, çattı... Meselede ciddi.
o yüzden birleri çıkıpta haydin bir şeyler yapalım, sesimizi duyuralım, hak arayalım vs. derse, ben yoğum.

Şahsen yoruldum ben, yönetim elinden geleni de yaptı ; belki bir musibet bin nasihattan iyi gelir, kim bilir ehliyetler iptal edilirse-UMARIM ÖYLE OLMAZ-İnsanlar hak aramayı daha detaylıca düşünürler belki, kim bilir.

«13

Yorumlar

• sabrisabri 35 Bursa
    Bende AS hastasıyım .2008 yılında B sınıfı ehliyetime el kondu. Konuyla ilgili Ankarada çok koşturdum. Ancak tek başına hiç bir şey olmuyor. O günden bugüne araç kullanmak zorundayım. Ve korka korka kullanıyorum. Bu AS dernekleri maalesef örgütlenemiyor nedenini çok anlamış değilim. ASHAD da ne çığlıklar bastık ancak kimse oralı olmadı. Herkes kendi havasında. Böyle oluncada maalesef yakında çok canlar yanacak. AS lilerin ehliyetleri alınacak. O zaman neler olacak merak ediyorum.
  • sabrisabri 35 Bursa
    21.Şubat 2014 tarihinde yapılmış bir çalıştayda aslında herşey konuşulmuş.Bunların bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.

http://www.yasaizleme.org.tr/index.php/component/content/article/9-uncategorised/279-h-sinifi-ehliyet-alinmasinda-yasanan-sorunlar-calistayi-tutanak-ozeti-21-02-2014

• monomono Yükleniyor... 5,112 Ankara
    Geçmiş olsun @sabri, yaşadıkların hoş şeyler değil lakin bireysel olarak aşabileceğin şeylerde değil, neticede Sosyal hak denen olay birliktelikle olabilecek bir şey.
    Bu noktada bizdeki dernekler filanda hikaye zaten, hiç birinin böyle bir amacı yok... (olsa duyulurdu) bahsettiğin dernek burada kuruldu mesela, kurucuları burada ama bu dernek olsun diğerleri olsun Raed filan "Anti-TNF yi sevenler derneği" gibi çalıştıkları için, bu noktada onlardan zerre fayda gelmez.

Dediğin gibi herkes kendi havasında da olunca, yapacak bir şey yok, zorla bir şey olmaz.

Çalıştaya gelince, aslında Engelli taraflarında  güzel haberler geliyor ama bizlere bir faydası yok tabi, sonuçta adamlar haklarını söke söke alıyorlar.
    Engelliye müjde.. Engelli aracınızı bir başkası da kullanabilecek

Bizden ehliyetler alınıyor, eyvallah, bir mantığı olabilir ama alternatif bir yol da sunulmuyor, otomobil artık bir lüks değil, bir ihtiyaç, hemde zaruri bir ihtiyaç + hayatıda kolaylaştıran bir şeyken, bunu kullanamazsınız demenin bir mantığı yok, helede alternatif bir yol sunulmaması daha kötü.

Öteki tarafta diğer engelliler çatır çatır araba kullanabiliyor, olmadı yakınları da bundan istifade ediyor.
    Ortada bir çifte standart var!...

Tabi kanun koyucular kanun yaparlarken, kulaklarına hangi seslerin daha çok geldiğine bakıyorlar, ona göre kanun hazırlıyorlar. O yüzden AS lerin sesi de çıkmayınca kim tanır AS liyi.

Aslında AS li kendini tanımıyor bu sitede çok yazdık, devlet bizleri özürlü görüyor da dedik, Hem Süregelen hastalıklar hemde Ortopedik hastalıklar çerçevesinde görüyor, ehliyet iptalide olursa zaten bu yüzden olacaktır.

Sevgiler
  • McKayaMcKaya 2,314 İstanbul
    Sabri ben bir şeyi merak ettim. Ehliyetinize H ehliyeti almak istediğiniz için mi el konuldu yoksa engelli raporu aldığınız için mi?
  • sabrisabri 35 Bursa
    Vergi iadesi almak üzere  Sağlık raporu için heyete girdim. %45 AS den engelli Raporu aldım. Arkasından   çok araştırmadan 2008 yılında H Sınıfı ehliyet almak üzere tekrar heyete girdim. Sonrasında B sınıfı ehliyette gitti.
    Heyetteki doktorlar bir kurban yakalamış gibi öyle sevindilerki anlamıştım o an bir şeylerin ters gittiğini. Boyun hareketlerinden hiç bir sınıf ehliyet alamaz diye vurmuşlar rapora. Sağlık müdürlüğüne itiraz ettim Aynı yıl Hakem hastaneye de gittim ; onlarda aynı yönde rapor verdiler. Bir anlık dalgınlık ehliyeti kaybetmeme neden oldu. O gün bugün bir sürü riski göz önüne alarak yine trafikdeyim. Alman ehliyetim olmasına rağmen son 6 aydır 0 ehliyetide artık kabul etmediler . En son çevirmeye girdim. Polis alman ehliyetine hızdan cezayı kesti. Ancak sonradan Türk ehliyetimin alınmış olduğunu tespit ettile arkasından 1600 bana + 1600 TL ruhsat sahibine ceza gönderdiler. Kuzu kuzu ödemek zorunda kaldım. 
  • H sınıfı ehliyet, sanırım daha çok araba alırken indirimli almak için isteniyor ama deyim yerindeyse "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma" ihtimali artık 2008'lere göre daha da çok yüksek...

Çünkü eskiden kayıp çalıntı durumlarında ehliyet değiştirirken kapsamlı sağlık raporu falan pek istenmiyordu, şimdi onda bile isteniyor...Eğer gerçekten bir işinize yaramayacaksa H sınıfı ehliyet işine pek girmeyeceksin....Eğer almaya kalkarsan yukarıda Sabri arkadaşımızın başına gelenlerin her AS'linin başına gelme ihtimali çok yüksek...Mevcut ehliyetinizi yeni çipli olanlarla 5 yıl içerisinde değiştirmek gerekiyor, sağlık raporunu tanıdığınız size zorluk çıkarmayacak bir yerden almaya bakın...Bazılarımızda zaten görüntü itibariyle pek sorun yok, onlar ben AS'liyim demedikce kimse sorgulamaz ancak boyun hareketlerinde postürde belirgin sorunu olan arkadaşlar dikkatli olmalı çünkü eğer heyete sevk edilirseniz işiniz zor büyük ihtimal yeni kurallara göre ehliyetiniz elden gidebilir...

Bence H sınıfı ehliyet ile indirimli araba almaya çalışmak yerine, ehliyetiniz cebinizde olsun 2. el arabaya binin :) Unutmayın burası Türkiye avantaj sağlamaya çalışırken, avantaj gibi gösterilen herşey bir anda insanların kabusu olarak geri döner, üstüne birde dünyanın parasını öder durduk yere kendi başını derde sokarsın...  
    tUtKuN dedi:
    Bence H sınıfı ehliyet ile indirimli araba almaya çalışmak yerine, ehliyetiniz cebinizde olsun 2. el arabaya binin :) Unutmayın burası Türkiye avantaj sağlamaya çalışırken, avantaj gibi gösterilen herşey bir anda insanların kabusu olarak geri döner, üstüne birde dünyanın parasını öder durduk yere kendi başını derde sokarsın...
    Kesinlikle H sınıfı ehliyete bulaşmamak gerekiyor, engelliler.biz de bu konuda çok mağduriyetler olmuş, tabi mücadeleyi bırakmayıp bazları ehliyetlerini, haklarını geri almışlar filan ama H konusu tam bir sıkıntı.
    B sınıfı da sıkıntı olacak bu gidişle bizler için, helede işgüzar dr. ve heyetçiler olduğu sürece bu sıkıntılar dahada artacaktır.

Aslında yasalarda boşluk var, bizlere alternatif bir yol sunmaları gerekiyor öyle ehliyeti alıp, araç süremez demekle olmuyor yani, ÖTV indirimli arabada şart değil, H ehliyette şart değil, basit bir kamera düzeni bile bizlerin sorununu çözer, istenilen kriteri yakalarız.
    İşitme engellinin trafikte olması az mı riskli mesela? Lakin adamlar söke söke almışlar haklarını.
    AS lide söke söke alırdı belki haklarını ama 3 AS linin yan yana geldiği bile çok görülmemiştir ki ne diyelim.  :whistle:
  • sabrisabri 35 Bursa
    Mono ve Tutkun arkadaşım,

Bu konuda sitede üye olan AS hastası arkadaşımız var mı acaba? Hukuki olarak bir süreç başlatsam netice alabilirmiyim? Mesela ; Bilirkişi gelse; Benim araç kullanırken bir sıkıntım varmı onu tespit etse.. Ona göre mahkeme kararını verse olamaz mı? Ben bir sürü avukatla görüştüm ancak kimse haklı çıkabileceğim yönünde ihtimal vermedi. Ancak takip ettiğim kadarıyle; alkolden daimi olarak ehliyeti alınmış birisi dava açmış en sonunda danıştay anayasaya seyehat özgürlüğü ilkesine  aykırı bulmuş  ve ehliyeti geri almış. 

Ancak ne hikmetse hukuki olarak danıştığım avukatlar aşağıdaki yönetmelik aynı olduğu sürece davayı kazanmamız zor diyor.

....Vertebra (boyun ve bel) hareketleri, kişinin baş ve boynunu arkaya döndürmesini ve bakmasını %50’den fazla engelleyen boyun vertebra ve boyun bölgesi hastalıklarında sürücü belgesi verilmez. 

Ne önerebilirsiniz bana ? Çok zor durumdayım? İşim gereği Türkiyenin her yerine araçla gitmek zorundayım.
    Firmalara Verimlilik, operasyonel mükemmellik  üzerine danışmanlıklar yapıyorum. Ehliyet olmazsa olmaz bir ihtiyac. 
    Ne yapacağımı şaşırdım.. En son ankaraya gittiğimde verdiğim dilekçede bu konuyla ilgili olarak teknik bir rapor hazırlanacağını ve bu rapora göre ilgili kısmın yönetmelikte düzeltileceği söylenmişti bana 2008 yılında. Ancak görüyorum ki yönetmelikte bizimle ilgili kısım (8) 1a aynı kalmış..

http://www.mevzuat.gov.tr

Acil olarak bu konudaki tecrübelerinize bağlı olarak önerilerinizi bekliyorum.

Vereceğiniz öneriler için öncelikle herkese çok teşekkür ediyorum.

sabri
    Bu saçma mevzuat bir tek bizde var. Avrupalılara söylesen gülerler. Orada bir kaç basit ekstra ayna ile sorunu çözmüşler. Önemli olan geriyi ve kör noktaları görüp görmemen. 3 tane geniş açı ayna ile bu mümkünken toptan yasaklamışlar.

Dava açılsa kazanılır mı bana göre evet ama çok uzun bir süreç. Önce mevzuatın iptal ettirilmesi lazım. Bunun için son durak anayasa mahkemesi. Ancak oraya kadar bütün hukuk yollarının tüketilmiş olması gerek ki yıllar sürer. Meclise baskı yapmak daha kolay bir yol.
    sabri dedi:
    Ancak ne hikmetse hukuki olarak danıştığım avukatlar aşağıdaki yönetmelik aynı olduğu sürece davayı kazanmamız zor diyor.

....Vertebra (boyun ve bel) hareketleri, kişinin baş ve boynunu arkaya döndürmesini ve bakmasını %50’den fazla engelleyen boyun vertebra ve boyun bölgesi hastalıklarında sürücü belgesi verilmez.
    Bence bu durum avukatların beceriksizliği aslında, oda meseleyi çok bilmemesinden kaynaklanıyor tabi, boynun arkaya dönmesi bir problemse, bu problem ortadan kalkınca mesele hallolur demektir.
    Gözlük bile mesela bu meyandadır, körlük problemini bir cam parçası kaldırmıştır.

@McKaya abimizin dediği gibi aynalarla veya kamera sistemleriyle çok basit çözülür bu iş, Avrupalı çözmüşse bizde de çözülmesi gerekir.
    Adam koca tırı, otobüsü vb. sürerken geriye mi bakıyor mesela?

Tavsiyem bilir kişi filan değilde, olaya bu yönden bakınız, yani boynun eksikliğini giderecek yöntemlere odaklanınız.
    İşitme engelliler de geriden veya yanlardan gelen sesleri filan duyamıyorlar, ama haklarını almışlar bir şekilde.

Dediğim gibi ortada bir boşluk var ve devlet alternatif bir çözüm bulmaya mecbur buna, lakin o bulana kadar sizinde kovalamanız gerekecek.
    Tavsiyem üstte verdiğim engelliler.biz de ki konuları da didikleyin, oralardan da alacağınız bilgiler olacaktır.

mevuzat.gov da ki 1b maddesine mesela, 2 tekerli araç kullanamaz ibaresi gelmiş, eskiden o da yokmuş, bunun "kameralı veya aynalı bir araç kullanabilir" ifadesi gelmesi yeterlidir.
    Biz h ehliyet istemiyoruz, ötv indirimi istemiyoruz, sadece normal araç kullanmak istiyoruz demeliyiz.
    Bu konuda Avrupada ki mevzuatı da incelemek gerekir aslında...

Olay bu kamera veya ayna meselesini FARK ettirmekte yani, yoksa dediğiniz gibi seyahat özgürlüğünden, iş gücü kaybına, ekonomik özgürlüğü kadar pek çok yönden kısıtlanma var ki, bu olacak iş değildir.
    Boynumuz dönmüyor diye bizi vurun bari, çok saçma gerçekten.
    McKaya dedi:
    Bu saçma mevzuat bir tek bizde var. Avrupalılara söylesen gülerler. Orada bir kaç basit ekstra ayna ile sorunu çözmüşler. Önemli olan geriyi ve kör noktaları görüp görmemen. 3 tane geniş açı ayna ile bu mümkünken toptan yasaklamışlar.
    Aynen abi.
    Görüş olayı maksimuma bile çıkmış aynalar ile.
    http://www.magnumvs.co.uk/

Burada da engelliler ile ilgili özel tasarım araçlar arasında aynalarda (mirror) var, bi bizde yok galiba, aynaları daha keşfedememişiz.  :dusun:
    http://www.southernmobility.ie/html/adaptations.html#adaptations5

• BurchanBurchan 65 İzmir
    Yaw aslında ehliyet iptal olsa, hanım zorunlu olarak araç kullansa, bende gittiğim yerlerde araç kullanacağım diyerek alkolden uzak durmayıp, kana kana içsem... Pek bir güzel olurdu.
  • emosemos 1,054 Istanbul
    Ben cocuklugumdan hatirliyorum ,almanyada bir komsumuzun her iki ayagi yoktu ve araba kullaniyordi.bundan yillar once adamlar bu teknolojiyi bulmuslar ama biz ,dediginiz gibi fazladan iki aynayla işi cozememisiz ...daha cooook firin ekmek yememiz lazım

Rapor almaya giderken atak doneminde olmamaya dikkat etmek lazim.zira posturde bir bozukluk olmasa bile o gunlerde ister istemez belli ediyorum kendimi.
    Bu arada burcak güldürdun beni.senin amaç da bir başkaymis vesselam :wink2: 
    Burchan dedi:
    Yaw aslında ehliyet iptal olsa, hanım zorunlu olarak araç kullansa, bende gittiğim yerlerde araç kullanacağım diyerek alkolden uzak durmayıp, kana kana içsem... Pek bir güzel olurdu.
    Alkole doyamayan arkadaşımız, ne olacak bu rakı fiyatları :))
    Bir Neyzen Teyfik'i bilirdim, bundan sonra birde seni bileceğim, adam rakıya ekmek doğrayıp yermiş filan o derece müptelâymış. Birde benim bi komşum var onu bilirim, yazdan arabadan indi evin önünde, elinde bira şişesi Al iç diye uzattı... Çankırı'dan geliyorumda gelene kadar yolda 6 tane içtim, bunuda sen iç dedi... :))
    Ama bu aralar komşunun sistem error vermeye başladı, geçen ambulans geldi, bir kaç kezde acile gitmiş filan pek dertliydi.

emos dedi:
    Ben cocuklugumdan hatirliyorum ,almanyada bir komsumuzun her iki ayagi yoktu ve araba kullaniyordi.bundan yillar once adamlar bu teknolojiyi bulmuslar ama biz ,dediginiz gibi fazladan iki aynayla işi cozememisiz ...daha cooook firin ekmek yememiz lazım
    Yaanii..
    Avrupa'ya uyum yasaları diye Avrupa'nın kanunlarını kopya ediyoruzda, birde onların neler yaptığını filan kopya etsek iyi olacak ama yok bizde o genelde geriden geliyor, ya da hiç gelmiyor.

Malesefff

Mono senin cankirili komşu gibi benimde cankirili bir babam var,oda ayakta duramaz halde eve gelirdi o guzelim kirmizi mercedesiyle...:)O na gore arabasinin gozleri vardi ,onu sag saglim eve getiren smiley2 
    Cok sukur artik birakti ama ....ama iste... error larin ardi arkasi kesilmedi bizde de.
    burcak okuyorsun bizi degilmi:)

Bu arada Burçhan demek istedim :)
    Burcağı nerden uydurdum onuda bilemeyecegim
    Arabanın gözleri olması çok hoşmuş gerçekten :))
  • BurchanBurchan 65 İzmir
    Ehuhahah :) 

Ne yapalım yahu, bir eğlencemiz var. Ne kumar var, ne gezme tozma. Kendimizi doğaya verdik. Alkol mikropları kırıyor diye avutuyoruz kendimizi. Şaka bir yana, zaten bedebden toksinleri atamadığımız için, alkol de üzerine eklendiğinde ciddi halsizlik oluşturuyor. Benim söylediğim beyhude eğlence :) yoksa öyle çoook içmiyorum. Akşamdaaaan akşamaaa iki, üç yada dört, beş duble.

Mono Abi Rakıya gelen zamlardan sonra silkelendim ve kendime geldim. Hatay'dan damıtma için bakır imbik sipariş ettim. Bahçenin bir kenarında tesisatı kuracağım, kendi rakımı, kendi bahçemin mahsulleriyle yapacağım. Başka yolu kalmadı. 

Bu arada, yolda içmem, alkollü araç kullanmam, dışarda içersem, araç kullanmayacak dahi olsam 3 duble üstü içmem. Nihayetinde dengeyi bozmamak lazım. 

Ehliyet konusuna gelince, bence uygulanabilecek bir durum değil. Eski ehliyetimle gittiği kadar ilerleyeceğim.
  • sevgilersevgiler 708 Eskişehir
    benim ehliyet koca 18 senedir cüzdanımda yatıyor.hiç araç kullanamadım.bundan sonrada kullanmam.boşa gitti zamanında ehliyet alma sevdam.
    Burchan dedi:
    Mono Abi Rakıya gelen zamlardan sonra silkelendim ve kendime geldim. Hatay'dan damıtma için bakır imbik sipariş ettim. Bahçenin bir kenarında tesisatı kuracağım, kendi rakımı, kendi bahçemin mahsulleriyle yapacağım. Başka yolu kalmadı.
    Bu pek kolay olmasa gerek, ama bir yandan da zevkli olur gibi, şimdiden sana kolaylıklar dileyeyim.
    Bu arada, yolda içmem, alkollü araç kullanmam, dışarda içersem, araç kullanmayacak dahi olsam 3 duble üstü içmem. Nihayetinde dengeyi bozmamak lazım.
    yani, zaten aksi olsa buraya gelip yazman bile zor olur ki bizde latife ediyoruz nihayetinde.  ^-^
    Ehliyet konusuna gelince, bence uygulanabilecek bir durum değil. Eski ehliyetimle gittiği kadar ilerleyeceğim.
    Bunun için genede bırakmamak mücadele etmek gerekir, gerçi resim daha net değil ama netleştikçe belli olur iyice.

sevgiler dedi:
    benim ehliyet koca 18 senedir cüzdanımda yatıyor.hiç araç kullanamadım.bundan sonrada kullanmam.boşa gitti zamanında ehliyet alma sevdam.
    Detayını bilemem ama boşa gitmez, neticede yeniden ehliyet sınavı veya araç sürmek istenmeyecek, sadece kimlik değişecek, bence alın dursun, kimlik kimliktir, belki bir gün işe yarar.
  • sabrisabri 35 Bursa
    Sayın Mono ve diğer arkadaşlarım;

Bir sorum olacak ;

Aşağıda kodlar var.. Heyete girildiğinde heyetteki doktorların kullanabileceği;
    Bu kodlardan benim haberim yoktu. En azından aynalarla ilgili olanlar .
    Bunlar yenimi kondu. Çünki 42 nolu kod ve altındaki  donanımlar tamamıyle AS lileri
    yani bizleri kapsamıyor mu?

Yani ; Heyete girilse  özel donanım dense ve bu kodlar işaretlense bizler H Sınıfı ehliyet alamazmıyız?

42. Modifiye edilmiş arka/yan görüş cihazları  
    42.01. Arka görüş için uyarlanmış cihaz
    42.03. Yan görüş sağlayan ek iç cihaz
    42.05. Kör nokta görüntüleme cihazı
    42.06. Elektrikle çalışan dış dikiz aynaları

Vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum öncelikle

Kalın sağlıcakla
  • Bu kodlar nerde çıkan kodlar ? tam olarak AS yi kapsayıcı görünüyor...
  • sabrisabri 35 Bursa
    Engelliler sitesinden aşağıdaki linkte rastladım.
    Ancak uygulama nasıl oluyor hiç bir bilgi yok.

http://www.saglik.gov.tr/TR/belge/1-44656/surucu-surucu-adaylarina-saglik-raporu-duzenlenmesi-hak-.html

• sabrisabri 35 Bursa

Ve en son çıkan yönetmeliğin kapsamı?
    Ancak uygulamada nasıl acaba?

http://www.saglik.gov.tr/TR/dosya/1-100977/h/surucu-saglik-raporu-kod-tablosu--beyan-formu-ustyazi.pdf
    sabri dedi:
    Yani ; Heyete girilse  özel donanım dense ve bu kodlar işaretlense bizler H Sınıfı ehliyet alamazmıyız?
    Yani alınır elbette ama ilk mesajdaki mevzuat a) maddesinde ki .... verilmez diyorya, o sorun olacaktır.

Kod'ları bende yeni gördüm sanırım yeni geldi.
    Bizi ilgilendiren kod'lar var ama o kodları kullanacak maddemiz yok. Ama genede o kodlardan yola çıkarak hak aranabilir.
    Öteki türlü o kodları kim kullanacak...

Bu arada H sınıfı ehliyet diye bir şey kalamadı yeni sisteme  göre. İki grup var sadece ve engel varsa kod ehliyete işlenecek.
    • a) Birinci grup: M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfları,
    • b) İkinci grup: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfları.
    "Kas iskelet sistemi muayenesine ilişkin esaslar" değişmediği sürece bir şey yapılamaz. 
  • sabrisabri 35 Bursa
    Sitede anladığım kadarıyla ehliyet problemi olan şu anda bir tek ben varım.

@sabri
    Şimdilik öyle görünüyor ama bellide olmaz, sosyal haklar konularında insanlar pek yazma hevesliside olmuyorlar.
    Ama yakında ehliyetler iptal oldukça benzer problemi olanlar çoğalacaktır.
  • Benim nacizane tavsiyem, yeni ehliyetleri alma zorunululuğu için 5 yıl süre var, zorunlu olmadıkca sürenin bitmesine
    az kalıncaya kadar hiç uğraşmamak...Bizim ülkede  herşey yeni başladığında sıkı takip altında olur sonra yıllar geçtikce savsaklanır...Şimdi olay daha yeni olduğu için sağlık kuruluşları "ehlyet için sağlık raporu alacağım" dediğinizde zorluk çıkarabilir ama yıllar geçtikce olay sıradanlaşır pek fazla zorluk çıkaran kalmaz...
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

damlaerta emine maryeelem kelvilane altamccaffrey wngmarietta928 meg42 selda&tarık