salazoprin kabusu :(

smyefsmyef 14 Istanbul
Öncelikle herkese merhaba beni bu konuda anlayabilecek kimse yok ben de buraya yazıyor,  buraya soruyorum. Tabi cevreme kızma hakkımda yok çünkü ne ailede ne de cevremde duymadim bu hastalığı.. ben de 3ay once tanıştım zaten 3yildir var olmasina ragmen simdi soruma gelmek istiyorum ben salazoprin kullanıyorum ilk 1ay sabah bir aksam 1 ictim.. 2.ay doktorum sabah2 aksam2 yapti. 3ay yine ayni sekilde devam ediyordum yalnız dün mide agrisi ve ates başladı agri bulanti ates bas agrisi.. nezle grip vs.. yok saglik ocagindaki doktor kulagmda bogazimda bi sey goremeyince kan tahlili istedi bugun kan verdim.. ustelik mide koruyucu da kullaniyordum acaba ilactan mi kaynaklaniyor böyle bir sorunla karsilasan var mi ilac mideme ya da karacigere falan zarar verdi diye cok korkuyorum dogrusu. Ustelik bugun bıraktım ve artik icmeme karari aldım ilaclara as a cok kizginim kirginim hic bi faydasi olmasa da.. tedavi edici ozelligi olmayan bir ilac neden icilir bilmiyorum zaten final haftasindayim sinava dahi giremedim buyuzde o ilaclara mahkum olmak istemiyorum ve bıraktım bunu burda paylasmak istedim belki kuru kalabalik yapıyorum affedin..

Yorumlar

• emosemos 1,054 Istanbul
    Sümeyye hanim gecmis olsun.bende ilk kullandigim gunlerde banada cok siddetli bas agrisi , gozlerde bulaniklik ve mide agrisi yapmıştı. Daha sonra sabah aksam bire dusurduk yaninda plequenil ile birlikte.ama yinede zaman zaman gozlerde bulaniklik (sanki gozlerimin icersinde su varmis gibi ) devam ediyor.benimde cok canimi sıkiyor bu durum.yillarca kullananlar ve yinede agrilarinin devam ettiklerini soyleyenleri okudukca elimdeki son kutunun bitmesini bekledigimi bende soylemek istiyorum.etkilemek istemem ama sanki bosu bosuna mideme zarar verdigimi dusunuyorum. :-[
  • efe14efe14 255 Bolu
    Bana da teşhis konulduğunda sevgili prof olan doktorum da salozoprin ile başlamıştı. Klasik başlangıç 1 hap ila başlayıp 6 ya kadar çıkartacaktık. 5 hafta sonunda karaciğer değerim max. değerin en az iki katı üstüne çıkınca acilen bıraktırmıştı. Bir daha da kullanmadım. Vücudum resmen sararmıştı. Çünkü neredeyse sarılık olacaktım. Mideye ve diğer organlara verdikleri de yanında cabası. Bana en büyük etkisi salozoprinin unutkanlık yapması oldu. Kişiyi görünce adını hatırlayamaz oldum. Telefonu elime alıp aramayı düşündüğüm kişiyi ne diye kaydetmiş olduğumu hatırlayamadığım çok  oldu.

evet, ağrı kesiciler hariç diğer ilaçların bizlere  iyi geldiği henüz ispatlanamadı.  :(    Sevgili profumun verdiği cevap bu durumu çok iyi  açıkllıyor. Demişti ki: BU İLAÇLARIN HASTALIĞINI YAVAŞLATACAĞINI UMUT EDİYORUZ.  ee ne de olsa bir umut dünyasında yaşıyoruz. 

Az ağrısız günler dilerim.  :)
  • sevgilersevgiler 708 Eskişehir
    merhabalar.bende salazoprıyn ile başladım.ve ilaç deneyimim 2 haftada bitti.gözlerim ve dudaklarım şişti.boks maçından çıkmış gibi.abartmıyorum.ve hiç durmamacasına bir kaşıntı.ama heryerim.saç derime kadar.en son acilde buldum kendimi.bi iğne bi serum.yarım satte kendime geldim.ve ilaçı hemen bıraktım.bu hastalıkta 4.senem.geçen hafta bir muayene olayım dedim.doktor hemen tnf iğne dedi.ben düşünmüyorum deyip kabul etmedim.sonuçta tedavi etmediğini biliyorum.hiçbirinin.bu yüzden kendi şahsıma ilaçlara karşıyım.kullanmıyorum.en zor durumda kırk yılda bir parol alıyorum.
  • efe14efe14 255 Bolu
    Sevgi Hanım ben de sizler gibi düşünenlerdenim." Madem ki ilacın faydası yok öyleyse kullanmıyorum" diyenlerdenim. Ağrı kesici kullanmadığım günleri kazanım olarak düşünüyorum.
    aynen efe.ağrı kesicide almıyorum ben.ağrılarımı kesip ağrısız gezmeye oturmaya yatmaya alışırsam psikolojim bozulur.alıştık ya ağrılara.şaka bir yana.ilaçlar yan etki yapacak korkusuda var bende.
  • sahinsanlisahinsanli 128 İstanbul
    Öncelikle geçmiş olsun bende tedaviye bundan 3 yıl önce Salazopyrin, Rantudil ford ve Opagis ile başladım ve hala aynı ilaçları kullanmaktayım tedavi başlangıcını başında sabah 1 akşam 1 olarak içiyordum 6 ay sonra sabah 2 akşam 2 ye çıkartıldı dediğiniz gibi feci derece de mide ağrısı ve deri döküntüsü yaşadım doktoruma sormaksızın sabah 1 akşam 1 geri çektim 3 ayda bir kesinlikle  kan tahlili yaptırmak gerekiyor zaten bu ilaçlar hastalığı tedavi için değil ilerlemesini engellemek için içiyoruz kan tahlilini kesin yaptırın allah muhafaza daha kötü olma ihtimali var ona göre ilaçları kesersiniz
  • smyefsmyef Yükleniyor... 14 Istanbul
    Tecrübelerinizi paylastiginiz icin cok teşekkür ederim, sagolun :)   ben de hepsini bıraktım ilac kullanmamaya karar verdim boyle devam edicem bakalim nasıl gunler bekliyor bizi.. hepinize cok gecmis olsun :)
  • birgaripasbirgaripas 15 Istanbul
    sümeyye öncelikle geçmiş olsun. ilk tanı koyulduğunda banada slazopyrin deltocortril endol bilmem ne bilmem ne bir torba ilaç vermişti nineler gibi her yere ilaç taşıyordum. bana bu ilaçların hiç bir faydası olmadığı gibi zararı oldu. gastrit ve yaklaşık bi 15 kilo kadar fazlalık. yaşattığı stres cabası. sen bi an önce güzel bi pilates merkezine ve bir havuza kaydol haftada 2 gün pilates 2 günde yüzmeye gittin mi ağrılarındaki azalışı ve hareket kısıtlılığının ne kadar azaldığını farkediceksin. arada tutulmalar oluyo ama onun çözümünü daha bulamadım :)) lütfen ihmal etme sende çok gençsin kambur olma ihtimali bile var aman diyim :)
    Ben kendimce iyi bir karar alarak 1 ocaktan itibaren biraktim ilaclari.tutuklugum yok simdilik ,arasıra hafif agrilarim var.saglik ocagindaki doktora , ilaclari biraktigimi soyledim. adamcagiz "hehhhh şoyle yaaa valla cok iyi yaptin "diyerek sevindi :)
    Yedigine ictigine dikkat et ve sporr diyorum dedi.
  • smyefsmyef Yükleniyor... 14 Istanbul
    Ben de oyleydim hale yeni bıraktım :wink:  midem tam anlamiyla duzelmedi bile tavsiyelerin icin cok tesekkur ederim finallerim biter bitmez platese yazilcam inşallah simdi bir de kpssye hazirlandigim icin sanırım ikisine birden gitme gibi bir luksum yok ama ileride olabilir yazlari ikisini bir goturebilirim farkindayim ilaclari da biraktigim icin spora yonelmeliyim cunku suan egzersiz de yapmıyorum en iyisi bir yere yazılıp gitmek..

Emine hanım,  bırakarak inşallah iyi bir sey yapmisizdir spora ağırlık vercez artik bukararimiz hayırlı ugurlu olsun  :)  :)
    Ayni sorunları yasamisiz hepimiz.ben ilaclari birakali çok oldu.bu sorunlar bendede olunca.2 yoloolmuştur sanirim.endoskopi yaptirdim.kronik gastrit.onikiparmak bagirsak ülseri ve helicobakteri bulundu.ilaç yazdi yine 2 haftalık.almadim.hemen netten bitkisel arastirdim.kudretnarini buldum.alanyadan getirttim.zeytinyağı ile karistirdim.40 gün düzenli sabah kahvaltıdan yarimsaat önce bir tatli kasigi aldim. Artik o sorunlarim yok.çok şükür.buraya hep yazarim arada.aktarlardada var.netten arastirin.kullanin.yan etkisi yok.ve tek çözüm. Bal ile de karistirilabiliyor.
    Insallah sumeyye iyi olur diyelim :) simdilik spora baslamadim ama cok fazla yuruyus yapiyorum.sonucta oda pergellerimizin acilmasi icin iyidir :) :) :)
    Sevgi hanim kudret narini bende biran once basliyacagim sanirsam.zira midem ha delindi ha delinecek gibi agrilarim var.onikiparmak bagirsaginda ulser vardi yillar once duzelmisti.hatta gastrit ve mikropta vardi.cok rahattim uzun zamandir ama sanırsam icerde tekrar birseyler oldu.
    ilaclari birakali yuzumdeki botoxlanmis ifade gitti simdilik.cok siddetli bir tutulum yasamadigim surede boyle idare etmek istiyorum bakalim.
    hepimizede kokayliklar diliyorum.

---

Birde, cok fazla saclarim dokuldu ve hic ihtiyacim olmamasina ragmen asiri kilo verdim ilac kullanirken.kisaca kel bir iskelet olacaktim yakinda  :)   :)
    Benimde saçlar dokuluyo. Boyadigim için dökülüyor sanıyordum ama a.s den olduğunu anladim.ama sacim yinede çok. Kudretnarina başla. Rahat edersin. Ama düzenli kullanki faydasini goresin.aktarlardaki karisik olanlardan alma.sadece kudretnari meyvesinden yapilmis olan zeytinyaglisindan al.40 gün 1 tatli kasigi yeter.
    Sagolasiniz sevgi hanim.ilk isim pazartesi gunu misir carsisina gidip oradaki aktarlardan temin etmek.:)
    Evet emine.orda var.eminönü dimi?oraya geldiğimde sormustum.küçük bir kavanoz 15 lira demişlerdi.simdi olsun 20 TL.değer ama.bana çok iyi geldi.
    Evet sevgi, eminönü..meyvesine cok rastladim ama senin dedigin seklini duymamistim.demekki ogrenecegimiz cok sey varmis.tekrar tesekkur ederim :)
  • AS'de tedavi edici iLaç olmadığına göre ilacı bıraktığınızda acaba şöylemi olurum böylemi olurum diye boşyere kuruntu yapmaya gerek yok... Bence şöyle düşünmekte fayda var, kalp hastası olabilirsin, yüksek tansiyon hastası olabilirsin o zaman tabiki ilacını almak önemlidir, ancak bizim hastalıkta verilen ilaçlar bizim için hayati bir önem taşımıyor...

Pek tabiki her ilaç gibi hatta belkide birçok hastalığın ilaçlarından çok daha fazla yan etkiye maruz kalmakta çabası...

Ben AS'de 25. yılıma girdim, diyebilirimki hastalığın ilk yıllarında bir haftayı geçmeyen, çok kısa dönemler haricinde hemen hemen hiç ilaç kullanmadım... Bildiğim ve takip ettiğim kadarıyla da ilaç kullanan AS'liler benden iyi durumda değil...

AS'nin bilinen tek mücadele yolu olabildiğince hareketli kalmak, egzersizleri ve sporu düzenli olarak yapabilmek...

Doktorlar AS'nin madem şimdilik çaresini bulamıyor illa ilaç vereceklerse AS hastalarına mutluluk hapı gibi birşeyler verseler bence çok daha makbule geçer gibime geliyor :)
  • Bende 2 yıldır AS hastasıyım günde 1 salazopyrin 1 naprosyn ile başladım sonra arttı daha sonra günde 5 salazopyrin 6 etol ile devam etti hatta kortizon iğnesi bile vuruldum. Sonra ısırganlı bir içecek ile tanıştım. İlaçları bırakıp ondan içmeye başladım. Geçen gün kontrolde sol kalça kemiğimdeki kitlelerin yok olduğunu ki vardı sağ tarafta düzensizlik olduğunu söyledi. Aynı ilaçları yzdı ama ben ilaç yerine içeceğimi içmeye devam edicem. Hiçbirşey olmasa bile ağrıma iyi geliyor.
    (1) mono
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

damlaerta emine maryeelem kelvilane altamccaffrey wngmarietta928 meg42 selda&tarık