Spor yapmayı seven var mı?

Yıllardır, doktorlar bana, bir AS hastası olarak, spor yapmam gerektiğini söylüyor. Ancak maalesef, ne yüzmeyi, ne yürümeyi, ne de kültür fizik hareketlerini yaşamıma sokamadım.

Ağrılarım ve tutulmalarım için spor yapmam gerektiğini biliyorum ama uygulayamıyorum. Bir kaç ay önce bir kitap elime geçti. Adı
"Tibet'in Gençlik Pınarı". Yazarı Peter Kelder.

Bu kitapta 5 tane hareketten bahsediyor. Bu 5 hareketin herbirini önce 3 kere yaparak başlıyorsun. Her hafta 2 sayı arttırıyorsun. En son 21 kere yaptığın hafta bir daha artış olmuyor.

Kitabı okumak zor diyorsanız aşağıdaki link te hareketleri bulabilirsiniz.
http://angeldream.blogcu.com/mucizevi-5-tibet-hareketi/3804004

Ben zevkle yapıyorum. Çünkü kısa sürüyor, vakit almıyor ve çok faydası oluyor.

Hadi ne duruyorsunuz. Iyi sporlar!!!!
(1) Mery

Yorumlar

• serfbjkserfbjk 61 Malatya
    en sevdiğim spor play stationda pes oynamak, play station as'lının yaşam kutusudur.şaka bir yana gerçekten spor as'lı biri için oksijen ve sudan sonra gelir.
  • Esim alerEsim aler Yükleniyor... 2 İstanbul
    Hayır. Kapakları çok benziyor ama benim ki başka bir kitap. Resmi DNR
    Da var ama sanırım şu anda temin edilemiyor. Ama gönderdiğim linkte hem kitabın özetini hem de hareketleri bulabilirsiniz. Belki o kitaplarda aynı hareketleri gösteriyordur.
  • emosemos 1,088 Istanbul
    http://angeldream.blogcu.com/mucizevi-5-tibet-hareketi/3804004 

arkadaslar verdigim linkteki hareketler bizimkilere benziyor ama ben yinede paylasmak istedim.4 ile baslayip her hafta birtane arttirarak 21  e ulaşılması gerekiyormus.denenmis ve daha iyi oldugunu soyleyen birinin tavsiyesidir.ben bugun basladim .besinci harekete dikkat etmenizi oneririm.zira belim cayir cayir yaniyor sanki.herkese kolay gele  :omm:
    ---
    hatta hic birseyi olmayan esimede yaptirdim   :D ailece sportif olduk   :D
  • McKayaMcKaya 2,345 İstanbul
    Bu başlıktan çkarılacak ders şudur; @emos da siteyi kurcalamamış. Yoksa 2014'deki şu yazıyı görürdü.  :super:
    Ama en azından onun deneyiminden faydalanma imkanı bulduk. Darısı diğer spor kaçkınlarının başına.
    eyvahhhh.yakalandimm...ama ama hocam ben buranin  her satirini okudugumu zannediyordum.... :-[
     neyse hatirlatmis olayim tekrar o zaman unutan ve benim gibi es gecenlere gelsin ....
  • MeryMery 205 Osmaniye
    Bende görmedim. :-[ detaylı hatta daha çok detaylı olmak gerekiyormuş. Oysa ben sürekli bakamadığım ve okuyamadığım için makaleleri telefonuma indirmiştim. Geriye dönük tartışma konularında yazılanlara bakmak gerekiyor yeniden.
  • monomono 5,146 Ankara
    Arkadaşlar kendinizde eksiklik hissetmeyin, bu yazıyı bende HİÇ hatırlamıyorum, oysa forumun datası kaç kere elimden geçti.  :))

Neyse iki konuyu birleştireyim ben. [ Konular birleştirildi ]
  • M.SelimM.Selim 371 Bursa
    Yahu bunlar benim ısınma hareketleriiim :smiley2:  Ben bayağı tibetliymişim haberim yok :smiley2: 
    hatirlamadigin icin sagol mono. :harika:

emos dedi:
    hatirlamadigin icin sagol mono. :harika:

Hatırlayamadığından değil işine gelmediğinden görmezden geliyor. @mono yu örnek almayın.  :saygı:
  • monomono 5,146 Ankara
    Aaa! benim kadar sportmen biri daha var mı?  :yalan:   :joy:
    (1) emos
    benim babamı görseniz bir spor yapıyor anlatamam, kan ter içinde adam, Babama hep derim her yerin A.S. tan etkilenebilir ama sol elin asla, sol elde kumanda vücut tamamen sabit tv mesaisi resmen. Wc ve yemek harici kalkmak yok. Sol el dirsekten aşağısı a.s. ile tanışamaz :smiley2: 
    (1) emos
  • monomono 5,146 Ankara
     :))  :))
    sayin Muzo bisey soyliyecegim ama kizacaginizdan eminim.iki gundur bu hareketleri yapuyorum da bugun her bir yerim tutuldu.bu nasil spor yaww.sanki mono hakli mi ne ??? :wacko:
    (2) mono Mery
    M.Selim dedi:
    Yahu bunlar benim ısınma hareketleriiim
    Bunlar hep tembellikten.
    Sizin her yanınızı tutan hareketleri @M.Selim ısınmak için yapıyor.

Devam edin alışacaksınız.
    Fakat bu Tibet hareketlerinin en önemli özelliği -çoğu uzak doğu sporlarında olduğu gibi- oldukça yavaş yapılmalarıdır. Kesinlikle acele etmeyeceksiniz. Önemli olan sayı değil, 
    (2) mono emos
  • MeryMery 205 Osmaniye
    Abi illa ki egzersiz yapıyorum. ama tibet hareketi resmen çarptı beni başta kolay hareketler evde yaparım ne olacak dedim. Sonra olan oldu gün boyu boyun ağrısı her ne hikmetse konuşmada da sıkıntı yaşadım.  Bu arada hiç bir hareketi hızlı yapamıyorum şu sıra. 

mery tembellik yok.hareketlere devam ...nefes egzersizi de yapiyorsun ayni zamanda degilmi.

anliyorum seni ama birkere basladik artik.birakmak yokkk. :agla:

• MeryMery 205 Osmaniye
    Tembellik yaptığım zaman daha çok canım acıyor. Nefes egzersizi yapmıyorum. Zamanın da korkudan acıdan ağrıdan  dolayı hareketleri boyunum için olanların hepsini es geçmiştim. Onu acısı da var.
     :yumruk:  bırakmak yok tabi bir defa da olsa yapıyorum. 
  • monomono 5,146 Ankara
    Sizi mahveden 2, 4, 5 tir, en çokta 2 dir. Abimiizn dediği gibi yavaş yavaş yapın.
    Ben zaten 1 ve 3 hariç, ötekileri yapamamda.  :whistle:
    aynen mono 2 4 ve bes.hele dört imkansiz gibi neredeyse.
    surekli biri yapsak nolur ki :saskin:
  • monomono 5,146 Ankara
    emos dedi:
    surekli biri yapsak nolur ki :saskin:
    O zaman abimiz size değil, bana kızar.  :))
    (1) emos
    @McKaya  @Mery @mono @emos  ısınma hareketlerinde amaç kasa "biraz sonra çalışacaksın" emri vermektir. Bu nedenle vücut ağırlığına ek 1 yada 2 kg ağırlıklarla yapılması tavsiyedir. Ben spora Başlamadan önce bu tarz hareketleri elastik drenç bantlarıyla yaparım ki kaslar çalışağını anlasın ve ısınarak gerginleşsin. Spor bitti ağır ağır çalıştık ve sıra esnetme hareketlerine geldiğinde durum değişiyor. Kasa " bugün çok çalıştık seni biraz dinlendirelim gevşe" emrini vermemiz gerekiyor. Esnetme hareketlerinde amaç kasın üzerinde ki gerginliği almaktır. Sayarak yapılmaz, hatta şu kadar sayı yapacaksın diyen doktor, antrenör vb bu işin erbabıyım diyen kişi bu işi bilmiyordur, net. Kasta belirgin bir rahatlama hissedene kadar o pozisyonda kalıyoruz ve ardından yavaşça normal pozisyona dönüyoruz. Yeni başlayanlar ilk hafta bunu her kas için 1 set olarak yapmalı ilerleyen haftalarda 2 set 3 sete çıkarmalı.

Örnek boyun esnetme videosu paylaşmıştım linki birkez daha buraya koyayım. Sadece boyun için değil esnetme yaptığımız tüm kaslarda kural aynıdır. Rahatlama hissedene kadar kasa gevşeme emri veriyoruz. Videonun 6-7 dakikaları arasında neden saniye saymamamız gerektiğini hoca söylüyor. 
    http://www.ankilozanspondilit.com/forumlar/discussion/161747/boyun-ve-omuz-postueruenue-duezeltin/p1
  • AsergunAsergun 57 İstanbul
    Sporu spor salonunda yapmak daha iyi oluyor. Çünkü spor salonuna gittiğinizde belirli bir zaman sonra kendinize göre orada bir ortam yapmış oluyorsunuz. Hareketler arasında arkadaşlarla yapılan 3-5 kelam muhabbetle kafayı dağıtmış oluyorsunuz. Salonu bırakıp yüzmeye başladıktan sonra evde egzersiz hareketleri yapmaya başladım. İlk başlarda yararlı olduğunu hissedince motive oluyorsunuz. Sonra ise yavaş yavaş sıkmaya başlıyor. Bunu eğlenceli hale getirmeye ihtiyaç haline geliyor. Ben egzersiz hareketleri yapmadan önce laptoptan birkaç tane hareketli müzik açıyorum. Bunlarla beraber kendime göre oyun oynuyorum(bu arada oynamayıda bilmem). Beni o halde görseniz bu adam ne yapıyor dersiniz. Saçma sapan hareketler eller yukarı aşağıya, bacaklar sağa sola tuhaf tuhaf durumlar. Amaç vücudu bir şekilde ısıtmak. Özellikle randıman aldığım hareketler esnetme oluyor. Özellikle sırt tarafı gevşemeyi istiyor. Tabi bunları yaparkende sürekli hoşuma giden müziklerde olmazsa olmazım.
    Asergun dedi:
    Sporu spor salonunda yapmak daha iyi oluyor. 
    Spor yapmak disiplin ister. Süreklilik ister. Hele bizim için aksatılmaması gereken bir aktivitedir. 
    Ancak insan tek başına disipline olamaz. Profesyonel sporcular bile tek başlarına olduklarında kaytarırlar. Başlarında daima bir çalıştırıcı bulunur.

Spor salonları bu yüzden vardır. Grup halinde çalışmak insanı disipline eder.
    Şimdi ne durumda bilmiyorum ama; İstanbul Çapa'da bir hasta okulu vardı ve toplu egzersiz yapılıyordu.
    Ya ev ahalisi ile bir grup kuracaksınız ya da salona gitmek en iyi çözüm. 

• MeryMery 205 Osmaniye
     Boyun için  ısınma hareketinin gerilme safasında boyun hareketi bitti benim için . Hakikaten kolay yaparım gibi görünse de ben yapamadım. Belki alakası olmaya bilir. Ama ses tellerinde var olan nodüler tiroid tekrarladı. Iki gün sonra laranjit arttı.Sonra gözler iyice hasaslaştı.  Iyi tarafı beldeki diz kapağımdaki ve kürek kemiğindeki ağrılarım dayana bilir. Hatta unutturdu diye bilirim. 
    Velhasıl ben emir bile veremeden disiplinli bir şekilde biz buradayız dediler. Istikrarli olamadım.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

sarac ucqtresa mehmethakan konuksever01 Emrebal11896663 dengiz mrsnacak