simponi

10 yılldır AS hastasıyım, bende uzun yıllar salazoprin, endol vs kullandım, banada anti tnf önerildi, anti tnf grubu ilaçların bir çoğuna başlık açılmış ama, simponi adlı iğne ile ilgili forumda bilgi bulamadım, dün itibarı ile banada simponi adlı iğne başlandı, bu arada PPd 12 mm çıkmıştı ve anti tüberkiloz (İNH) kullanıyorum, simponinin yan etkilerinden de korkmuyor değilim, hayırlısı inşallah, bu ilaçla ile ilgili bilgisi olan ve kullanan var ise paylaşım yaparsanız sevinirim.
«1

Yorumlar

• forumda arama yaparsanız görebilirsiniz. Kullanma talimatı da eklenmişti incelemek isterseniz

Simponi kullanma Talimatı
  • merhaba,bende uzun zamandır ilaç kullandım. ancak ağrılarımda azalma olmayınca doktorum iğne tedavisine geçeceğini söyledi.simponi ismindeki iğneyi gecen ay yaptılar. yan etkilerinden hiç biri ile karşılaşmadım. bu ayda ıkıncı ıgnemı oldum. ilk ay agrılarımda pek bi değişiklik yoktu. ancak simdi daha iyiyim. en azından gece agrısı ve sabah serttliği yok denecek kadar azaldı. ayrıca İNH denilen ilacıda her sabah 1 tane içiyorum.  hapı dokuz ay sonra bırakacakmışım. egzersiz yapmayada cevam ediyorum tabi. şimdi çok iyiyim. gelecek ay bir ıgne daha olacağım. ayrıca bu iğne için iç hastalıkları ve göğüs hastalıkları doktorlarınında onayı gerekiyor. her 15 günde bir kan tahlılı yapılması gerekiyor. ıgnenın yan etkısıne bakılıyor. Allaha şukur hıc bır sıkıntı yok.gecmıl olsun ...
  • Merhabalar benim 4. iğnem vuruldu. Bana çarpıntı yaptı ve ayrıca dudağımın kenarı yara oldu. Tüberkiloz ile ilgili ilaç alerji yaptığı için bırakmak zorunda kaldım. Şuan diğer ilaçları da kullanmaya devam ediyorum. Arava, endol, kortizon... Bunların yanında günde 2 tane balık yağı ve propolis alıyorum.
  • enginarenginar Yükleniyor... 4
    herkese geçmiş olsun,ekimin dördünde ben de ikincisini vurduracağım,şimdilik bende bir yan etki görmedim,ay sonunda tahlillerimi yaptıracağım,INH tüberkiloz ilacı karaciğer yağlanması yapıyormuş,bakalım göreceğiz,inşallah bir sıkıntı çıkmaz..
  • atabeyatabey 2 Istanbul
    Selamlar Kader Arkadaşlarım :))

Bu ilk yazım daha önce forumu sessizce takip ediyordum.İlk defa yazacak bir şeylerim oldu.

Öncelikle 2006 dan beri AS teşhisiyle tedavi görmeye başladım .herkesin geçtiği yollardan (Salozopryn ve endol) geçtim .Çok bir faydası olmayınca tedaviyi boşladım.En son bu yıl 6. ayda tekrar başladım testlerim falan yapıldı.Sonrasında Simponi isimli ilaç tavsiye edildi.Uzun bir karar aşamasından sonra 02.09.2015 tarihinde ilk iğnemi oldum.Bu arada kontrollerimi Cerrahpaşa romatolojide yaptırıyorum.

Bugün itibariyle sporada başlıyorum.

İlaçla hayatımda ne değişti.

Henüz çok yeni olmasına rağmen

+Ağrılarım nisbeten azaldı

+Bu ilacı kullandığım için diğer tüm ilaçları kestim .Bu sebeple devamlı ilaç içen birisi olmaktan kurtuldum.

+Fırsattan istifade alkolüde yok ettim inşallah sigarada sıra.

Aralıklı olarak size durumu yazarım
  • İyi günler arkadaşlar. 7 yıldır AS hastasıyım. Son 2 yıldır simponi kullanıyordum. Ancak eşimle çocuk isteğimiz nedeni ile doktorum ilacı kesti. 3 ay kullanmadım. 3 ay sonrasında doktorum cimzia adında 2 haftada bir enjekte edilen bir ilaca başladı. Bu ilaçtan hiç memnun değilim. 2 yıl boyunca  simponi kullanırken en ufak bir ağrı sızı yaşamamışken bu ilaç ağrılarımı kesmez oldu. Doktoruma durumu anlattığımda simponi'yi bir kez kestiğimiz için sgk'dan ödemeden düştün diyor ve cimzia'yı kullanacaksın diyor. Kendimde sağlık personeliyim ve şimdiye kadar böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. Bu tip ilaçlarda böyle bir durum var mı? Bana bu konuda bir açıklama yapabilir misiniz?  :wacko:
  • McKayaMcKaya 2,554 İstanbul
    @Muhsin-GUR dedi...
    Son 2 yıldır simponi kullanıyordum. Ancak eşimle çocuk isteğimiz nedeni ile doktorum ilacı kesti. 3 ay kullanmadım. 3 ay sonrasında doktorum cimzia adında 2 haftada bir enjekte edilen bir ilaca başladı. 
    Doktorunuz madem çocuk nedeniyle Simponi'yi kesti sonra neden bir başka anti-TNF olan Cimzia'ya başladı anlaşılır gibi değil. İkisinin de yan etkileri benzer. Biri spermlere zarar veriyorsa diğeride verecek.

Bu ilaçlarda şöyle bir durum var; hekiminiz ilacı değiştirmek istiyor ise o ilacın istenen etkiyi sağlamadığını rapor etmek zorunda. Eğer işe yaramadığını rapor ettiyse de tekrar aynı ilaca dönemez.
  • meraba ben 19 yasındayım bundan 7 yıl önce sıdetlı eklem, kaburga, bacak ağrıları ile baslayan tutuklarım vardı ilk önce romatızma deposilin tedavisi  daha sonra sakroliteteshısı ile (salozoprin,endol,kolsin vs tedavileri) gordm agrılarm surekli tedaviyi kestkden 1 sene sonra tekrarlıyo daha sonra yeniden baslıyodm ankilozan spondilit teshısı kondu  bir kac defada hastanede yattm son 4 aydır cimizia tedavisi görüyorm agrılarm kesildi fakat endise duyuyorm bu ıgneyi kulandmda yan etkilerindende endise duyarak kullanıyorm igneyide kendm yapıorm ve canım cok acıyo cimizia kulanan hastalarında bu konuda fikirlerine cok ihtiyacm var yorumlarınızı bekliyorm
  • Arkadaslar oncelikle hepinize cok geçmiş olsun ben 20 yıldır ağrı ve bu hastalikla savaşıyorum bu ağrılarını hepimiz yaşadık ben su an yeniden doğmuş gibiyim taki simponi ile tanışan kadar  2 yıldır simponi kullanıyorum kontroller altinda tabiki arkadaslar yazıları okudum ve ilk bana ilacı soyledikleri zamanı hatırladım ilk bana ilacı onerdiklerinde yan etkileri ni anlattiklarinda eşimle karşılıklı oturup ne yapacağımızı bilemedik bir kere deneyin diye karar verdim şükür en önemlisi normal hayatımı devam ettire biliyorum biliyoruzki yan etkileri çok büyük ama ağrılarımla  yaşamaktansa igneyi kullanmayı yeglerim korkmayın deneyin derim  tabiki herkeze tekrar gecmis olsun ama sakın hayattan direncinizi kaybetmeyin hep dik olalım arkadaslar
  • monomono 5,361 Ankara
    yagmur06 dedi:
    ... sakın hayattan direncinizi kaybetmeyin hep dik olalım arkadaslar
     :alkis:  :alkis:
    (1) Mery
  • PAPATYA41PAPATYA41 1 İstanbul
    Merhaba,
    Hepinize geçmiş olsun 18 yıldır fmf ankılozan spondilit hastasıyım bugün cimzia iğneye başladılar 14 günde 2 tane kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum omuz ve sırtımı rahat hareket ettiremiyorum sizlerde de öylemi? 
  • bayabaya 1 İstanbul
    Merhabalar
    Herkese çok geçmiş olsun
    Anneme 1 yıl kadar nce AS teşhisi konabildi çok şukur. Teşhiş öncesi uzun süre resmen süründü az kalsın beline 8 adet platin çivi bile çakacaklardı yok yere.
    Sorum sizlere şu: annem şu an simponi kullanmakta ancak, annemler evde yokken 10-11 saat kadar elektrikler kesilmiş. Ben ilacın bozulmuş olabileceğinden şühpeleniyorum. Bu olaydan sonra bir doz vurdu üzerinden bir kaç hafta geçti ve şu an durumu pek iyi değil.
    Sizce bozulmuş mudur? Teşekkürler
  • Arkadaşlar herkese merhaba, 2. simponi iğnemi 2 gün önce vuruldum, ilk iğnemden 10 gün sonra falan çok şükür ağrılarım bitti denecek seviyesinde (ki ağrı seviyem gece kalkıp ağlama derecesindeydi) yan etki olarak şuan herhangi birşey görmedik 10-15 günde bir kan ve idrar tahlili ile kontrollerim yapılıyor. Yalnız beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum, vücut direncimi arttıcı yiyecekler(sebze, meyve, kuru yemiş vb.) yemeye çalışıyorum. Herhangi bir yan etki vb. olduğunda sizlerle paylaşırım (inşallah olmaz). İğneyle ilgili ilk izlenimim olumlu yönde. Eğer sizinde diğer ilaçlarla kesilemeyecek derecede ağrılarınız vs. varsa başlayın derim. Yan etkilerinden korkabilirsiniz fakat seçimi kendiniz yapacaksınız yaşadığımız ağrıları acıları bizden daha iyi kimse bilemez.  
  • ilkeilke 9 İstanbul
    Herkese merhaba, aranıza yeni katıldım. AS teşhisi ilk olarak 2006 yılında konuldu ve 2009 yılında ciddi bir atak sonrası Humira kullandım. Yanlış hatırlamıyorsam 5 ya da 6 . dozdan sonra alerji oluştu ve tedaviyi yarıda kestim .Buna rağmen tüm şikayetlerimden kurtuldum. Uzun yıllarda çok şiddetli bir ağrı çekmedim. Ta ki 2017 Şubat ayına kadar. Önce sağ omzumda bir iki ay sonra da sol omzumda başlayan sabahlara kadar uyutmayan bir ağrı hayatımı mahvetmeye başladı. Kollarımı kullanamaz , nefes almakta bile güçlük çeker hale geldim. 1 ay öne de kalça sakroiliak eklem ve belimde başlayan ağrılar  beni adeta  süründürmeye başladı, bırakın yürümeyi tuvalete bile eşimin yardımları ile gidebildim. Dizimde de şişme başladı ve neredeyse  vücudumda ağrımayan eklem yok durumdaydı . Geçen hafta doktoruma tekrar göründüm ve Simponi verdi. Bugün sabah  ilk iğneyi oldum. Günde 2 voltaren ile ağrılarımı dindirmeye rahat bir uyku uyumaya çalışırken sabah iğne olduktan sonra ilaç mucizevi bir şekilde tüm ağrılarımı gün dolmadan neredeyse geçirdi diyebilirim. Umarım kalıcı olur.  İlaç yeni ve kullanan az olduğunu görüyorum. Beni de meraklandıran ve endişelendiren bu durum başkalarını da endişelendireceğini tahmin ediyorum. Bu nedenle yaşadığım bu tecrübeyi aktarmaya devam edeceğim.
  • Merhaba arkadaslar ben yaklasik  onbes yirmi senedir gezmedigim sehir kalmadi kimi pilatin kimi degisik degisik teshislerle karsilastim umidimi yitirdigim anda ankarada as hastasi oldugum ortaya cikti yasim 38 tuvalete oturamaz hale gelmistim yillardir cektigim arilari tutukluklari doktorumun verdigi cimzia adli ine beni dunyaya yeni dogmus gibi yapti suan 8 ine yedim butun sikintilarim gecti ama ilerde ne olur kimse bilemez arilari cekmektense cimziayi kullanmak daha iyi sonucta allaha bi can borcumuz var ikiaydan beri insanin kendi coraplarini giyebilmesi bu kadar onemli oldunu bilmezdim gecmisolsun herkese
  • Merhabalar arkadaşlar bende 12 senedir as hastasıyım şimdiye kadar salazoprin metoraksat ve voltarenle idare ettim .ama hastalığım aktif hale geldi doktor simponi iğne verdi testlerimi yeni yaptırdım ama yan etkilerinden korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim ama yüzme çok rahatlatıyor tavsiye ederim
  • hzl07hzl07 32 Antalya
    Arkadaşlarlar crp değerleriniz nasıl oldu sinponiden sonra? ?
  • sahinsanlisahinsanli 153 İstanbul
    Benim crp şimdilik referans değerin arasında diyebilirim.
  • hzl07hzl07 32 Antalya
    Merhaba ne kadar sürede normal düzeye indi egzersiz yapıyonuz mu bide başka ilaç kullanıyormusunuz? @sahinsanli teşekkürler..
    Açıkcası ben simponiye bağlamıyorum yüksek çıktığı da oluyor referans değerlerin altında da yüksek çıkan hep sedim oluyor düşmüyor bende hiç 

Egzersiz pek yapabildiğim söylenemez benim için simponinin en büyük faydası tutulmalarımda olan azalma şöyle ifade edebilirim en az her hafta 1 gün işe gidemiyordum şimdi ayda 1 belki 2 ayda 1 

Doktorum çok zorda kalmadıkça ilaç kullanma demişti bende atak geçirdiğim dönem dışında 2 yıldır ekstra bir ilaç kullanmadım

• hzl07hzl07 32 Antalya
    @sahinsanli Bana hekimim simponinin yanında metotreksat. Size de ekstra ilaç kullanımını ondan sordum. 
  • hzl07hzl07 32 Antalya
    @sahinsanli Bana hekimim simponinin yanında metotreksat. Size de ekstra ilaç kullanımını ondan sordum. 
    @hzl07 kullandığın ilaç bu mu 

METHOTREXATE - KOCAK 50 mg

• hzl07hzl07 32 Antalya
    @sahinsanli Evet 
  • hzl07hzl07 32 Antalya
    Arkadaşlar merhaba. Simponi yi hiç bırakan oldumu yada kendini denemek amaçlı bir iki aylığına bırakan oldu mu? Bırakınca ağırlar, crp artı mı? Yada grip nazle gibi sebeplerden dolayı iğneyi geç vurulunca ağrılar,crp tutukluk arttı mı? Teşekkürler.
  • Herkese iyi geceler ben yaklaşık 2016 nisan ayından beri kullanıyorum .
    Hayatımda bu iğneyi simponi 50 mg pen kullandıktan sonra hiç tutulma yaşamadım adeta bana bir lütuf gibi oldu kendimi mutlu hissettim önceden yataktan kalkamazdim 2senedir hiç problemim yoktu 
    Doktorum prof. De. Nurdan KOTEVOGLUNA Çok çok tesekkurlerimi sunuyorum.
    Normal şartlarda 2018 ağustos ayında tekrar kontrolün vardı fakat girmedim 
    3 aydır iğne olmadım şu anda gecenin 3:30 unda doktorundan randevu aldım 
    Tekrar muayne olmaya gidicemgidicem çünkü kalça üzeri ağrım başladı 
    Fakat çok korkuyirumki eskisi gibi olurum diye o yuzden şu anda randevu aldım yarın doktorunun yanına gidicem 

• Arkadaşlar bu hastalık gerçekten bizleri çok büyük sıkıntı içine sokuyor 
    O yuzden mutlaka teşhis ve tedavi çok önemli yaklaşık 2002 yılından beri bu hastalıkla yüzyüze yim  bu zamandan beridir kendimi çok iyi normal bir insan gibi hissettiğim son iki senemi geçiriyorum 
    Tesekkurlerimi prof dr Nurdan KOTEVOGLU VE simponi 50mg pen 
    Soruları olan varsa bana ulaşabilir iyigeceler mutlu olun mutlu umutlu sağlıklı yaşayın
  • hzl07hzl07 32 Antalya
    @muratcakir 3 aydır hiç kan testi yatırdınız mı? Simponinin yanında metotreksat kullanıyor musunuz? Üç aylık süreçte omurga da tutulma oldu mu?  Teşekkürler 
  • Herkese merhabalar. Simponi kullanınca hastalık aktif oluyor mu ?
  • ueren11 dedi:
    Arkadaşlar herkese merhaba, 2. simponi iğnemi 2 gün önce vuruldum, ilk iğnemden 10 gün sonra falan çok şükür ağrılarım bitti denecek seviyesinde (ki ağrı seviyem gece kalkıp ağlama derecesindeydi) yan etki olarak şuan herhangi birşey görmedik 10-15 günde bir kan ve idrar tahlili ile kontrollerim yapılıyor. Yalnız beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum, vücut direncimi arttıcı yiyecekler(sebze, meyve, kuru yemiş vb.) yemeye çalışıyorum. Herhangi bir yan etki vb. olduğunda sizlerle paylaşırım (inşallah olmaz). İğneyle ilgili ilk izlenimim olumlu yönde. Eğer sizinde diğer ilaçlarla kesilemeyecek derecede ağrılarınız vs. varsa başlayın derim. Yan etkilerinden korkabilirsiniz fakat seçimi kendiniz yapacaksınız yaşadığımız ağrıları acıları bizden daha iyi kimse bilemez.  

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

uwemessier hemnoga keenauyk umutcand yaskar Amine Mustafa.Kd elf_ws Rena sakroİLLET tnf rasimhasan fanimisafir busraaa cem bsr78