Yorumlar

• monomono 5,361 Ankara
    Benim hiç 56K modemim olmadı, Adsl çocuğuyum ben  :evil:
  • tUtKuNtUtKuN 1,192 Yurtdışı
    Onlarda bir gündü... Hiç unutmam sanırım 93 yılıydı bu işlerden anladığını iddia eden bir arkadaş internet amaçlı değil çalıştığım şirketteki bürokratik engelleri daha kolay aşalım rahat fax çekelim diye modem getirmişti... Daha yeni tanışmaya başladığımız Windows 3.1 ile doğal olarak hiç bir zaman fax çekmeyi başaramadık :) O modem yıllarca kenarda yattı... 96 sonu yada 97 başıydı galiba ilk defa bir gece geç saatlerde şirkette çalışırken, el ayak çekilince bilgi işlem servisindeki arkadaşdan şifre kulanıcı adı alıp, o modemi bilgisayara bağlayıp,  en az yarım saat deneyip meşgul sesi aldıktan sonra ilk internet bağlantımı gerçekleştirmiştim... Bağlanış o bağlanış o gündür bu gündür bağlıyız işte :) İnternet geçen yıllarda hepimizin tahmin ettiğimiz gibi hayatın içerisindeki bir çok şeyi kapsar hale geldi... Ama ben o yıllarda çok pahalı ve düşük hızda olan bağlantının 10- 15 sene sonrası için çok hızlı ve belkide bedavaya yakın bir ücret ile kullanılacağını düşünüyordum... Maalesef dünyanın tersine ülkemiz hala daha hız konusunda çok gerilerde ama ücret konusunda en başlarda, her zaman olduğu gibi halkın yararına olan bir durum olduğu için bunda yanıldık :)  
  • monomono 5,361 Ankara
    Güzel anıların varmış Tutkun :)Bu ucuzluk konusuna gelince bizim memlekette bir şey çok kullanılıyorsa o daha pahalı oluyor.  :saskin:Benzin, cep, kontör, beyaz eşya, vs. derken devlet anında tepesine biniyor, örn. otogaz, mazot bile 4 lirayı geçmiş.İnternete gelince o da aynı, birde hız konusunda belki 56k zamanında hızlıymıştır, veya başka alternatifi yokmuştur, şimdiyse teoride iyi hızlar, alternatifler var güya ama insanlar gene en düşük hıza mecbur ediliyorlar.Ya da yüksek hıza geçeceksen bu seferde adil kullanım diye kota uygulanıyor, kotayı geçersen haydi 1Mbit hıza kürek salla.Yüksek hızla kotayı çabuk dolduruyorsun birde  :)) Galiba herkes yanıldı ama kimsede bıkmadı, ilginç  :dusun:
  • sayin.net.adminsayin.net.admin 1,072 Ankara
    Benim de bu modemlerle çok haşırneşirliğim olmuştur. Hatta geçenlerde bu modemlerden aradım ses tanıma aparatı yapmak için :)internet hız ve fiyatları konusunda dünyada hangi sıralardayız ?
    Fiyatlandırma karşılaştırması...
    Bu biraz eski bir sıralama. 8 mbps olmalı türkiyedeki hız da. artık altyapı ona göre. Nispeten daha ucuz ve altyapı olarak da birçok ülkeden daha iyi olduğumuzu düşünüyorum aslında. (japonya, abd, almanya vs dışında)Tabi hem ucuz hem hızlı internet istiyorsan bide şunu sormaları lazım. Senin katkın nedir internete ? Bizler internetin içeriğine birileri birşeyler koysunda alalım, kopyalayalım, indirelim, çalalım vs derdinden öte gitmeyiz. Seminerlerde Türkiyedeki internet kullanımının nasıl da hızlı arttığı ballandıra ballandıra anlatılır. Aslında artan facebook trafiğidir.Aslında çok söylenecek laf var da, işin özeti şu. Bizler hiçbir emeğimiz olmasın ama en ucuzu ve en hızlısı bizde olsun isteriz. Internet konusu da bunlardan biri...
  • monomono 5,361 Ankara
    8Mps hızı o kadar kullandım 5mps 'i geçtiğini hiç görmedim, neymiş efendim santrala uzaklık/yakınlık fark ediyormuş, ne yani santralin tepesinde mi oturacağız tam hız almak için.Ama tabii hikaye bu yersen, yoksa tam hızı zaten veremiyor(muş) bakır kablolar.Şimdi Uydunetteyim 1Mps 'i tam veriyor, adil kota zırvalığıda yok bunda mennunum, gerçi aylık 25GB tıda hiç geçmemişim, bende kendi kendime kota uygulamışım yani,  :)) Sınırsız kullananlar 100 lerce GB  kota yapıyorlarmış, ne indiriyorlarsa artık :)) Cüneytin dediklerine katılıyorum, Senin katkın nedir internete ?  :dusun:
    Ağabey şunu düzeltelim, bakır kablolarda 8 mbps alırsın. Hatta 100 mbps aldığın ethernet (cat5) de sonuçta bakır. hatta cat6 1000mbps alacağın kablo da bakır... Tabi burdaki mesafenin anlamı şu. 100 mbps alacağın CAT5 tip bakır kablo 150 metreden sonra pek işe yaramaz. 8 mbps için birkaç faktör var. santrale uzaklık önemli ( 1-2 km iyi mesafe ), bir de santraldeki bu hıza uygun altyapının olması (yeterli port ve bant genişliği).Benim evde TTNet var, 8mbps hıza geçildiğinde uzun süre 2 sene kadar kesintisiz 8mbps hızı aldım. Sonra 6 ya düştü bu hız. Ben de itiraz ettim. Bana bahsettikleri 8 in "8 mbps'e KADAR" olduğunda ısrar ettiler. Yani reklamda 8 m veriyoruz demiyorlar 8m'ye kadar veriyoruz diyolar.
    Cüneyt keşke senin dediğin gibi olsa ama ttnet yani araptelekom :) tam bir dolandırıcılık şebekesi gibi çalışıyor... Evet kandırmıyor 8 mbps'ye kadar diyor pazarlama stratejisi uyguluyor başına 8 yazıyor millete gel gel yapıyor ama hiç o hızda vermiyor :)Santrale yakın olursak yada fiberoptik kablo döşenirse alırsın diyorsun alamazsın kardeşim... Sonuçta dağ başında yaşamıyoruz, fiberoptikde döşediler, santralde taş çatlasın 700-800 m mesafede tık yok, 2'nin üstünü göremezsin bizim burada, 2'de iyi, çoğu zaman 1'de kalır... Yani işin özü veremedikleri hizmetin bedelini veriyormuş gibi alıyorlar, durum bu... Bende kızdım geçen yıl uydunete geçtim 3 mbps alıyorumarada bir yarım saat aksama oluyor ama 3 veriyor sahiden çoğu zaman biraz geçiyor bile... Bide TvBu saçmalıkları var aman yarabbi sağdan soldan laf dinlemeyip alanlar oldu yahu siz 1-2 mbps hızla internet üzerinden nasıl bu işi yapacaksınız ver gaz ver reklam çaktılar millete güya HD yayın falan da var komik yahu :)Neyse birde o hız var bu hız var diye bakılmıyor dünyada bu işe ülke genelinde ortalama hıza göre bakılıyor, yani bir ülkenin başkanlık sarayında, silahlı kuvvetlerinde yada birkaç bakanlığında 100 mbps var diye ülke ortalaması öyle kabul edilmiyor... Google verilerine göre Türkiye’de ortalama internet hızı 1,11 Mbps!Aşağıdaki linkten düzenli olarak kontrol edebilirsiniz... http://www.btnet.com.tr/21485-google-verilerine-gore-turkiyede-ortalama-internet-hizi-111-mbps.html
    hangi kısmı keşke benim dediğim gibi olsa ? :) ben duyduğumu değil yaşadıklarımı anlatıyorum.santrale yakın olursan ve santralde yeterli yüksek hızlı port ve yoğun abone yüklenimi yoksa alırsın... bunun aksini alıyor olmak bunun mümkün olmayacağı anlamına gelmez. teknik olarak bu saydıklarım yeterlidir.fiberoptikden ben bahsetmemiştim ama bahsedeyim; benim eve superonline'ın fiber hizmeti de geliyor mahalleye kadar fiber, eve kadar coaksiyel kablo). 1 ay deneme kullanımı yaptım kampanyalarından. nasıl bir hız aldım ? 50 mbps. İşin özü altyapı varsa alırsınız bu hızları. tivibu zaten altyapıyı bayıltan bi sistem. kampanya uğruna yetersiz altyapı üzerine kurguladılar bence dandik bir uygulama oldu.Gelelim google'ın 1.11 lik net hızına. Google sizin ülkenizdeki ortalama hızı ölçmez . İstese de Ölçemez ! Ölçtüğü sizin google'a bağlandıktan sonraki aradaki veri akış hızıdır ! Yani Türkiye - Amerika arasındaki hız.  Her ülkenin yurtdışı çıkışının bir limiti vardır. Bütün trafik birleşip o toplam çıkış üzerinden akar. Memlekette ciddi anlamda browserların açılış sayfaları google dır. Hatta google türkiye en çok bağlanılan sitelerde 1. sıradadır. Diyelim ki 10 birimlik toplam hızınız olsun ve 1000 PC google ın açılış sayfasını kullansın (aynı anda). Google'a gidiş hızınız 10/1000 = 1/100 olur. 100 PC miz olsaydı, hız = 10/100 = 1/10 olacaktı. Yani ilk örneğin 10 katı ! Ama bu arada kimsenin bant genişliği artmadı ! İşin özeti şu; yurtdışı trafiği için ciddi altyapı gerekir ve limitleri bellidir. Siz kendiniz içerik üretemedikten sonra, yurtdışı limitli altyapınızı paylaşmak zorundasınız. Yani önceki mesajıma geri dönüyorum; içerik üretmedikçe bu sıkıntıları çekmekten başka çare yok. Kendi arama motorunuzu yapmadıkça, facebooka, youtube a alternatifler bulmadıkça sızlanmanın alemi yok.Yurtiçi altyapının ise çok iyi durumda olduğunu düşünüyorum (fiyat değil yaygınlık açısından).
    Bende superonline deneme süresinde 1 ay kullandım hakikaten alıyorsun 50 mbps hızı... İlkbahardan yaz sonuna kadar uzun süre evde olmadığım için almadım, yoksa alırdım... Ayrıca ben onların yalancısıyım ttnet ve uydunet ikiside yollarda kazı yapıp bizim apartman girişlerine kadar fiberoptik kablo döşedik dediler, uydunet döşedi eminim apartman girişine kadar gelip ana tabloya bağlantısını yaptılar, site yöneticiside ben olduğum için kontrollerini yaptım ... Ttnet yaptık dedi, yapmışlardır onlar eski telefon hatlarını kullandıkları için kazı falan yapmalarına gerek yok, görmüyoruz yapıldığını, ama hiç bir değişiklik olmadı sistem yavaş çalışıyor, ama Uydunet'te bayağı fark oldu ve fiberoptik çalışmasından sonra hizmet düzelince sitede bayağı bir abone sayısı arttı... Bu arada HD kanal sayısı az olmasına rağmen teledünya'nın HD'si hakikaten çok iyi... Diğer digital platformlar hele hele digitürk çok zayıf kalıyor HD yayında...    
  • monomono 5,361 Ankara
    Her google 'e bağlanıldığında Amerika'ya bağlanıyor olmak ilginç gerçekten, ondan sonrada şikayet ederiz hız düşük diye, herkes aynı yoldan aynı yere gidince trafik yoğun olacaktır herhalde.Ama tabii bir şeyin yerlisini üretince onada sahip çıkmayız ki (Pardus gibi) yerli bir arama motoru olsa eminim pek kimse kullanmaz.Yandex mi kullansak ki? reklamlarıda çok hoş, bizden cacık olur mu; galiba olmaz ;D
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

uwemessier hemnoga keenauyk umutcand yaskar Amine Mustafa.Kd elf_ws Rena sakroİLLET tnf rasimhasan fanimisafir busraaa cem bsr78