AS de Anksiyete ve Depresyon Düzeyi

adminadmin 467
kategorisi Makaleler
Murat KARKUCAK, Gonca ÖZDEN, Erhan ÇAPKIN, Mehmet TOSUN, Hüsna ALACA, Ömer BARÇAK

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Trabzon, TÜRKİYE
ARAŞTIRMA F.Ü.Sağ.Bil.Tıp Derg. 2010: 24 (1): 13 - 19 http://www.fusabil.org

Ankilozan Spondilitte Anksiyete ve Depresyon Düzeyi, Yaşam Kalitesini Etkileyen Faktörler

Ankilozan spondilit (AS) aksiyel iskeleti etkileyen, sistemik, kronik inflamatuar ve yaşam kalitesini olumsuz etkiyen romatizmal hastalıktır. Bu çalışmanın amacı AS’de yaşam kalitesi ile ilişkili faktörleri, anksiyete ve depresyon düzeyini belirlemektir. Çalışmaya modifiye New York Kriterlerine göre AS tanısı almış 60 hasta alındı ve kontrol grubu da 60 sağlıklı erişkinden seçildi. Hastalar kontrol grubuyla yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKI), medeni durum, eğitim düzeyi, mesleki durum, sigara ve alkol kullanımı göz önüne alınarak eşleştirildi. AS hastalarının hastalık aktivitesi Bath AS Hastalık
Aktivite İndeksi (BASDAI) ile, spinal mobilitesi Bath AS metroloji indeksi (BASMI) ile ve fonksiyonel durumu da Bath AS fonksiyonel indeksi (BASFI) ile değerlendirildi. AS hastalarında yaşam kalitesini değerlendirmek için Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Ölçeği (ASQoL) kullanıldı.
Hastalardan ve kontrol grubundan anksiyete ve depresyon düzeyi için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) formlarını doldurmaları istendi. Eğitim düzeyi ve mesleki durum AS hastalarında yaşam kalitesini etkileyen faktörler olarak tespit edildi. Ayrıca kadın AS’li hastalarda VAS ve BASDAI değerlerinin daha yüksek olduğunu gözlemlendi. AS’li hastalar kontrol grubuyla karşılaştırıldığında depresyon ve anksiyete düzeyleri daha kötüydü. Hastalık aktivitesi yüksek olanlarda yaşam kalitesinin daha kötü olduğunu ve ASQoL ile BASDAI, BASFI, VAS, BASMI ve depresyon ve anksiyete ölçekleri arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu gözlemlendi.
AS’li hastalarda kontrol grubuna kıyasla depresyon ve anksiyete düzeyleri yüksektir ve sosyal ve psikolojik destek AS tedavisinde başarıya önemli katkı sağlama potansiyelindedir.

Yorumlar

• emosemos 1,232 Istanbul
    kendimi ,bir kac gun once ,facebookda yayinlanan bir teste tabi tuttum.sonuc Yürüyen anksiyete cikti. :) 
    Bu hastalikta beni en cok yoranda bu durum oluyor.hic bisey yokken benimkiler geliyor (hos bu aralar hic gitmiyorlar ama )...
    Sizlerde durumlar nasil.ozel bir yontem uyguluyormusunuz ???
  • M.SelimM.Selim 469 Bursa
    Abla bol bol 'ya sabır' çekiyorum. ağzım biraz bozuktur yalnızken, araba sürerken bol bol sesli ağzımı bozuyorum. eğer stada maç izlemeye gidersem bol bol bağırıyorum. zamanlı zamansız komik videolar izliyorum. sabahları metro fm de Pascal ve Kadirin aragaz programını dinliyorum, çok güldürüyorlar iyi geliyor. Allah razı olsun annem sürekli okur beni. yatağa yattığımda oğlum sırtını üfeleyim mi diye sorar, yok anne desem bile mutlaka bir el atar, sırtımı, omuzlarımı, dizlerimden aşağısını 5 dakika üfeler ve üfelerken mutlaka dua okur. Allah başımdan eksit etmesin hep derim dualarıyla yaşıyorum. Hiç unutmam doktorun babama dediğini, "abi masaj salonuna sürekli gidiyormusun? bu kadar yıl bu değerlerle bu eklemler nasıl yapışmamış birbirine" dedi. Herken o an anneme baktı :) Kadının elinde ve dirseğinde 3-4 yıl önce karpal tünel sendromu oldu ona rağmen hiç sıkılmadan hatta biz yok dememize rağmen bize masaj yaptı. Tabi birazda annemde ki alışkanlık. artık yanına oturunca bile masaj yapmaya başlıyor :) 

abla yanlış hatırlamıyorsam seni ufak haylazların vardı, tut kulaklarından biraz masaj yapsınlar, evde komiklikler yapsınlar. hepimizin hayatında borçlar, taksitler, geçim sıkıntısı ve manevi sorunlar var, hatta hasta olsun olmasın herkeste var. Benim bir de ayrıca iç dünyamda çok fazla düşünmek gibi kötü bir huyum var. çenem kapalı dursa bile o beyin hiç susmuyor ya, bir saniye bile mi susmaz. Moral önemli @emos abla ne olursa olsun gülmeyi bırakma. o anksiyete durumu erkenden geçiveriyor. 

doktora gitsen ayrı dert, basıyor ilacı afedersin mal gibi oluyorsun. tek bildikleri beynin seratonin seviyesiyle oynamak. ama bizi diğer insanlardan ayıran bir rahatsızlığımızın olması nedeniyle bu hormon bize tek başına yetmiyor. bence bize grup olarak vermeleri lazım melatonin, seratonin ve endorfini. bizi anca keser :) 
    Sagolasin mustafa.dedigin gibi Allah tan kendi kendime teskin ederek atlatiyorum.zaman zaman geliyolar iste o zamanda inan okumayi bile unutuyorum.yoksa duayla ,cektigim tesbihlerle simdiye kadar doktora ihtiyac duymadim.o anaciginin kiymetini bil mustafa.ahh benim anamda yanimda olaydi belki daha rahat atlatirdim.benim haylazlar birkere masaj yapiyor sonrasinda kacacak delik ariyolar.iki ergenle ugrasmak ayri bir dert zaten Allah omur versin.cok sukur esim buyuk destekcim .birde cevremdekilerinde taktir ettigi bir ozelligim ,kendimi kapamadim eve.cok siddetli agrilarim oldugu gunlerde bile attim kendimi sokaklara.yeri geldi aglaya aglaya yataktan kalktim ama hep sukrettim.neyapalim buda bizim imtihanimiz.Rabbim mukafatiyla atlatmayi nasip etsin hepimize.
  • monomono 5,355 Ankara
    @M.Selim
    Şu yazdıklarından sonra kendime bakıyorumda benim en az Verem filan olmam lazımmış diyorum, ne anadan ne yardan nede gardaştan görmedik öyle şeyler.
    17 yaşımdan beridir annem yanımda olmadı, Almanya'ya göç ettiler, en son 2 sene önce işim düştü ilk kez, biraderi de tembihledim filan, annemi gönderin 2 hafta bir tedavi işim var, evde duracak bir şey yapmasına gerek yok, kapıya, telefona baksın bana yeter dedim.
    Annem bi geldi benden daha hasta olarak geldi, kadın ayakta duramıyordu, tabii benim tüm planlar suya düştü...
    30 yılda 1 kez işim düştü anneme, onada felek izin vermedi. :))

Gerçi o felek kimseye izin vermiyor galiba... eşim bile ne masaj ne krem sürme, hatta okuma bile yapmaz, yaptıramam.
    En son oku dedim filan, okumadı, çocuk okusun diye başından savdı. Oysa kendisi güya dindardır tv de hocaları kaçırmaz, okur filan ama bana geldimiydi ıhh ıh. der.
    İnanmıyorsun ne okuyacağı filanda der, yav olsun oku derim ben okumaya inanırım derim, yok okumaz.

Aslında eşimin elinde şifa da var, benim hastalığımı besleyen o  diyede düşünürüm hep, o yüzden nötr edebilir ama bir kremi sürdürmek meseledir ona.
    Bazen şeş kaza yapar ama onuda gönülsüz yapar, o da çok bir işe yaramaz haliyle... her zaman işi vardır, dizisi vardır, hiç işi de diziside bitmez.

Mesele okunan dualarda değil aslında, mesele "nefeste"
    Doğru nefes hayat verir ama eğrisini bile bulmadık ki doğrusunu nasıl bulalım.

Heleki bu şansla herkes bulur, ben genede bulamam...bulamadım da zaten... :yumruk:

Ahh monoo ....Allah kimseyi kimseye muhtac etmesin yeterki.dediğin gibi sabahdan beri sirtimda bir agri ki sormayin.hani şöyle bir iki dokunus oksa gececek cinsten.hemen yan odada ,onlar icin sacimi supurge ettigim sipalardan biri var ama nafile.uc gundur onu hic mi hic ilgilendirmeyen bir konu icin bana surat asip kusuyor.gelipte yanima bir el atayım demiyor.diyorumya ya Rabbim evlada bile muhtac etmesin.
    Bende bugun karar verdim.eğer sabaha vazgecmez isem solugu dogru anamin yanina,bir yildir isteyipte gidemedigim ankaraya  kacacagim.yok sınavları var evden ayrilmayim ,yok efendim ne yiyecek ne içecekler ,aman utuleri çamaşırları kalmasin diye erteleyip durdum.nolduuuu....madalya takacaklar sanki.ahh bu karariari herzaman alabilsem sorun kalmayacakta ;yapabilene.....
    Bakalim insallah kararimdan vazgecmemde ,belki anacigimin elleri ve duası şifa olur :( :( (yaw surda niye bir ağlama ikonu yokk )
  • monomono 5,355 Ankara
    Aile işleri zor iş gerçekten, uzaktaki insanlar anlamıyorlar diye üzülüyoruz ama yakındakilerin de anlamaması bu çok tuhaf oluyor.
    :agla:  :agla:
    Ağlama ikonu var ama şöyle sessiz bir ağlama dersen ona bakayım bi ara.
    Kocaman insanların ağlamasıda güzel olmuyor, biz en iyisi gülelim. :zafer:  :harika:  :))
    Yok yokkk bu aglama guzelmis.şoyle bagira cigira tam bana göre.
    Evet hep gulelim insallah ama bazende iyi geliyor arkadasim..
    Ehhhh Ankara....herkezi sığdırdında şuncacıķ beni sığdiramadin...Canin sagolsun...
    Baba ocağı ,ana kucağinda olmaya az kaldi....şimdiden agrilarim azaldı dermisimmmm ama nerde.otobus yolculugu artik tam bir işkence...saglik olsun bakalim.uc saat daha dayandimmi bitti zaten. :)
  • monomono 5,355 Ankara
    Eheh, öyleyse şimdiden Ankara'ya hoş geldiniz diyelim, annemize de selamlarımızı iletiniz. ^-^

Cok tesekkur ederim.aleykumselam...
  • sevgilersevgiler 772 Eskişehir
    havalar biraz düzelsin emoş.gelirsin.belki bende gelirim.ne güzel olur.uzun uzun anlatırız.kimse anlamasın biz anlarız birbirimizi.burdaki herkes.
    Insallah sevgicigim.bekliyorum bende
  • M.SelimM.Selim 469 Bursa
    @emos Allah sabırlar versin hepimize, benim ve babamın şansı annem diyim. abla otobüste sıkıntı yaşıyorsan, yolculuğa başlamadan 1 saat önce volteren sr75 yut öyle çık, daha rahat geçiyor yolculuk. ben eskiden hep öyle yapıyordum, en azından çok oturmaktan tutulmuyorsun hemde ağrın aşırı olmuyor. 
    @mono abi vallaha üzüldüm duruma, normalde tersi olur, çoluk çocuk bakmaz etmez ama senin tam tersi olmuş gibi. Allah sabırlar kolaylıklar versin. 
  • monomono 5,355 Ankara
    M.Selim dedi:
    @mono abi vallaha üzüldüm duruma, normalde tersi olur, çoluk çocuk bakmaz etmez ama senin tam tersi olmuş gibi. Allah sabırlar kolaylıklar versin. 
    Ehehe, daha ellerine düşmedik, hele ellerine düşelim onlara da sıra gelecektir. :boks:
    Hatırlarsan "çürük elma" teorisiden bahsetmiştim, o teori benim pratiğimdir nihayetinde.

Aslında işleyişi az/çok bilirsen, gerisi pek problemde olmuyor, Tebrizinin dediği "Olduğu kadar, olmadığı kader" deyipte geçebiliyorsun, hatta "Olduğu da kader, olmadığı da kader" diyebiliyorsun.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

hulya.erhan.1 hazar2307 veliaht ebonyjonsson remonk78 andretheus ismlkhrmn filizsml birkanzgr mehtapeylül Semihyerlikaya oldubil mturktan baharbozkuş