AS ve GEBELİK

adminadmin 467
kategorisi Makaleler

Gebelik, doğum ve doğum sonrası dönem artrit ve ona bağlı rahatsızlıkları olan kadınların ortak endişesidir.
Ankilozan spondilit bir erkek hastalığı olarak bilinmesine karşın (erkeklerde kadınlara oranla 2-3 kat daha fazladır) kadınlarda da yaygındır.

Gebelik ve ankilozan spondilit
konulu araştırma 1988 yılında "Kadın cephesinden Ankilozan spondilit" başlığı altında yayımlandı.
Bu çalışmanın ankilozan spondilitli kadınlarda gebelik sorunlarının anşılmasında önemli bir görevi yerine getirdiğini düşünüyorum.
Ankilozan Spondilit Uluslararası Federasyonu, ABD, Kanada ve 11 Avrupa ülkesindeki ulusal ve bölgesel Ankilozan Spondilit derneklerine üye kadınlara ait klinik verileri ve hastalık geçmişleri ile son gebelikleri hakkındaki anket sonuçlarını paylaştı.

939 kişi
ile anket yapıldı.
Kadınlarda ankilozan spondilit başlangıç yaşı ortalama 23 olarak bulundu.
Bu kadınların % 21'inde hastalık ya gebelik esnasında ya da hemen sonra meydana gelmiştir.
Hastalarda AS'nin yanısıra

% 45 omurga (periferik artrit) arası eklem iltihabı
% 48 göz (akut ön üveit) ve iris iltihabı
% 18 sedef
% 16 inflamatuvar barsak hastalığı vardı.

Ankete katılanların 649'u daha önce gebe kalmıştı ve ortalama gebelik oranı 2.4'tü.
Bu gebeliklerin 1.4'ü hastalık sırasında olmuştu.
Gebeliklerin %15.1'i düşükle sonlandı.
Gebelikler sırasında hastalık aktivitesi;

% 33.2 değişmedi
% 30.9 düzelme oldu
% 32.5 kötüleşti

Gebelik sırasında hastalık aktivitesinin azalması periferik artrit olma ile ilişkili bulundu.
Aynı zamanda kız çocuğu olanlarda erkek çocuğu olanlara oranla iyileşmenin daha fazla olduğuna dair ciddi farklar görüldü.
(Araştırma sırasında gebe olmayan AS'li hastalardaki hastalık aktivitesi de gözlenmiş olsaydı daha iyi olurdu.)

Doğumların % 93.2 zamanında oldu.
Vakaların % 58'i sezaryenle doğum yaptı.
Bebeklerin çoğunluğu sağlıklı ve ortalama 3.4 kg. idi.
Aktif AS olanların %60'ı doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde alevlenme yaşadı.

Bu doğum sonrası dönemde hastaların bir çoğunda inflamasyon artışı olduğuna ilişkin bilgilerimiz ile uyuşuyor.
Yukarıda özellikle çalışmada, hiçbir kontrol grubu yoktu. önemli sayılar bazı gebelik olmadan veya ankilozan spondilit olmayan kontrol grubuna göre
olsaydı bu çalışmanın sonuçları daha güçlü olurdu.
Araştırmada, Ankilozan spondilitin anne karnında gelişmekte olan ya da yeni doğmuş bebeği etkileyeceğine dair bir bulgu elde edilemedi.
Hamilelik esnasındaki bu iyileşme sıklıkla kadınlarda periferik artrit öyküsü ve kız bebek sahibi olanlarda daha fazla oluşur görünüyor.

WILLIAM C. SHIEL JR., MD, FACP, FACR, CHIEF EDITOR

Yorumlar

• Araştırmada, Ankilozan spondilitin anne karnında gelişmekte olan ya da yeni doğmuş bebeği etkileyeceğine dair bir bulgu elde edilemedi.

admin yazı içimi büyük ölçüde rahatlattı emeğiniz için teşekkürler... en çok arştırdığım ve şüpheye düştüğüm konu bebeğin etkilenme olasılığıydı şimdi içim daha rahat...
  • merhaba arkadaşlar
    uzun süredir sizlere yazamıyordum ama güzel bir haber beni affettirir diye umuyorum :D 8 haftalık 1 cm boyunda kalbi güm güm atan bir bebeğimiz var :) bebek planlarken en çok araştırdığım konu as ve gebelikti sevgili arkadaşlar bıkmadan sorularıma cevap verip beni rahatlattılar bu dönemde.şimdi allah izin verirse bende buradan gebeliğimin nasıl geçtiğini sizinle paylaşmaya çalışacağım.
    şuanda herşey yolunda ağrı kesicilerime aylar öncesinde dr kontrolünde veda ettim. gebeliğimin 6. haftasındada salazopyrin'e.ve çok şükür ne ağrım var ne tutukluğum.sırt ağrılarımdan ayak şişliklerimden eser yok...
    beni takip eden gebelik düşünen as.li arkadaşlarım allah yardımcı oluyor siz yeter ki karar verin. umarım herşey bundan sonrada yolunda gider
    sevgiler
  • hayırlı olsun,sağsalim doğsun inşallah
  • teşekkür ederim burçin :) amin...
  • monomono 5,402 Ankara
    Haydi bakalım onca araştırma, endişe, korku, acabalar yerini artık sükünete bıraksın. :)
    En azından bu rahatlama ile güzel bir dönem geçirirsiniz.
    Normalde hamilelik zaten inişleri çıkışları olan bir dönemdir, her şeyi AS ile özdeşleştirmeyin, zaten süreklide kontrol altında olacak mışsınız ki kendinizi rahat bırakın..

Hayırlı olsun, sevgiler.
  • çok teşekkür ederim @mono inşallah :)
    sevgiler...
  •           merhaba arkadaşlar gebeliğimin şuan 13. haftasındayım malesef 11. haftasında ağrılarım başladı.geceleri çok şiddetli uykumu verimsiz hale getirecek kadar.sabahları zor doğruluyorum yataktan bazen gün boyu sürüyor bazen 1 saatte açılıyorum... kadın doğum doktorum  bebek aspirini olarak bilinen coraspin başlamamı önerdi 3x2 dozunda,başka bir kadın doğumcuda günde 1 taneden fazlasının zararlı olduğunu söyledi.şuan da gece yatmadan 1 saat önce alıyorum malesef ağrılarımı dindirmiyor birazcık hafifletiyor.Yinede şükrediyorum halime oğluşumu kucağıma aldığımda biliyorum ki bu günler geride kalacak...
  • ben gebe iken as olduğumu bilmiyordum skolyoz olduğum söylendi hep,benim tecrübemde gebeliğimin ilk trimestrisi yani üç ayı rahat geçti,ikinci trimestirisi ise senin yaşadığın gibi tam bir kabustu.geceleri sağıma soluma dönemeden özellikle kaburgama bıçak gibi batan ağrılardan uyuyamaz ve yatakta hareket edemez şekilde geçirdim,zaten yürümekte de zorlanıyordum yürüyüş yapamadım,fakat üçüncü trimestide altı aylık olunca yeniden doğdum sandım ağrılarım geçti ve rahat uyuyabildim yürüyüşümdeki zorlanma dışında doğuma kadar rahat geçirdim.gebelik boyunca hiçbir ilaç kullanmadım.skolyoz olduğum söyledim ve sezeryanla doğum yaptım çok sağlıklı ve hareketli normal kilolarda bir kızım oldu.doğumdan sonraki aylarda geceleri terden sırılsıklam oluyordum çok ilginç gelmişti etrafımdakilere sorduğumda lohusa terini yeni attığımı söylediler.zaten kızımı kucağımda uzun süre tutamıyordum bile.duruşum yürüyüşüm değişmeye herkes bana ne olduğunu sormaya başlayınca özel bir doktora gittim as olduğum ortaya çıktı.şimdi anlıyorum ki doğum sonrası terlemelerim alevlenme yaşadığım için olmuştu.as olduğumu bilseydim kendime dikkat eder ilaç kullanır doktora giderdim.şimdi tekrar gebe kalmaktan çocuk sahibi olmaktan korkuyorum.eğer gebe iken bilseydim kilo almamaya ve beslenmeme dikkat eder,hamilelere özel pilates v.s kurslara giderdim gerekirse ilaç kullanırdım.yüzü koyun yatamayacağın için sırt üstü yatmaya dikkat et,ben yan taraflarıma dönemeyip sırt üstü yatmak zorunda kalmıştım omurgamın yarısı dik olarak tutuldu kalanını da egzersizle esnek tutmaya çalışıyorumikinci üç ayda dişini sık,doğumdan sonra alevlenme yaşamamaya dikkat et,bilinçli olmak güzel..bol dua et.
  •       merhaba hiratamda anlattığın gibi 3. ayımda başladı ağrılarım.tesadüfmü bilmiyorum ama kaburgam tamda anlattığın gibi her derin nefes alışımda, uykumun arasında,sağıma soluma döndüğümde bıçak gibi saplanıyor sanki. dr.um fazla kilo almamamı söyledi dikkat ediyorum.ama ağrılarım yüzünden yürüyüş yapamıyorum.yıllardı sırt üstü yatıyorum  :( bu ii bi alışkanlık olacak benim için .umarım son üç ayım da seninki gibi sorunsuz geçer.ben terlemelerden bahsetmişsin  doğum dan sonra ağrıların n zaman başladı tam olarak ? yazarsan memnun olurum.     tecrübeni paylaştığın için içtenlikle teşekkür ediyorum hira...
  • üzüldüm tutkucum,inşallah kısa sürer ağrılı dönemin.Benim hamileliğim sırt ağrılarım dışında rahattı.Ama sırt ağrım şimdiki gibi olsa ne yapardım bilmiyorum.İkinci olursa ben de epey zorlanacağım sanırım.Allah sabrını verir.
  • merhaba burçinbende çok üzülüyorum ama elimden bişey gelmiyor bebeğim sağlıklı olsun da bunların hepsi geçer diye teselli ediyorum kendimi. Ağrılarım dışında çok şükür gebeliğim sorunsuz geçiyor. Doğumdan sonra nasıldın burçin hatırlıyormusun birde gebeliğin son 3 ayı nasıl geçmişti? cevap verirsen çok sevinirim.Dediğin gibi allah sabrını verir inşallah...                                                                           çok teşekkür ederim burçin                                                                                                                                                                                           
  • dayanılmayacak ağrım olmamıştı.Son 3 ayda da sıkıntı çekmemiştim şükür.Doğumdan sonra daha iyiydim sanki ama tabii ara ara şiddetli ağrılar yaşadım.Ama artık hiç kalça ağrım olmuyor.Orayı terk etti,yukarıya doğru çıkıyor bakalım.Şimdi sırt ağrılarım fena.
  • Merhabalar,18 haftalık hamileyim 1,5 yıl önce as teşhisi konuldu. Korkunç ağrılar yaşıyorum yürüyemiyorum geceleri benim için kabus haline geldi Umaraın bende son üç ayı rahat geçiririm. Bu arada normal doğum yapan var mı ? birde bu ağrılı süreçte ilaç kullanan varmı? Bilgilendirme için çok tşkler...
  • malesef benimde 2. 3 ayım çok ağrılı geçmişti. şuan 31 hftlık oldum ve 22 hftdan sonra ağrılarım kesildi ve ozamandan beri hiç ilaç almadım. ama 12 ve 22 hftalar arasında sürekli parol kullandım hatta bir kutuya yakın voltarende aldım. kadın doğum doktorum günde 4 kereye kadar parol çok sıkıştığında da voltaren alabilirsin demişti. ama şimdi iyiyim. inşallah böylede tamamlarım diyorum.
  • Merhabalar,18 haftalık hamileyim 1,5 yıl önce as teşhisi konuldu. Korkunç ağrılar yaşıyorum yürüyemiyorum geceleri benim için kabus haline geldi Umaraın bende son üç ayı rahat geçiririm. Bu arada normal doğum yapan var mı ? birde bu ağrılı süreçte ilaç kullanan varmı? Bilgilendirme için çok tşkler...
    geçmiş olsun canım,inşallah ilerleyen zamanlarda ağrın hafifler.Ben de şuan 37.haftama gireceğim,sadece 1 kere yürüyemeyecek duruma geldim.Zaten yukarda da yazmışım,ilkinde de sorun olmamıştı.Normal doğum yapmadım ama,yatakta sürekli ıkınma fikri bana göre değil,sanki orda tutulup kalırmışım gibi geliyor hep,dr'una sor ,doğru yolu gösterecektir
  • merhaba yelizBen 8 ay önce bebeğimi normal doğumla dünyaya getirdim.Hamilelik dönemimde çok kötü geçmemişti.21. haftaya kadar coraspin kullandım sadece onun dışında başka birşey kullanmadım. doğumda da bir sorun olmadı her şey gayet yolundaydı ama doğumdan 1 hafta sonra malesef ağrılarım çok şiddetli bir şekilde başladı. dr.uma biraz geç ulaşınca boşu boşuna ağrı çekmiş oldum.sonra kortizon başladık ve çok şükür iyiyim.şimdi bebeğim 8 aylık ve  hepsi geride kaldı. allah bebeğini kucağına sağsalim almayı nasip etsin.
  • merhaba arkadaşlar ben yazılarınızı okudum çok yardımcı oldu ve yaşayacaklarım konusunda bilgi sahibi oldum.Gebelikten sonra omurganızda eğilme oldumu beni en çok endişelendiren konu bu cevaplarınızı  bekliyorum
  • sevgilersevgiler 780 Eskişehir
    benim abim 45 yaşında o öne eğildi.bende a.s.liyim.41 yaşım.bende eğilim yok.doktor mr sonucuna göre sanırım sende eğilim olmaz dik kalırsın dedi.yani bazı a.s.liler eğilim yaşıyo bazıları dik kalıyo.ama sonuçta ikisindede aynı acıları ağrıları rahatsızlıkları yaşıyoruz.
  • Teşekkür ederim sevgiler 32 yaşındayım henüz eğilmem olmadı ama ağrı nöbetlerim oluyor buna şükür daha kötüleride var.çok tedirgin oluyorum bebekte kilo alacağım için eğilirsin demişti doktor ama düşünüyorum da bu hastalık annem de de var ve 4 çocuk dünya ya getirdi eğilmesi çok yok.Allah hepimize yakın zamanda şifa versin tıp ilerliyor inşallah bu hastalığında çaresi bulunur.
  • Arkadaslar 3yil önce ankilozan spondilit teshisi konudu ilaç hic kullanmadim morelim bozulmasin diye doktor üç ay da bir kontrole geleceksin demesine ragmen hic gitmedim şuan doktoruma danismadim ama gebe kalmayi düşünüyorum bir sıkıntı olur mu yardimci olursaniz çok sevinirim
  • AlpxAlpx 1 K. Maraş
    Merhaba arkadaşlar bana 5yıl önce as teşhisi konuldu. 18 haftalık hamileyim. Ağrılarım dayanılmaz durumda. Doktorum Brufen  400mg tablet yazdı fakat K. Doğum Dr. Önermesi. Ağrılarıma  dayanamadığımdan kullanıyorum. Aranızda kullanan var mı? Bebeğime zarar vermesinden korkuyorum.  :-[
  • kardelenkardelen 1 İstanbul

MERHABA ARKADAŞLAR GRUP TARİH OLARAK BAYA OLMUŞ KIMSE BAKMAMIŞ.BEN A.S HASTASIYIM 18 HAFTALIK HAMİLEYİM.EN SON YAZAN ARKADAŞIM GİBİ YANİ.AĞRILARIM DAYANILMAZ DERECEDE. GECELERİ UYKU YOK VE. GECE AĞRILARIM DAHA ÇOK ŞİDDETLENİYOR. BENİM RAMOTOLOJİ DOKTORUM GEBELIK İSTEDİĞİMİ BELİRTTİĞİM AN İLACI BIRAK 3 AY ÖNESİNDE DEDİ.BRUFEN KULLANIYORDUM. 3 AY ÖNCESİ  BIRAKTIM. VE GEBELİĞİMİN İLK 3 AYI KÖTÜ GEÇTİĞİ İÇİN BRUFEN İ TEKRAR KULLAN DEDİ BEBEGE ZARARI YOK DEDİ. 3. AYIMDA BIRAKTIM SUAN KULLANMIYORUM DOKTORA GİTSEM YİNE İLAÇ VERECEK VE BEN İLAÖ KULLANMAK İSTEMİYORUM ÇÜNKÜ İSTER İSTEMEZ BEBEĞE ZARARI VAR. YÜZMENİN FAYDASI OLLUR MU SİZCE YADA NE ÖNERİRSİNİZ?

• MERHABA BENDE 11 YILDIR ANKİLOZAN SPONDİLİT HASTASIYIM ŞUAN 20 HAFTALIK HAMİLEYİM YAKLAŞIK 2 AYDIR DAYANILMAZ AĞRILARIM VAR RESMEN YÜRÜYEMİYORUM HERGÜN DÜZENLİ DELTACOTRİL 5 MG VE GÜNDE 4 DEFAYA KADAR PAROL KULLANIYORUM AMA YARARI YOK ÇOK SIKIŞINDA DİCLOFLAM KULLANIYORUM DİKLOFLAM RAHATLATIYOR AMA RİSKLİ ÇOK NADİREN KULLANMAMI ÖNERDİ ROMOTOLOJİ DOKTORUM ANCAK ENBREL DE KULLANABİLECEĞİMİ SÖYLEDİ SANIRIM ONA GEÇİCEM HAMİLELİKTE VE NORMALDE ENBREL GİBİ BİYOLOJİK İLAÇ KULLANAN VARSA YORUMLARINI BEKLİYORUM.
  • M.SelimM.Selim 473 Bursa
    @barmen007  doktorunuz nasıl enbrel tavsiye edebiliyor anlayamıyorum. prospektüsü hiçmi okumamış. prospektüsteki o kımı aynen paylaşayım.
    Hamilelik
    ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.Hamile kadınlarda ENBREL ile yapılmış çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle hamile kadınlarda ENBREL kullanımı tavsiye edilmemektedir. ENBREL tedavisi sırasında hamile kalmamanız önerilir.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
    Emzirme
    ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.ENBREL'in anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. ENBREL kullanırken emzirmemelisiniz.
    Araç ve makina kullanımı
    ENBREL kullanımının araç ve makine kullanma kabiliyetini etkilemesi beklenmez.
    ENBREL PEN'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
    ENBREL sukroz içerir. Ancak kullanım yolu nedeni ile herhangi bir uyarı gerekmemektedir. Bu tıbbi ürün her ml'sinde 1 mmol (23 mg)'dan daha az sodyum ihtiva eder. Sodyuma bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmez.
    Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
    Başka bir ilaç kullanıyorsanız veya yeni bir ilaç kullanmaya başladıysanız lütfen doktorunuza bilgi veriniz.
    ENBREL'i aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
    • anakinra (eklem ağrıları ve şekil bozukluğu (romatoid artrit) tedavisinde kullanılır)
    • abatacept (eklem ağrıları ve şekil bozukluğu (romatoid artrit) tedavisinde kullanılır)

Erkeklerde sıkıntı olmamasına rağmen ve prospektüste erkekle alakalı hiçbir öneri bulunmamasına rağmen eşimle çocuk düşündüğümüz için aylar öncesinden azaltarak bıraktım. Kadınlarla alakalı direk uyarı varken doktor nasıl önerebiliyor gerçekten anlamıyorum. İnşallah sağlıklı, ağrısız bir hamilelik sürdürürsünüz ve çocuğunu sağlıkla kucağınıza alırsınız.
  • Merhaba Bende 32 yaşındayım 1. çocuğumdan sonra 30 yaşında iken teşhis kondu omurgada eğilme yok sol kalçamda yoğun kireçleme vardı ben ilaçları 2. çocuğu düşündüğümüzden itibaren bıraktım bacaktaki ağrıyı ve bazen olan sırt ağrılarını da yüzerek ve balık yağı içerek geçirdim çok faydası oldu ikisininde hamile kalmadan önce dr. görüştüm ilaç içmediğimi söyledim ne yapıyorsan aynen devam et dedi bana hamilelikte sorun yaşamazsın dedi şu an 35 haftalık hamileyim 2-3 hafatadır hareketsizlikten sol kalçamda hareketle azalan ağrılar oluyor bazen yürümekte güçlük çekiyorum, kilo şuanda 14  1-2 kilo daha doğum sonuna kadar alırım . Doğumdan sonra inşallah kiloda verince eski düzenime dönücem 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

yazicimehmet abdullahgenc BBULUTAY seckin VedatTAKUNYACI muratkr SportMan keislamoglu muratdekor ergunaras Fuat zeminmuhendislik