özürlülük raporu

Ben 10 senedir AS hastasıyım heyete girdim yüzde 36 puanla çıktım bu heyet raporu özürlü raporu olarak geçerlimidir yeniden başvurmak gerekiyor mu? acil cevap verirseniz sevinirim !!!
«13

Yorumlar

• McKayaMcKaya 2,548 İstanbul
    %36 geçerli değildir. En az %40 olması lazım. Aradan bir süre geçtikten sonra tekrar başvurabilirsiniz. Ya da başka bir hastaneden denersiniz.
  • monomono 5,355 Ankara
    Evet yasal sınır %40 tır, aşağısı olmaz.
    Başka hastalıklarınız varsa tansiyon, göz vs. gibi onlarıda rapora eklettirerek sınırı geçme şansınız var.
  • Peki bu yüzdeleri neye göre koyuyorlar? Mesela %40 rapor almış birinin görünüm ve kısıtlılık oranlarının kötü olması lazım herhalde?
    Bu yüzdelerin bir kriteri var. İfadenizden doktorların kafasına göre verdiğini düşünüyorsunuz gibi geldi. Öyle olmadığı da söylenemez ya neyse. Belgeler sitemizde var.http://www.ankilozanspondilit.com/forumlar/discussion/125641/ozur-durumuna-gore-calisma-gucu-kaybi-oranlari-cetveli/
  • Teşekkürler, yanlış anlamadıysam buradaki rahatsızlıkların karşısında oranları verilmiş, bu oranlar birleştirilebilirse sıradan bir insan %100 ile özürlü grubuna girer :) saçma geldi biraz, mesela bende özofagus reflü sıkıntısı var ve bu cetvelde buna 20 yazılmış, bu bir özür grubu içerisine dahil edilmemeli, çünkü bu nüfusun neredeyse yarısına yakınında olan ve strese balı gelişen bir rahatsızlık. neyse bunun gibi birçok basit hastalıkta özür grubuna dahil edilmiş, bu benim görüşüm tabiki, bir başkasına göre bunlar özür grubuna girer ama bana göre birçoğu özür değil bunların.
  • monomono 5,355 Ankara
    .. bu oranlar birleştirilebilirse sıradan bir insan %100 ile özürlü grubuna girer :) saçma geldi biraz..
    Bu o kadar kolay değil, üstte arkadaşımız AS 'li olduğu halde %40 'ı geçememiş ki öyle her hastalığa da özür raporu alınmaz, zaten vermezlerde.Özür olması için kalıcı bir hastalık olması gerekiyor, tedavisi olan hastalıklar kişiyi yatağa düşürse bile, özür kapsamına girmez.
    Mesela %40 rapor almış birinin görünüm ve kısıtlılık oranlarının kötü olması lazım herhalde?
    Yani oran arttıkça az/çok görünümden belli olur, fakat bu işlere heyetler karar veriyor, ayrıca görme özürlüler veya psikolojik sorunları olanların çoğu %70 den yukarı rapor alabiliyorlarken görünümlerinden bu kanıya varamazsınız, diğer yandan %70 den yukarısı "çalışamaz" raporu iken bu insanlar çalışabiliyorlar.?Veya %100 psikolojik raporu olan bir gene resmi işlerde bile çalışabiliyor? oysa bu insanlar cinayet işlese ceza almıyorlar!Özetle özürlü raporu demek illa "yatalak" olmak "kötürüm" olmak manasında değildir.Özürlü deyince "tekerlekli sandalye" akla gelmesin, lakin bizim toplumuzda böyle bir kanı var maalesef.  :)
  • Sayon @mono benim demek istediğim şey çok başkaydı, ben bu cetvelde yazılı olan bazı hastalıklara verilen oranları garipsedim, mesela reflü hastalığı için yüzde 20 oran verilmiş, bu hastalık toplumun neredeyse çeyreğinde zaten var ve geri kalanlarında çeyreğinde büyük potansiyel var, yani olma eğilimi yüksek, bu hastalığı dahi özür grubu içine alıyorlarsa görmeyen birini el üstünde tutmak gerekir, gerçekten özür sayılabilecek hastalıklar varken bazı hastalıkların özür olarak kabul edilmesini doğru bulmuyorum sadece,mesela bizim hastalığımız AS gerçekten bir özür grubuna dahil edilebilir, çünkü bu gerek iş gücü kaybı gerekse moral bozukluğu olmak üzere kişiyi toplumdan uzaklaştırabilecek bir hastalık, biz her iş te gelişi güzel çalışamayız, biz gün boyu oturup sabit şekilde duramayız.. Neyse hayırlısı olsun, elbet birgün bu konuda da gerekli düzenlemeler yapılır.
  • monomono 5,355 Ankara
    Özür olayının neye göre değerlendirildiğini bende çok araştırmadım ama bunun da trafik kuralları gibi belli bir zaman içinde gözlemler/araştırmalar sonucu ortaya çıktığını sanıyorum.Örn. insanlık "emeklilik" gibi bir olayla karşılaşalı çok olmamıştır ama bugün insanlar bir süre çalışıp emekli oluyorlar, özür olayınında geçmişi çok değil, helede Türkiye da daha yenidirde diyebiliriz, bu konuda görme engelliler çok fazla çalışma yaptıkları için (bir ara Türkiyede özür olayını incelemiştim) aslan payını onlar almışlardır, bana kalırsa (ağrı/sızı yokken) bu kadar oran almakta doğru değil ama birileri bu kuralları koymuşlar.Neye göre %100Eğer %70 den yukarısı "çalışamaz" diyorsa bu insanlar niye çalışıyorlar, ya da kanunlar buna neden izin veriyor.veya bu tip durumlara neden %70 den yukarı veriyorlar.Tabii görme/psikoloji özürlüler buna bir cevap bulmuşlar, bu bizim görme özrümüzdür, yani görme kaybımız %100 anlamındadır, yoksa bu %100 bedensel kaybımız değildir anlamında diyorlar.Psikolojik sorunu olanlarda benzer şeyi söylüyorlar.AS ye gelirsek bizde de neredeyse tam bedensel kaybı arıyorlar ki ağrı/sızı filan falana zaten hiç bakmıyorlarda, her tarafı tutulacakta öyle zar/zor rapor alabilirlerse alabiliyorlar.Özetle iyi organize olan hastalık grupları, haklarını fazlasıyla almışlar, organize olamayan bizler gibi gruplar ise arada kalmışlardır.Yani Sayın fatih83 olay birazda dediğiniz gibidir, ama genel anlamda bir hastalık o organı veya vücudu etkiliyor/kısıtlıyorsa özür kapsamına giriyor ama tabii burada tek başına %20 %30 gibi bir rakamların hiç bir anlamı yok, bu o kişiyi özürlü yapmıyor yani, resmen %40 tan yukarısıdır önemli olan.Sevgiler
  • Evet haklısınız Sayın mono. Ama ben  olaya bir de şu açıdan bakıyorum, keşke düzenlemeler daha sağlıklı olabilse de insanlar yaptıkları işler yüzünden %40 lara varan fiziksel yada ruhsal olumsuz süreçlere itilmese, yani kendimizden örnek vermek gerekirse, bu halimizle devlet bizi umursamıyor ve bu hastalığa ağır gelmeyecek iş bulamıyorsak, bu durum bizi dolaylı olarak zaten ileri evrelere sürüklüyor. Yani çözümü baştan yapılabilecek ve özür gibi bir duruma bile gerek kalmayacak işler hiç olmazsa belirli standartlar dahilinde kontenjanlarla açılıp bizlere sunulsa bunun daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.
  • Arkadaşlar selamlar;

As hastalığı için inegöl devlet hastanesine rapor için müracet etmiş ve sadece fizik tedavi uzmanının görüşü ile %19 rapor çıktı, bu oran normal midir ? veya bu rapora itiraz etsem başka hastaneye gitsem bu oran nekadar daha yükselme ihtimali var. Saygılar
  • Rapora itiraz için Sağlık müdürlüğüne başvurmalısınız... 2. bir hastaneye sevkederler... İki rapor aynı iase rapor geçerlidir... Farklı ise hakem hastaneye havale ederler...

Yönetmelikte  % 2o-4o-6o oranları var... 19 bence düşük... En hafif form 2o alır..
  • monomono 5,355 Ankara
    AS den başka rahatsızlıklarınızı da rapora ekletmediğiniz sürece, rapora itiraz etsenizde fazla %  vermezler.

O yüzden diğer rahatsızlıklarını da rapora ekletmek gerekiyor.
  • AliBerdanAliBerdan 6 Gaziantep
    selamun aleykum, 2 hafta önce heyete girdim ramatoloji %40 dermotoloji %30 fizikseltedavi %20 verdi bunun neticesini bekliyorum şuanda,
    Bu oranlar üst üste eklenmiyor. Karmaşık bir hesaplama sistemi var.
  • AliBerdanAliBerdan 6 Gaziantep
    Evet karmaşık bir heseplama var evrak üzerine %44 yazdı,1ay sonra raporu istiyen yere git dediler.
  • Balthazard formulu..

Sizinki % 66...
  • tek taraflı kalça iltihabında as tanısı konuldu hastalığın aktif dönemlerinde topallıyorum alacağım rapor oranı nedir
  • Merhaba.20 yıllık as hastasıyım.tek kalçam birleşmiş durumda. Diğer kalça birleşmek üzere dizim kötü boynum kötü kürek kemiklerim sırtım kötü.gözlerde iltihap var.nefes zorluğu var.her işte çalışamıyorum.bu hastalık daimi acı veren hastalık.geçmiyorda.birde kaburgalarım.baskı yapıyor.eğer engelli vermiyorlarsa.bu hastalığı sağlık kurulu önemli bulmyorsa biz nasıl geçinip yaşayacağız.
    (2) ali ali
  • aliali 4 Adana
    Slm kader arkadaşları bende bir as hastasıyım 2010 yılında özürlü raporu için kurula girdim bana%65 özürlü raporu verdiler komik olan şu ki geciçi bir hastalık olmamasına rağmen bana 2 yıllık geçici rapor verdiler geçenler doktoruma sordum artık rapor almak okadar kolay olmadığını ifade etti benim bu durum karşında nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilen arkadaşlar yazar sa sevinirim şimdiden çok tşk ederim.
  • monomono 5,355 Ankara
    Selam @ali  bu gibi konuları okursanız, sorununuz hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • aliali 4 Adana
    Peki sizin Öner'iniz ne olurdu yeniden kurula gireyim mi yoksa uğraşmamın bir anlamı yok mu.
  • monomono 5,355 Ankara
    Tabi canım hakkınızı arayın, uğraşın, onların bildiği gibi değil mesele, "Hak verilmez alınır" Engellilerin böyle sloganı bile vardır. Helede ilerlemiş bir AS niz varsa yanında da bir kaç hastalıkta varsa, AS zaten kalıcı bir hastalık, uğraşın tabi.

• aliali 4 Adana
    Sayın mono bey sizde bilirsiniz ki kurulda her hangi bir muhatap yok rapor u sonradan ğönderiyorlar orada derdimizi anlatacak insanyok doktorum bana bi keresinde %40 rapor almak bir bacağınızın olmaması demişti
  • monomono 5,355 Ankara
    Sevgili @Ali, bu konuda ne kadar okursanız, ne kadar bilgilenirseniz bu sizin LEHİNİZE olur.  
    Öyle bir bacağın filan olmaması hikaye, belli ki o da bilmiyor, ya da sizi yanlış yönlendiriyor. Ama okumaya vaktim yok derseniz, çevrenizden sorun soruşturun, bunca AS li rapor alıyor, hemde hakkıyla alıyor.
    Diğer türlü buradan anca bizler yazarak yardım edebiliriz başka da elimizden bişi gelmez, zaten bu konularda bir dünya paylaşımda vardır, gerisi de sizin azminizdir.

Kolaylıklar dilerim.

• sayin.net.adminsayin.net.admin 1,072 Ankara
    doktorum bana bi keresinde %40 rapor almak bir bacağınızın olmaması demişti
    bunu diyen doktorun konuyla ilgili zerre kadar bilgisi yok. dinlemeyin.
  • ali dedi:
    Peki sizin Öner'iniz ne olurdu yeniden kurula gireyim mi yoksa uğraşmamın bir anlamı yok mu.
    Sağlık Bakanlığı'nın aldığı karara göre hastalığın durumuna göre ilk rapor 1veya 2 yıllık sonra 2 yıllık ve 3 .cü raporda sürekli ye döner. Bu kararın alınmasında mı sebebi para karşılığı hastalığı olmayıp engelli kerim haklarını gasp ettikleri için belli bir sene hastalık takibine kara verilmis
    (1) mono
    @Sezer Güler kararın kaynağını verebilirseniz bir inceleyelim. Daha yeni AS'den dolayı sürekli rapor almış arkadaşlar var.
  • rndyrndy 2 Izmir
    cümletten selam herkese ve geçmiş olsun diyorum. ben 25 yasındayım yaklaşık 13 senedir as hastasıyım aynı zaman da gözde üveitim var belki aynı durumda olanlar vardır ve şuan epiretinal membranımda oluştu sağ gözümde

3 sene önce izmir yeşilyurt hastanesine heyete basvurdum %3 verdiler yorumlara bakıyorum yüzde 30 40 oranı alanlar olmuş ve 1 sene önce tekrar başvurdum bu kez urla devlet hastanesine %7 verdiler sizin bu aldıgınız rakamları görünce tekrar basvurma gibi bir düşüncem oluştu bi önerisi olan varmı?

edit: askerliğim 2 sene ertelendi 3. sene ankaradan çürük aldım
  • monomono 5,355 Ankara
    Hem size 12 yaşından beri AS diyecekler hemde %3 rapor verecekler,  o nasıl işmiş öyle.

Biraz daha rapor aşamalarınızdan bahsedin ve de kendinizden, tutulum düzeyiniz ne durumda? En önemlisi o aslında. Durumunuz iyiyse rapor zor zaten.
  • Sadece ankilozan  spondılıt tanısı konmuş birisi yüzde kaç özürlü raporu alabilmekte bunu öğrenmek istiyorum .hastalktan kaynaklı üveit atakları oluştu(ön üveit) zamanla glokom hastalığı tanısı kondu.yoğun göz damlası kullanmaktan katarakta oluştu  4 senedir salazopyrin kullanmaktayım .daha önceden kurula şeker hastalığından  girmiştim %28 rapor almıştım tekrar kurula giriyimmi  oran yükselirmi.hastalıktan kaynaklı şekil bozukluğunu nasıl belirleniyor bunun için ön bilgi almak için hangi bölüme gitmek gerekiyor.ortapedimi yoksa fizik tedavidenmi öğrenmek gerekiyor.bende  iskelet yapısından nekadar bozukluk olduğunu bilmiyorum
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

hulya.erhan.1 hazar2307 veliaht ebonyjonsson remonk78 andretheus ismlkhrmn filizsml birkanzgr mehtapeylül Semihyerlikaya oldubil mturktan baharbozkuş