Romatizma el kitabı

adminadmin 467
kategorisi Makaleler
İÇİNDEKİLER
 • Romatizma nedir?
  Romatizmanın nedenleri nedir?
  Eklem romatizması.
  İltihaplı romatizma.
  Ankilozan Spondilit
  Artroz.
  Adale romatizması.
  Romatizma ve Genetik
  İklim Şartlarının etkisi
  Romatizma ve beslenme
  Romatizma ve kilo
  Doktora gitmek ne zaman önem kazanır?
  İlaçlar.
  İlaçlar nasıl alınır?
  İlaçların hangi yan etkileri bilinmektedir?
  Romatizma hastalığının tedavisinde kimler yardımcı olabilir?
  Diğer tedavi yöntemleri.
  Hastalığın sosyal ve ruhsal sonuçları.
  Irsiyet ve çocuklar
  Psikolojik sonuçlar


Romatizma nedir?
Romatizma, tanımı çerçevesinde düşünebileceğimiz yüzden fazla hastalık vardır. Bunlar “ayakta durma ve hareket etme aracı” ya da iskelet, kaslar ve bu organlarla ilgili her türlü hastalıktır. Hastalığın nedeni bilinememektedir. Ancak hemen her durumda zedelenmiş ya da hasara uğramış bir eklem söz konusudur. Örneğin diz ya da kalça eklemi gibi. Zedelenmiş ya da hasara uğramış eklemler hastanın çok acı duymasına ve güçlükle hareket etmesine yol açmaktadır. Romatizma hastalığına çocuklar da dahil olmak üzere herkes yakalanabilir

Üç türlü romatizma hastalığı vardır:

– İltihaplı romatizma, (örneğin artritis, gençlik romatizması, Ankilozan Spondilit.)
– Artrose
– Adale romatizması, (örneğin fibromiyalji)

Romatizma nın nedenleri nedir?
Doktorlar romatizma hastalığının nedenlerini bilememektedir. İltihaplanmadan kaynaklanan bazı romatizma türlerinde, bilinmeyen bir nedenle, vücudun yanlış çalışan bir savunma sisteminin rol oynadığından şüphelenmektedirler. Ancak savunma sisteminin nasıl olup da artık doğru çalışmadığı bilinmemektedir. Artroz ve haftada bir belirtiler gösteren adele romatizmasının da nedenleri bilinmemektedir.

Savunma Sistemi
Savunma sistemi vücudu hastalıklara karşı korur. Vücuda istenmeden giren ve insanları hasta eden maddeleri vücudun dışında tutmak için birlikte çalışan hücrelerden oluşur. Vücuda ait olmayan maddelere saldırır ve onları zararsız hale getirir. Virüsler ve bakteriler gibi her türlü hastalığa neden olan unsurlar insanları hasta etmeye çalışır. Ancak vücudun savunma sistemi bunu önler. Bu sayede sağlığımızı korumamız mümkün olur. Romatizmanın iltihaplanmaya bağlı birçok biçiminde (romatoid artritis, yani bağışıklık sisteminden kaynaklanan romatizma, ve artritis psioriatica gibi hallerde ) vücudun savunma sistemi iyi çalışmaz. Savunma sistemi sadece hastalığa neden olan unsurlara saldırmakla kalmaz, vücudun yapısına ait olan nesnelere de saldırır. Bunun sonucu olarak romatizma hastası iltihaplanma ve ağrıya maruz kalır. Bu türden iltihaplanmaya bağlı romatizma hastalıkları vücudun kendi bağışıklık sisteminin hastalıkları olarak adlandırılır. Bu, bağışıklık sisteminin kendi kendisine saldırdığı anlamına gelmektedir. Bu durum kendi kendisi ile savaşan bir ordu ile karşılaştırılabilir. Bunun neden böyle olduğu bilinmemektedir.

Eklem Romatizması
Vücuttaki bütün kemikler birlikte iskeleti oluştururlar. İki kemik arasındaki geçiş noktası eklem olarak adlandırılır. Buna göre bilek, kalça, diz, boyun ile el ve ayak parmaklarında eklemler bulunur. Eklemler kolların, bacakların, boynun ve parmakların bükülebilmelerini ve sizin kolaylıkla yürüyebilmenizi, spor yapabilmenizi, sağlar. Toplam olarak vücutta ikiyüzden fazla eklem vardır. Romatizma hastalığı, başka etkilerinin yanısıra eklemlerde de sorunlar meydana getirir.. Bunun sonucu olarak eklemlerin hareket etmesi zorlaşır ve romatizmalı kişi çok ağrı hisseder.

İltihaplı Romatizma
İltihaplı romatizmada, eklemler bilinmeyen bir nedenle iltihaplanırlar. Bir eklem iltihaplandığında, eklemi hareket ettirdiğinizde ağrı hissedersiniz.Çoğunlukla böyle bir eklemin şiştiğini ve ateşli olduğunu görürsünüz. İltihaplı romatizmanın birçok türü, bağışıklık sisteminin kendisinin hastalanması diye adlandırılan türdendir. Savunma sisteminin kendi kendisine saldırması sonucu hastalarda iltihaplanma durumu ortaya çıkar. Bir eklem, eğer:

● ağrıyor ise,
● sıcaklık hissediliyor ise,
● kızarıklık varsa
● şişmiş ise,
● hareket ettirmekte zorlanıyor ise, iltihaplanmış demektir.

İltihaplı romatizmanın kapsamına örneğin S.L.E, sclerodermie, ve Sjögren sendromu gibi hastalıklar da girer. Bu durumlarda iltihaplanma sadece eklemlerde değil, böbreklerde, akciğerlerde, kalp ya da deride de ortaya çıkabilir.

Ankilozan Spondilit (AS) nedir?
AS, özellikle omurgayı ve sakroiliak eklemleri tutan, bel hareketlerini kısıtlayan, ilerleyici, yangılı bir romatizmal (romatizmal iltihaplı) hastalıktır. “Ankilozan” yapışma, kaynama; “Spondilit” omurga iltihabı demektir. Ankilozan Spondilit temelde omurgayı etkilemekte beraberinde eklemleri, kiriş ve bağları da etkileyebilmektedir. Sıklıkla ilerleyici, kronik tendon (kasların kemiklere yapışmasını sağlayan yapılar) veya bağların kemiğe yapışma yerlerinde yeni kemik oluşumu ve enflamatuar değişikliklerle (entesopati) kendini gösterir. Ankilozan Spondilit’i omurları birbirine kaynaştıran romatizmal omurga iltihabı şeklinde tercüme edebiliriz.

Artroz
Artroz ya da diğer adıyla aşınma romatizmasında, eklemlerin içinde bulunan kıkırdak zedelenmiş durumdadır. Kıkırdak, kemiklerin uç kısımlarında bulunan esnek bir dokudur. Kıkırdağın işlevi hareketlerin yol açtığı sarsıntıları, bir yastığın yaptığına benzer bir şekilde emmektir. Artroz durumunda bu kıkırdak zedelenir ve hatta en sonunda tamamen de yok olabilir. Bu durumun sonucu olarak, söz konusu hastalığa yakalanmış kişilerin hareket etmeleri giderek zorlaşır ve çok ağrı hissederler.

Adale Romatizması
Adale romatizmasında eklemler iltihaplanmamıştır, ancak ağrı özellikle eklemlerin etrafındaki kaslar ve sinirlerde hissedilir. Ağrının yanı sıra, adale romatizmasına yakalanmış kişiler yorgunluk ve bazen de kendilerini kaskatı kesilmiş hissederler. Bu durumun en çok bilinen biçimi fibromyalji’dir. Diğer biçimleri ise tendon ve salgı kesesi iltihaplarıdır

Romatizma ve Genetik
Bir çok kişi, eğer anne ya da babada romatizma varsa, çocuğun da otomatikman romatizma hastalığına yakalanıp yakalanmayacağını merak eder. Romatizmanın tanımı çerçevesinde yüz kadar hastalık olduğu için, bu soruya genel bir cevap vermek zordur. Romatizma hastalığının bazı çeşitleri ırsidir, ebeveyni hasta olan çocukların örneğin Ankilozan Spondilit hastalığınına yakalanmaları ihtimali vardır. Genel olarak romatizma hastalıklarının çoğu irsi olmamakla birlikte, bazen ailede de romatizmalı kişiler olabilir.

Romatizma ile nemli ve soğuk iklim
Bir diğer çok sorulan soru da şudur: “Eğer uzun süre nemli ve soğuk bir iklimde yaşanır ya da çalışılırsa, romatizma hastalığına yakalanılır mı?” Bir kişinin nemli ve soğuk bir iklim nedeni ile romatizma hastalığına yakalandığı hiçbir zaman kanıtlanmamıştır. Doktorlar bu noktadan hareket ederek, romatizmanın oluşmasında iklimin herhangi bir rol oynamadığını kabul ederler. Ancak, eğer kişi eklem sorunlarından zaten şikayet ediyor ise, bu durumda iklimin hastalık üzerinde bir etkisi olur. Çoğu zaman romatizma hastaları, kuru ve sıcak bir iklimde daha az şikayetçi olurlar. Sıcaklık nedeni ile kaslar ve eklemlerdeki kan dolaşımı daha iyi olur, böylece hastalar daha az ağrı duyarlar ve hareket etmekle daha az zorlanırlar. Bu duruma göre, iklim ancak hastanın zaten romatizmadan şikayeti varsa önem kazanır.

Romatizma ve beslenme
Beslenmenin de romatizma hastalığının ortaya çıkması konusunda bir rol oynadığı hiç bir zaman kanıtlanmamıştır. Eğer bir insanda zaten romatizma varsa, bu durumda beslenmenin şikayetleri artıracağı ya da azaltacağı konusu da henüz açıklık kazanmamıştır. Bu nedenle, gut hastaları dışında, romatizmalıların perhiz yapmalarının bir anlamı yoktur. Gut hastalığı, iltihaplı romatizmanın bir türüdür. Gut hastalığı olanlara bir perhiz verilebilir ve böylece şikayetleri azalabilir. Bazen romatizma gibi kronik hastalıklarda fazladan vitamin almaya gereksinim vardır. Bunun bir örneği D vitaminidir. D vitamini ağrı kesiciler kullanıldığında daha hızlı bir biçimde etkisini yitirir. Bu nedenle D vitamini eksikliği ortaya çıkabilir. Eğer ağrı kesici alıyorsanız, aynı zamanda fazladan D vitamini de almanız gerekir. Balık yağı iltihaplanmayı hafifletici rol oynar. İltihaplanmaya dayalı herhangi bir romatizmaya yakalanmışsanız, şikayetlerinizi hafifletmek için balık yağı kapsülleri alabilirsiniz.

Romatizma ve kişinin ağırlığı
Fazla kilolu kişilerde, eklemler bu durumdan aşırı biçimde etkilenir. Dizler ve kalçalar böylece aşırı bir yük taşımak zorunda kalacaktır. Eğer kişi eklemlerinden rahatsızsa ve de çok kiloluysa, zayıflamak zorundadır. Eklemler böylece gereğinden fazla kilodan daha az etkilenecekler ve hasta da daha az ağrı hissedecektir. Zayıflamak için bir perhiz uzmanı yardımcı olabilir, zira sağlıklı beslenmek ve direncinizi ayakta tutmak önemlidir.

Doktora gitmek ne zaman önem kazanır?
Eğer bir kişi bir eklem nedeniyle sık sık ağrı çekiyorsa, bu durumda kısa süre içinde doktoruna gitmesi yerinde olur. Doktor bir anormallik olup olmadığını kontrol eder. İltihaplanmaya bağlı bazı romatizma türlerinde tedaviye bir an önce başlanması önemlidir, çünkü böylece eklemlerin hasar görmesinin önüne geçilebilir. Eklemler zarar görmemiş olur ve böylelikle hasta da daha az ağrı çeker. Kendini daha iyi hisseder ve daha iyi hareket edebilir. Tedavi görmeksizin ve ilaç kullanmaksızın eklemler daha hızlı bir biçimde zedelenirler ve kişi daha erken sakat duruma gelebilir.

Romatizma hastalığı belirtilerini kişinin kendisinin farketmesi

Aşağıdaki şikayetler romatizma hastalığının belirli bir biçimininişareti olabilir;

● bir ya da birden fazla eklemin şişmesi;
● kaslarınızda ve eklemlerinizde uzun süreli ağrı hissetmeniz;
● hareket ederken ağrı ve hareket etmekte zorluk hissetmeniz.

İlaçlar
Romatizma hastalığının çeşitli biçimleri için bir çok ilaç vardır. Örneğin iltihaplı romatizma için hastalığa karşı koyan (Örneğin eklemlerde tahribatı önlemek için) ve ağrıyı azaltan ilaçlar önerilir. Artroz ve adale romatizmasında ise ilaçlar sadece ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Yani duruma göre iki çeşit ilaç vardır:

● ağrı kesiciler.
● hastalıkla mücadele ilaçları.

Ağrı kesiciler
Hastalığa karşı etkili olmayıp sadece çekilen ağrıyı hafifleten araç ve ilaçlar vardır.

● “Hafif” ağrı kesiciler, başağrısı, dişağrısı gibi her türden ağrıya karşı kullanılırlar. Hastalığa karşı iyileştirici bir etkileri yoktur. Bu ağrı kesiciler etkilerini çabuk gösterir, ancak aynı ekilde etkileri de hızla geçer.
● İltihapları engelleyen ağrı kesicileri çoğunlukla doktor verir.

Bunlar aynı zamanda eklemin şişme ve sertleşmesini de azaltırlar. Bu ilaçların yan etkileri olabilir. Doktor size ilaç yazdığında bu konuyu ona danışabilirsiniz. Yan etkilerden rahatsızlık çekmiş olsanız bile, doktorun yazmış olduğu reçetelere kesin olarak bağlı kalmanız önemlidir.

Hastalıkla mücadele eden ilaçlar
Bu ilaçlar eklemlerin hasar görmesini engellemeye çalışırlar. Bunlar uzun sürede etki yapan “iltihap engelleyiciler” (kısa adı dmard) olarak da adlandırılarlar. Bu ilaçların etkisini göstermesi, yaklaşık olarak bir ile altı ay arası gibi uzun bir süre olabilir. Bu süre ilaca bağlı olarak değişir. Romatizma uzmanı olan doktor bu sürenin ne kadar olacağını belirtir. Söz konusu ilaçların sakıncalı bir yanı, bunların bazen yan etkilerinin olmasıdır. Kortizonlu ilaçlar da iltihap frenleyici olarak sıkça kullanılırlar. Bu ilaçların da yan etkileri olabilir. Şişmanlayabilirsiniz, cildinizde incelme meydana gelebilir, ya da yüksek tansiyon ve şeker hastalığı durumları ortaya çıkabilir. Günümüzde, normal çalışmayan savunma sistemine karşı belirli etkisi olan ilaçlar da vardır. Başka ilaçlar ile tedavi edilemeyen, ciddi iltihaplı romatizmaya maruz kalmış bulunan hastalara bu ilaçlara verilebilir. Söz konusu ilaçlar anti-TNF alfa ilaçları olarak adlandırılırlar.

İlaç kullanımı
Doktorunuz size ilaç yazdığında, bu ilacı ne kadar ara ile almanız gerektiğini bildirir. Kesinlikle bu talimatlara bağlı kalmanız gerekir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımına son vermemeniz gerekir. Eğer ilaçların yan etkilerinden rahatsız oluyorsanız, bu durumu doktorla görüşmeniz gerekir. Bu durumda doktor sizin için verebileceği başka bir ilaç olup olmadığına bakacaktır.

İlaçlar nasıl alınır?
Bu ilaca göre değişir. Ağrı kesiciler çoğunlukla tablet şeklindedirler. Bunlar mideniz yolu ile kanınıza karışırlar. Bazı uzun sürede etkisini gösteren iltihap önleyici ilaçlar da tablet biçimindedirler, ancak bazen şırınga yoluyla vücuda zerkedilirler.

Anti-TNF alfa ilaçları ya şırınga yoluyla alınırlar ya da doğrudan doğruya damara zerkedilerek kana karışırlar.

İlaçların hangi yan etkileri bilinmektedir?
İlaç türüne bağlı olarak burada bir kere daha kısaca yan etkilerin neler olabileceği açıklanacaktır. – Ağrı kesiciler mide rahatsızlıklarına neden olabilirler.– Uzun sürede etkisini gösteren ilaçlar (iltihap engelleyiciler, kısa adı dmard) mide ağrılarına ve bağırsak rahatsızlıklarına yol açabilirler.– Kortizonlu ilaçların kullanılması sonucunda şişmanlayabilirsiniz, cildiniz incelebilir, ya da yüksek tansiyon ve şeker hastalığına maruz kalabilirsiniz.Başka yan etkilerin ortaya çıkması da mümkündür. Önemli olan yan etkilerden rahatsız olup olmadığınıza dikkat etmeniz ve bunu doktora da bildirmenizdir. Doktorunuz böylesi bir durumda size yeni bir ilaç verebilir.

Romatizma hastalığının tedavisinde kimler yardımcı olabilir?
(Bu bölümde Avrupa da sistemin nasıl işlediği ve ne tür uzmanlar görevlendirildiği anlatılacaktır.)
Aslında eklemlerdeki rahatsızlıkları bir pratisyen hekim veya aile doktoru da kolayca teşhis edebilir. İlaç ile yapılacak tedavide gecikilmediği takdirde eklemlerin maruz kalabileceği ciddi hasarlar önlenmiş ve böylece hastanın daha uzun bir süre normal bir yaşam sürmesi sağlanmış olur. Hastalığın durumuna göre doktorunuz sizi bir uzman hekime yönledirebilir. Onların romatizma hastalığı üzerine ve kişi hasta olduğunda günlük yaşamın ne gibi değişimlere uğrayacağı konusunda daha fazla bilgileri vardır. Avrupa da sistem bu şekilde işlemektedir. Aşağıda sayılan kişiler bu hastalığın tedavisinde görevlidirler.

Uzmanlar
Romatizmal bir hastalığa yakalanmış her kişi hemen uzmana gönderilmez. Artroz ya da fibromyalji’ye maruz kalmı bir kişi ev doktoru tarafından da pekala tedavi edilebilir. Ev doktoru kişileri bir hastanedeki bir uzmana da yollayabilir, ki bu, romatizma halinde bir romatizma uzmanıdır. Genel cerrahlar bilgilerini belirli tip ameliyatlar ya da konular üzerine derinleştirmişlerdir. Bazı romatizma hastalar için eklemler öylesine hasar görmüştür ki, bunların yenilenmesi gerekir. Bu durumda bir ortopedi cerrahı bu eklemi yapay bir eklemle değiştirir. Böylelikle hastanın ağrıları azalmış olur ve daha rahatlıkla hareket etmesi sağlanır.

Romatizma Danışmanı
Romatizma uzmanı hastayı bir romatizma danışmanına gönderebilir. Bu kişi, romatizma hastalıkları hakkında uzmanlaşmış bir hemşiredir. Romatizma danışmanları hasta ile hastalığı konuşmak için daha fazla zaman ayırabilirler. Hastanın ailesi ve arkadaşları da romatizma danışmanı ile görüşebilirler. Bir romatizma danışmanının verdiği tavsiyeler çoğunlukla tedavi ve ilaçlar üzerine olmaktadır. Ayrıca, kişi hastalıkla geçecek geleceği ve yaşamı üzerine ciddi endişelere sahip ise de romatizma danışmanına başvurabilir. Böylesi bir durumda hastanın bir sosyal görevliye yollanması da mümkündür.

Sosyal görevli
Sosyal görevli, hastalara hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan ruhsal ve sosyal problemlerinde yardımcı olur. Hastanın çevresindeki aile fertleri ya da iş arkadaşları gibi kişiler, sürekli ağrı çekmenin ya da daha az iş yapabilir hale gelmenin ne demek olduğunu anlamayabilirler, ki bu hasta için zor bir durumdur. Ayrıca romatizmalı kişi kendisi de artık ailesi ve yakınları için yapmak istediği her şeyi yapamadığı için kendini yetersiz hissetmeye başlayabilir. Sosyal görevli bu konuları görüşür ve bu sorunlar için çözümler arar. Sosyal görevlinin yardımı ile çoğu kişi romatizma hastalıkları ile yaşamayı daha iyi başarabilmektedir.

Fizik tedavi uzmanı
Ev doktoru ya da romatizma uzmanı hastayı bir fizik tedavi uzmanına gönderebilir. Fizik tedavi uzmanı vücudun duruş ve hareketleri konusunda her şeyi bilir.O, romatizmalı hastalara eklemleri mümkün olduğunca esnek durumda tutmak ve kasları da güçlendirmek için gerekli olan her türlü egzersiz hareketini verir. Çünkü bir eklem ne kadar az hareket ederse, giderek daha çok sertleşecektir. Bir süre sonra da tamamen hareket edemez hale gelecektir. Belirli egzersizlerle bunun önüne geçebilir. Kişilerin evlerinde de bu egzersizleri yapması gerekir. Fizik tedavi uzmanı tarafından yapılan tedavi çoğu romatizma hastalığında önemlidir. Böyle bir tedavi; eklemlerin doğru bir duruş kazanmasına, doğru bir şekilde hareket etmelerine ve eklemlere doğru bir biçimde ağırlık verilmesine yardımcı olur.

Ergo tedavi uzmanı
Ergo tedavi uzmanları günlük işlerin ne şekilde yapılması gerektiğine dair fikir ve tavsiye verirler, böylece şikayetleri olan kişi olabildiğince kendi başına iş görebilme imkanına kavuşur. Bunun yanısıra bir ergo tedavi uzmanı yardımcı araçlar ve evde hastanın yaşamını kolaylaştıracak ne tür değişiklikler yapılması konusunda da oldukçabilgi sahibidir. Ergo tedavi uzmanı önce sizinle bir gün boyunca yaptığınız işler ve bu süre içinde karşılaştığınız sorunlar üzerine konuşur. Bundan sonra sizinle birlikte söz konusu sorunları çözmeye çalışır. Aşağıdaki konular üzerine size tavsiyelerde bulunabilir: – günlük etkinlikler (yemek, içmek, yıkanmak vb.)– ev işleri yapmak;– ulaşım ve ulaşım araçları; (otobüs, bisiklet, otomobil)– boş zamanları değerlendirme, hobiler;– iş;– konut (eviniz nasıl döşendi?)– haberleşme(örneğin, koşullarınıza göre düzenlenmiş telefonlar)

Podo tedavi uzmanı
Podo tedavi uzmanı ayaklarla ilgili şikayetleri tedavi eden, gerekli yardımcı araçların ölçüsünü belirleyen ve ayak bakımı ile ortopedik ayakkabılar konusunda tavsiyeler veren kişidir. Romatizmal artritis hastalığı söz konusu olduğunda, hastanın ayakları şekilsiz büyümeler sonucu ters bir biçimde durur hale gelebilirler. Bu durum aşırı derecede ağrıya yolaçar. Ayağın böylesi ters bir duruş edinmesi durumunda podo tedavi uzmanı, örneğin ayağın konumuna uydurulmuş ayakkabı ile yardımcı olabilir.

Hasta, hastalığı konusunda kendisi neler yapabilir?
Romatizma hastalarının kendileri de hastalıkları konusunda bir şeyler yapabilirler. Mümkün olduğunca hareket etmeye devam etmek, fazla kilo almamak ve doktorun önerdiği biçimde ilaçları almak önemlidir. Diğer romatizma hastaları ile sorunlarınız hakkında konuşabileceğiniz bir hasta derneğine de üye olabilirsiniz. Avrupa nın her yanında romatizma hastaları dernekleri vardır. Bu dernekler egzersiz grupları, konuşma grupları, bilgilendirme akşamları ve benzeri etkinlikleri örgütler. Egzersiz gruplarında kişiler hareket yeteneklerini koruyabilmek için birlikte belirli egzersizleri yaparlar. Bu bağlamda yüzme ve yürüyüş grupları vardır. Bilgilendirme akşamlarına doktorlar ya da yardım elemanları katılıp romatizma hastalığı hakkında bilgi verirler. Kader arkadaşları arasındaki temas ise romatizma hastası kişinin benzeri durumdaki kişilerle hastalığı hakkında konuşabilmesini sağlar. Yerel hasta derneklerinin çoğu Romatizma Hastaları Birliği’ne bağlıdırlar. Bu birlikler romatizma hastalarının yurt çapındaki kuruluşudur.

Hareket etmek
Fizik tedavi hakkındaki bölümde, kişinin evinde kendi başına egzersiz yapmasının önemi belirtilmişti. Ancak yüzme, bisiklete binme ve yürüyüş yapma gibi, romatizma hastalarıiçin yararlı başka sporlar da vardır. Tabii ki bu etkinlikler sakin ve gerilime girmeksizin yapılmalıdır. Amaç sanki yarışmaya katılacakmı gibi çalışmak değildir. Düzenli hareket etmek, eklemlerin hareket halinde kalmasını sağlar. Böylelikle eklemler daha az sertleşir ve romatizma hastasının nispeten kolaylıkla hareket etmesini sağlamış olur. Yüzme havuzlarının çoğunda, suyun fazladan ısıtıldığı özel saatler vardır. Bu durum romatizma hastaları için elverişlidir.

Fazla kilo almamak
Kişi fazla kilo aldığında, eklemlerinin fazla yük taşıması gerekir. Bu durum eklemler için kötüdür. Yani fazla kilo almamak önemlidir. Daha önceki bölümlerinde eğer fazla kilolu iseniz, zayıflamanın yerinde olacağı söylenmişti. Doktorunuz ile bu konuyu görüşünüz ve eğer gerekli ise sizi bir diyet uzmanına havale etmesini isteyiniz.

İlaç almayı kendi kendinize bırakmayın
Bazen hastalar, artık şikayetleri olmadığı ve ağrı hissetmedikleri için ilaç almaya son vermek isterler. Eğer ilaçlar etkili olurlarsa, hastalığın gelişmesini engellerler ve böylece şikayetleriniz azalmış olur. Böylesi bir durumda asla kendi başınıza karar verip ilaç almaya son vermeyin. Çünkü ağrılar derhal yeniden başlar ve eklemlerinizde gereksiz hasar meydana gelebilir. Yalnızca doktor söylediğinde ilaç almaya son veriniz.

Diğer tedavi yöntemleri
Değişik ülkelerde modern sağlık bakım yöntemlerinin yanısıra, çeşitli geleneksel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlar alternatif tedavi yöntemleri olarak adlandırılmaktadır. Bundan örneğin bazı bitkisel ilaçların kullanılması. Eğer romatizmal hastalıkları olan bir isi alternatif yöntemler ile de tedavi görüyor ise, bu durumu doktoruna bildirmesi gerekir. Hasta, romatizma uzmanının verdiği ilaçları almaya devam etmelidir.

Hastalığın sosyal ve ruhsal sonuçları
Kişi romatizma hastalığına yakalandığını ve bundan kurtulamayacağını duyduğunda durumdan fena halde ürker. Eğer bu durumda çocuk sahibi olmak isterse ne olacaktır? Hastalığın ailesi ve işi üzerindeki etkileri ne olacaktır? Çoğu insan böylesi bir durumda aile ve arkadaşlarının tepkilerinden de korkar. Aşağıda bu konular üzerine bilgiler bulacaksınız.

Irsiyet ve çocuklar
Ebeveynin (anne babanın) romatizma hastalığına yakalanması halinde, hastalığın çocuklara otomatik olarak geçmeyeceğini belirtmiştik. Yine de romatizma hastalığının çocuk sahibi olma ve sonra yetiştirme üzerinde etkileri olabilir. Romatizma hastası olan bir kadın hamile olmadan önce iyi düşünmelidir.Romatizmaya karşı kullanılan bazı ilaçlar doğmamış bebek için zararlı olabilir, bunun için romatizmalı kadınlar çocuk sahibi olmak istediklerinde doktorun bunu bilmesi gerekir. Doktor bu durumda hastaya başka ilaçlar verebilir. Romatizma hastalığı kişinin enerjisinin azalmasına ve daha çabuk yorulmasına da yol açar. Bu durumda bir çocuğun bakımı da daha zor olabilir.

Psikolojik sonuçlar
Kişinin hasta olduğunu duyması azımsanacak bir durum değildir. Bu durumda kişi geleceği için endişelere kapılabileceği gibi kendine bakışı da değişebilir. Bir romatizma hastası daha önceleri yaptığı şeylerin tamamını aynen yapmaya artık devam edemez. Ev işleri ve çocuklar ile uğraşmak giderek zorlaşabilir. Aynı şekilde ailenin masrafları için yeterince para kazanabilmek de güçleşebilir. Bu nedenlerle kişi yetersiz olduğu hissine kapılabilir. Böylesi sorunları başka kişilerle, örneğin bir sosyal görevli, aile fertleri ya da arkadaşlarıyla konuşmak önemlidir.

Yorumlar

 • bnde romatoid antrit hastasıyım bnim sorunum endol fitil bulamıyorum yardımcı olabilirmisiniz?
 • McKayaMcKaya 2,655 İstanbul
  Konsolos_31 hangi il veya ilçedesiniz?
 • hatay-dörtyol
 • McKayaMcKaya 2,655 İstanbul
  Değerli kardeşim ilacın üreticisi ile yapılan yazışmamız aşağıdadır.

  Sayın,

  KupaAs üyeleri,

  Endol isimli ilacımızın üretiminde herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Eczaneniz ecza deposu kanalıyla tarafımızdan sipariş verebilir.

  Bilgilerinize sunar, geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz.

  Saygılarımızla,

  Elif AKAR
  Satış ve Ticaret Direktörlüğü Asistanı
  Assistant of sales departments
 • 19baslangıc19baslangıc 1 İstanbul
  Hem iltihaplı romatizma hemde fibromiyalji teşhisi konuldu farklı Dr.lar tarafından.cymbaltaya başladım önce sonra iltihaplı romatizma çıkınca başka bir drbendol verdi sırtımda ki bileğimde ki ağrıyı geçirdi ama belim geçmedi. Şimdi ki Dr.da Melox verdi melox mu endol mu hangisi tedavi edici ve yan etkileri az şimdiden teşekkürler 
 • McKayaMcKaya 2,655 İstanbul
  Melox ve Endol aynı tip ilaçlardır. Hangisi iyi geliyorsa onu kullanabilirsiniz. Tabi hekiminizin onayıyla.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

aishapeppin stacelowery hildrloche Atilla Çiçek ynusemre Nil44