Anti TNF Kullanim Kosullari

adminadmin 467
kategorisi Makaleler
Değişik: 01/03/2011-27861/5 md. Yürürlük:11/03/2011)

(1) Romatoid artritli hastalarda; biri metotreksat olmak üzere en az 3 farklı hastalık modifiye edici antiromatizmal ilacı, en az 3’er ay kullanmış olmasına rağmen hastalık aktivitesinin kontrol
altına alınamadığı (Hastalık Aktivite Skoru (DAS) 28 > 5.1) jüvenil romatoid artritte DAS 28 kriteri aranmaz) hallerde, 3 ay süreli sağlık kurulu raporuna dayanılarak ilaca başlanır.
İlaca başlandıktan 3 ay sonra yapılan değerlendirmede DAS 28’te 0.6 puandan fazla düşme olması halinde, bu durumun yeni düzenlenecek 3 ay süreli sağlık kurulu raporunda belirtilmesi koşulu ile 3 ay daha tedaviye devam edilir.
Bu raporun süresi sonunda DAS 28’te toplam 1,2 puandan fazla düşme olması halinde bu durumun yeni düzenlenecek 6 ay süreli sağlık kurulu raporunda belirtilmesi koşulu ile hastaların tedavisine devam edilebilir. Tedavinin devamında DAS 28 kriterine 6 ayda bir bakılır, başlangıç ve yeni DAS 28 skorları her sağlık kurulu raporunda belirtilir. Tedaviye rağmen hastanın DAS 28 skorunda, başlangıç DAS 28 skoruna göre, 1,2 puandan fazla düşme gösterilemezse tedavi kesilir. 

(2) Aksiyel tutulumlu ankilozan spondilitli hastalarda; biri maksimum doz indometazin olmak üzere en az 3 nonsteroid antiinflamatuar ilacı maksimum dozunda kullanmasına rağmen yeterli cevap
alınamayan (Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi  (BASDAİ) >5) ve bununla birlikte eritrosit sedimetasyon hızı >28 mm/s veya normalin üst sınırını aşan CRP değeri veya MR/sintigrafi
ile gösterilmiş aktif sakroiliit/spondiliti olan durumlarda, bu durumun 3 ay süreli sağlık kurulu raporunda belirtilmesi koşuluyla ilaca başlanır. 

(3) Periferik eklem tutulumlu ankilozan spondilitli hastalarda; maksimum dozda NSAİİ ile birlikte sulfasalazin veya metotreksattan birinin kullanılmasına rağmen yeterli cevap alınamayan (Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAİ) >5) ve bununla birlikte eritrosit sedimentasyon hızı >28 mm/s veya normalin üst sınırını aşan CRP değeri olan durumlarda, bu durumun 3 ay süreli sağlık kurulu raporunda belirtilmesi koşuluyla ilaca başlanır.

(4) Aksiyel tutulumlu ankilozan spondilitli ve Periferik eklem tutulumlu ankilozan spondilitli hastalarda; ilacın etkinliği, ilaca başlandıktan 3 ay sonra değerlendirilir. Yeterli cevap alınamamışsa (BASDAİ ’de 2 birimden daha az düzelme olması), ilaca devam edilmesi durumunda ilaç bedeli ödenmez.
İlaca cevap alınmış ve tedaviye devam edilecek ise bu durum 6 ay süreli yeni düzenlenecek sağlık kurulu raporunda belirtilir.

Listenin tamamı ve en güncel hali için bkz... ssk.gov.tr > SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ

Yorumlar

• kullanım koşullarını bir tarafa bırakırsak,
    bana göre hipokrat yeminlerine sadık kalamayan doktorlarımız bu biyolojik ajanları hastalarında uygulamaya çalışıyorlar.
    yeterli bilgisi ve eğitimi olan hastalar, kendilerinin denek olarak kullanılmasına izin vermiyor ama olmayanlar?
    oysa eğitimi olmayanlar da canını sokakta bulmadılar tabiki.doktor,hastasına bir ilaç denemek istediğni açıkça söylemiş olsa kesinlikle kabul etmeyeceklerini bidikleri için vicdanları, hastaları ile çüzdanları arasında sıkşıp kalıyor.:)
    bazıları vicdanını rahatlatmak için,ilacı denediğini itiraf ediyor ama yinede uygulamaktan vazgeçemiyor.
    buda bir şeymi aslında;bir zamanlar,uğur dündar,yaptığı operasyonlarda,böbrek ticareti yapan doktorları kamuoyuyla tanıştırmıştı:)
    hastalarının sağlığını herşeyin üstünde gören bazı doktorlarımız ise bu çeşit ilaçları hastalarına önermiyor bile.
    işte yüce atatürkümüzün,kendini emanet ettiği doktorlarımızın durumu şimdi böyle.
    atatürk şimdi yaşasaydı yine tercihi türk doktorları olrmuydu bilemem ama benim tercihim de ondan sonraki devlet başkanları gibi imkanlarımın izin verdiği kadarıyla hep yabancı doktorlar maalesef :(
    ya sizin tercihiniz?
  • monomono 5,355 Ankara
    Benim tercihim: hiç biri :D
    Tabii bu AS konusunda, diğer konularda mecburen yerli dr. tercih ediyorum (sanki yabancı tercih hakkım varda)
    Örn. dişim ağrısa paşalar gibi gidip, hst. dişimi çektiriyorum.:D
    Zaten yabancı tercih etmem gibi bir lüksüm de yok ki

Hem yabancı dr.u kim arayıpta nereden bulacak ki?
    Var mı bulan?
    Hadi bulduk, nasıl anlaşacağız? :D
  • arkadaşlar sizinle paylaşmak isterim . ben skolyoz hastasıyım çoğu bu hastalığı da bilmiyor ne yazık ki, skolyoz bir omurga eğriliğidir  11 yaşımda doktorlar bu hastalıktan dolayı beni çok riskli bir ameliyata zorladılar fakat ailem kabul etmedi  yani bende denek tim .  benimde çok ciddi ağrılarım  hareket kısıtlılığım oldu hatta bazı doktorlar ergenlik çağında öleceğimi bile söylediler . şu an 31 yaşındayım ve yaptığım egzersizler sayesinde hastalığım ilerlemedi ve hiçbir sıkıntım kalmadı çok şükür . şu yazıları okuduktan sonra kendi adıma denek olduğumuzu çok net anladım eşim ankilozan spondilit ve kesinlikle bu grup ilaçları eşime kullandırmayı düşünmüyorum. ALLAH dan umut kesilmez RABBİM hepinize şifa versin.
  • monomono 5,355 Ankara
    Geçmiş olsun @seyhan çetinkaya

Zor bir yaşantınız var, bahsettiğiniz tablo hiç kolay bir şey değil ama aşmayıda öğrenmişsiniz ve umarım hayat bu kolaylaştıracak fırsatları önünüze getirir.

Sevgiler
  • monomono 5,355 Ankara
    Liste güncellenmiştir.
    Detaylar için lütfen ilk mesajdaki linke tıklayınız, tebliğ sürekli güncellendiği için, .pdf buraya eklemedim.

En az 3 ilaç maksimum dozda kullanılacak, olmadı BASDAİ, sedim, CRP, MR, tavan yapacak ondan sonra Anti TNF (Tümor Nekrözis Faktör) ilaçlara onay çıkacak!

O değil bu kriterlere göre benim bile Anti-TNF ye başlamam imkansız valla, maksimum dozda 3 ilaç kullansam zaten fazla bir ağrı problemim de kalmaz, ha mide hortlar belki ama o da bu kadar ilaç kullananlarda da olsun artık.
    Yeni teşhis edilmiş veya bu maksimum dozlarda ilaç takibi yapılmadan Anti-TNF ye başlayanları düşünüyorumda, ne iyi dr.lar da varmış! diye düşünmeden edemiyorum.  :whistle:
  • monomono 5,355 Ankara
    Bugün ilaç zamlarıyla ilgili haber girince, Anti-TNF ler de durum nedir diye aklıma geldi, sağlam fiyatları olduğunu biliyorduk elbet ama pek değişen bir durumda yok, gene aynılar.

REMICADE
    Satış Fiyatı: 1094.48 TL [ 22 Ocak 2016 ]
    Firma: Schering Plough Tıbbi Ürünler Ticaret A.Ş.
    Etkin Madde: Infliksimab

ENBREL PEN 50 mg
    Satış Fiyatı: 1122.7 TL [ 22 Ocak 2016 ]
    Firma: Pfizer İlaçları Ltd.Şti.
    Etkin Madde: Etanercept

HUMIRA PEN 40 mg
    Satış Fiyatı: 2167.74 TL [ 22 Ocak 2016 ]
    Firma: AbbVie Tibbi İlaçlar San. Tic. Ltd. Şti.
    Etkin Madde: Adalimumab

SIMPONI 50 mg
    Satış Fiyatı: 2356.78 TL [ 22 Ocak 2016 ]
    Firma: Merck Sharp & Dohme İlaçları Ltd.Şti.(MSD)
    Etkin Madde: Golimi mab

CIMZIA 200 mg
    Satış Fiyatı: 2282.1 TL [ 22 Ocak 2016 ]
    Firma: UCB Pharma A.Ş
    Etkin Madde: Sertalizumab

Fiyatlar ve bilgiler İlaçrehberi.com dan alınmıştır.
    (1) M.Selim
  • @mono hocam bu fiyatlar kaç adet için geçerli. Mesela enbrel ikili satılıyor. 2 iğnenin fiyatı mı 1122 TL?
  • monomono 5,355 Ankara
    @emreipekci O kısımlarını pek bilemem linkinde de 2 dediğine göre ikili satılıyor demekki.
    Ambalaj Miktarı: 2
    denmiş.

Ek:
    Humira ve Cimzia da ikiliymiş.

• Mert YagizMert Yagiz 44 Ankara
    Rantudil,salazoprin,voltaren,diclaflam kullandim 2 ay kadar.ilacsiz zamanlara gore elbet bi fayda gordum.yataktan kalkamazdim saatlerce tutukluktan simdi az aci da olsa tutunup kalkiyorum.ama ne bel bolgemdeki katilik hissi ne de topuklarima vuran dayanilmaz agri gecmedi.sol dizimin arka oynar yerinde az sislik oluyor 1 aydir.iki bacagimin ustune bukulup oturdugumda kalkmasi iskence...

Uc romatolojiciden sonra dorduncu de salazoprin yan etki yapti digerleri de cok fayda etmedi biraktim diye anti-tnf diyor.meteoksrat kullanmadim bi verdikleri halde.ppd 13 ciktigi icin inh kullanmaya basladim 3 gunde dokuntu oldu ama tam saptayamadilar ondanmi degilmi diye.sivilceler gecti tekrar basladim iki gundur.ayni sorun olmazsa bir ay devam etcem.

Sonra anti-tnf icin arastirmalar basliycak.sarilik asisi da vuruluyorum.o da dusuk maalesef.ailede hala,teyze agir kanser vakasi gecirdi haala ugrasiyorlar yani genimizde var risk.alerji testi yaptirdim yenilen,icilen,giyilen,takilan ne varsa hepsine tepki verdi derim.bagisikligim da cok dusuk surekli hastalanirim.bu sartlarda igneden hep kactigimi istemedigimi soyledim.
    Bu formdan ve Ldn den bahsettim.internette dolanmama tepki gosterdi diger doktorlarim gibi.3 ya da 6 ay igneyi kullanir bakariz.o kadar zamanda korktugun yan etkilere meydan vermez bunyen merak etme uzun sure kullanacak olsan belki dedi.
    kararini ver gel bir ay sonra dedi.27 gun kaldi karar vermeye.
  • monomono 5,355 Ankara
    Bu formdan ve Ldn den bahsettim.internette dolanmama tepki gosterdi diger doktorlarim gibi.
    Bilgili hastayı SEVMİYOR bizim dr.lar vesselam.  :eksi:
    (1) emos
  • McKayaMcKaya 2,548 İstanbul
    Mert Yagiz dedi:
    alerji testi yaptirdim yenilen,icilen,giyilen,takilan ne varsa hepsine tepki verdi derim.bagisikligim da cok dusuk

Eğer alerjik bir vücudunuz varsa bu bağışıklık sisteminizin zayıf değil aksine kuvvetli olduğunu gösterir. Alerjik tepkilerimizin sorumlusu, bağışıklık sistemimizdir. Virüslere karşı geliştirdiği saldırı yöntemlerinin benzerlerini bazı maddelere, örneğin polenlere, tozlara, kimyasallara veya gıdalara karşı da oluşturup vücudumuzu korumaya çalışır. 
    Evet Mono,aynen dediginiz gibi.Islerine gelmiyor...Bilgi kirliliginden baska birsey degil dedi ama ben Ldn yi sordugumda sen bunu nerden biliyosun derken yuzundeki saskinligi gormenizi isterdim.Ben de uzgunum ama kac tane doktora gittimse hastaligimin adindan baska ayrintiya girmediler ben de mecburen internetten arastirdim dedim.Ne yapalim agizlarindan bir cumle bilgi alamiyoruz.fazladan suram da agriyor demeye korkuyorum.Careyi bu formda agriyi aciyi ceken,yasayanlarin tecrubelerinde buluyoruz.Allah razi olsun.

Sevgili McKaya cok teşekkür ediyorum.Doktorlarinayenizde  bilgi kirliligi dedigi bu formdan yine bunca sene dogru sandigim bir yanlisa ulastim.Ben bekarken sadece hapsururken evlenip hamile kaldiktan sonra yillardir alerjiden dolayi yaz kis grip olmus gibi yataklara duserim.Problemli ve zorlu bir gebelik ve lohusalik doneminin uzerine bagisikligimin dusup alerjiye daha cok kapi actigini dusunurdum.Es dostun da fikriyle beraber.Ilac yazdirmaya gittigim doktorlarin da hikayemi dinleyip bagisikligimin gucsuz kalmis olma ihtimali bilgisiyle donanimlandim hep.Hatta genlerim de cikmayinca As nin suclusunu da bu coken bagisikligim olduguna inandirdim kendimi.Ben de dahil birini hasta gorunce bagisikligin cokmustur ye ic guclenmeye bak diyoruz hep.Ne kadar yaniliyormusuz meger.Burda hep bagisikligin guclulugunden bahsediliyordu ama ben kendi bunyemi hep tabiri caizse curuk sanirdim.Ben hala da mantigini anlayamiyorum bu nasil oluyor.Bagisiklik gucluyken virus ya da alerjen maddelere savas actigi halde boyle yataga dusuruyorda bagisiklik cokuk olsa ne yapacak insan.Benim bu kafam almadi gitti bagislayin lutfen Guclu olsa bir dert zayif olsa bir dert
  • McKayaMcKaya 2,548 İstanbul
    Benim bu kafam almadi gitti bagislayin lutfen Guclu olsa bir dert zayif olsa bir dert
    Kafanız karışmasın.
    Bağışıklık zayıfsa vücudunuz yol geçen hanına döner. AIDS ve veremden tutun gribe kadar bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıklar ortaya çıkar.

Bağışıklığınız çok güçlü ise vücuda giren her şeyi bakteri veya virüs sanarak tepki verir, astım, allerjik bronşit, alerjik nezle olursunuz.

Bağışıklık sisteminiz normal veya güçlü ama yanlış çalışıyorsa vücud kendi hücrelerine saldırır, başta romatizmal hastalıklar olmak üzere otoimmün hastalıklar meydana çıkar.

Yani bizin bağışıklık sistemimiz zayıf değil, yanlış çalışıyor.

Bu konular forumda çok konuşuldu. Şuradaki konuya bakabilirsiniz.

Formda bir cok hatta hemen her sorumuzun cevabi olduguna eminim.O kadar cok arastirma ve tecrube aktarilmiski elimizin altina hepinizden Allah razi olsun.Evimde internet yok telefonumun kucuk ekranindan sınırlı internetimle elimden geldigince okuyup bilgilenmeye calisiyorum.Malesef yetisemiyorum her ayrintiya ya da vakitsizlikten cok kurcalayamiyorum her zaman.Hic erinmeden defalarca yazdiginiz bilgileri benimle de bir kez daha paylastiginiz icin tesekkur ediyorum Sevgili Mc Kaya...Belirttiginiz konuyu ayrintili okuyunca kafamdaki bagisiklik karmasasini cozecegime eminim...
  • monomono 5,355 Ankara
    McKaya dedi:
    Aynen, millet gripten nezleden yatak döşek yatıyorken, bense bir iki gün burun silmekten başka bir etkisi olmadan atlattım.
    Zayıf bir sistemim olsa bu mümkün olmazdı herhalde.

Lakin gel gelelim kalça ağrısından da geri kalmıyorum.

Mert Yagiz
    Başka bir şeyde Anti-TNF lerdir.
    Bu ilaçlar sizin değiminizle bağışıklık sistemini çökertirler, yani ortada bir bağışıklık sistemi kalmaz, çünkü sorun bağışıklık sisteminin bizatihi kendisinde olduğu için, bu ilaçlar bağışıklık sistemi devreden çıkartılır...
    Hasılı bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar AS ve vb.leri olmazlar emin olun.

Her ne kadar diğer hastalıklara teorik olarak uymasada, onlar gibi etkileri olduğu için, diğer hastalıklar gibi tedbirler almamız, böyle anlamamız normaldir. Kendinize de çok yüklenmeyin.

Sevgiler
    (1) assa
  • assaassa 16 İstanbul
    mono dedi:
    McKaya dedi:
    Aynen, millet gripten nezleden yatak döşek yatıyorken, bense bir iki gün burun silmekten başka bir etkisi olmadan atlattım.
    Zayıf bir sistemim olsa bu mümkün olmazdı herhalde.

Lakin gel gelelim kalça ağrısından da geri kalmıyorum.

Tam olarak benim yaşadığım.

mono dedi:
    Hasılı bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar AS ve vb.leri olmazlar emin olun.
    Bu benim de farkettiğim bir durum. Katılıyorum.
  • sevgilersevgiler 772 Eskişehir
    Bende bayadır grip olmadım
  • emosemos 1,232 Istanbul
    ben uzun zanandan sonra bu yil feci hastalandim.bogazlar ve sinusler doldu.ama kalca kaburga agrilari onlari bastirdi tabiki.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

hulya.erhan.1 hazar2307 veliaht ebonyjonsson remonk78 andretheus ismlkhrmn filizsml birkanzgr mehtapeylül Semihyerlikaya oldubil mturktan baharbozkuş