topuk ağrısı çekenler var mı?

merhabalar;
topuklarımda ki ağrı o kadar rahatsız ediyor ki kalçamdaki ağrı ve tutulmadan daha çok etkiliyor hareketlerimi ve moralimi.özellikle sol topuğum daha çok ağrıyor. evde sürekli ortopedik terlikle dolaşıyorum, bu topuklarımdaki baskıyı azalttığı için daha az ağrıyor.
topuklarımın filmi çekildi ama doktor bununla ilgili birşey söylemedi. zaten cımbızla alınıyor laf ağzından. bu da kemikdeki deformasyondan kaynaklanıyor sanırım. topuklarım uzadı mı acaba:cheer:
benim gibi topuk ağrısı çeken arkadaşlar var mı?
topuk ağrısını geçirmek için yöntemleriniz var mı?
egzersizin faydası oluyor mu topuk ağrısına? benim topuklarım yürüyüş yaptığımda daha çok ağrıyor. ve de istirahatten kalkınca.
selamlar...

Yorumlar

• Air tabanlı yani hava yastığı destekli ayakkabıler giymeyi denedinizmi..?..

Özellikle yürüyüşlerde bu tip tabanı olan spor ayakbaları tercih ederseniz sadece topuklarınıza değil bütün vücudunuza karşı daha iyi davranmış olursunuz :)
  • McKayaMcKaya 2,284 İstanbul
    Damdan düşen biri olarak cevap vereyim (Yahu ben de ne çok damdan düşmüşüm! Kim ne sorsa ben de var diyorum:( )

Topuk ağrısı genellikle topuk dikeninden kaynaklanır. Topuk dikeni topukta bir kemik çıkıntısının oluşması demektir. AS dışında da oluşabilir.

Bir de benim gibi topuk dikeni olmadığı halde ağrıyabilir. Kimse de nereden kaynaklandığını bilmez. Ben hekimlerden bir fayda göremeyince kendi durumumu değişik koşullar altında incelemeye başladım.

Birinci nedenin sert ayakkabılar olduğunu keşfettim. Kösele ayakkabılarımı atıp, yumuşak tabanlı ayakkabılar aldım.

İkinci buluşum ise duruş bozukluğu oldu. Şimdi kendi kendinize şu testi yapın. Ayakta hafif öne doğru eğilerek durun (Zaten öyleyim diyorsanız kolay:) ) şimdi vücut ağırlığınızın ayağınızın neresinde olduğuna dikkat edin. Bu durumda sanılanın aksine ağırlık tabanlara yüklenir.

Şimdi de vücudunuzu mümkün olduğunca dik tutmaya çalışın. bu kez tam tersi ağırlığın ayak parmaklarında olduğunu hissedeceksiniz.

Yani topuk ağrınızın nedeni, ağırlık denge merkezinin bozulmasıdır (en azından bende öyle)

Benim bulduğum çözüme gelince;
    Öncelikle hiç değilse yürürken ve ayakta dururken mümkün olduğunca dik durmaya çalışıyorum,

Tutkun'un belirttiği gibi, yumuşak ve esnek tabanlı ayakkabıları tercih ediyorum,

Buna ilaveten, ayakkabılarımın içine silikon topuk desteği koyuyorum.(tabanlık değil sadece topuk için. Topuk dikeni olanlar için ortası delik olanları da var) Böylece vücut ağırlığının ayak üzerindeki baskısını topuktan alıp parmaklara doğru vermiş oluyorsunuz.

Ben bu sorunun üstesinden böyle geldim umarım size de yararı dokunur.
  • topuk ağrısının bir nedenide sever hastalığıdır yani topuğun bazı bölgelerinin kanlanmasının az olmasından ileri gelen bir hastalık genellikle ergenlik döneminde başlıyor ileriki dönemlerde çoğounlukla kendiliğinden iyileşiyor fakat bazen bu iyileşme olmuyor özel bir tedavisi yok apranax türü ilaçlar ağrıyı azaltıyor ama mide sağlamsa kullanılır çünkü mideye çok zarar verebiliyor geçmiş olsun diyorum iyi günler
  • gozdegozde Yükleniyor... 20
    topuğumdaki ağrı as den kaynaklanıyor. as eklemlerde deformasyona yol açıyor ama bazen de topuk gibi kısımlarda da oluyormuş deformasyon. topuk dikeni yok bende. yada başka birşey.

evet yumuşak topuklu ayakkabılar iyi geliyor ben de kullanmıyorum sert tabanlı ayakkabılar. sayın @McKaya dediğiniz silikon topuk desteğini bulmaya çalışacağım.spor ayakkabıların çoğu ayağımın yamuk durmasına yol açıyor, ayağım biraz içe basıyor. öyle olunca spor ayakkabılar duruşumu iyice bozuyor.çoğu Çin de yapıldığından sanırım:)

benim gibi topuğundan rahatsız olanlar çoğunlukta mı diye de merak ettim.
    tavsiyeleriniz için teşekkürler.
  • merhabalar
    bende de zaman zaman topuguma inen agrılar olmuştu. bunu doktorumada şikayetlerim arasında sordugumda.bendeki bu rahatsızlıgın as ye baglı oldugunu söylemiştiizaman içerisinde nadirende olsa topugumda da agrılar yaşıorum. ama eskisi kadar kalmadı . bu agrılarım umarımda olmaz bundan sonra çünki topuktaki agrılarım daha çok rahatsızlık veriyordu.
    saygı ve sevgilerimle
  • Topuk ağrısı bende de var. Bazen her ikisinde bazen sadece sağ ayakta. Bu aralar çok yoğun, 2 aydır sağ topuğumun üzerine basamıyorum. Ağrı kesici aldığımda biraz rahatlama oluyor ve böylelikle yürüyebiliyorum. Bu kadar az topuk ağrısı çeken olması beni şaşırttı. Bende teşhisten beri var bu ağrı.
  • Geçmiş olsun... AS'deki topuk ağrısı,entezit denilen ,kirişlerin kemiğe yapıştığı bölgedeki enlamasyondan kaynaklanır...
  • MeryMery 193 Osmaniye
    Topuk ağrısı ne menem bi ağrıymış. Oysa yumşak ve esnek kullandığım ayakkabılarım. Hatta tüm tabanlık kullanıyorum bir tanesinde. Evde terklik kullanmıyorum annemin ikazlarına rağmen. Ama özgürlüğüm kısıtlanıyor gibi geliyor işte. 
     Bir kaç yıldır var olan bir ağrı aslında dinlenince ağrı kesici ile geçen ağrılar şeklinde idi.  
     6 km yürüyüşün ardından başlayan ağrı.  Bir haftadır geçmiyor. Ağrı kesici ile biraz hafifliyor. Sonra devam gün içinde ayakta durma da dahi sıkıntı yaşıyorum. Geceleri sızım sızım bi ağrı  uykuya dalmama engel olan.

(1) emos
  • emosemos 1,026 Istanbul
    Bilmezmiyim, o ne fena bir agridir...hizini alip sonra bir sure kayboluyor ama can sıkıcidir kendileri.
    Ben terliksiz yuruyemem .daha ayaga kalktigim gibi giymek zorundayim.yoksa parmak uclarimda gezerim.deyim yerindeyse nerdeyse yatarken bile giyerim.bence sende evin icinde mutlaka giy.hatta ortopedik terlik olsun.mesela ben ceyo terlikten vazgecmem.(reklam oldu ama ) gecene kadar bir sure rantudil yada benzeri ilaclari duzenli kullan 
    (1) Mery
  • K@vYK@vY 12 İstanbul
    Geçmiş olsun, benim de ağrılarım arasında en sıkıntılısı topuk ağrısıydı. 3 - 4 aydır beslenme şeklimi değiştirdim, açlıklar yapıyorum. Şu an %90 azaldı diyebilirim, çok yürüdüğümde rahatsızlık veriyor sadece, diğer zamanlarda çok az bi ağrısı oluyor.
    (1) Mery
  • MeryMery 193 Osmaniye
     Teşekkürler @emos ablam artık dikkat edeceğim. Zaten rantudil kullanıyordum. Ağrının şiddeti arttıkça pek etki etmez oldu. Bu gün thermove krem de kullanmaya başladım. Şimdi daha iyiyim. 
    Teşekkürler @K@vY açlık bana hiç iyi gelmiyor. Açken ben ben olamıyorum. 
    (2) K@vY emos
  • yeni tanı almış a.s hastasıyım bende tek sorun sabah kalktıgımda yere ilk bastıgımda hafif agrı var başka bir şikayetim yok 34 yaşındayım bu hastalık böyle mi devam eder yoksa başka yerlerimede vurabilirmi
  • merhaba topuk ağrısı bende de var bende gruba yeni katılanlardanım

• taflan başka ne gibi şikayetlerin var topuk agrısı hariç bende bir sıkıntı yok bendeki agrı sabah yere ilk bastıgım zaman topugum acıyor daha sonra gün içinde azalıyor şikayetim ilaç kullanmıyorum yeni tanı aldım yaşım 34
  • merhaba erkenel,ayakta  5 dk dan fazla duramıyorum şiddetli ağrı yaşiyorum.dün çamaşırları ağlayarak astım..otururken ve ev içinde günlük işlerimi yapmaya çalışırken  baştan aşağı ter oluyorum.su gibi akıyor.buynum ile sırtım arasında kamburluk oluşmaya başladı.boynum çok gergin ve ağrıyor sızlıyor,hakeza sırtım da öyle.boynumu ve göğüskafesimi sanki sıkıyorlar.nefes alıp vermede acı cekiyorum.içim de yanma var suyu çok içitim ödemler oluştu.yan yatmakta zorlanıyorum,yüz üstü uyumaya çalışıyorum.uyku hapı kullanıyorum yıllardır son bir aydır gece uykusunu özler oldum.topuk ağrısı dışın da ayak eklemlerimde ağrıyor.hemdeöyle böyle değil  çektiğim ağrı.
  • cok geçmiş olsun taflan kac senedir a.s hastalıgı ile ugraşıyorsun ben yeni tanı aldım  benim sıkıntım gün içinde yok sabah kalktıgım zaman yere bastıgım an acı oluyor yürüdükçe geciyor acı ilerde ne olur onu bilemem inşallah bu seviyede kalır sanada cok gecmiş olsun 
  • MeryMery 193 Osmaniye
    Geçen ay şiddetli bir şekilde yaşamıştım.Rabbim kimselere yaşatmasın. (Amin...) 
    @taflan @erkanel  Çok geçmiş olsun....
     Vücudun sesine kulak vermek gerekiyor.  Ağrıları azdırmadan dinlenmek duruma göre ağrı kesici /ler dahi kullanarak daha dayana bilir ağırlar seviyesine indirmek. Sonrasında da paşa paşa o ev  terliklerini düzenli olarak giydiğinizde ağrılar zamanla kayboluyor. (özgürlüğüme müdahale ev içerisinde terlik kullanmak   :wacko:  )
    Sevgiyle sağlıcakla kalın   
  • Arkadaşlar bendede iki yıldır sebebini bilmediğim bi topuk ağrısı var özellikke kış aylarında artan gitmediğim hastahane doktor kalmadı ama teşhis bile konulmadı benim gibi olan biri varsa ibrahimyzb instagram hesabından bana ulaşabilirmi
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

reynacockle latescarlson stephygvx s.minnetoglu.@hotmail.com zeynep81