ilaçlar

13»

Yorumlar

• Öncelikle geçmiş olsun, hem abnizde hem sizde AS olması üzücü elbette ama yapacakta bir şey yok.

Biyolojik ajanlar dedikçe aklıma hep bu konu geliyor, Biyolojik Ajanlar ve İçimizdeki Ajanlar

Hasılı ajanlara dikkat etmek gerekir, korkmayın insan vücudu da öyle hemen iflas etmez.
  • Arkadaşlar hakkımızda hayırlısı olsun. Herkesin ağrılarını dindirecek bir çareyi duymayı ne kadar isterdim. Yada bu sitede okumayı. Bu gün ben de ilk  biyolojik ajan aşımı oldum. İnsan bu kadar riske girdiği bir ilacın şak diye ağrılarını kesmesini bekliyor. Yada akşama kadar bir yan etki yüzünden hastanelik mi olucam diye. Galiba ikiside olmayacak. Aslında bu gün benim canımı en çok hemşiremin söylediği bir şey sıktı. İki çocuğunuz var onları da korkutmadan yılda bir de olsa tahlillerini yaptırın isterseniz dedi. Onların da benim yüzümden as. olabilecekleri canımı en çok sıkan şey oldu.
  • @erenay, çocuklarınız kaç yaşında bilmiyorum ama "korkutmadan tahlil yaptırın" denilince küçük oldukları düşüncesine kapıldım.

Birincisi; AS genellikle 20-25 yaşları ile 40-45 yaşları arasında olur diye biliyoruz. 8-10 yaşındaki çocukta AS olmaz.

İkincisi, AS hastalık ilerledikçe kesin teşhisi konulabilecek bir hastalıktır ki en kötü tarafı da budur. Görüyorsunuz sitede yıllardır doktor doktor dolaşıp kesin teşhisi konulamayan arkadaşlarımız var. Bu hemşire hanım hangi tahlilleri yapıp AS teşhisi koyacakmış merak ettim. Bilen de bilmeyen de konuşup moral bozuyor. Sanki 5 yaşında teşhis ederse hastalığı durduracak. Bu genetik bir hastalık olduğuna göre daha doğmadan hastalığa yakalanmış demektir.

Bence hemşirenin tersine; gerekirse kuru ekmek yiyin ama çocuklarınızı spora gönderin. Gerekirse yırtık ayakkabı ile gezin ama çocuklarınıza mümkün olduğunca uzun yaz tatili yaptırın, güneşe çıkarın, yüzmelerini sağlayın. Aşırı korumacı olmayın. Mikroplarla haşır neşir olsun. Soğuktan, sıcaktan nem kapmasın. Bedeni güçlü olursa hastalık gelse bile başa çıkar.
  • Bu günlerde AS ile ilgili olarak bende birkaç kez insanların TEST konusunda yanlış bilgilendirildiğine şahit oldum... Banada fikrim sorulunca Mc Kaya'nın söylediklerine ek olarak, mantıken yapılabilecek tek test var oda HLA-B27 testi diye cevap verdim, ancak bu testin aslında kesin bir sonuç için hiçte yeterli olmadığını çünkü HLA B27 geni taşıyor olanların mutlaka AS olacaklar diye bir şart olmadığını bu geni taşımayan insanlarında AS olabildiğini, tam aksine taşıyıpta AS olmayanlarında olduğunu söyledim...

AS'li olan insanlar bence tam tersine çocuklarını bu tip testlere sokarak boşuna stres yüklememeliLer, mutlaka iyi gözlemci olunmalı bir takım belirtiler olunca kontrol yaptırmalılar ama ortada hiç bir şey yok iken yapılan bu testler hiç bir anlam taşımıyor... Çocuğu olan AS'liler Mc Kaya'nın da dediği gibi bunların yerine çocukların gelişim çağlarında sağlam bir iskelet ve kas sistemine sahip olmaları için kafayı yormalılar...
  • Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Çocuklarımın bir tanesi 15 yaşında erkek . İster istemez endişeleniyorsunuz .Onları daha çok spor yapmaları için teşvik edeceğim .Ama uyanık olup takip etmekte gerekli .İnşallah bende başlayıp benimle bu hastalık sona erer.
  • selamlar herkese, iyi aksamlar,

Doktorumuz  sakroiliak eklem ici enjeksiyon yapacak Salı günü. Bu, 50 dakika süren ve ameliyathanede yapılan bir işlemmiş. Eğer işe yarar ise faset eklemler için de düşünebileceğini söyledi.  Bu enjeksiyonlar bazı hastalarda birkaç aya kadar rahatlama sağlıyormuş (2 ay/6 ay).Acaba sitede eklem içi kortizon/lidokain karışımı enjeksiyonu yaptırmış ve başarılı-başarısız olmuş arkadaşlar var mı?
  • ben kortizon iğne vuruldum.aynı işlemmi bilmem.ameliyathanede.sedyeye oturdum.öne doğru eğildim.dktr dedi hiç kımıldama.iğneyi yaptı belden.20 gün tuzsuz yedim.istirahat.o günler boyu iyiydim.20 günden sonra eski halime döndüm.ne yaptırırsam yaptırayım bu a.s. den kurtulamayacağımı anladığımdan onunla ilgilenmeyi kestim.ama bana hiç küsmüyor ilgilenmesemde :D
  • sevgiler,

cevabın icin cok tesekkurler. Valla bilmiyorum ama bana sanki aynı iğneymiş gibi geliyor..Bakalım, eğer ki farklı birşey cıkarsa buraya yazacağım. Demek ki 20 gun kadar da işe yarayabilir. hey allahım, yok mu şu işin bir kalıcı cozumu! Ben de kendi haline bırakmayı cok istiyorum inan aynı senin gibi. Bu gidişle de oyle olacak sanırım!
  • critics.hatırladım iğnenin adını.sinekort.bende birkaçgünlük çözümdü.oda ağrı kesici gibi birşey.20 gün sonra kontrole gittiğimde dktra birşey değişmedi deyince bu kez yakı bant verdi.niye ağrı çekecen boşyere bunu kullan dedi.bir okudum prospektüsü.kanser hastalarında en son çare olarak bu yakıyı verirlermiş.kırmızı reçete.onuda kullanmadım.gün içinde deli gibi hareketli olmak lazım.ben ağrım olsada hiç durmam.zaten yapımda öyle.bi yerde oturamam ben.hareketliyim.hergün mutlaka bir bahane bulur yürürüm.sanırım baya faydası var.tutukluklarıma yarıyor.çok oturup yada yattığımda dahada tutuluyom.kalkarken vinç lazım.kazık gibi kalıyorum.ama bu aralar daha iyiyim şükür.egzersiz yapmıyorum.ama hiçte durmam yerimde.
  • Avustralya Quennsland Universitesi, 2014 yazı için AS hastalığına ilaç geliştirme amaçlı bir araştırma programı yapacakmış. İlaç ERAP1 adlı  genini baskılamak uzerine çalışılacakmış. Ve ERAP1 geni HLAB27 ile bağlantılı imiş. Seronegatif insanlarda hlab27 pozitif mi  onu da duşunmek lazım. Tabi tıp dunyası daha iyi bilir, ama sitemizde bile (ben dahil) sağını solunu carptıktan sonra hastalığın aktifleştiğini soyluyor. Bağlantılı mı, işte bu da tıbbın işi .

http://www.di.uq.edu.au/winter-research
  • Değerli arkadaşlar 25 yillik ankilozan spondilit hastasi olarak.hem deneyimlerimi hemde bazi sorular sorarak cevap alabilmeyi umuyorum.
    Kisaca uzun yillar ağri ve acilarla 14 sene geçirdim. bir çok değişik ilaç kullandim ama hepsi ağri kesici düzeyinde ilaçlardi. Ta ki 2004 senesinde istanbul göztepe hastanesi romatoloji bölümünde remicade ile taniştim.ilk dozu aldiğimda o gece sabaha kadar ağrilarim ne zaman başliyacak diye bekledim ve inanamadim. Benim için bir mucizeydi. İlaçla ilgili bir çok yazi okudum ağir bir ilaç olduğunu immün sistemi etkilediğini tüberkilozu tetiklediğini ve buna benzer bir çok olumsuz yazi okudum. Doktorum bana dediki ya bu ilaci alir hastaliği durdurur normal hayatina devam edebilirsin yada hastaliğin vucuduna vereceği zarari yaşarsin karar senin dedi.

Ben şu anda 11 senedir araliksiz remicade kullaniyorum.bazi yan etkiler yaşadim ama çok büyük bir yan etki değildi.deride zaman zaman döküntü oldu.antihistaminik ve kremle geçtiler.2 sene önce kendimi çok iyi hissediyordum ve tahlillerimde çok iyiydi crp sedim hepsi normalin altindaydi ve ne ağri nede başka bir sikintim yoktu. İlaci kesmeye karar verdim, bulunduğum yerdeki fizik doktoruna ve ilaç aldiğim üniversitedeki asistanlara ilaci keseceğimi söylediğimde bana net bir cevap vermediler sen bilirsin dediler.o sirada benim hocam dekan olunca onada meşgul diye soramadim.

Ve ilaci kestikten 3 hafta sonra yaşadiklarimi anlatamam evde beni öldürün diye eşime yalvardim resmen mahvoldum ağri, aci, zayiflama resmen ölü gibiydim hemen ilaci almaya koştum aldim ama hiç fayda etmedi.
    işte ozaman resmen psikolojik olarak çöktüm çünkü ilaç beni iyileştiriyordu ve şimdi fayda etmemişti.neyse fazla uzatmiyayim, sağolsun sevgili hocam israrla remicade kullanmami sağladi ve altinci dozdan sonra eski halime döndüm. Şimdi iyiyim sadece zaman zaman yan etkiler rahatsiz ediyor ama remicadesiz bir hayati hiç düşünemiyorum, yaşadiğim o alti ayi hiç bir zaman unutamam.
    Şimdi benim gibi 10 yil veya üzeri remicade kullanan varsa yaşadiği yan etkiler nedir paylaşirlarsa sevinirim.
  • Salazoprıyn ağrı kesici değildir arkadaşlar. İltihap hücrelerinin içinde hastalığı canlı tutan protein maddelerinin işlevini yitirmesine destek olan bir ilaçtır. Ağrıları kesmesi için , romatizmal hastalıklara özgü diğer ağrı kesiciler kullanılır. Onların etken maddeleri de hem ağrıyı azaltmak hem de iltihabı yok etmektir. Baş ağrısı gibi durumlar için kullanılmayacak hassas ilaçlardır. Prospektüslerinizi okumadan özellikle yan etkileri ve endikasyonları  ilaç kullanmayın lütfen. 
    Hastalığı kabullenme evresi zordur. Hastalıkla savaşın ; ama aynı zamanda savaştığınız hastalığın ne kadar güçlü olduğunu unutmayın.. Strateji ve savaş oyununun hayata geçmiş halidir bu. Hepimiz oyunun kahramanlarıyız. Araştırın , geliştirin , savunmanızı ve çarpışma gücünüzü arttırın. Çünkü, mağlup olursan imparatorluğun çöker..
    (1) mono
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

nesem61 columdollery berniecemusse shant0161 darbywcv joiemarsh nourah adil histik