ilaçlar

herkese selamlar ve saygılar..forumu yakından takip ediyorum ve adı geçen ilaçlar hakkında pek bilgim yok yanlız dikkatimi çeken şey kendi kullandığım ilaçlar..ben mart ayında as olduğumu öğrendim ve doktorum bana salazoprin parafon rantudil ve famodin verdi... fakat ağrılarımda pek bi azalma olmadı.. işin gerçeği doktoruma da gitmek istemiyorum çünkü hastalık hakkında pek yönlendiremedi beni... sormak istediğim szilerde bu ilaçları mı kullanıyosunuz ağrılarınız için yoksa başka ilaçlar mı kullanılmalı... şimdiden teşekkürler ve sağlıklı günlerDemek ayırt edebileceğini sanıyorsun cehennemi cennetten,Mavi gökleri acıdan.Ayırt edebilir misin yeşil bir tarlayı soğuk çelik raylardan?Gülüşü bir peçeden?Ayırt edebileceğini mi sanıyorsun?Ve kahramanların yerine hayaletleri koymaya mı zorladılar seni?Sıcak küllerin yerine ağaçları?Sıcak havanın yerine serin bir meltemi?Donuk rahatlık yerine değişimi?Ve savaştaki bir harekete katılmayı,Değiştin mi kafesteki liderlik rolüneNasıl isterdim, nasıl isterdim burada olmanı.Biz yalnızca iki yitik ruhuz bir akvaryumda yüzen, yıllardır,Aynı eski toprakları aşındırarak. Ne bulduk ki?Aynı eski korkularıKeşke burada olsaydın.
«13

Yorumlar

• Sevgili one ben ilk tedaviye endol ile başladım mideme zarar verdigi için salazoprine döndüm.Daha sonra yeni çıkan remicade tedavisine başladık.Remicade'nin faydasını gördüm 4 doz aldıktan sonra doktorum tedaviyi kesti şimdilik.Sanırım yeni ilaçlar hakkında bilgin yok.Eger arşive bakarsan nasıl kullanıldıklarına dair bilgi alabilirsin.Geçmiş olsun.
  • admin2admin2 Yükleniyor... 264
    teşekkürler aftelya ilgin için... ama hala ne kullanmalıyım bilmiyorum :) Demek ayırt edebileceğini sanıyorsun cehennemi cennetten,Mavi gökleri acıdan.Ayırt edebilir misin yeşil bir tarlayı soğuk çelik raylardan?Gülüşü bir peçeden?Ayırt edebileceğini mi sanıyorsun?Ve kahramanların yerine hayaletleri koymaya mı zorladılar seni?Sıcak küllerin yerine ağaçları?Sıcak havanın yerine serin bir meltemi?Donuk rahatlık yerine değişimi?Ve savaştaki bir harekete katılmayı,Değiştin mi kafesteki liderlik rolüneNasıl isterdim, nasıl isterdim burada olmanı.Biz yalnızca iki yitik ruhuz bir akvaryumda yüzen, yıllardır,Aynı eski toprakları aşındırarak. Ne bulduk ki?Aynı eski korkularıKeşke burada olsaydın.
  • Değerli kardeşim,İlaçlar herkesin hastalığının seyrine göre verilmelidir. Sizin ne durumda olduğunuzu bilmediğimiz için bir şey söylemek zor. Ama şunu söyleyebilirim. Salazoprin AS tedavisinde etkisiz olduğu kabul edilmiş bir ilaç. Ama Türkiye'de ısrarla bu ilaç yazılmaya devam ediliyor. (Anlaşılan bu şirket iyi çalışıyor)Keza Parafon da öyle. Sıradan bir ağrı kesici. Rantudil varken Parafona ne gerek var. Her ilaç herkese iyi gelecek diye bir şey yok. Doktorunuz bunu ancak deneme yanılma yolu ile bulabilir. Bu yüzden hemen doktorunuzu suçlamayın ve tekrar gidip sorununuzu anlatın.Bu normal bir şikayet olmasına rağmen doktorlar bundan bıktıkları için şimdi hemen Remicade veya Enbrel'e yöneliyorlar. Bu ilaçlar çok çabuk sonuç verdiğinden hasta da mutlu oluyor doktor da. Oysa bu forumdaki genel yaklaşım, "ilaçsız yaşamak" için arayıştır.Bir de eğer doktorunuz sizi yönlendirmedi ise siz onu yönlendirin.Sevgilerimle.
    size de teşekkürler muzo..sanırım haklısınız ama insanın kafası karışıyor aslolan ağrıyı kesmek olmalı diye düşünüyorum ki rahat spor yapılabilsin... boynumda ve kalçamda hareket ederken zorlanmalar hissediyorum sırtımda çok diil.. bi de neden bi standart yok yani yapmam gerkenleri ne zaman kadar yapıcam ya işe yaramazsa neden ağrılar azaltılabiliyo ama kesin bi tedavi yok neden herkes sırt boyun kalçadan bahsederken benim en çok omzum ağrıyo... vs vs.. bunlara cevap vermiyo doktorum..hastalık standart diil diyo..kişiden kişiye seyir farkeder diyo ama bana sıradan ağrı kesiciler veriyo..anlamıyorum... ama cevap verdiğin için teşekkürler... gerçekten bu hastalığı çözebilen bi doktor yok mudur bu ülkede tedaviye başlıyıp başarı elde etmiş... sağlıklı günler...
  • Sevgili One Muzo'nun söyledikleri çok dogru.Hem hangi ilacı kullanacagına sen karar veremessin.Eğer doktorun seni tatmin etmiyorsa bence değiitirmelisin başka doktora yönelmelisin.bu hastalıkta bana göre önemli olan şeylerden biriside doktorundan memnun olmaktır.Ayrıca Salazoprin muzo'nunda dedigi gibi pek yazılmıyor ama hastaneye gittigim dönemlerde sohbet ettigim romatizma hastaları oluyor içlerinden hala salazoprin kullananlar var.Tahmin ettigim kadarıyla çoğu doktor hastalıgın ilk evrelerinde mutlaka salazoprin,endol gibi ilaçları veriyor etkisini ölmek için olsa gerek.İyi düşün,iyi araştır ve en dogru kararı ver.Allah yardımcın olsun One.
    teşekkürler eftelya... doğru doktoru bulana kadar canım baya yanıcak sanırım. sağlıklı günler...
  • Hangi şehirde yaşıyorsun one?
    istanbul dayım eftelya bu arada şifre sorunum yüzünden nickim değişti[:(]
  • Boşver orcun bu nickin daha güzel olmuş :)
    :) saol eftelya sen nerdesin bu arada yani şehir olarak
  • arkadaslar ii geceler bugün dr gittim[V]sonuclar kötü ama sedim ve crp normalembrel başlıyacaklar haftada 2 gün kendim yapacagım ama bu ilaçla ilgili bişey bilmiyorum kullananlar ve ordaki yetkililerden bilgi istiyorum arkadaslar panik oldum yardım istiyorum... bide bu hastalıkla evliligin ve cocuk sahibi olmanın bi sorun yaratırmı cvp yazarsanız sevinirim
  • @CandanÖncelikle panik olmanıza hiç gerek yok... Sonuçta embreli pek çok arkadaşımız kullanmakta... Kimine iyi kimine kötü gelmekte... Her ilaçta olduğu gibi... Her ilaç herkese iyi gelecek diye bir kural yok... Ama genel de bu ilacı kullananlar..Yere göğe sığdıramıyorlar... Sebebi de ağrıları 0'a yakın bir derece de durması ki,Doğal olarak ta haklılar tabiki... Onun için sizinde paniklemenizi gerektirecek bir durum göremiyorum... Eğer olumsuz bir durum olacak olursa,ilacı kesersiniz... Şimdi buraya kadar anlattıklarım olayın bir yüzü... Öteki yüzüne gelecek olursak... Oda embrel'i kullanacak kadar AS nizde bir ilerleme oldu mu..?Yani diğer bütün hap/ilaç/tedavi gibi seçenekler size fayda etmedi mi..?Kısacası embrel/remicade bunlar son tedavi yöntemleridir... Önceki tedaviler size fayda etmezse ancak bunlara başvurulabilir... (kural budur)Bu kuralı da biz koymadık tıp kendi koydu... Bir kaç sene öncesine kadar da böyleydi... Fakat şuan böyle bir kural yok... AS teşhisi daha yeni koyulmuş bir kardeşimize bile hemen bu ilaçları DR.larımız uygun görüveriyorlar... Benim bu nokta da size tavsiyem... Eğer ağrılarınızı artık hiç bir ilaçla geçiremiyorsanız... Yapılan hiç bir uygulamadan sonuç alamıyorsanız... embrel'e okey deyin... Ama ağrılarınız bir takım ilaçlarla da geçebiliyorsa o zaman embrelden uzak durun... (Buda biz AS lilerin kuralıdır) :) Çocuk konusuna gelince de Bunu yaşamadan bilemezsiniz ki..Bu konuda da bence hiç endişe etmenize gerek yok... Hayat bu karşınıza ne çıkaracağını bilemezsiniz ki.?Olayların olumlu tarafından bakarsanız daha çok rahat edersiniz... No panik... No stres... mono :D
    (1) papatya
  • Mono kardes,Hala ayaktayiz galiba, bu as' lileri uyku tutmuyor sanirim :D :D Sayin yeni hastamiz,Aramiza hosgeldin ve cok gecmis olsun. Bende İstanbul' da yasiyorum ve 1 yildir yeditepe universitesi hastanesi, romotoloji bolumunde tedavi goruyorum, doktorum muge hanim, tavsiye ederim tabi eger sosyal guvencen varsa. Ayrica hastaligi kendim de takip ediyorum ve benim tum akrabalarimin doktoru olan İzmir' den Gurbuz Gumusdis Hoca ile de zaman zaman gorusuyorum. Bu doktorlardan yararlanabilirsin.Umarim bir an once daha iyi olursun. :) Yasemin
  • Son bir sey,Yazmayi unutmusum, AS' liyim ama ben tami tamina 3 cocuk istiyorum :D [^][:o)]Allah bana akil versin bir de agrilarimi azaltsin[|)]Herkese ii gecelerYasemin
    evet arkadaşlar yaa... bu uyku sorunu nasıl aşılır bilmiyorum son 2 senedir maximum 5 saat uyku uyuyabiliyorum... üstüne işim eklenince de metabolizmamın iflasından korkuyorum[xx(]
  • As ile uyku arasında ilişki olması için agrılı bir dönemde olmak gerekiyor sanırım.Bence kişisel stresten kaynaklanan uykusuzluk mevcuttur.Bende de oluyor bazen ama genelde sıkıntıdan uyuyamıyorum.
  • bu arada sevgili orcun ben Adana'da yaşıyorum.Nerde yaşadıgımnı sormamın nedeni sana çok iyi bir doktor tavsiye edecektim ama maalesef İstanbul Adana arası baya uzak.Tabi ben oraya gelebilirim dersen sana kendi doktorumu önerebilirim.Benim için hayatta en büyük şanslardan birisi iyi bir doktorla karşılaşmaktı...
  • selam arkadaşlaruyuyyupta ne yapcanız günlük 4 saat uyuyorum yetiyor zaten istesemde fazlasını uyuyamıyorumYAPILANLAR SÖYLENMEZ Kİ HER ZAMAN! ÖVÜNMEDİM İLLA!
    [V] uzakmış ... ama saol düşündüğün için eftelya... ya en çok ağırıma giden bu as denen illetle tam düğün arifesinde tanışmış olmam.. bazen herşeyden vazgeçmek geliyo içimden... sonra da pes etmek yok diyorum... adana kaç saat uzakta ? :)
  • Orçun arkadaşım ,çektiğin acılar gerçekten zor bende as hastası olduğum için seni çok iyi anlıyorum senin yaşadığın sıkıntıları bende yaşıyorum sana benden yaşın kaç bilmiyorum eğer benden büyüksen bir kardeş küçüksen bir abi nasihatı.boşşşşşşşşşşşşşşveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.
    24 yaşındayım hakan01..bilmiyorum bover belki de doğru yaklaşımdır ama olmuyor işte... uzun bi hayat var önümüzde ve hadi ağrılar neyse ama deforme bi vücutla yaşamak çok zor...
  • Orçun bende 25 yaşındayım 10 senedir as hastasıyım bu zamana kadar vücudumda hiç deforme oluşmadı.bunun nedenide hepimizin bildiği basit egzersiz porogramını uyguladığım için.6senedir düzenli egzersiz yapıyorum.bu aralar bir egzersiz porogramı uygulamaya başlıyorum.sabahları yarım saat plates,haftanın 3 günüde yüzücem disiplinli bir şekilde bunları yaparsam 7,8 sene içinde hastalığı yenmememe imkan yok çünkü insan vücudu hareket üzerine porogramlanmış.Şimdi şurdan bir arkadaşımız çıksın desinki ben 8 senedir hergün yüzüyom sabahları 1 saat spor yapıyom sigara içki kullanmıyom doktoruma düzenli bir şekilde muayenemi oluyom fakat bunlara rağmen vücudumda deforme oluştu desin.Diyemez çünkü bunları uygulayan arkadaşlarımız hemen hemen hiç yok.şimdi diceksinki madem insanların butür hastalıkları var neden bunları uygulamıyorlar.1 bazıları tembellik ediyor,bazıları insanlarla sosyalleşmeye daha çok önem veriyor kendi sağlığını önemsemiyor,bazılarımızda harıl harıl çalışmaktan spora vakit ayırmıyor.bence insan önce kendi sağlığını düşünmeli.Sosyalleşmeyi en asgari düzeye indirmeli.İş yaşamında belki çok çok iyi yerlere gelebilirsin fakat bu senin sağlığını bozuyorsa daha farklı işlere yönelmelisin.Buhusuz yüzme ve platese çok önem vermelisin unutma bu hastalıkta daha yolun başındasın onun için senin iyileşmeni çok isterim.Yeise kapılıpta as hastalığınla savaşı bırakmassın.ondan sonra inan ağlamak kar etmicek.Allaha emanet ol
    haklısın hakan... benim henüz çok büyük bi problemim yok.. gerçi sol omzumda biraz problemim var ama... şu anki gibi devam etmenin bence zararı yok... ama kötüye gitmemeli... hastalık ilerlememeli...
    arkadaşlar bu arada remicade endol enbrel gibi ilaçları sigorta karşılıyor mu ? kullananlar bilgi verirse sevinirim çünkü dün eczaneden fiyatlarını öğrendim de bayaa uçuk 900 milyon gibi rakamlardan bahsettiler... ve bir de eğer bunu karneyle alabiliyosak ne kadar öderiz ? ya kusura bakmayın hayatımda ilk defa bu as yüzünden doktora gittim karne çıkarttım o yüzden bu konularda hiç bi bilgim yok... şimdiden teşekkürler
  • orçun ben endol kullanıyorum.endol ucuz bir ilaç 2.8 ytl.o yüzden hiç karneye yazdırmaya gerek yok,sayfaya yazık.ama diğerlerini bilmiyorum heralde pahalıdırlar.ama eğer endolle ağrıların diniyorda diğer ilaçları biraz ertelemeni tavsiye ederim.
    teşekkürler ebru çiçek... doğru endol ucuz onu da sordum... diğerleri dediğim gibi 900 milyon civarında...
  • Eklenti:Orjinal Mesajı Ekleyen orcun
    teşekkürler ebru çiçek... doğru endol ucuz onu da sordum... diğerleri dediğim gibi 900 milyon civarında...
    İlahi Orcun beni gerçekten çok güldürdün.. :D O pahalı ilaçlar değil 900 ytl,9 ytl olsa da sana pek uyacağa benzemez... Zira o ilaçlar ileri seviyede ki arkadaşlarımız için DR.ların ortak görüşüyle veriliyor... Kaldı ki sen bu enerjinle o pahalı ilaçlara eminim ki hiç ihtiyaç bile duymazsın... Şu halde ucuz ilaçlarla da pekala idare edebilirsin.. :) Bak... !! 10 yıllık arkadaşımız endol'la idare ediyor... !!Kendine iyi bak..Gözlerinden öpüyorum... mono
    :) mono... ama hak ver biraz bana hayatımda ilk defa doktora gidiyorum :D evlilik kapıda ve AS... neler geçmedi ki aklımdan... ya kötü senaryo gerçekleşirse ? ya hayat daha da çıkmaza girerse ? ya ağrılar hiç kesilmezse ? ya postür denen şey eğilip bükülürse ?ve zaten herkes bu ilaçları kullanıyor ben de diyorum ki acaba doktorun yanlış ilaç kurbanı mı oluyorumasla boyun eğme...
  • mono sende olmasan laflayacak kimse yok burda yahuu :) valla ben daha çoookk uzun bi süre daha endolle idare etmeye niyetliyim. :D
    GEÇMİŞ OLSUN SEVGİLİ ORÇUN... HANGİ İLACI KULLANIYIM DEMİŞİM AMA BUNUN DOĞRU CEVABINI BU SİTEDEN DEGİL DOKTORUNDAN ALMALISIN... AS GENELLİKLE HERKESDE FARKLI SEYRETTİĞİ İÇİN İLAÇLARDA KİŞİNİN DURUMUNA GÖRE DEĞİŞECEKTİR... TIPDA MEŞHUR BİR SÖZ VAR; 'HASTALIK YOK HASTA VARDIR' AS BAZILARINDA AĞIR SEYREDERKEN BAZILARINDADA DEFORMASYON BİLE YAPMADAN SAKROİLEİT AŞAMASINDA DURABİLİR BAZILARINDADA ORTA ŞİDDETTE SEYREDER... İLAÇDA KİŞİNİN DURUMUNA GÖRE DEGERLENDİRİLMELİDİR... AMA NASIL OLURSA OLSUN EGZERSİZ ŞART ŞART ŞART!!! İYİ BİR DOKTORUN OLMALI MÜMKÜNSE KONUSUNDA UZMAN BİR ROMATOLOG... HERKESE AGRISIZ GÜNLER...
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

nesem61 columdollery berniecemusse shant0161 darbywcv joiemarsh nourah adil histik