Aspirinin Hikayesi.İlginçmiş.

monomono 5,112 Ankara
Arkadaşlar nette dolaşırken Aspirinin hikayesine rastladım,meğer bizim adam yerine koymadığımız Aspirin de ne hikaye varmış,Araştırma yapan kişilere sir,nobel ödülü felan kazandırmış... En ilgincide Aspirini bulan DR. felix'in bu hapı babasının RA ağrılarını dindirmek için bulması ki detaylar yazıda...
---

Aspirin’in öyküsü

Aspirin, keşfedildiği günden bu yana tıp dünyasında şaşkınlık yaratıyor. Her geçen gün yeni bir hastalığa iyi geldiği belirlenen 108 yıllık Aspirin’in gerçek öyküsü daha eski: Aspirin, tam 3 bin 500 yıl önceye kadar gidiyor.

Tıp tarihçileri 1897 yılını Aspirin’in doğum yılı olarak gösteriyor ancak, insanlık tarihinin en iyi bilinen ilacının coşkulu öyküsü 3 bin 500 yıl önce başladı. Yazılı kayıtlara göre M.Ö. 2’nci yüzyılda romatizma ve sırt ağrısı için kurutulmuş mersin ağacı yapraklarından enfüzyon yapılması tavsiye ediliyordu. Bin yıl sonra tıbbın babası Hipokrat ateş ve ağrı için reçetesine söğüt ağacı kabuğundan ekstre edilen suyu yazdı. Bu, suda bulunan ve ağrıyı hafifleten madde salisilik asitti. Orta çağda doktorlar Hipokrat’ın bu tedavisini unuttu ancak halk söğüdü seviyordu. Bitkilere meraklı otacı kadınlar, söğütlerin kabuklarını toplar, kaynatır, ağrı ve ateşten şikayeti olanlara verirlerdi.

MELON ŞAPKALI KİMYAGER
Suskun dönem, 1763’e kadar sürdü. Bu tarihten sonra söğütten elde edilen salisilik asit etkin maddeli ilaçlar yazıldı hastalara. Ancak tadı acı, yan etkileri ağırdı. Ağrılara iyi geliyor ancak kokusu ve yan etkileri daha da hasta ediyordu.

Bu dertten mustarip biri de Bayer’de çalışan bilim adamı Dr. Felix Hoffmann’in babasıydı. Romatoid artrit (eklemlerin iç yüzlerini etkileyen iltihabi bir hastalık) yüzünden salisilik asitli ilaçlar kullanan baba Hoffmann yatalak olmuştu. Dr. Hoffmann, tıp tarihinin en büyük buluşunu, babasının acılarını dindirmek için yaptı; salisilik asiti, asetilsalisilik asite (ASA) çevirdi. Bayer, iki yıl sonra 20’nci yüzyılın evrensel iksiri olarak adlandırılacak Aspirin’i üretmeye başladı. Aspirin yoksulların satın alacağı kadar ucuz ve kolay bulunan bir ilaç oldu. İnsanları grip salgınlarından korudu. Ağrı kesici deyince akla Aspirin geldi.

Harika ilaç, 1971’e kadar bir sır olarak kaldı. Aspirin’i herkes biliyor ama kimse anlamıyordu; vücuda etkisi hiç bilinmiyordu. Aspirin’in ağrıyı nasıl etkilediğini Prof. John R. Vane buldu. Bu Vane’e Nobel Ödülü ile Sir unvanı kazandırdı.

Tıp bilimi doğal iyileşme sürecini desteklemek ve hastanın ağrısını gidermek için tedavi uygulamaktan oluşmaktaydı. Ateşi düşürmek, iltihabı iyileştirmek ve ağrıyı azaltmak ya da ortadan kaldırmak için prostaglandinlerin üretimini önlemek gerekiyordu.

Aspirin’in yaptığı tam da buydu işte. Bu bulgu, Aspirin üzerine yapılan araştırmaları tetikledi. Bugün yılda 500 Aspirin araştırması yayınlanıyor. Araştırmalar ağrıya ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinen ilacın her geçen gün başka bir etkisini ortaya çıkarıyor.

ASPİRİN’İN YOL HARİTASI ÇİZİLDİ
İngiliz bilimadamı Dr. Derek Gilroy da 24 yıl sonra Aspirin’in başka bir etki mekanizmasını ortaya koydu. Bayer’in düzenlediği ‘Uluslararası Aspirin Ödülü’nü bu yıl alan İngiliz bilim insanı Dr. Gilroy, ilacın etkin maddesi asetilasilik asidin (ASA), enflamasyonu (ateş, ağrı, şişlik ve kızarıklık) nasıl engellediğini açıklayarak aldı. Gilroy, Aspirin’in nitrik oksidin (NO) üretimini uyararak enflamasyonları engellediğini buldu. Böylece 108 yaşındaki ASA’nın bugüne dek çok iyi bilinmeyen biyolojik etkisini açıklayan Gilroy’un bulgularının, ASA’nın diğer endikasyonlarının bulunmasına hız kazandıracağı bekleniyor. Bilim çevreleri, buluşu 108 yıl sonra ASA’nın çok sayıdaki biyolojik aktivitelerinin sadece bazılarının incelenmiş olduğunu gösterdiğini belirtiyor ve Aspirin’in yol haritasının çizildiğini söylüyor.

Mucizevi küçük beyaz ilaç
Halk arasında ‘Her derde deva’ olarak bilinen Aspirin etkileri:

Aspirin’in etkin maddesi ASA, soğuk algınlığı ağrılarını hafifletiyor, ateşi düşürüyor.

Yüksek risk altındaki erkek ve kadınlarda kalp-damar hastalıklarından korunması için günde 75-120 mg ASA kullanmaları öneriliyor. ABD’de 10 yaşından büyük çocuklara koruma amaçlı günde 75 mg Aspirin veriliyor.

Kadınların yüzde 80’inden fazlasında görülen, tekrarlayan gerilim tipi baş ağrılarını ASA’nın hızlı ve emniyetli bir şekilde hafifletiyor.

Baş, diş, mafsal ağrıları, iltihaplanma, enfarktüs gibi birçok hastalığa karşı kullanılan ‘süper hap’ın her gün düşük dozda alındığında kanı sulandırarak, pıhtılaşmayı önlediği ve bu nedenle kalp krizi riskini azalttığı kesinlik biliniyor.

Beyin kanaması geçiren kişilerin iki hafta boyunca Aspirin almalarının da fayda sağladığı açıklandı.

Yapılan araştırmalarda Aspirin’in bağırsak kanseri, hatta akciğer kanseri tehlikesini de büyük ölçüde azalttığı ortaya çıktı.

Tüm bunlara rağmen bilimadamları, doktor kontrolü dışında sürekli ve fazla miktarda Aspirin alınmaması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Doktorlar, fazla miktarda ve uzun süre alınan Aspirin’in, bazı kişilerde mide ve bağırsak kanamasına yol açabileceğini, gençlerde beyin ve karaciğerde tahribata sebep olabileceğini dile getirerek, alerjik yan etkilerinin ortaya çıkabileceğini söylüyorlar.

Aspirin’in koruyucu dozu tartışması
Aspirin’i nasıl almalıyız, her gün mü, yoksa gün aşırı mı? Ya miktarı ne kadar olmalı? Bugünlerde iki günde bir alınan ‘81 miligramlık’ Aspirin’in kalp ve damar hastalıklarından korunmanın en iyi yolu olduğu konuşuluyor. Ancak doktorlar gün aşırı kullanıma sıcak bakmıyor.

Prof. Dr. Aytekin Oğuz (Metabolik Sendrom Derneği):
Aspirin’in her gün alınması daha doğru. Çünkü kişinin aldığını zannedip içmeyi atlaması söz konusu olabilir. Akıl karıştırır. Bu yüzden her gün 70-100 miligram Aspirin alınmasını öneriyoruz. İçilen aspirinin çeşidi önemli değil. Önemli olan içindeki ASA. Aspirinle ilgili yapılan çeşitli çalışmalar düşük dozlarının da (70 miligram) kalp ve damar hastalıklarından koruduğunu ortaya koyuyor. Yani sadece yüksek dozları değil, düşük dozları da işe arıyor. Aspirin’in trombositler üzerinde kanın pıhtılaşmasını önleyen etkisi 24 saat sürüyor.

Prof. Dr. Çetin Erol (Ankara Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı):
Evet her gün 75-150 miligaram arasında herhangi bir Aspirin’i içmelerini öneriyoruz. Ama herkese değil. 40 yaşını geçmiş ve en az 1-2 riski bulunanlara. Yani sigara içen, hipertansiyon, şeker ya da başka bir kalp ve damar hastalığı riskini artıran hastalığı bulunanlar alabilir. Sağlıklı insanlara önermiyoruz. Başta kanama gibi bazı olumsuz etkileri olabiliyor.
Hürriyet

Yorumlar

 • emosemos 1,054 Istanbul
  Cok eski bir konu ama bende aspirin ile ilgili bir denememi anlatmak istiyorum.
  Teshisim konulmadan once gittigim bir  ortopedi doktoru ,bir hafta boyunca sabah akşam duzenli aspirin icmemi söylemişti.bir tur deney oldugunu ve as yada ra gibi hastalıklarda teşhisi kolaylastirdigini demisti.dedigi gibi aspirin agrilarima iyi gelmisti ve beni doğruuuu romatolojiye gondermisti.sonrasi malummm :)
 • monomono Yükleniyor... 5,112 Ankara
  Dr. işi biliyormuş, çok iyi taktik :harika:

  Bu sayede dr. dr. dolaşmana da gerek kalmamış.

  Not:
  Yazıda karman çorman olmuş, düzelttim.


 • emosemos 1,054 Istanbul
  Evet tek bir romatoloji doktoru ama oncesinde tibbin her bir dalindan doktorlar.bunlarin en önemlileri uc ayri onkolog ortopedistler :) hiccc ugrasmamisim hiiicccc :))
   
  Not : valla cok dikkatli yazmaya calisiyorum,kesin bu yeni sitedendir :))
  Herseyi as ye bagladigim gibi yeni bir suclu buldum :)
 • monomono Yükleniyor... 5,112 Ankara
  Asprinden öncesi de varmış ben onu hesap etmedim, ama Aspirinci dr. sağlam dr. muş  o kesin. :))

  Yazı için sana dememiştim, 1. mesajı kast etmiştim karman çorman olmuştu, onu düzelttim.
  Sanırım yeni sitede yazı işleri daha kolay, daha hızlı olsa gerektir, eskide birde yavaşlık sorunu vardı.
 • BurchanBurchan 65 İzmir
  Mono Abi,

  Ilaclarin hepsi adamina gore muamele yapiyor. Yani ayni hastaliktan muzdarip bir yigin insaniz ve onlarca, yuzlerce farkli ilac tuketiyoruz. 

  Fakat aralarinda sadece aspirin her kesimden insana direk fayda saglamakta. Atesin var, ic.. disin agrir, ic... burnun akar, ic... et keser (Lactic asid), ic... hani listenin sonu yok :)

   Lakin bizim derdimiz icin ne yazik ki cok hafif kaliyor. Alerjisi olmayanlar hergun bir tek atarsa faydasi olur (cok fazla agri kesici icenler kullanmasin, mide delersiniz).
 • monomono Yükleniyor... 5,112 Ankara
  Burchan dedi:
  Mono Abi,

  Ilaclarin hepsi adamina gore muamele yapiyor. Yani ayni hastaliktan muzdarip bir yigin insaniz ve onlarca, yuzlerce farkli ilac tuketiyoruz.
  Aynen öyle, kimse kimseyi tutmuyor, o yüzden de aha şunu kullan bile diyemiyoruz...
  Gerçi demediğimiz de iyi bir yandan, herkesin hikayesi farklı sonuçta, bunu teke indirmek, öyle düşünmekte hayal olur.

  Aspirin konusunda birini tanımıştım, adam biraz fakirdi de, artık hastalığıda neydi unuttum ama 1 gün 12 tane, bir günde 24 tane Aspirin yutuyordu, yıllarca böyleymiş, bir kaç yıl sonrada duydum ki vefat etmişti.

  Ben açıkcası pek Aspirin yuttuğumu hiç hatırlamam bile, belki bir kaç tane, anca, ama Panalgine dersen bayağı bitirmişimdir. :))
  Aspirin bilemiyorum iyi midir, kötü müdür, nedir, bildiğim neredeyse hiç kullanmadığımdır.

 • emosemos 1,054 Istanbul
  Bende doktorun dedigi o bir haftalik zamanda içmiştim.inanilmaz mide agrisi yapiyor.benim vazgecilmezim vermidondu.bakkalda bile satilirdi.hos artik banamisin demiyor ama yinede dolabımda bulunur kendileri :)
 • salazoptin gibi aspirin, birbirlerine benzerler aspirin ve salazoptin
 • Yıllardır kullandığım tek ilaç nevi şey asprindir...Her sabah kahvaltıdan sonra bir adet (300 mg) Dispril'i bir bardak suda eritilerek alırım...Ne zamandır alıyorum hatırlamıyorum bile, asgari 20 yıl olmuştur diyebilirim, farkına varabildiğim hiçbir zararını görmedim ama perde arkasından bir şey yaparmı bilemem...Tabiki kanama riski olan operasyonlardan bir kaç gün önceden almamak gerekir, örneğin ben diş hekimine gideceğim zaman almam...
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

damlaerta emine maryeelem kelvilane altamccaffrey wngmarietta928 meg42 selda&tarık