sülük tedavisi

merhaba sevgili hasdaşlarım hepinize geçmiş olsun benim paylaşmak istediğim konu özel bir tv kanalında ankılozan spondilit hakkında tedavi için sülük ve bazı bitkilerin kullanılarak hastalığı bertaraf ettiğini söyleyen uzm dr.hakkında.bu dr manisada özel bir klinik sahibi sabaha kadar bu proğramdaki konuşmaları dinledim ve hiçde yabana atılır gibi gelmedi acaba bilgisi olan varsa yada herbalist atabay gibi birisi olup olmadığını bilen varsa deneyimlerinden faydalanmak isterim.bu arada ben 7 senedir bu hastalıkla mücadele ediyorum istanbulda gitmediğim yer kalmadı desem yalan olmaz herhalde, bu başvurduğum yerler arasında biri vardıki adresini ve kendisiyle alakalı herşeyi kaybettim bu şahıs iran uyruklu ankarada ikamet eden doktor.Bitkisel ilaçlar kullanıyor ama şurup şişesi gibi şişelerde kargoyla gönderiyordu bana hatta istanbula evime davet ettim geldi.inanın dostlar çok faydasını gördüm o ilaçların ama maddi anlamda dayanılır gibi değildi.aylık kürler epey pahalıydı.gerçi bu doktorun adresi adı soyadı herşeyi kayboldu şayet istanbula gelir beni ziyaret ederse sitedeki doktor arkadaşlarla görüştürmek isterim.Bunu anlatmamın sebebi ise belki manisadaki doktorunda bu iranlı doktor gibi faydası olabilir deneyen bilen varsa lütfen yazsın Allaha emanet olun.
«1

Yorumlar

• TV programında manisadaki bir kilinikde uygulanan dogal tedaviler ve sülük tedavisini bende izledim. sülük kanın akışkanlığını arttırıyormuş.hatta seyircilerden biri AS de uygulanırmı dedi, dr. olumlu yanıt verdi.şimdiye dek hiç duymamıştım hayret. dogalhayat.com.tr mi neydi.
  • Bu konuyu ben de bir ana haber bülteninde rastladım. Gözleri görmeyenlerin sülük tedavisiyle görmeye başladığı anlatılıyordu. Uzun yıllar görme sorunu yaşayan insanlarla röportaj yapılıyordu. Bütün hastalardan olumlu cevaplar geliyordu. Göremeyenler, görmeye başlamışlar Ana Haber bülteninde tiyatro oynatmıyorlarsa dikkate alınabilir bir yöntem görünüyor. Doktorun adını aldım Uzm.Dr. Suat Arusan. Kliniğin adını bilmiyorum lakin hasta akınından dolayı Manisadaki otellerde yer olmadığından bahsedildi. Eklem romatizmalarında da kullanılıyor şeklinde konuşuldu. Deneme imkanı bulan arkadaşımız olursa sonuçları duymak isterim.sevgiler,
  • McKayaMcKaya 2,345 İstanbul
    Sevgili Cüneyt, sevgili İlhan, değerli İdris kardeşim,

Sülük tedavisini hiç denemedim. Ancak çok şahit oldum ve izledim. Benim teyzem yıllardır romatizma başta olmak üzere çeşitli hastalıklarla boğuşur durur. Asla ilaç kullanmaz. Onun tek ilacı sülük vurmak (Halk arasında böyle adlandırılır) ve yoğurt tüketmektir.(Sabah kahvaltısını ayranla yapar) Baş ağrısında(Evet alnına da vurur), tansiyon yükselmesinde, romatizma ağrılarında sülük kullanır.

Sülük nedir?: Sülük bilindiği gibi kan emen bir hayvan yani asalaktır. Sulak yerlerde, dere ağızlarında, bataklıklarda yaşar. Özellikle çamurda yatmayı seven mandalar sülük için bulunmaz malzemedir.Nasıl vurulur?: Bataklıktan toplanan sülükler, cam kavanoz veya şişede su içinde muhafaza edilir(Anadolu'da aktarlarda satılır). Hiç bir besin almadan günlerce yaşar. Bu şekilde aç bırakılan sülük uygulanmak istenen bölgedeki deri üstüne bırakılır. Sülük orada kendisine bir damar bularak yapışır ve kanı emmeye başlar. Sülüğü yapıştığı yerden koparmak çok zordur.(Sülük gibi yapıştı deyimi buradan gelir.) Hayvan yeterince kan emip şiştiğinde almak gerekir. Bıçak benzeri sert bir şeyle kazınır. Genellikle çok emdiği için boğulma tehlikesi vardır. Bunun için kül ya da benzeri bir toprağa gömülür. Bu durumda kusarak emdiği kanı çıkartıp boğulmaktan kurtulur.

Sülüğün yanlızca kirli kanı emdiğine inanılır. Çünkü her zaman emmez. Bu durumda kanın temiz olduğuna inanılır. Vücud üzerinde yaptığı uzun araştırmaya bakınca toplardamar aradığı varsayılabilir. Sülük ne yapıyor?: Sülüğün yaptığının kan vermekten farkı yok. Kan değerleri çok yükseldiğinde bir miktar kan eksilirse ve vücut hızla yeni kan üretebilirse kan değerlerinde geçici de olsa bir düşüş meydana gelebilir(mi?).

Sülüğün bunun dışında iyileştirici bir özelliği yoktur. Dolayısıyla kan vermekle sülük vurmak aynı şeydir.Sülüğün sakıncası nedir?: Sokakta bulduğunuz bir enjektörü damarınıza sokmakla sülük uygulamak arasında bir fark yoktur. Bataklıktan toplanan sülüğün hijyenik olduğunu iddia edemeyeceğimize göre sakıncaları ortada. Bazı klinikler kendi sülüklerini kendileri yetiştiriyor, böylece hijyen sağladıklarını iddia ediyorlar.

Buna inanıp inanmamak da sizlere kalmış. Her uygulamadan sonra sülüğü öldürüyorlarsa vahşet olur. Yok öldürmeyip saklıyor sonra da başka kişilerde kullanıyorlarsa riski siz düşünün.

Sülüğün hiç avantajı yok mu?: Sülüğün bir tek avantajı olabilir. O da; vücudun herhangi bir bölgesinde dolaşım bozukluğu varsa ve kan deveran etmiyorsa bu bazı tehlikelere (Kangren gibi) yol açabilir. Sorun genellikle kılcal damarlarda olduğu için cerrahi müdahale olmadığı gibi o bölgeden kan almak da mümkün olmayabilir. Bu durumda sülük kılcal damarlardaki kanı boşaltırsa kangreni önleyebilir.

Biraz uzun oldu ama, umarım açıklayabilmişimdir. Tamamen kendi gözlemlerime dayanan bilgiler olduğu için eksik veya yanlış varsa kusura bakmayın.
  • Eklem iltihabına sülük tedavisiSülük tedavisinin dizdeki kronik eklem iltihabı ağrısı üzerinde ilk 24 saat içinde etki etmeye başladığı ve asıl etkinin tedaviden üç gün sonra görüldüğü bildirildi. Yapılan son araştırmalar, steril ortamda yetiştirilen sülüklerin eklem ağrılarının tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koydu. British Medical Journal adlı dergide yer alan araştırma raporunda, sülüklerin kronik eklem iltihabı ağrılarında hem etkili, hem de yan etkisi olmayan bir tedavi aracı olduğu belirtildi.Steril ortamda yetiştirilen sülükler, en az 6 aydır kronik eklem iltihabının yol açtığı ağrıları olan 8'i kadın 10 hasta üzerinde denendi. Ağrı bulunan dize yerleştirilen 4 sülük ile, bir saat 20 dakika tedavi uygulandı. Sülük tedavisinden 3 gün önce hasta bölgedeki ağrı oranını ölçen uzmanlar, aynı kontrolü tedaviden 28 gün sonra tekrar yaptılar. Sülük tedavisinin dizdeki kronik eklem iltihabı ağrısı üzerinde ilk 24 saat içinde etki etmeye başladığı ve asıl etkinin tedaviden üç gün sonra görüldüğü kaydedildiSteril ortamda yetiştirilen sülüklerin kullanılması halinde enfeksiyon riski ve yan etkisi bulunmayan sülük tedavisinin, 4 hafta içinde hastada önemli derecede rahatlamayı sağladığı belirtildi. Bilim adamları, sülüklerin salyalarında bulunan ve ağrı kesici özelliği olan bileşimlerin, ağrılar üzerinde etkili olduğunu düşünüyor. Konuyla ilgili daha geniş araştırmaların yapılacağı açıklandı.NTVMSNBC
  • McKayaMcKaya 2,345 İstanbul
    İzlemeyenler için
  • arkadaşlar bunu deneyen birisi yokmu aramızda ben bunu yaptırmayı düşünüyorum birisi denemişse olumlu veya olumsuz görüşlerini paylaşırsa sevinirim
  • AS tedavisinde geçici rahatlamalar yada kuvvetli bir ağrı kesici almanın vereceği etki benzeri bir etkiden başka hiç bir işe yaramaz ama yinede teknik olarak bilgisini yazalım forumda bulunsun...
    Sülüklerin tarihi ve “Hirudoterapi”

Sülükler halkalı solucan türündendir. Canlıların kanını emerek yaşamını sürdüren dış parazit (ektoparazit) olarak tanımlanırlar. Bilinen 650 çeşit sülük türü vardır. Fakat tıbbi uygulamalarda kullanılan Tıbbi Sülük “Hirudo medicinalis” dir.

Tıbbi sülüğün baş kısmında gözleri bulunmaktadır. Ve ağız yapısında üç çenesi, yutağın etrafında tükrük bezleri mevcuttur. Tükrük bezleri besin olarak alınan kanın pıhtılaşmasını önleyen hirudin salgısı ihtiva eder. Keskin çenelerinin yardımıyla derinin 1,5 mm derinliği boyunca ısırabilirler, emdiği kan hacmi yaklaşık 5-15ml dir. Isırdığı yerden ayrıldıktan sonra bölgede (yaklaşık olarak 3 - 24 saat) kanama olabilir. Bir tedavi seansında çoğunlukla bireyler 5 ile 12 adet tıbbi sülük uygulamaktadırlar..

Sülükle Tedavi’nin Latince ismi Hirudoterapi ‘dir.

Sülükler binlerce yıldır tedavi edici amaç için kullanılmıştır. Mısırlı firavunların sülükleri tedavilerde kullandıkları da saptanmıştır. Daha sonra büyük Hipokrat doktorlarından Galenus Avitsenna sülüklerin yardımıyla, hastaların acılarını dindirdiği bilinmektedir. Orta çağ döneminde Avrupa’da sülükler, birçok hastalığın tedavisi için uygulanmış ve resmi olarak kullanılması onaylanmıştır.

Hirudoterapi özellikle, XVIII. yüzyılı sonuna doğru ve XIX. yüzyılın yarısına doğru yaygın olarak uygulanmıştır. Ancak, o zaman doktorlar sülüklerin tıpta kullanılmalarına çok önem verdiler. Doktorlar bir çok hastalıklarda sülükleri kullandı ve 200 hastalığı iyileştirdi. Kontrol edilemeyen sülük kullanımı, Hirudoterapi’ ye kuşkuyla bakılmasına sebep olmuştur ve çok sayıda doktor bu tedavi şeklini reddetmiştir.

Bugün tıbbi sülüklerle yapılan tedaviye ilginin artması, bu tedavi şekline güveni ve doğal tedaviye dönüşü göstermektedir. Hirudoterapi’ye övgü değildir, sadece insan sağlığı yönünde tedbirli ve mantıklı bir davranışın işaretidir.

Hirudoterapi ‘ nin tedavi edici etkisi çeşitli etkiler gösterir. Organların işleyiş biçimi, Refleks sistemi ve biyolojik etkileri. Sülükleri genellikle hastanın derisinde refleks hareketi meydana getiren noktalara uygulanır. Sülükler ısırdığı noktadaki mekanizmayı harekete geçirir ve kan akışının sağlanmasında oldukça başarılıdır. İkinci olarak, daha sonra sülüğün ısırdığı bölgede bir süre kan akışı meydana gelir.Ve üçüncü olarak kan emilirken içinde 100 ‘den fazla enzimin bulunduğu salyasını yumuşak bir hareketle insan vücuduna salgılar, vücudun içinde birikip atılamayan sıvıları çeker insan organizmasını düzenler.

Tıbbi Sülüğün Salyası şu maddeleri içerir ;

• Hirudin
    • Destabilase
    • Hirustasin
    • Bdellins
    • Hyaluronidase
    • Tryptase inhibitor
    • Eglins
    • Factor Xa inhibitor
    • Complement inhibitors
    • Carboxypeptidase A inhibitors
    • Histaminelike substances
    • Acetylcholine
    • Anesthetics subsctance

Ayrıca sülüğün salyası bakterilere karşı koyucu antibakteriyel özelliğe sahiptir.

medikalsuluk adlı siteden alıntıdır...
    Burada yazan etkiler tamamiyle alıntı yapılan sitenin iddialarıdır, bu konuda ciddi kurumların yapmış olduğu herhangi bir klinik deney sonucu bulunamamıştır, eğer bulabilirsek bunuda siteye ekleriz...
  • deneyen kimse yokmu arkadaslar.Bizim köydede kullanırlardı sülügü kirli kanı emip kanı temizlidigi söylenirdi ne kadar dogrudur bilinmez
  • üç sülükle iki üç ayda bir sülük tutarım çokta faydasını görürüm, tavsiye ederim 
  • sevgilersevgiler 720 Eskişehir
    Bir rahata ersem.Bende suluk olayini dusunuyorum. Ama eskisehirde iyi bir yer bulmam lazim.hava burda asiri soguk. Iyice costu benim agrilar 
  • emosemos 1,088 Istanbul
    Bende dusunuyorum sevgi.birkere yaptirdim o aralar rahat etmistim.hissediyirum zaten belimdeki o pis kan giderse rahatliyacagim.yarinki planimi ertelemezssem eger orada yaptiririm artik.
    valla hiç durma emoş.hemen git ananın yanına.istiyorsan eskişehire gel ben sana masaj yaparım.valla.samimiyim.hızlıtrenle 3 saat içinde burdasın biliyon.annenide erteleme derim.
  • monomono 5,146 Ankara
    Benim merak ettiğim, sülük tutunca iltihap olayı oluyor mu?

Mesela benim ara ara bel altında oluyor, bir iki ayda bir, bir kaç yere dağılarak olur, çok rahatsız etmesede genede acır, birde kuyruk sokumu altında olur ki o biraz daha büyük olur, 1 seneden fazladır olmuyordu hiç.
    Bu hafta oldu, bugün de patladı ufakta değildi hiç, 3-4cm kadardı, ama patlayınca iyi oluyor tabi.

Bu tür şeyleri dert etmem, patlamasını da iyi görürüm, vücut habire üretiyor sonuçta derim, herkeste oluyor mu bu tip şeyler de bilemiyorum tabi.
    Bende şimdiye kadar hic oyle toplayipta patladigi olmamistir mono.oda ayri bir zordur eminim.bir arkadasimda oldugunu biliyorum .zaman zaman agrilari siddetleniyor ve biryerden patlak verecegini tahmin ediyor.ve dedigi gibide ciban gibi olup patliyor.
    Benim sadece zaman zaman göz kapaklarimin icinde iltihapli bir sivilce gibi oluyor.bir iki gun bekliyorum ve hafifce bastirip patlatiyorum
    Onun da as ile ilgisi olup olmadigini bilmiyorum.

Suluk yaptirmadan once ,kupa cekilmisti.ve belime koyduklari her bir kupanin yarisi kan ve ust kismida bembeyaz bir siviydi.onunda iltihap oldugunu soylemislerdi.sonrada o cirkin seyleri yapistirmislardi.ama oyle bir abartmis olmaliydiki isi beni kansızlık tan oldureceklerdi.hafif bir bayginlik geçirmiştim.sonrasinda da iki kutu kan ignesiye kendime gelmistim.bu sefer yaptirirsam en fazla uc sulo yapistirtirim artik :)
    Sevgicim cok sagol arkadasim.duygulandirdin beni.bu sefer degil ama eskisehire cok yakin bir zamanda istiyorum.ozelliklede seninle görüşmek icin.opuyorum canim.
  • monomono 5,146 Ankara
    emos dedi:
    Bende şimdiye kadar hic oyle toplayipta patladigi olmamistir mono.oda ayri bir zordur eminim.bir arkadasimda oldugunu biliyorum .zaman zaman agrilari siddetleniyor ve biryerden patlak verecegini tahmin ediyor.ve dedigi gibide ciban gibi olup patliyor.
    Benim aslında çıban gibide değilde, deri altında kis gibi yayvan şekilde oluyor, dokununca boyutu belli oluyor anca, tabi gittikçe sertleşiyor ve patlıyor. Gerçi ben bu sefer patlama işini hızlandırdım galiba, sıcak su torbası koydum çokta acıttı, ardında da UFO sobasın da iyice ısıttım, ağrısı sızısı geçti biraz, yumuşadı ve sabahta patlamıştı. :))
    Aslında birazda pimpiriklendim, sıcak iyice kötü eder filan diye aklıma geldi, ama sonra ne korkuyorsun, yak gitsin dedim...
    sıcak su torbası öyle yaktı ki anlatamam, normalde o kadar yakmazdı, sanırım iltihapla sıcağın etkisi artıyor ama iyide geldi sonradan.
    Hasılı ateşle hakkından geldim gibi.
    emos dedi:
    Benim sadece zaman zaman göz kapaklarimin icinde iltihapli bir sivilce gibi oluyor.bir iki gun bekliyorum ve hafifce bastirip patlatiyorum
    Onun da as ile ilgisi olup olmadigini bilmiyorum.
    Tek tük küçük yüzde bende de olur ama dediğin gibi kolayca patlıyor onlar.
    emos dedi:
    ama oyle bir abartmis olmaliydiki isi beni kansızlık tan oldureceklerdi.hafif bir bayginlik geçirmiştim.sonrasinda da iki kutu kan ignesiye kendime gelmistim.bu sefer yaptirirsam en fazla uc sulo yapistirtirim artik :)
    Aman dikkat et öyleyse.
  • abi sende fistülmü var acaba, çünkü bahsettiğin yerde ise, yani kuyruk sokumuna yakınsa fistül olabilir, fistül illede makata çok yakın bir yerde olacak diye bir şey yok, doktor teşhis koydumu abi........ ben ara sıra fistül olan yerime sülük tutarım faydasınıda görüyorum, hatta sülük hemoroittede faydalıdır, genel cerrah gibidir bu hayvancıklar ve para pulda istemezler işlerini 20 dk ile bir saat arasında görüp işlemi bitirirler
  • monomono 5,146 Ankara
    Fistülünü bilmiyorum, dr. da teşhis etmedi ama nasıl derler tam çatalın başladığı yer diyeyim, belin hemen altı yani. Onunda sol tarafında oluyor olunca.
    İlk başlarda kıl dönmesi filan diye şüphelenmiştim fakat öyle olmadığıda belli oldu. Sanırım şimdiye kadarda 10 bilemedin 15 kere olmuştur.
    Ama kasıklarda ki iltihaplanma daha sık oluyor tabi, o da bazen 3-5 ay hiç olmaz.

Yalnız senin bu fistül dediğin olay mıydı bilemiyorum, alt kısımlarda da oluyordu ama ben 8-9 senedir Paçalı veya Boxer dedikleri iç çamaşır sayesinde onu unuttum gitti.
    Önceden o klasik üçgen iç çamaşırları giydiğimde habire olurdu, ama ne zaman Paçalılara geçtim, yok oldu gitti.
    Sanırım üçgenlerde lastik filan iz yapıyor o da iltihaplanmayı kolaylaştırıyor bilemiyorum ama hiç iyi değiller(miş) yani.

İltihap fabrikası gibi olunca sülükler banada sıcak gelmeye başladı, du bakalım havaları ısınsın, deneyelim bakalım.

Geldigim gibi sulukler yapistirildi belime.hadi bakalim sifa olur insallah.
    Mono biraz once senden bahsettim bu işlemi yapan arkadasa ,oda kesinlikle suluk yapmali dedi.senin anlattığın gibi olan bir lac kisiye yaptigini ve cok faydasinin oldugunu soyledi.
  • monomono 5,146 Ankara
    Bu aralar yaptıramam ama yapılacaklar listesinin başına aldım bakalım sülüğüde, fırsatını bulduğumda denemem gerekecek çünkü.
    Gelir gelmez ayağının tozuyla yaptırman da enteresan olmuş Emine, şifalar olsun.
    Valla oyle bir tesaduf oldu ki ,islemi yapan bayan burada akrabalarina gelmis.bende duydugum gibi "hemen sülolarini al ve gel "dedim.
    Tek sıkınti yine bur turlu kanı durduramadik.belki dört kez kalin kalin tampon yaptik.gecen sefer ictigim pleguenil den oldugunu soylemisti doktor kanin durmamasini.acaba voltareninde kan sulandirici ozelligi varmi.zira otobüsdeyken almak zorunda kaldim.umarim sabaha bisey kalmaz ama cidden bir rahatlama hissediliyor.senin ve diger arkadaşlarında yakin zamanda denemenizi tavsiye ederim.
  • monomono 5,146 Ankara
    Kan neden sulanır bilmiyorum, ama bu gibi şeylerde dikkatli olman gerekecekmiş o belli oldu, o yüzden geçmişte olsun.

Sagolasin mono.
    Islemi yaptirali bir ayi gecmis ve bu zaman zarfinda belki iki kez sabahlari yasadigim o yangili agrim oldu.oda cok kisa surdu.cidden herkez denemeli arkadaslar.her ne kadar isimlerinden bile bahsederken huylaniyor olsamda ,birkaç zaman sonra ,tekrar yaptirirm.
    Dun bende aldim.5 tane.kayseri sülüğüýmüş.firsat bulursam bugün yapacağım.
  • monomono 5,146 Ankara
    AS ile mücadelenin büyük bir resmini yapsak, sanırım sülükte bu resmin içinde yer alır, tabi onu kurtuluş olarak görmekte bir o kadar yanlış olur, ama yaptırabilen içinde fena bir şey değil o kesinleşti.

@sevgiler umarım işe yarar, istediğin faydası görürsün ama ehil birilerine yaptırmaya bak, mesajından kendi kendine yapacaksın gibi anladım. ^-^
    Dogru tahmin ettin mono.ne kadar zor olabilirki.ablama yaptirivercem.1 tanecik sülük atacam.deneme.biraz arastirdim nasil yapildigini. O kendi yerini bulacakmis zaten.
    (1) mono
  • monomono 5,146 Ankara
    Zor değildir illaki ama onunda bir tekniği tecrübesi olsa gerektir, gerçi yapa yapada anca öğrenilir, ailede kalabalık olunca birilerinin bu işi öğrenmesi de fena olmaz.
    Askerde sıhhıyeci erlerde iğne filan yapmayı birlerine yaparak öğrenirlermiş, bunu duyduğumda çok gülmüştüm. :))
    Neyse sana kolay gelsin, şifalar olsun, umarım herşey iyi gider.  :super:
    Sagolasın mono.sonucu illaki yazarım.bana bir cesaret gelsin hele.
    (1) mono
    Sevgi hadi bakalim sifa olsun sanada.azz sonra bizzat konusarak alirim haberleri.

Mono ben hep diyorum ,her evde bir igne yapan olmali.benim annem bakarak ogrenenlerden.ankarada mahallenin ignecisi oldu cikti kadin.hatta bir gun ,kurban bayraminda koyunu hastalanan bir komsu ,annemden koyuna igne yapmasini istemisti :D korkarim kadin veterinerlik de yapacak.keske o cesaret birazda bende olsaydi.ama nerdeee...
    (1) mono
  • monomono 5,146 Ankara
    @emos ; o dediğinden bende de yok, helede ince eleyip sık dokuyorsan kesinlikle öyle şeyleri yapamazsın, yani bizi aşar öyle şeyler. :))
    Yav tabi olmalı, nedir bir iğne, sülük, kupa, kırık çıkık, masaj vb. liste uzar gider ama evde olmayınca ehli, bu seferde elin merhametine kalıyorsun, iyi olmuyor pek.

Birde insanlar artık iyice modernleşti, bu tür şeyleri bilen kalmadığı gibi, yapana da karşı çıkıyorlar, Sanırsın ki herkes Paris doğumlu, :))
    (1) emos
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

sarac ucqtresa mehmethakan konuksever01 Emrebal11896663 dengiz mrsnacak